4 listopada 2017 roku odbył się w naszej szkole Przegląd twórczości uczniów szkół gminy Nowe Miasto Lubawskie w ramach realizacji projektu: "Czy to bajka, czy nie bajka". Szczegóły znajdziecie w zakładce : "KUKTURA DZIECI"
Aktualności
Przegląd twórczości
Co słychać w przedszkolu?
Dzieci z przedszkola czyli grupa młodsza "Pewniacy" i grupa starsza "Bystrzaki" 3 listopada 2017r. zostały przez panią Dyrektor pasowane na przedszkolaków. Na uroczystość przybyli również rodzice dzieci. Przedszkolacy zaprezentowali przygotowane wiersze, piosenki i tańce. Wszyscy wystąpili bardzo odważnie. Kolejnym elementem dnia była wycieczka do MINI DISKO gdzie wszyscy wesoło się bawili i do Centrum Edukacji Ekologicznej w Brodnicy, w którym dzieci zapoznały się ze zgromadzonymi okazami przyrodniczymi. Poszerzyły wiedzę dotyczącą roślin i zwierząt mieszkających w naszym otoczeniu. Opiekę nad dziećmi pełniły wychowawczynie grup oraz uczestniczący w wycieczce rodzice. (tekst i zdjęcia w albumie E. Dembińska)
Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny
1 i 2 listopada 2017 roku to szczególne dni w naszym rocznym kalendarzu. Obchodzimy bowiem w tym czasie dwa święta: Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. To pierwsze sprzyja zastanawianiu się nad świętością, a także odwoływaniu się do świętych patronów. W Dzień Zaduszny zaś szczególnie mocno myślimy zmarłych, którzy zakończyli swoje ziemskie życie. Pierwszy dzień listopada wolny jest od pracy i nauki, stąd też często łączy w sobie charakter obu tych listopadowych świąt. Odwiedzając cmentarze i inne miejsca spoczynku, tych, którzy od nas odeszli, zaświadczamy o tym, że bardzo ważne i konieczne jest zachowanie pamięci o życiu ludzi, którzy przeminęli. Mimo niesprzyjającej pogody odwiedźmy tradycyjnie grób naszego Patrona ks. Kazimierza Wróblewskiego. Zapalmy też światełko pod naszym Dębem Pamięci, który staje się już pięknym drzewem. Pomyślmy nie tylko o naszym bliskich zmarłych, ale też o innych minionych, którym często nasza Ojczyzna i my sami wiele zawdzięczamy. Uczcijmy ich i zapalmy wszystkim lampkę pamięci. (Tekst: Henryk Zagórski)
Październik miesiącem oszczędności
31października ogłoszony jest Światowym Dniem Oszczędności . Z tej okazji co roku w naszej szkole organizowany jest apel na temat oszczędzania. W tym roku dzień wcześniej uczniowie biorący udział w zajęciach świetlicowych przedstawiły kilka scenek, które często mają miejsce w szkole . Pokazując rożne sytuacje szkolne uczniowie zachęcali do oszczędzania nie tylko pieniędzy ,ale też wody ,prądu ,wzroku słuchu itp. Po wystąpieniu uczniów opiekun SKO Bożena Hoppe podsumowała działalność Szkolnej Kasy Oszczędności, Do SKO należą wszyscy uczniowie naszej szkoły . Prowadząca SKO wyłoniła uczniów, którzy oszczędzają systematycznie i obdarowała ich drobnymi nagrodami. Najbardziej aktywnymi klasami w oszczędzaniu w poprzednim roku szkolnym były klasa czwarta i trzecia. W nagrodę te klasy otrzymały kalendarze ścienne. Na zakończenie uroczyście przyjęto w poczet członków SKO uczniów klasy pierwszej. Najmłodsi otrzymali książeczki Szkolnej Kasy Oszczędności z wkładem o wysokości 1 zł. Zachęcamy wszystkich uczniów to systematycznego oszczędzania nie tyko pieniędzy. (Tekst: Bożena Hoppe; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
XVII Dzień Papieski
30 października 2017roku w naszej szkole odbył się uroczysty Apel z okazji obchodów Dnia Papieskiego.
Tegoroczny XVII Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”.
Na początku warto podkreślić, że już samo sformułowanie hasła jest znamienne. Ma stanowić zaproszenie i znak tego, że poprzez Dzień Papieski docieramy do głębi nauczania Papieża Polaka. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego jest cytatem z Listu Apostolskiego Novo Millenio Ineunte (czyli: na początku nowego tysiąclecia) - dokumentu podpisanego przez św. Jana Pawła II
6 stycznia 2001 roku. Zdanie będące hasłem w dokumencie jest umieszczone na początku Zakończenia zatytułowanego Duc in altum (wypłyń na głębię). Te ostatnie słowa na pewno są
o wiele bardziej znane. Były wypowiadane przez św. Jana Pawła II wielokrotnie, zwłaszcza
w perspektywie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.Nawiązując do tegorocznego hasła uczniowie naszej szkoły przedstawili inscenizacje słowno – muzyczną z prezentacja multimedialną pod kierunkiem Anny Żuralskiej, w której Jan Paweł II zachęca młodych ludzi, aby szli naprzód z nadzieją ufając Panu Bogu. Inscenizacja miała charakter lekcji w której katechetka rozmawiając z uczniami przybliżała postać oraz nauczanie Świętego Jana Pawła II. Uczniowie zaśpiewali także pieśni pod przewodnictwem pana Mateusza Deredasa, które w swej treści nawiązywały do tegorocznego hasła; „Nie bój się wypłyń na głębię. Jest przy Tobie Chrystus”, oraz „Nie lękajcie się.” Nie zabrakło również ulubionej pieśni Jana Pawła II; „Barki”, którą wszyscy zaśpiewali na zakończenie Apelu. (Tekst: Anna Żuralska; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Awans lekkoatletów do wojewódzkiego finału
27 października 2017 roku w szkole w Jamielniku odbyły się Powiatowe Biegi Przełajowe. Wśród licznie przybyłych zawodników pojawili się też nasi biegacze pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego. Reprezentacja naszej szkoły liczyła łącznie 15 uczniów, którzy wystartowali w trzech kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców. Pokonali oni dystanse: 800 m, 1000 m i 1500 m. Te trudne biegi odbyły się na szczęście w sprzyjających nam warunkach, a więc bez deszczu i na trasach omijających błotniste tereny. Jesienny deszcz przypomniał o sobie dopiero podczas biegów starszych kategorii wiekowych. Bardzo przydał się krzepiący poczęstunek przygotowany dla wszystkich przez szkołę - gospodarza zawodów. Nasi lekkoatleci spisali się bardzo dobrze i spora ich część wywalczyła prawo startu w zawodach szczebla wojewódzkiego. Czekamy na oficjalny komunikat zawierający miejsca naszych reprezentantów. Już dziś jednak gratulujemy im dobrego startu i życzymy powodzenia w wojewódzkiej imprezie. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Podsumowanie XIX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny
27 października w Centrum Wdrażania i Promocji Innowacji Warmińsko-Mazurska Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Olsztynie odbyło się podsumowanie XIX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, przebiegających pod hasłem ,,MIŁOŚĆ W RODZINIE NIGDY NIE ZGINIE” zorganizowanej przez ,,Forum Prorodzinne - Stowarzyszenie Wspierania Działań Prorodzinnych w Olsztynie, Radę ds. Rodzin Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Szkołę Podstawową Nr 30 im. Marii Zientary- Malewskiej w Olsztynie, Pałac Młodzieży, Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia ,, Civitas Christiana’’ w Olsztynie. Podczas tej uroczystości nastąpiło wręczenie nagród i wyróżnień laureatom XIV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Grafiki Komputerowej ,,Miłość w rodzinie” .
Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się prace uczniów naszej szkoły.
Bartosz Górtatowski uczeń klasy trzeciej otrzymał nagrodę specjalną
Dyrektora SP Nr 30 w Olsztynie ( opiekun Bożena Hoppe).
Nagrodę otrzymała także Martyna Groszkowska ,uczennica klasy czwartej ( opiekun Emilia Dembińska), a Paulina Arentowicz, uczennica klasy trzeciej otrzymała wyróżnienie( opiekun Bożena Hoppe) Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów. Tekst i zdjęcia w albumie: Bożena Hoppe)
Bal przebierańców w szkole
26 października 2017 roku uczniowie klasy VI przy wsparciu wychowawcy Henryka Zagórskiego i rodziców zorganizowali dla społeczności szkolnej Bal przebierańcow. Szkolny korytarz przemierzały różne postacie robiące duże wrażenie wśród gości wieczoru. Zgodnie z intencją organizatorów, wszyscy dobrze się bawili, budząc wzajemny podziw licznych przebierańców. Wszystkie postacie miały czas na swoją prezentację i konkurowały o tytuł mis i mistera wieczoru. Dobrej zabawie sprzyjały też przygotowane atrakcje: muzyka do tańca, liczne zabawy i konkursy, loteria fantowa, usługi wróżki i bogato zaopatrzona kawiarenka. Ważna też była tematyczna dekoracja wykonana przez uczniów. Wszystko to pozwoliło uczestnikom na wspólne, wesołe spędzenie czasu po dniu nauki w szkole. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Wyjazd klasy III do Olsztyna
Dnia 26 października 2017 r. klasa trzecia wybrała się na wycieczkę do Olsztyna . Pierwszym punktem naszej wycieczki było obejrzenie spektaklu pt. ,,Włosy Mamy” w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Po przedstawieniu dzieci wzięły udział w bardzo ciekawej lekcji teatralnej. Podczas zajęć mieliśmy zobaczyć jak powstają lalki i stroje do przedstawień. Aktor teatru Adam Hajduczenia przedstawił nam rodzaje lalek występujących na scenie . Poznaliśmy wiele ciekawostek o pracy aktora, następnym punktem naszej wycieczki był Dom Gazety Olsztyńskiej. Tutaj mogliśmy zwiedzić muzeum , jak również wziąć udział w warsztatach ,, Moja książka” . Dowiedzieliśmy się jak powstało pismo , a potem druk. Po wizycie w Domu Gazety Olsztyńskiej poszliśmy na spacer w stronę Zamku. Posiedzieliśmy na ławce przy pomniku Kopernika i, a potem na Dziedzińcu Zamkowym daliśmy się zakuć w dyby. Po przechadzce po Dziedzińcu Zamkowym wróciliśmy do domu. Po drodze zjedliśmy jeszcze posiłek w Mc Donaldzie. Pogoda i humory nam dopisały i już czekamy na następną wycieczkę. (Tekst i zdjęcia w albumie: Bożena Hoppe)
Dziewczęta na powiatowym podium
26 października 2017 roku na orlikowym boisku w Bielicach spotkały się mistrzowskie drużyny dziewcząt gmin powiatu nowomiejskiego, aby rywalizować ze sobą w piłce nożnej o prymat w powiecie. Nasza młoda reprezentacja z rocznika 2004, a nawet 2005 pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego ponownie stanęła do sportowej walki z uczennicami gimnazjów z rocznika 2002 - 2003. W powiatowym turnieju zagrały: Joanna Marszelewska, Martyna Smyka, Zuzanna Rutkowska, Marioma i Magdalena Dereszewskie, Zuzanna Stanowicka i Małgorzata Paczkowska. Okazało się, że i na szczeblu powiatowym nasze piłkarki toczą równorzędne mecze, uzyskując często przewagę nad starszymi koleżankami. W efekcie turniejowych zmagań w systemie "każdy z każdym" dziewczęca reprezentacja naszej szkoły zajęła III miejsce w powiecie nowomiejskim. Miejsce na podium powiatowym to świetny wynik dla naszych reprezentantek, które przecież jeszcze za rok będą mogły startować w obecnym składzie. Gratulujemy im sportowego sukcesu. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
XIV Powiatowy Konkurs Plastyczny promujący działalność SKO
24 października 2017r w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tereszewie odbył się XIV Powiatowy Konkurs Plastyczny promujący działalność SKO. Tym razem zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej pod hasłem,, Oszczędzam nie tylko pieniądze” Konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych.
Pierwsza kategoria to klasy I-II, druga kategoria wiekowa to klasy III-V, trzecia kategorię wiekową stanowiły klasa VI –VII. Nasza szkołę reprezentowała Paulina Groszkowska z klasy pierwszej, Martyna Groszkowska z klasy czwartej i Zuzanna Stanowicka z klasy siódmej. Dziewczyny wykonały bardzo ładne prace plastyczne. Zuzia Stanowicka zajęła drugie miejsce w najstarszej grupie, zaś Martyna i Paulina otrzymały upominki za udział w konkursie Gratulujemy naszym plastyczkom i życzymy dalszych sukcesów. (Tekst i zdjęcia w albumie: Bożena Hoppe)
Wygrany III Bieg Pacółtowski
22 października 2017 roku w Pacółtowie miłośnicy biegania z różnych miejscowości stanęli do sportowej rywalizacji w III Biegu Pacółtowskim. Na starcie pojawili się też nasi uczniowie biegnący w kategorii urodzonych w roku 2004 i młodszych: Miłosz, Emil i Rozalia Bednarczykowie oraz Bartosz i Jakub Karpińscy. Mieli oni do pokonania dystans niespełna 2000 metrów. Mimo trudnych warunków na trasie nasi reprezentanci poradzili sobie świetnie z zimnem i błotem. W męskiej kategorii pierwszy na mecie zameldował się Miłosz Bednarczyk, a jako drugi przybiegł Bartosz Karpiński. Zwycięzca otrzymał puchar, a Bartosz srebrny medal. Wszyscy zawodnicy otrzymali też losowane nagrody rzeczowe. Gratulujemy lekkoatletom sportowego sukcesu i walecznej postawy. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Mistrzostwo w piłce nożnej
19 października 2017 roku na bratiańskim orliku rozegrano Gminny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt i Chłopców urodzonych w latach 2002 - 2004. Nasi uczniowie z klasy VII pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego - Henryka Zagórskiego odważnie stanęli do walki ze starszymi uczniami gimnazjów, wsparci przez uczniów klasy VI. Oto skład naszych reprezentacji: dziewczęta: Magdalena i Mariola Dereszewskie, Joanna Marszelewska, Martyna Smyka, Zuzanna Rutkowska, Małgorzata Paczkowska i Agnieszka Wadecka; chłopcy: Miłosz Bednarczyk, Patryk Dereszewski, Jakub Gajkowski, Jakub Leśniewski, Rafał Wiśniewski, Mateusz Waruszewski i Tomasz Wiśniewski. Turniej rozegrano systemem "każdy z każdym", a więc piłkarze stoczyli wiele meczy, co było dla nas obciążeniem z uwagi na skromną liczbę zawodników rezerwowych. Przyzwyczailiśmy się już do sportowej waleczności naszych uczniów, ale turniej ten był szczególnym wyzwaniem wobec starszych przeciwników. Nasze piłkarki i piłkarze kolejny raz dostarczyli nam powodów do dumy. Dziewczęta pokonały wszystkie drużyny z gimnazjalnymi włącznie i zostały Mistrzyniami Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Chłopcy uznali jedynie wyższość gimnazjalistów z Jamielnika i zdobyli II miejsce w turnieju. To znaczący sukces sportowy dla obu naszych reprezentacji. Gratulujemy im i trzymamy kciuki za dziewczęta w zawodach o mistrzostwo powiatu nowomiejskiego. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Prelekcja z odblaskami
18 października 2017 roku gościliśmy w szkole przedstawicieli Miłośników Ziemi Nowomiejskiej, którzy chcieli zwrócić uwagę uczniów na dwa szczególnie ważne problemy. Pierwszy z nich to bezpieczeństwo z naciskiem na uczestnictwo w ruchu drogowym pieszych i rowerzystów. Goście przekazali najmłodszym uczniom odblaski, które wszyscy obowiązkowo powinniśmy nosić po zmroku. Kolejnym problemem, na którym prelegenci się skupili jest ochrona naszego środowiska. Pochwalili oni naszą społeczność za liczne działania ekologiczne i podkreślali praktyczne zasady troski o środowisko. Wszyscy wiemy, że oba poruszone tematy są niezmiernie ważne. Postarajmy się więc postępować w codziennym życiu zgodnie z posiadaną wiedzą o zachowaniu bezpieczeństwa i dbać o naturalne środowisko. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Podium w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego
17 października 2017 roku w Szkole Podstawowej w Skarlinie odbyły się doroczne zawody w drużynowym tenisie stołowym. Nasza reprezentacja złożona była z czterech drużyn dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach wiekowych: urodzonych w latach 2002 - 2004 oraz w roku 2005 i młodszych pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego. Starsze dziewczęta zagrały w składzie: Joanna Marszelewska, Martyna Smyka i Zuzanna Stanowicka. Młodszą drużynę stanowiły: Małgorzata Paczkowska i Emilia Wolicka. Starsza reprezentacja naszych chłopców złożona była z: Miłosza Bednarczyka, Rafała Wiśniewskiego i Jakuba Leśniewskiego. W młodszej drużynie chłopców zagrali: Patryk Sargalski i Jakub Marchlewski. Nasi tenisiści walczyli z reprezentacjami szkół, które przypadły nam w losowaniu. Z każdą z nich toczyliśmy gry pojedyncze i deblowe. Warto zauważyć, że w trudnej sytuacji są nasi uczniowie klasy VII, którzy rywalizują ze starszymi o dwa lata gimnazjalistami. Drużynowy turniej przyniósł nam sukcesy i dobre iinformacje. Nasi chłopcy z VII klasy nie stanęli na turniejowym podium, ale toczyli równorzędne pojedynki ze starszymi kolegami, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Pozostałe drużyny zdobyły miejsca na podium i medale: młodsi chłopcy - II miejsce, starsze dziewczęta - III miejsce i młodsze dziewczęta - III miejsce. Dziękujemy naszym reprezentantom za waleczną postawę w wyczerpującym turnieju i gratukujemy zajętych miejsc. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Dzień Edukacji Narodowej 2017
13 października 2017 roku obchodziliśmy święto narodowej edukacji. Od rana szkolnymi korytarzami przemykali uczniowie w poszukiwaniu nauczycieli, którym z tej okazji pragnęli złożyć życzenia i okazać wdzięczność za ich pracę. Na końcu zajęć lekcyjnych odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez nauczycieli: Paulinę Bieńkowską, Mateusza Deredasa i Macieja Szymańskiego. Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska w swym przemówieniu nawiązała do Komisji Edukacji Narodowej z XVIII wieku i zwróciła uwagę, że działalność oświatowa podlega ciągłym zmianom w celu uzyskiwania najlepszych efektów nauczania i wychowania. Wskazała też na nieustanne doskonalenie nauczycieli, którzy poszukują w swej pracy optymalnych metod dla osiągania sukcesów edukacyjnych. Złożyła nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi podziękowania za ich pracę, życząc jednocześnie satysfakcji z jej wykonywania. Kierująca szkołą poinformowała, że z okazji Dnia Edukacji Narodowej przyznano nagrody pracownikom oświaty. Nagrodę Wójta gminy Nowe Miasto Lubawskie otrzymała Bożena Hoppe. Nagrodę Dyrektora Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego otrzymali: Maria Przeradzka, Henryk Zagórski, Anna Żuralska, Anna Falkowska, Ewa Gajkowska, Dorota Palarowska, Aneta Gawińska i Józef Leśniewski. Uczniowie przedstawili okolicznościowy program, w którym poza wierszami i piosenkami znalazło się sporo żartów związanych ze szkołą. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego obdarowali pracowników szkoły i gości jabłkami, którym towarzyszyły serdeczne życzenia. Dbamy o szkolną tradycję i dużą radośc sprawiła nam obecność gości, wśród których byli też emerytowani pracownicy naszej placówki. Niech atmosfera tego edukacyjnego święta doda wszystkim sił do pracy i osiągania szkolnych celów. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Nasze trofea w unihokeju
11 i 12 października 2017 roku były dla szkolnego sportu czasem gminnych rozgrywek w unihokeja. W obecnym roku szkolnym zdecydowano, że uczniowie klasy siódmej będą rywalizowali w zawodach sportowych z istniejącymi jeszcze klasami gimnazjalnymi. W naszej szkole takich klas nie ma, więc "siódmacy" muszą współzawodniczyć z uczniami o dwa lata starszymi od siebie. Fakt ten nie zdeprymował naszych sportowców, którzy pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego stanęli do gminnego turnieju w unuhokeju. Dziewczęta zagrały w składzie: Magdalena i Mariola Dereszewskie, Joanna Marszelewska, Zuzanna Rutkowska, Martyna Smyka i Zuzanna Stanowicka. Drużyna chłopców zaś to Miłosz Bednarczyk, Patryk Dereszewski, Jakub Gajkowski, Jakub Leśniewski i Rafał Wiśniewski. Zawody te będą niezapomniane choćby ze względu na sytuację, w której na przeciwnej połowie boiska stanęli nasi absolwenci, jak Kinga Staszyńska, Zuznna Leśniewska czy Wiktor Wierzbowski, Szymon Kołodziejski i Krystian Paczkowski. Tak niedawno osiągaliśmy z nimi liczne sukcesy sportowe, a teraz przyszło nam toczyć z nimi sportową walkę. To był trudny turniej, ale przyniósł nam kolejne trofea. Dziewczęta zdobyły wicemistrzostwo gminy, a chłopcy stanęli na trzecim miejscu turniejowego podium.
Drugiego dnia hokejowej rywalizacji do zawodów stanęli nasi uczniowie z rocznika 2005 i młodsi. Dziewczęta zagrały w składzie: Karolina Kopańska, Tamara Madoń, Małgorzata Paczkowska, Agnieszka Wadecka, Maja Czołba, Amelia Dembińska, Martyna Groszkowska i Milena Leśniewska. Drużyna chłopców to: Krzysztof i Mateusz Waruszewscy, Tomasz Wiśniewski, Bartosz Karpiński, Cezary Kopański, Jakub Marchlewski i Patryk Sargalski. Turniej ten był dla naszych bardzo młodych drużyn trudną przeprawą. Jednak wszyscy zawodnicy spisali się świetnie i pokazali prawdziwą, sportową walkę do końca. Nagrodą były uzyskane wysokie miejsca analogiczne do sukcesów starszych kolegów ze szkoły. Młodsze dziewczęta również zostały wicemistrzyniami gminy, a chłopocy w wyniku rzutów karnych zadowolili się III miejscem. Nasi sportowcy zasłużyli na gratulacje za zdobycie kolejnych trofeów. Dziękujemy im też za godne reprezentowanie naszej szkoły. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Święto Drzewa 2017
10 października 2017r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Drzewa z udziałem zaproszonego gościa – pani Izabeli Redman-Zalewskiej z Welskiego Parku Krajobrazowego. Pani Izabela przeprowadziła zajęcia dla klas młodszych oraz w klasie 4 i 5. W ramach tegorocznych obchodów podczas uroczystego apelu społeczność szkolna wysłuchała części artystycznej w wykonaniu uczniów kl. 5. Następnym punktem programu obchodów była prezentacja plakatów na temat znaczenia drzew dla przyrody i człowieka. Poszczególne klasy prezentowały wykonany wcześniej plakat w dowolnej formie. Każda klasa spisała się na medal. Następnie głos zajęli uczniowie klasy siódmej: Rafał Wiśniewski, Jakub Elgert i Zuzanna Rutkowska, którzy pod kierunkiem pani Gabrieli Wiechowskiej wykonali i przedstawili plakat poświęcony pigwie – roślinie posadzonej w ogrodzie szkolnym. Rozstrzygnięto też konkurs literacki „List Drzewa do…” Zadaniem uczestników konkursu było napisanie listu w imieniu drzewa do przechodnia /dorosłego lub dziecka/. Na konkurs wpłynęły cztery prace. Komisja postanowiła nagrodzić wszystkich autorów prac:
I miejsce- Wiktoria Gawińska kl. 6
II miejsce- Tamara Madoń kl. 6
III miejsce – Emilia Wolicka kl. 6
Wyróżnienie: Jakub Wiśniewski kl.3Wszyscy laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Na zakończenie apelu tradycyjnie posadziliśmy w ogrodzie szkolnym roślinę - pigwowca z udziałem całej społeczności szkolnej. Uroczystość prowadziła i koordynowała Anna Falkowska wraz z Gabrielą Wiechowską. Organizując ten apel przyłączyliśmy się do ogólnopolskiego programu ogłoszonego przez ekologiczny Klub Gaja w 15 edycji Święta Drzewa. Program objęty jest patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Środowiska – zachęca do podjęcia rzeczywistych działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu – sadzenia i ochrony drzew. (Tekst: Anna Falkowska, zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Ślubowanie uczniów klasy I
6 października 2017 roku to historyczny dzień, szczególnie dla naszych pierwszoklasistów i ich wychowawczyni Marii Przeradzkiej. Przyszedł bowiem czas na złożenie przez najmłodszych uczniów tradycyjnego ślubowania na sztandar, w obecności całej społeczności szkolnej i zaproszonych gości. Pierwszacy przygotowali na tę okazję specjalny program artystyczny. Zaczęli dostojnie, od poloneza. Potem poprzez piosenki i wierszyki wyrażali swoją gotowość do podjęcia obowiązków uczniowskich. Na dowód swej szkolnej dojrzałości, wypowiedzieli uroczyście słowa ślubowania. Dyrektor Hanna Błaszkowska, zgodnie ze szkolnym rytuałem, dokonała uroczystego pasowania każdego pierwszoklasisty na ucznia Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach. Był to podniosły moment, po którym najmłodsi uczniowie obsypani zostali prezentami przez starszych kolegów i rodziców. Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska wyraziła radość z wejścia na edukacyjną drogę kolejnego rocznika uczniów, życząc im radosnego zdobywania wiedzy i rozwoju pełnego sukcesów. Wójt gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski również przybył na uroczystość ślubowania z prezentami dla nowych uczniów. Skierował do nich slowa otuchy nawiązując do treści złożonego ślubowania. Aby tradycji stało się zadość, uczniowie klasy VII jako najstarsi, dokonali otrzęsin najmłodszych kolegów. Wszyscy pomyślnie przeszli przygotowane próby i stali się pełnoprawnymi członkami uczniowskiej braci. Życzymy uczniom klasy I wybitnych osiągnięć, a ich rodzicom coraz większego poczucia dumy ze swoich dzieci (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Głosowanie na bibliotekę w Gwiździnach
Od 2 do 31 października 2017 roku trwa głosowanie na gwiździńską bibliotekę w ramach konkursu, w którym placówka ta bierze udział.. Szczegóły znajdziecie na plakacie poniżej. Mamy już bardzo dobre doświadczenia z taką formą wsparcia naszej biblioteki. Nie trzeba więc chyba nikogo przekonywać, że warto głosować. Wspólnie damy radę! Głosujcie!
Archiwum Aktualności