13 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej w Radomnie odbył się Gminny Turniej ,,Jestem sprawny na 6”. W zawodach startowały reprezentacje szkół podstawowych klas I-III. Każda drużyna składała się z 4 dziewczynek i 4 chłopców oraz dwóch zawodników rezerwowych. Naszą szkołę reprezentowali: Paulina Arentowicz, Rozalia Bednarczyk, Oliwia Czołba. Bartosz Górtatowski, Adam Kopański, Adam Ufa, Kuba Wiśniewski z klasy trzeciej oraz Paulina Groszkowska, Magdalena Napiórkowska, Kacper Hincmann z klasy pierwszej . Każda drużyna startowała w sześciu konkurencjach sprawnościowych. Nasi mali sportowcy walczyli bardzo dzielnie i zdobyli czwarte miejsce. Gratulujemy uczestnikom Turnieju i życzymy dalszych sukcesów sportowych. (Tekst i zdjęcia w albumie: Bożena Hoppe)
Aktualności
Turniej ,,Jestem sprawny na 6”
Dzień Kobiet
Każdy dzień w naszym życiu powinien być wyjątkowy . Są jednak takie, których wyjątkowość podkreślono już w kalendarzu. Należy do nich dzisiejszy ósmy dzień marca. Obchodzimy Dzień Kobiet, tych dużych i tych małych, wszystkich, z którymi dzielimy naszą codzienność. Tradycyjnie już w naszej szkole uroczyście rozpoczęliśmy ten marcowy, świąteczny dzień. Męska część społeczności szkolnej przekazała wszystkim Paniom i Dziewczętom z serca płynące życzenia. Było wiele słów. Trzeba teraz czynami pomagać w ich urzeczywistnieniu. Bardzo chcemy, aby wszystkie Panie były szczęśliwe. Życzeniami tymi obejmujemy nie tylko Uczennice i dorosłe Panie w szkole. Kierujemy je również do wszystkich Matek naszych uczniów, wszystkich Absolwentek naszej szkoły, byłych Nauczycielek i do wszystkich Gwiździnianek. Niech wraz z wiosną przyjdzie do Was wszystkich radosny czas, który w przeciwienstwie do tej pory roku, nie przeminie. (Tekst: Henryk Zagórski)
Konkurs Matematyczny "Pangea"
5 marca 2018 roku w naszej szkole odbył się I etap Konkursu Matematycznego PANGEA. Przeprowadzany jest w kilku krajach, między innymi w Niemczech, Polsce, Belgii, Danii, Włoszech, Francji i innych. Patronem merytorycznym konkursu jest Międzynarodowa Szkoła Meridian. W tym roku po raz pierwszy szkolny etap konkursu został przeprowadzony w formie elektronicznej. Udział w nim wzięli chętni uczniowie z klas IV-VII, którzy zmierzyli się z zadaniami z najwyższego poziomu. Uczniowie rozwiązywali test jednokrotnego wyboru. Za poprawne odpowiedzi otrzymywali punkty dodatnie, za błędne odpowiedzi punkty ujemne a za brak odpowiedzi zero punktów. Czas trwania wyniósł 45 minut. Po tym czasie system automatycznie zapisywał wynik ucznia. Każdy z rozwiązujących test, mógł przystąpić do niego tylko jeden raz. Trzydziestu najlepszych uczestników z całej Polski weźmie udział w finale, który odbędzie się 6 kwietnia 2018 roku w Warszawie. Wyniki konkursu są już znane. W najlepszej trzydziestce znalazł się nasz uczeń Emil Bednarczyk, który zajął 26 miejsce spośród 2404 uczniów klasy V biorących udział w konkursie. Do udziału w finale niewiele zabrakło, bo zaledwie 1.7 punktu Martynie Groszkowskiej. Uczennica zajęła 36 miejsce wśród 3274 uczniów klasy IV. Wyniki tego konkursu bardzo nas cieszą, zwłaszcza że pozostali uczestnicy też wypadli całkiem nieźle. Martyna Groszkowska otrzymała również wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie ,,Orzeł Matematyczny”. Serdecznie im gratulujemy odniesionych sukcesów. Nauczycielem koordynującym przebieg i organizację konkursów oraz przygotowującym uczniów była nauczycielka matematyki Maria Przeradzka. Celem każdego matematycznego konkursu jest rozwijanie matematycznych pasji, odkrywania talentów i usprawniania nawyku matematycznego myślenia. Jesteśmy przekonani, że udział w nich pozwala uczniom czerpać radość z odkrywania tajników matematyki .(Tekst i zdjęcia w albumie: Maria Przeradzka)
XII Memoriał Warcabowy ks. Kazimierza Wróblewskiego
5 marca 2018 roku w naszej szkole odbył się XII Memoriał Warcabowy ku czci patrona szkoły ks. Kazimierza Wróblewskiego. Przybyłych warcabistów przywitała dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska. Minutą ciszy uczczono pamięć księdza Kazimierza, który również był miłośnikiem potyczek warcabowych. Następnie pan Roman Biegajski – inicjator i współorganizator memoriału przedstawił zasady gry. Do rozgrywek przystąpiło 32 uczestników. Wśród nich byli również uczniowie, dla których puchary ufundował LZS ,, Jedność”. O zajętym miejscu zdecydowała suma zdobytych punktów. Zawodnicy walczyli o puchar Wójta gminy Nowe Miasto Lubawskie, puchar inicjatora memoriału- pana Romana Biegajskiego, puchar Dyrektora szkoły w Gwiździnach i puchar sołtysa wsi Gwiździny. Ich zdobywcami w poszczególnych kategoriach zostali :
- Najlepszy Zawodnik turnieju – Roman Biegajski
- Najlepsza Zawodniczka turnieju – Agnieszka Wadecka
- Najlepszy Junior turnieju – Maciej Jeda
- Najlepszy Junior z klas I-III – Miłosz Bojarski
- Najlepszy Junior z klas IV- VII i gimnazjum – Miłosz Bednarczyk
- Najlepszy Mieszkaniec Gwiździn – Jakub Wadecki.
W wymienionych kategoriach wyłoniono także II i III miejsca, które uhonorowano pamiątkowymi dyplomami. Najmłodszy zawodnik turnieju, pięcioletni Dawid Duliński za wzorową, sportową postawę otrzymał szalik i kalendarz od Klubu Sportowego ,,Wicher Gwiździny ‘’. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a sponsorom dziękujemy za ufundowane trofea. (Tekst i zdjęcia w albumie : Maria Przeradzka)
XVIII Memoriał Tenisowy ks. Kazimierza Wróblewskiego
4 marca 2018 roku w imieniny naszego Patrona odbył się XVIII już Memoriałowy Turniej Tenisa Stołowego. Przybyłych zawodników powitała Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska, życząc tenisistom sportowych sukcesów osiąganych w tradycyjnie przyjaznej atmosferze Memoriału. Przed rozpoczęciem rozgrywek uczczono Patrona chwilą ciszy, a delegacja sportowców udała się do jego grobu ze zniczem i kwiatami. Przy siedmiu stołach tenisowych swoje pojedynki toczyli zawodnicy z powiatów: nowomiejskiego, iławskiego, działdowskiego, brodnickiego i ostródzkiego. Klasyfikacja obejmowała dziewięć kategorii wiekowych kobiet i mężczyzn. Gośćmi tuirnieju byli jego stali bywalcy, a także debiutanci. Wśród tryumfatorów memoriałowej rywalizacji znaleźli się też uczniowie naszej szkoły i wielu jej absolwentów. I miejsce w turnieju zajęła Joanna Marszelewska. II miejsca wywalczyli: Emilia Wolicka, Patryk Sargalski i Jakub Leśniewski. Brązowe medale zdobyli: Rozalia Bednarczyk, Martyna Smyka i Miłosz Bednarczyk. Gratulujemy im wszystkim sportowego sukcesu w tak szczególnie dla nas ważnym turnieju ku czci Patrona szkoły. Atmosfera zawodów sprzyjała sportowym emocjom, zwłaszcza, że wielu zawodników popisywało się świetnymi zagraniami na imponującym poziomie. Tenisowe zmagania prowadzili: Grażyna i Henryk Zagórscy. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Podium dziewcząt w Turnieju Piłkarskim: Nowe Miasto Cup
3 marca 2018 roku, jeszcze w nastroju minionego Święta Szkoły, reprezentacja naszych dziewcząt pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego wzięła udział w organizowanym od lat Turnieju Piłkarskim: Nowe Miasto Cup. Szkołę reprezentowały: Magdalena i Mariola Dereszewskie, Joanna Marszelewska, Martyna Smyka, Zuzanna Rutkowska, Zuzanna Stanowicka, Małgorzata Paczkowska i Tamara Madoń. Do piłkarskiej rywalizacji w nowomiejskiej hali MOSiR stanęło dziewięć drużyn. Obok naszych dziewcząt wystąpiły piłkarki z Torunia, dwie drużyny z Brodnicy, a także Olsztynek, Nowe Miasto Lub., Koszelewy, Skarlin i Łąkorz. Najpierw była faza grupowa, którą w naszym przypadku rozstrzygnąć musiały rzuty karne. To była w tym turnieju nasza mocna strona. Dziewczęta świetnie strzelały, a Asia świetnie strzelała i broniła, co pozwoliło nam wygrać rywalizację w grupie i wejść do drugiego etapu rozgrywek. Tam o wejście do finału walczyliśmy z Toruniem i Skarlinem. Remisowe mecze dały nam drugie miejsce i ostatni mecz turnieju rozegraliśmy z Brodnicą. Była to zwycięska walka o III miejsce na podium turnieju. Warto zauważyć, że całe rozgrywki wygrała drużyna z Torunia, z którą nasza reprezentacja zremisowała. Zadowoleni wróciliśmy z pucharem, medalami i nagrodami rzeczowymi. Gratulujemy naszej walecznej dziewczęcej reprezentacji piłkarskiej i życzymy im wielu jeszcze sukcesów. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Święto Szkoły 2018
2 marca 2018 roku to kolejny mroźny, zimowy dzień. W naszej szkolnej społeczności zagościła jednak ciepła, świąteczna atmosfera. Na dwa dni przed imieninami Kazimierza obchodziliśmy szkolne Święto Patrona ks. Wróblewskiego. Tradycyjnie sztandar zaprowadził nas do kościoła i do grobu ks. Kazimierza. Następnie Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska powitała wszystkich w szkolnej sali gimnastycznej. Wyraziła radość ze wspólnego świętowania z tak wieloma gośćmi - przyjaciółmi szkoły. Podkreśliła też znaczenie dla naszej placówki patronatu ks. Kazimierza - wybitnego kapłana - sportowca. Nauczyciel historii Henryk Zagórski przedstawił obecnym prezentację poświęconą faktom z życia Patrona, opatrzoną komentarzem, który ukazywał gwiździńskiego proboszcza jako kapłana, wychowawcę młodych i sportowca. Nastąpił potem historyczny moment dla całej naszej społeczności. Wójt Tomasz Waruszewski w towarzystwie przewodniczącego Rady Gminy Zbigniewa Wiśniewskiego wręczył Dyrektor Hannie Błaszkowskiej pamiątkę nadania ks. Kazimierzowi Wróblewskiemu tytułu: Zasłużony dla gminy Nowe Miasto Lubawskie. Decyzja o przyznaniu tej godności podjęta została przez Radę Gminy 9 lutego 2018 r i była odpowiedzią na wcześniejszy wniosek mieszkańców Gwiździn. W tej podniosłej atmosferze dokonano też rozstrzygnięcia szkolnego konkursu plastycznego: Droga życia Patrona. Dyrektor szkoły wraz z nauczycielką Bożeną Hoppe wręczyły nagrody i wyróżnienia. W kategorii klas 0 - III byli to następujący uczniowie: I miejsce - Wiktor Bielicki, II miejsce - Paulina Arentowicz, III miejsce - Paulina Groszkowska. Wyróżniono Jakuba Karpińskiego. W kategorii klas IV - VII nagrodzono: I miejsce - Zuzanna Stanowicka, II miejsce - Magdalena Dereszewska, III miejsce - Bartosz Karpiński. Wyróżniono Martynę Groszkowską i Agnieszkę Wadecką. Uroczystość zakończył program artystyczny wykonany przez uczniów przygotowanych przez nauczycieli: Annę Żuralską, Annę Falkowską, Mateusza Deredasa, Bożenę Hoppe i Paulinę Bieńkowską. I tu wykorzystując formę turnieju wiedzowego, przedstawiono informacje o szkolnym Patronie.Ten świąteczny dzień pokazał jak Patron ks. Kazimierz Wróblewski łączy naszą społeczność z jego rodziną, lokalnymi władzami i wszystkimi przyjaciółmi szkoły. Dziękujemy im za przybycie i zapraszamy do częstych odwiedzin. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Konkurs plastyczny „Bezpieczne zabawy zimą”
Nasi uczennice Paulina Arentowicz, Rozalia Bednarczyk, Oliwia Czołba. Mariola Dereszewska i Magdalena Dereszewska wzięły udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym pod hasłem „Bezpieczne zabawy zimą” organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tereszewie. Bardzo nam miło poinformować, iż kategorii klas I – III pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy trzeciej Paulina Arentowicz. Dyplom oraz nagrodę wręczyła uczennicy dyrektor naszej szkoły na apelu szkolnym . Serdecznie gratulujemy. (Tekst: Bożena Hoppe, zdjęcie w albumie: Henryk Zagórski)
Nasi piłkarze w wojewódzkim turnieju
21 lutego 2018 roku w hali nowomiejskiego MOSiR odbył się Wojewódzki Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców z rocznika 2005 i młodszych. Był to Memoriał Jerzego Perszke - byłego zawodnika i działacza sportowego z Nowego Miasta Lubawskiego. W zawodach wzięło udział 11 drużyn, które podzielono na 3 grupy. Oto skład naszej reprezentacji: Krzysztof Waruszewski, Mateusz Waruszewski, Tomasz Wiśniewski, Emil Bednarczyk, Bartosz Karpiński, Cezary Kopański, Jakub Marchlewski, Patryk Sargalski i Mateusz Smyka. Lolsowanie zadecydowało, że nasi chłopcy pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego o wyjście z grupy walczyli z drużynami z Jamielnika i Grodziczna. Pozycja wyjścia nie miała znaczenia, więc po zapewnieniu sobie awansu, do gry weszli nasi rezerwowi zawodnicy. W dalszym etapie dokonano ponownego losowania i o wejście do finału graliśmy z Marzęcicami oraz Biskupcem. W pierwszym meczu straciliśmy jedną bramkę, a drugi zakończył się remisem. W tej sytuacji czekał nas jeszcze mecz z reprezentacją Kurzętnika, który rozegraliśmy w osłabionym składzie z powodu kontuzji Jakuba Marchlewskiego. Mimo to wygraliśmy zdecydowanie dwoma bramkami, kończąc turniej na V miejscu w województwie. Gratulujemy piłkarzom czołowego miejsca, a przede wszystkim walecznej, sportowej postawy reprezentującym naszą szkołę zawodnikom. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Miłosz w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Matematyki
17 lutego 2018 roku nasz uczeń klasy VII – Miłosz Bednarczyk wziął udział w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z matematyki, który odbył się w Olsztynie. Organizatorem konkursu jest Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty. W czasie dziewięćdziesięciu minut miał do rozwiązania 20 niełatwych zadań, w tym 5 otwartych. Rozwiązując zadania, uczniowie walczyli o tytuł laureata lub finalisty. Wyniki będą znane za około trzy tygodnie. Należy przypomnieć, że Miłosz już w klasie V zdobył tytuł laureata w kategorii szkół podstawowych. Życzymy mu powtórzenia tego zaszczytnego tytułu. (Tekst i zdjęcia w albumie: Maria Przeradzka)
Nasze sukcesy w Halowych Igrzyskach Gminy Nowe Miasto Lubawskie
17 lutego 2018 roku w sali gimnastycznej szkoły w Bratianie odbyły się XIV Halowe Igrzyska Gminy Nowe Miasto Lubawskie. To duźa, sportowo - rekreacyjna impreza, w której rywalizują ze sobą reprezentacje poszczególnych miejscowości. Od lat w tych gminnych zmaganiach dominują Gwiździny. Tak było i tym razem. Reprezentacja naszej miejscowości skutecznie walczyła we wszystkich dyscyplinach igrzysk i z najlepszym dorobkiem punktowym zdobyła największe trofeum. W tych szczególnych zawodach wzięli też udział członkowie naszej szkolnej społeczności. Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska zdobyła złoty medal w trójboju kadry samorządowej. Dorota Palarowska pracująca w obsłudze naszej szkoły zdobyła wraz z drużyną srebrny medal w turnieju przeciągania liny. Henryk Zagórski, nasz nauczyciel prowadzący igrzyska wywalczył również srebrny medal w konkursie rzutów do kosza. Udział w igrzyskach wzięli też nasi uczniowie. Patryk Sargalski wraz ze swoimi rodzicami zdobył srebrny medal w turnieju rodzinnym. Nasze uczennice zaś tryumfowały w warcabach. Rozalia Bednarczyk zdobyła złoty medal igrzysk, a Agnieszka Wadecka wywalczyła medal srebrny w tej konkurencji. Gratulujemy wszystkim startującym i życzymy dalszych sukcesów. (Tekst: Henryk Zagórski, zdjęcia wkrótce)
Odwiedziny lekarza weterynarii
Dnia 13 lutego do naszej szkoły zawitał lekarz weterynarii Pani Ewelina Wyrzykowska wraz z przesympatycznym kundelkiem . Pani doktor znana jest ze swojego oddania i miłości dla zwierząt. Pani Ewelina prowadzi renomowaną lecznicę "Kubuś" w Nowym Mieście Lubawskim oraz małe schronisko dla zwierząt niechcianych. Dzięki prelekcji, uczniowie naszej szkoły mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda praca weterynarza. Mowa była również o empatii i szacunku z jakimi należy traktować zwierzęta. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w dyskusji bawiąc się przy tym z "maskotką" spotkania- rozochoconym pieskiem "Karmelem" . W podziękowaniu za przybycie i udzielenie prelekcji , Samorząd Uczniowski przekazał Pani doktor karmę dla zwierząt, którą to społeczność szkolna zbierała podczas akcji " Nakarm futrzaka". Tekst: Maciej Szymański; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Rekrutacja na rok 2018/2019
Drodzy Rodzice,
poniżej podajemy terminy postępowania rekrutacyjnego oraz kryteria, wg których odbędzie się rekrutacja do klas I szkoły podstawowej.
Do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej
przyjmuje się z urzędu dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły
na podstawie zgłoszenia rodziców (prawnych opiekunów).ZGLOSZENIE_2018_2019_klasa_I_SP.doc
Wypełniony wniosek należy złożyć w sekretariacie szkoły w terminie do 12 marca 2018 roku.
Wszystkie dokumenty można pobrać : w sekretariacie lub ze strony internetowej szkoły.
Drodzy Rodzice,
poniżej podajemy terminy postępowania rekrutacyjnego oraz kryteria, wg których odbędzie się rekrutacja do przedszkola, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego.
Dzieci kontynuujące edukację w przedszkolu, oddziałach przedszkolnych oraz innych formach wychowania przedszkolnego w naszej gminie nie będą brały udziału w procesie rekrutacyjnym.
Obowiązkiem Rodziców jest złożenie w terminie do 28 lutego 2018 roku deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego. Deklaracja.doc
Aby kandydatura nowego dziecka była rozpatrzona
w postępowaniu rekrutacyjnym należy:
wypełnić Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego/innej formy wychowania przedszkolnego. Wniosek_zgloszenia_do_wychowania_przedszkolnego_2018_2019.doc
Wypełniony wniosek należy złożyć w sekretariacie szkoły
najpóźniej do dnia 12 marca 2018 roku.
Wszystkie dokumenty można pobrać : w sekretariacie lub ze strony internetowej szkoły.
zarzadzenie_w_sprawie_rekrutacji_2018_2019.pdf
kryteria_rekrutacji_do_klasy_I_SP.pdf
kryteria_rekrutacji_II_etap_do_przedszkoli__oddzialow__innych_form_wychowania.pdf
Nasz Patron - "Zasłużony dla Gminy Nowe Miasto Lubawskie"
9 luitego 2018 r. w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie odbyła się bardzo ważna dla naszej szkoły sesja Rady Gminy. Jednym z punktów porządku obrad było bowiem rozpatrzenie wniosku mieszkańców Gwiździn o nadanie naszemu Patronowi ks. Kazimierzowi Wróblewskiemu pośmiertnie tytułu: "Zasłużony dla Gminy Nowe Miasto Lubawskie". Do udziału w sesji zaproszeni zostali między innymi: Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach Hanna Błaszkowska, Rada Sołecka Gwiździn z zasiadającą w niej nauczycielką Bożeną Hoppe i nauczyciel historii Henryk Zagórski. Ten ostatni przedstawił zgromadzonym prezentację postaci ks. Kazimierza. Radni poznali ważne fakty z jego życia ilustrowane fotografiami oraz szeroką działalność księdza jako kapłana i sportowca. Istotną częścią prezentacji było doniosłe znaczenie tej wybitnej postaci dla współczesnego rozwoju Gwiździn i naszej szkoły. Prezentacja zyskała uznanie członków Rady Gminy i obecnych na sesji gości. Wójt Tomasz Waruszewski podzielił się również swoją osobistą refleksją związaną z kontaktem z księdzem Kazimierzem. W przeprowadzonym głosowaniu pojęto jednomyślną uchwałę o nadaniu naszemu Patronowi ks. Kazimierzowi Wróblewskiemu tytułu: "Zasłużony dla Gminy Nowe Miasto Lubawskie". To wydarzenie o doniosłym znaczeniu dla naszej szkoły, dla rodziny ks. Kazimierza oraz dla społeczności Gwiździn, której służył i wśród której spoczywa zgodnie ze swoją wolą. (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie: Hanna Błaszkowska)
Nasza szkoła przyjazna środowisku
8 lutego 2018r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczystość przyznania szkołom Certyfikatów „ Szkoła Przyjazna Środowisku”. Kapituła Konkursu powołana przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty to zaszczytne wyróżnienie przyznała naszej szkole. Certyfikat odebrała delegacja w składzie: Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska wraz z nauczycielem koordynującym program Anną Falkowską. Podczas uroczystości podsumowującej XII edycję konkursu mieliśmy okazję wysłuchać ciekawej prelekcji na temat roślin naszych ogrodów /w tym również roślin niebezpiecznych dla ludzi/. Następnie z rąk wicekuratora oświaty odebraliśmy certyfikat, który jest dla nas ukoronowaniem naszych działań na rzecz poszanowania zasobów środowiska. Certyfikat przyznawany jest na okres trzech lat, nadaje on rangę przedsięwzięciom podejmowanym przez całą szkołę, która staje się wzorem do naśladowania. Zdobycie certyfikatu jest kontynuacją naszych wieloletnich działań zakresie ekologii, gdyż poprzedni certyfikat uzyskaliśmy w 2014 roku. Jest to dla nas duża radość i motywacja do dalszej pracy w dziedzinie ekologii. Cieszymy się, że działania całej społeczności szkolnej przynoszą efekty utrwalające ekologiczne nawyki. (Tekst: Anna Falkowska; zdjęcia w albumie: Hanna Błaszkowska, Anna Falkowska)
Warsztaty z Instytutem Pamięci Narodowej
6 dnia lutego 2018 roku do naszej szkoły na zaproszenie nauczyciela historii Henryka Zagórskiego przybył przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej z Gdańska - Arkadiusz Kazański. W roku 2018 dużo uwagi poświęcamy sprawie niepodległości, ponieważ cieszymy się nią od stu lat. Wolności brakowało nam nie tylko w czasach rozbiorów Polski. Nie byliśmy też w pełni niepodlegli nawet po II wojnie światowej. Ważną rolę w odmienieniu losu Polaków odegrała "Solidarność". To jej właśnie poświęcone były warsztaty, które gość z IPN przeprowadził z uczniami klasy VII. Wiedza, którą zdobyli w czasie tych zajęć przyda się im do lepszego zrozumienia dziejów naszego kraju i wzmocni patriotyczną postawę wobec Ojczyzny. Pracownik IPN podarował nam gry i materiały edukacyjne, które pomogą w zdobywaniu wiedzy historycznej. W zamian Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska ofiarowała wykładowcy książkę Henryka Zagórskiego poświęconą historii naszej szkoły. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Głosujmy na naukową stację zabaw PGNiG w naszej gminie!
Gmina Nowe Miasto Lubawskie bierze udział w konkursie: "Powietrze bez śmieci" organizowanym przez PGNiG w ramach społecznej kampanii edukacyjnej. Główną nagrodą jest powstanie na terenie gminy naukowej stacji zabaw PGNiG o wartości ok. 100 tysięcy złotych. Aby zdobyć tą nagrodę, musimy głosować do 28 lutego.
To proste:
1. Kliknij na link:https://www.powietrzebezsmieci.pl/gminy/zaglosuj#dest
2. Wybierz naszą gminę i podaj swój adres e-mail
3. Kliknij na link w otrzymanej na swojego maila wiadomości.
4. Odpowiedz na proste pytanie i potwierdź.Z jednego adresu e-mail można zagłosować raz dziennie. Prosimy o zaangażowanie mieszkańców, absolwentów szkoły i wszystkich naszych przyjaciół.
Serdecznie dziękujemy
(Tekst: Henryk Zagórski - na podstawie informacji z Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie)
Bal Przebierańców
26 .01.2018r. podczas ferii zimowych, w naszej szkole odbył się „ Bal Przebierańców”. W tym dniu w naszej szkole w której pojawiły się trzydzieści trzy kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Można było spotkać : księżniczki, wiedźmy, pająki , pszczółki, Spider-Mana, policjanta, Czerwonego Kapturka ,PippiLangstrumpf, a także pannę młodą w ślubnym welonie i wiele innych postaci. Stroje dzieci były tak piękne i pomysłowe, że nie można było poznać, kto naprawdę kryje się pod karnawałową postacią. Dzieci bawiły się wesoło przy muzyce, mogły też skorzystać z kawiarenki zorganizowanej przez rodziców uczniów z klasy pierwszej i trzeciej. Podczas balu odbył się konkurs na „Króla i Królową Balu”. W pracy komisji wzięła udział Pani dyrektor szkoły, Hanna Błaszkowska, p. Anna Urbańska - przedstawiciel rodziców oraz uczennica Joanna Marszelewska przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Królową Balu 2018r. została Oliwia Kazimier ( Panna młoda ),a Królem Balu 2018r. – Krzysztof Groszkowski ( Czerwony Kapturek ), zaś wszyscy uczestnicy balu otrzymali słodki upominek. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, pani dyrektor podziękowała dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu pięknych, balowych strojów. Zabawę karnawałową dla dzieci przygotowały nauczycielki Maria Przeradzka, Bożena Hoppe i Karolina Dąbrowska, a nagrody ufundowała Rada Rodziców. (Tekst: Bożena Hoppe; zdjęcia w albumie: Maria Przeradzka)
Dzień Babci i Dzień Dziadka 2018
21 i 22 stycznia to wyjątkowe dni w roku. Dzień Babci i Dzień Dziadka – dni zimowe i zazwyczaj mroźne, a w sercach wnuków gorące, pełne miłości i szacunku. Z tej okazji, 21 stycznia 2018 roku w sali Świetlicy Wiejskiej w Gwiździnach odbyło się uroczyste spotkanie, które otworzyła dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska, składając seniorom serdeczne życzenia. Do ciepłych słów dołączyli się Ireneusz Dąbrowski, sołtys Gwiździn oraz Anna Lenckowska, kierownik Referatu Oświaty w Gminie Nowe Miasto Lubawskie. W imieniu Tomasza Waruszewskiego, wójta nowomiejskiej gminy wręczyła przedstawicielce seniorów, pani Agnieszce Hincmann, (która tego dnia obchodziła również imieniny) bukiet kwiatów. Dzieci z ZWP, Oddziału Przedszkolnego, klasy I i III pod kierunkiem swoich pań przygotowały wiersze, piosenki i tańce. Starsi uczniowie zaprezentowali przedstawienie teatralne pt. ,,Czy to bajka, czy nie bajka”, przygotowane pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego, pani Pauliny Bieńkowskiej. Młodzi artyści z wielkim zaangażowaniem odtwarzali swoje role, chcąc tym samym podziękować dziadkom i babciom za ich miłość, dobroć i cierpliwość oraz za to, że ich doskonale rozumieją i zawsze mają dla nich czas. Goście ze wzruszeniem obserwowali swoje wnuki i dziękowali im gromkimi brawami. Nie zabrakło tradycyjnego ,,100 lat” i toastu za zdrowie gości. Następnie wnuki zaprosiły swoje babcie i swoich dziadków do wspólnej zabawy przy muzyce pana Jarosława Leśniewskiego. Świetna zabawa, przerywana konkursami i śpiewem karaoke trwała do późnych godzin wieczornych. Smaczne dania i przemiłą obsługę zapewniły niezawodne panie z Rady Rodziców. (Tekst: Maria Przeradzka, zdjęcia w albumie: Grażyna Jonowska)
Odeszła Pani Urszula Dembińska
17 stycznia 2018 roku odeszła od nas do wieczności Świętej Pamięci Urszula Dembińska. Była nauczycielką pracującą w naszej szkole w latach 1954 - 1986. W tym czasie i po przejściu na emeryturę mieszkała w naszej społeczności w Gwiździnach.
Przez długie lata nauczania kształtowała rzesze młodych ludzi, przygotowując ich do dorosłego życia. Z wieloma z nich spotykała się po latach w czasie Zjazdów Absolwentów naszej szkoły. Były to dla wszystkich wzruszające chwile i okazja do okazania wdzięczności za dar wiedzy i wychowania.
Dziś, w obliczu tak dotkliwej straty, łączymy się w bólu z rodziną Śp. Urszuli Dembińskiej, z jej dawnymi uczniami i wszystkimi, których zasmuciło jej odejście. Realizując swoje nauczycielskie powołanie, chlubnie wpisała się na karty historii naszej szkoły, która dumna jest z tego dziedzictwa i pozostaje mu wierna. W ten sposób na zawsze pozostanie w pamięci szkolnej społeczności.
Uroczyście pożegnamy Śp. Urszulę Dembińską w sobotę 20 stycznia o godz. 11.00. Pokój Jej Duszy...!
(Tekst: Henryk Zagórski)
Archiwum Aktualności