• Dzień zawodoznawczy
          • Dzień zawodoznawczy

          • Dnia 25 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy VII pod opieką wychowawczyni Anny Żuralskiej uczestniczyli w Dniu Zawodoznawczym w Szkole Podstawowej w Mrocznie. Wydarzenie to już po raz dwunasty odbyło się w tejże szkole. Podczas imprezy uczniowe mogli zapoznać się z ofertą: szkół ponadpodstawowych okolicznych miast, przedstawicieli firm, instytucji i służb mundurowych. Po oficjalnym rozpoczęciu przez dyrektor szkoły Edytę Zielazną oraz wójta gminy Grodziczno Tomasza Szczepańskiego, uczniowie mogli namacalnie doświadczyć różnorodności zawodów. Przedsiębiorcy przygotowali gadżety promujące daną profesję, którymi byli obdarowywani uczestniczy. W tym roku z zaproszenia pani Sylwii Prokop - Kłosowskiej głównej organizatorki imprezy skorzystało 40 wystawców. Atrakcją wydarzenia był pokaz musztry uczniów klasy mundurowej w Bielicach, jak również pojazdy służb mundurowych do których uczniowie mogli wsiadać i z bliska oglądać wyposażenie. Dziękujemy organizatorom Szkoły Podstawowej w Mrocznie za zaproszenie, a uczniom życzymy, aby doświadczenie tego dnia było inspiracją w ukierunkowaniu ścieżki kariery zawodowej. (Tekst i zdjęcia w albumie: Anna Żuralska)

        • Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"
          • Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"

          • Dnia 24 kwietnia 2024 r. w Kurzętniku odbyły się  Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", w których uczestniczył uczeń naszej szkoły.

            Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" (OTWP) to coroczny konkurs, którego celem jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat:

            * Zapobiegania pożarom: Uczestnicy zdobywają wiedzę na temat przyczyn powstawania pożarów, sposobów ich unikania oraz zasad postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia.
            * Działania służb ratowniczych: Turniej przybliża młodym ludziom pracę strażaków, ich wyposażenie i techniki gaszenia pożarów.
            * Bezpieczeństwa przeciwpożarowego: Uczniowie poznają przepisy przeciwpożarowe, zasady ewakuacji oraz sposoby udzielania pierwszej pomocy.

            Konkurs składa się z kilku etapów: szkolnego, gminnego, powiatowego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Uczestnicy rozwiązują testy wiedzy, a także wykazują się umiejętnościami praktycznymi.

            OTWP to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim doskonała okazja do zdobycia cennej wiedzy i umiejętności, które mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w życiu codziennym. 

            W turnieju wzięło udział 21 uczniów reprezentujących różne grupy wiekowe gmin powiatu nowomiejskiego: szkoła podstawowa klasy I-IV, szkoła podstawowa klasy V-VIII i szkoły ponadpodstawowe. Naszą szkołę reprezentował debiutant: Krzysztof Groszkowski uczeń IV klasy. Zajął miejsce tuż za czołówką konkursu, tzn wysoką 4 lokatę. Gratulujemy udziału!

            Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w kolejnych edycjach OTWP! (Tekst i zdjęcia w albumie: Leszek Chechłowski)

        • Pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika

          • Dnia 23 kwietnia 2024 roku w Światowy Dzień Ksiązki i Praw Autorskich w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gwiździnach odbyło się pasowanie na czytelników uczniów klasy I naszej szkoły. Głównym celem uroczystości było rozwinięcie pasji czytelniczej oraz zachęcenie naszych wychowanków do korzystania ze zbiorów bibliotecznych,. Po oficjalnym rozpoczeciu wydarzenia przez panią Jolantę Górtatowską, kierownik biblioteki na uczestników czekała miła niespodzianka, jaką był występ koła teatralnego: „Zielona Gęś” prowadzonego przez Panią Hannę Błaszkowską w insceniacji: „Trzy Świnki”. Następnie młodzi czytelnicy obejrzeli prezentacje z której dowiedzieli się jak należy korzystać ze zbiorów biblioteki. Przed najważniejszym akcentem tego dnia jakim było pasowanie na czytelników, nasi uczniowie wykazali się umiejętnością czytania prezentując wybrany fragment ulubionej książki z czego wywiązali się wzorowo. Bardzo dziękujemy Pani Jolancie Górtatowskiej za gościnność, przeprowadzenie pasowania oraz upominki, a młodym czytelnikom życzymy, aby jak najczęściej korzystali z zasobów biblioteki, które są bogactwem wiedzy. (Tekst i zdjęcia : Anna Żuralska)

             

        • Podium Mateusza w dwuboju siłowym
          • Podium Mateusza w dwuboju siłowym

          • 23 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim odbyły się zawody siłowe w formie dwuboju. Rywalizacja młodych siłaczy toczyła się o puchar pana Ryszarda Wiśniewskiego, niegdyś zawodnika, a teraz propagatora sportów siłowych. Nasz uczeń Mateusz Szałkowski wystartował w wyciskaniu sztangi leżąc. To był jego dobry występ, ponieważ powtórzył sukces z roku ubiegłego, stająć na trzecim miejscu podium. Warto odnotować, że podniósł o wiele większy ciężar, bo 67,5 kg, a na przeszkodzie do zdobycia II miejsca stanęło jedynie niekorzystne ważenie. Gratulujemy Mateuszowi i życzymy mu dalszych sukcesów. (Tekst: Henryk Zagórski, zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski i Arkadiusz Kamiński)

        • Dzień Ziemi w oddziale przedszkolnym
          • Dzień Ziemi w oddziale przedszkolnym

          • Dzień Ziemi 🌍 to doskonały czas, aby przypomnieć sobie, jak należy dbać o naszą planetę każdego dnia, a nie tylko od święta.

            Tego dnia w oddziale przedszkolnym odbyły się ciekawe zajęcia edukacyjne- rozmowa na temat sposobów ochrony naszej planety, ciekawostki odnośnie długości rozkładania się śmieci, dzieci również wykonały pracę plastyczną.  Zajęcia miały na celu pomóc przedszkolakom zrozumieć jak ich codzienne wybory wpływają na otaczający nas świat 🗺 i jakie tego konsekwencje mogą być w późniejszym życiu. (Tekst i zdjęcia w albumie: Hanna Wilczewska)

        • Sprawny Maluch
          • Sprawny Maluch

          • 18 kwietnia nasze przedszkolaki wzięły udział w imprezie rekreacyjnej dla dzieci sześcioletnich "Sprawny Maluch" zorganizowanej przez Pana Ryszarda Krzemieniewskiego przy współpracy z Zespołem Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku. Oddział przedszkolny reprezentowała sześcioosobowa drużyna, która startowała w wyścigu rzędów i wykonywała zadania. Każdy okazał się wygranym, ponieważ organizator imprezy sklasyfikował wszystkie dzieci na I miejscu! Wszystkie dzieci otrzymały upominki, medale i dyplomy. (Tekst i zdjęcia w albumie: Hanna Wilczewska)

        • Czujemy się bezpiecznie
          • Czujemy się bezpiecznie

          • W środę 17 kwietnia 2024 r. w Społecznej Szkole Podstawowej w Tylicach odbył się XVI Gminny Turniej dla Dzieci Sześcioletnich "Czujemy się bezpiecznie". W turnieju wzięły udział trzyosobowe drużyny sześciolatków ze wszystkich szkół z terenu Gminy Nowe Miasto Lubawskie.

            Poza opiekunami sześciolatków nad przebiegiem turnieju czuwała asp. szt. Martyna Roch-Szkutnik z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim oraz strażak ochotnik Mariusz Makowski z Osp Tylice.

            Dzieci podczas konkursu musiały wykazać się wiedzą dotyczącą m.in. numerów alarmowych, znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej oraz bezpieczeństwa w internecie. Po sprawdzeniu wszystkich zadań i zliczeniu punktów komisja wyłoniła I miejsce, które zajęła Społeczna Szkoła Podstawowa w Tylicach.

            Wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki i słodki poczęstunek ufundowany przez Gminę Nowe Miasto Lubawskie oraz medale przygotowane na drukarce 3D. Zwycięska drużyna otrzymała również PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY. (Tekst: Hanna Wilczewska, zdjęcia w albumie: Agata Wodara)

        • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
          • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

          • Szkoła Podstawowa im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach od 14 lat zaangażowana jest w ogólnopolski projekt edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Celem programu jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni poprzez sadzenie Dębów Pamięci. Drzewo rosnące na skwerze w Gwiździnach upamiętnia aspiranta Policji Polskiej, Franciszka Chałę, mieszkańca Gwiździn, ofiarę zbrodni katyńskiej.

             

            12 kwietnia społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi  uczciła pamięć Bohaterów tej okrutnej zbrodni przy skwerze w Gwiździnach, który w ubiegłym roku Rada Gminy Nowe Miasto Lubawskie podjętą uchwałą nazwała skwerem Ofiar Katyńskich. To właśnie tam rośnie dąb przypominający o najwyższej ofierze jaką poniósł Franciszek Chała mieszkaniec Gwiździn.

             

            W uroczystości wzięli udział: sekretarz Gminy Nowe Miasto Lubawskie - pani Agnieszka  Paturalska-Miehlau, zastępca komendanta Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim podinsp. Waldemar Bartnicki, rodzina zamordowanego mieszkańca Gwiździn, asp. Franciszka Chały - państwo Grażyna i Janusz Browalscy, dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach - pan Henryk Zagórski oraz nauczyciele i uczniowie szkoły. Uczniowie z klasy VII i VI pod kierunkiem Hanny Błaszkowskiej, nauczycielki języka polskiego, Julity Bulińskiej nauczycielki historii i pana Mateusza Deredasa, nauczyciela muzyki, przygotowali scenariusz uroczystości i występujących podopiecznych.

        • Podium piłkarek nożnych w Turnieju o Puchar Tymbarku
          • Podium piłkarek nożnych w Turnieju o Puchar Tymbarku

          • 11 kwietnia 2024 roku na bratiańskim orliku odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Tymbarku w kategorii U-12. Drużyna naszych dziewcząt zagrała w składzie: Lena Gawińska, Jowita Kazimier, Maja Górtatowska, Alicja Sargalska, Nikola Dembińska, Zofia Kalinowska i Iga Dembińska. W drużynie chłopców zagrali: Dawid Duliński, Piotr Hincmann, Krzysztof Groszkowski, Wiktor Leśniewski, Konrad Wolicki, Igor Wiśniewski i Dominik Dachowski. Było to pierwsze piłkarskie wyzwanie tej wiosny dla naszych drużyn. Był to też pierwszy start w przedstawionych składach, który dostarczył ciekawych informacji o predyspozycjach zawodników do gry na poszczególnych pozycjach. Jak zawsze nasi reprezentanci zaprezentowali się godnie i stoczyli emocjonującą sportową walkę na boisku. Naszym chłopcom nie udało się stanąć na podium, dziewczęta zaś wywalczyły III miejsce w gminnej rywalizacji. Gratulujemy wszystkim dobrej gry i życzymy dalszych sukcesów. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)

          • UDZIAŁ W KONKURSIE ,,ZE STAREGO COŚ NOWEGO’’.

          • Nasza uczennica klasy VI, Jowita Kazimier, wzięła udział w konkursie rękodzielniczym pt. ,,Ze starego coś nowego’’ organizowanym przez Muzeum Lokalne Ziemi Lubawskiej wraz z partnerami. Uczennica przekazała na konkurs, własnoręcznie odnowiony stary taboret, z dodatkowo naniesioną grafiką , zdobienie sposobem decoupage, które wykonała pod kierunkiem nauczycielki plastyki, Pani Mai Grądzkiej.

          • WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO PT. ,,KURCZAK Z RECYKLINGU’’

          • W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. ,,Kurczak z recyklingu’’. Prace które wpłynęły na konkurs, zostaną wszystkie nagrodzone. Na naszym szkolnym holu, można już podziwiać dzieła uczestników konkursu. Serdecznie gratulujemy uczestnikom pomysłów, zapału i niesamowitego talentu. Następujące miejsca:
            Kategoria przedszkolna: 

            I miejsce Julia Roguszczak
            II miejsce Maria Jarmużewska
            III Nela Groszkowska i Emilia Golińska

            Kategoria klas IV-VI-VII

            I miejsce Maja Górtatowska
            II miejsce Nikola Dembińska

            Tekst i zdjęcie: Maja Grądzka

          • SUKCES MAI GÓRTATOWSKIEJ!

          • Sukces uczennicy Mai Górtatowskiej z klasy IV , w powiatowym konkursie pt. ,,Tradycje wielkanocne’’ , organizowanym przez Szkołę Podstawowa im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach. Uczennica w kategorii klas IV-VIII, zajęła II miejsce. Wielkie brawa i gratulacje. Życzymy kolejnych sukcesów.

            Tekst i zdjęcia: Maja Grądzka

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej 2024 - eliminacje gminne

          • W dniu 26 marca 2024 roku, Zespół Szkół w Bratianie stał się areną lokalnych (gminno-miejskich) zmagań w ramach XLV edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, noszącego hasło „Młodzież zapobiega pożarom”. Wydarzenie to, ugruntowane na przestrzeni lat jako istotny element edukacyjny w Polsce, ma na celu nie tylko zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, ale także promowanie aktywnego i odpowiedzialnego udziału w ochronie przeciwpożarowej. Rocznie przyciąga ono uczniów z całego kraju, co potwierdza jego znaczącą rolę w kształtowaniu postaw prospołecznych wśród młodego pokolenia.

            Tegoroczne gminne eliminacje zgromadziły reprezentantów szkół z rozmaitych części gminy, w tym z miejscowości takich jak Radomno, Gwiździny, Skarlin, Nowe Miasto Lubawskie oraz gospodarz – Bratian. Przybyli oni, by zmierzyć się z zadaniami, które sprawdziły ich wiedzę oraz umiejętności praktyczne w zakresie prewencji pożarowej.

            Wśród reprezentantów naszej szkoły znaleźli się: Marcelina Trawicka z klasy III, Krzysztof Groszkowski z klasy IV, Paulina Groszkowska z klasy VII, oraz Szymon Wiśniewski, również z klasy VII.

            Turniej, jak co roku, wyróżniał się wysokim poziomem merytorycznym, wymagając od uczestników nie tylko teoretycznej wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej, ale także zdolności do szybkiego reagowania i stosowania tej wiedzy w praktyce. Zagadnienia obejmowały szeroki zakres tematów, od funkcjonowania służb ratowniczych, poprzez metody ewakuacji, aż po analizę przyczyn i skutków pożarów oraz strategie ich zapobiegania. Konkurencje te stanowiły wyzwanie, którego pokonanie wymagało nie tylko dogłębnej znajomości tematu, ale również zdolności do logicznego myślenia i pracy pod presją czasu.

            Spośród naszych uczniów szczególne wyróżnienie zdobył Krzysztof Groszkowski, który zajął drugie miejsce w kategorii klas I-IV. To osiągnięcie kwalifikuje go do udziału w kolejnym etapie rywalizacji – eliminacjach powiatowych, które zaplanowano na 26 kwietnia w Kurzętniku. Trzymamy kciuki.

            Tekst i zdjęcia: Leszek Chechłowski

          • Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2024 - etap gminny w Tylicach

          • W dniu 20 marca 2024 roku, Społeczna Szkoła Podstawowa w Tylicach stała się miejscem zmagania młodych pasjonatów bezpiecznej jazdy podczas gminnych eliminacji Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. To wydarzenie, mające na celu nie tylko wyłonienie najlepszej drużyny do dalszych etapów rywalizacji, ale przede wszystkim promowanie wiedzy o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skupiło uczniów klas IV-VIII ze Społecznej Szkoły Podstawowej oraz innych szkół na terenie gminy. Naszą szkołę godnie reprezentowała trójka uczniów: Cezary Dąbrowski z klasy VI oraz Kacper Bańka i Kacper Hincmann z klasy VII.

            Konkurs składał się z kilku etapów, wymagających od uczestników nie tylko teoretycznej wiedzy, ale również umiejętności praktycznych. Pierwszym wyzwaniem były testy dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego (brd), które sprawdzały stopień znajomości przepisów oraz zasad obowiązujących na drodze. Następnie uczestnicy mieli okazję wykazać się w praktyce, rywalizując na rowerowym torze przeszkód. To zadanie pozwoliło na ocenę ich zręczności i umiejętności zachowania kontroli nad rowerem w różnych sytuacjach, co jest niezbędne do bezpiecznego poruszania się po drogach.

            Nasza drużyna z Gwiździn, mimo że nie stanęła na podium, wykazała się dużym zaangażowaniem i determinacją. Uczestnicy z naszej szkoły dzielnie przystąpili do każdego z zadań, demonstrując swoje umiejętności i wiedzę. Miejsce, które zajęli, choć poza podium, jest wynikiem, który daje cenne doświadczenie i motywację do dalszego rozwijania się w tej ważnej dziedzinie. To doświadczenie będzie nieocenionym atutem w przyszłych edycjach konkursu, który łączy w sobie elementy wiedzy teoretycznej oraz sprawności praktycznej.

            Oprócz rywalizacji, turniej był również okazją do promowania kultury bezpieczeństwa wśród młodzieży, podnoszenia świadomości o zagrożeniach w ruchu drogowym oraz kształtowania postaw odpowiedzialnych użytkowników dróg. Działania takie jak Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym mają kluczowe znaczenie dla budowania bezpiecznej przestrzeni drogowej i są ważnym elementem edukacji każdego młodego człowieka.

             

            Tekst i zdjecia: Leszek Chechłowski