21 września 2018 roku mieliśmy okazję do pierwszego startu w zawodach sportowych w tym roku szkolnym. Wybraliśmy się do Nowego Miasta Lubawskiego na III Lekkoatletyczny Memoriał Kazimierza Okołowskiego. Uczniowie klasy VIII: Miłosz Bednarczyk; Magdalena, Mariola i Patryk Dereszewscy; Jakub Gajkowski; Jakub Leśniewski; Joanna Marszelewska; Zuzanna Rutkowska; Martyna Smyka i Rafał Wiśniewski pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego stanęli na starcie w następujących konkurencjach: bieg na 60 m na czas, skok wzwyż, skok w dal i pchnięcie kulą. Wszyscy spisali się bardzo dobrze, osiągając wysokie wyniki i walcząc o czołowe miejsca we wszystkich konkurencjach. Joanna Marszelewska wygrała konkurs pchnięcia kulą, co jest dla niej radosną nagrodą za podjęcie treningów w tej dyscyplinie sportu.Wszyscy startujący otrzymali pamiątkowe medale memoriału. Czekamy na oficjalny komunuikat z miejscami wszystkich uczniów. Warto też pamiętać, że w związku z nowym ustrojem szkolnym, nasi ósmoklasiści rywalizują ze staszymi uczniami z III klas gimnazjum. Dziękując wszystkim za start, życzymy licznych sukcesów w całym sportowym roku szkolnym. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Aktualności
Lekkoatletyczne emocje z medalami
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
20 września 2018r. nasze przedszkolaki po raz pierwszy uroczyście obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka .Tego dnia dzieci wzięły udział w wielu zabawach w sali przedszkolnej. Były zabawy ze śpiewem, zabawy z chusta animacyjną, a także przejście po nowej ścieżce sensorycznej. Następnie odbył się przemarsz po naszej wsi. Przedszkolaki niosły balony i specjalnym okrzykiem informowały napotkane osoby o swoim święcie. Okrzyk brzmiał ,,Chociaż jestem jeszcze mały, przedszkolak ze mnie wspaniały” W przemarszu wzięły też udział niektóre mamy ,które niosły transparent. Po tym niezwykłym spacerze na przedszkolaków czekała niespodzianka. Dyrektor H. Błaszkowska życząc dzieciom wiele uśmiechu i radości każdego dnia, wręczyła im nowe zabawek i smakowite cukierki . Rodzice też ufundowali przedszkolakom słodkie upominki . Dzieci były bardzo zadowolone, umieściły zabawki w kącikach tematycznych, zjadły słodycze i z wielkim zapałem przystąpiły do zabawy. W naszym przedszkolu dbamy, aby było ciekawie i wesoło nie tylko w Dniu Przedszkolaka lecz każdego dnia.(Tekst i zdjęcia w albumie: Bożena Hoppe)
Bezpieczeństwo najważniejsze!
19 września 2018 roku gościliśmy w szkole znaną doskonale wszystkim uczniom przedstawicielkę Policji, która przy każdej okazji przypomina o zasadach zachowania bezpieczeństwa. Powinniśmy o nich pamiątać przez cały czas. Obowiązują one w drodze do szkoły, podczas lekcji, a także po zajęciach, kiedy mamy wolny czas. Lista niebezpieczeństw jest niestety długa. Można z pewnością powiedzieć, że z czasem wciąż ich przybywa. Na drogach bowiem mamy coraz większy ruch. Dzieci i młodzież mają łatwy dostęp do różnych pojazdów, które kuszą nawet, jeżeli nie posiadamy uprawnień do poruszania się nimi. Wiele niebezpieczeństw wiąże się też z dostępem doi internetu i urządzeń multimedialnych. Warto o tym wszystkim rozmawiać, abyśmy mogli cieszyć się z dobrodziejstw nowoczesnej techniki, a nie borykać się ze związanymi z nimi problemami. Zupełnie przypadkiem piękny przykład dbałości o bezpieczeństwo dali wszystkim uczestnikom spotkania przedszkolacy, kiedy właśnie wychodzili na spacer w kamizelkach odblaskowych. Bądźmy wszyscy bezpieczni! (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Rocznica agresji ZSRR na Polskę
17 września 2018 roku wróciliśmy w szkole do wydarzeń, jakie miały miejsce tego samego dnia roku 1939. Wtedy to na broniącą się ofiarnie przed hitlerowskimi najeźdźcami Polskę napadła armia ZSRR. Był to wynik wcześniejszego porozumienia obu totalitarnych państw, które w tajnym protokole dodatkowym z 23 sierpnia zaplanowały IV rozbiór Polski. Sytuacja naszego kraju atakowanego ze wszystkich stron stała się szczególnie dramatyczna. Osamotniona w walce z Niemcami i Sowietami Polska nie mogła już długo i skutecznie się bronić. Pamiętać też należy o tragedii tysięcy naszych rodaków, którzy byli masowo zabijani, wywożeni na Syberię, gnani do katorżniczej pracy. Ciesząc się ze stulecia niepodległości, szczególnie skrupulatnie rozpamiętujemy wszystkie karty naszej historii, często tragiczne. Należy do nich również rocznica sowieckiej agresji. Uczniowie odbyli krótkie lekcje historii poświęcone ówczesnym wydarzeniom, prowadzone przez nauczyciela Henryka Zagórskiego. Zapoznali się też z wystawą faktograficzną poświęconą okolicznościom napaści ZSRR. To był kolejny dzień pamięci o naszych przodkach i ich tragicznych losach. Winniśmy czcić ich pamięć i to właśnie robimy, szczególnie w Roku Niepodległej. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Samorząd dla Niepodległej
6 września 2018 roku w Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku odbyła się powiatowa konferencja na temat: "Współczesne oblicze patriotyzmu z punktu widzenia samorządowca i ucznia". Do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszone zostały reprezentacje poszczególnych gmin złożone z ich gospodarzy i dwóch uczniów wybranej szkoły.Nasza placówka została wyróżniona propozycją wystawienia uczniów do gminnej reprezentacji. Zaszczytu tego dostąpiły uczennice: Joanna Marszelewska i Agnieszka Wadecka, które wystąpiły na konferencji wraz z reprezentującą Wójta i Samorząd Gminny Sekretarz Agnieszką Paturalską - Miehlau. Do udziału w konferencji przygotował dziewczęta nauczyciel historii Henryk Zagórski. Każdy zespół miał do wykonania określone zadania, które przeplatane były wspólnym wykonywaniem pieśni patriotycznych. Zaczęło się od krótkich wypowiedzi samorządowców i uczniów na temat współczesnego patriotyzmu. Następnie omawiano treść herbów poszczególnych gmin i powiatu, układano z puzli mapy gmin, rozpoznawano gminne obiekty i składano polską flagę. Na zakończenie konferencji wszystkie reprezentacje otrzymały certyfikaty: "Samorząd dla Niepodległej" oraz nagrody ksiązkowe. Było to kolejne, ciekawe doświadczenie zwiazane z obchodami Roku Niepodległej w rocznicę 100 lat niepodległości Polski. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Rok szkolny 2018/2019 uroczyście rozpoczęty
3 września 2018 roku odbyła się uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2018/2019. Tradycyjnie społeczność szkolna spotkała się na mszy świętej w parafialnym kościele, a potem uczniowie, nauczyciele i rodzice zebrali się w szkolnej sali gimnastycznej. Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska powitała wszystkich serdecznymi słowami, po czym przekazała ważne informacje dotyczące rozpoczynającej się po wakacjach nauki. Przedstawiciele uczniów zaprezentowali krótki program artystyczny na powitanie nowego roku szkolnego, przygotowany pod kierunkiem nauczycielek: Emilii Dembińskiej i Anny Falkowskiej. Znalazły się w nim między innymi treści odnoszące się do kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mają one dla nas szczególne znaczenie w roku stulecia niepodleglości. Nauczyciele: Bożena Hoppe i Henryk Zagórski w imieniu całej szkolnej społeczności złożyli Dyrektor szkoły Hannie Błaszkowskiej życzenia z okazji jubileuszu 35 lat jej pracy zawodowej. Kierująca szkołą pogratulowała też nauczycielkom: Annie Żuralskiej i Paulinie Bieńkowskiej uzyskania kolejnych stopni awansu zawodowego. Uczestnicy uroczystości powitali również brawami Grażynę Górtatowską, rozpoczynającą pracę w obsłudze szkoły. Życzymy wszystkim uczniom, ich rodzicom i nauczycielom dobrego roku szkolnej nauki, który przyniesie im wiele radości z uzyskiwanych wyników. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Podręczniki i ćwiczenia obowiązujące w roku szkolnym 2018/2019
SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW i ĆWICZEŃ
DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. KS. K. WRÓBLEWSKIEGO
W GWIŹDZINACH W ROKU SZKOLNYM 2018 / 2019
UWAGA: pozycje oznaczone kolorem czerwonym kupują rodzice!
Przedmiot
Klasa
Autor
Tytuł
podręcznika
Wydawca
Nr dopuszczenia
MEN
J. polski
IV
Marlena Derlukiewicz
Anna Klimowicz
- „Nowe słowa na start”
Podręcznik do języka polskiego dla klasy czwartej szkoły podstawowej
- Zeszyt ćwiczeń
„Nowe słowa na start”
Nowa Era
MEN 907/1/2017
V
Anna Klimowicz, Marlena Derlukiewicz- „Nowe słowa na start”
Podręcznik do języka polskiego dla klasy czwartej szkoły podstawowej
- Zeszyt ćwiczeń
„Nowe słowa na start
Nowa Era
MEN 907/2/2018
VI
Marlena Derlukiewicz
(cz. 1)
Anna Wojciechowska
Agnieszka Marcinkiewicz
1)„Słowa na start!” cz. 1 podr.
2)„Słowa na start!” cz. 2 podr.
3) Zeszyt ćwiczeń
Nowa Era
MEN
338/6/2014/2016
VII
Joanna Kościerzyńska
Małgorzata Chmiel
Maciej Szulc
Agnieszka Gorzałczyńska - Mróz
- „Nowe słowa na start”
Podręcznik do języka polskiego dla klasy siódmej szkoły podstawowej
- Zeszyt ćwiczeń
„Nowe słowa na start”
Nowa Era
MEN 907/4/2017
VIII
Joanna Kościerzyńska, Małgorzata Chmiel, Maciej Szulc, Agnieszka Gorzałczyńska-Mróz
1)„Nowe słowa na start”
Podręcznik do języka polskiego dla klasy ósmej szkoły podstawowej
2)Zeszyt ćwiczeń
„Nowe słowa na start”
Nowa Era
MEN 907/5/2018
Matematyka
IV
M.Dobrowolska
M. Jucewicz
M. Karpiński
P. Zarzycki
M.Dobrowolska
S. Wojtan
P. Zarzycki
„Matematyka z plusem” – podręcznik - 4
Ćwiczenia – wersja B
Arytmetyka - Matematyka z plusem - 4
Geometria - Matematyka z plusem - 4
GWO
MEN 780/1/2017
V
M.Dobrowolska
M. Jucewicz
P. Zarzycki
„Matematyka z plusem” – podręcznik 5
Ćwiczenia – wersja B
Arytmetyka– Matematyka z plusem - 5
Geometria - Matematyka z plusem - 5
GWO
MEN 780/2/2018
VI
M.Dobrowolska
M. Jucewicz
M. Karpiński
P. Zarzycki
„Matematyka z plusem” – 6 podręcznik
Ćwiczenia – wersja B
Arytmetyka i Algebra Matematyka z plusem - 6
Geometria
Matematyka z plusem - 6
GWO
MEN 773/3/2016
VII
Praca zbiorowa
pod kierunkiem
M.Dobrowolskiej
J. Lech
„Matematyka z plusem” - 7
„Matematyka z plusem” - 7
Ćwiczenia podstawowe
GWO
MEN 780/4/2017
VIII
Praca zbiorowa
pod kierunkiem
M.Dobrowolskiej
J. Lech
„Matematyka z plusem” - 8
podręcznik
„Matematyka z plusem” - 8
Ćwiczenia podstawowe
GWO
MEN 780/5/2018
Historia
Historia
Historia i społeczeństwo
Historia
Historia
IV
Bogumiła Olszewska, Wiesława Surdyk – Ferdsch, Grzegorz Wojciechowski
Tomasz Maćkowski, Bogumiła Olszewska, Wiesława Surdyk – Ferdsch.
„Wczoraj i dziś”; podręcznik do historii kl. IV szkoły podstawowej
Zeszyt ćwiczeń do historii kl. IV: „Wczoraj i dziś”
Nowa Era
877/1/2017
V
Grzegorz Wojciechowski;
Bogumiła Olszewska, Wiesława Surdyk – Ferdsch
„Wczoraj i dziś”; podręcznik do historii kl. V szkoły podstawowej
Zeszyt ćwiczeń do historii
kl. V „Wczoraj i dziś”
Nowa Era.
877/2/2018
VI
Grzegorz Wojciechowski
Tomasz Maćkowski
„Wczoraj i dziś”, podręcznik do historii i społeczeństwa dla kl. VI szkoły podstawowej
Zeszyt ćwiczeń do historii kl. VI „Wczoraj i dziś”
Nowa Era.
443/3/2014/2015
VII
Jarosław Kłaczkow, Anna Łaszkiewicz, Stanisław Roszak
Ewa Fuks, Iwona Janicka, Katarzyna Panimasz
„Wczoraj i dziś” podręcznik do historii kl. VII szkoły podstawowej
Zeszyt ćwiczeń do historii kl. VII „Wczoraj i dziś”
Nowa Era
877/4/2017
VIII
Robert Śniegocki, Agnieszka Zielińska
Krzysztof Jurek, Katarzyna Panimasz, Elżbieta Paprocka
„Wczoraj i dziś” podręcznik do historii kl. VIII szkoły podstawowej
Zeszyt ćwiczeń do historii kl. VIII „Wczoraj i dziś”
Nowa Era
877/5/2018
J. angielski
I
J. Heath
R. Adlard
M.Mrozik
HELLO EXPLORER 1
Podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
830/1/2017
II
J. Heath
R. Adlard
M.Mrozik
HELLO EXPLORER 2
Podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
830/2/2018
IV
S. Clarke
M. Mrozik
D. Wosińska
JUNIOR EXPLORER 4
Podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
837/1/2017
V
J. Heath
M.Crawford
K. Kłapska
JUNIOR EXPLORER 5
Podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
VI
J. Heath
M.Crawford
M. Mrozik
WORD EXPLORER 3
Podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
497/3/2014
VII
A. Bandis
O. Shotton
M. Mrozik
TEEN EXPLORER 7
Podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
837/4/2017
VIII
A. Bandis
O. Shotton
K. Gornley
TEEN EXPLORER 8
Podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
Muzyka
IV
Monika Gromek, Grażyna Kilbach
„Lekcja muzyki” podręcznik
Nowa Era
V
Monika Gromek, Grażyna Kilbach
„Lekcja muzyki”- podręcznik
Nowa Era
MEN 852/2/2018
VI
Monika Gromek, Grażyna Kilbach
„I gra muzyka” podręcznik
Nowa Era
MEN 569/2012/2015
VII
Monika Gromek, Grażyna Kilbach
„Lekcja muzyki” podręcznik
Nowa Era
Plastyka
IV
Jadwiga Lukas, Krystyna Onak
„Do dzieła” podręcznik
Nowa Era
MEN
903/1/2017
V
Jadwiga Lukas, Krystyna Onak
„Do dzieła” podręcznik
Nowa Era
MEN
903/2/2018
VI
Jadwiga Lukas, Krystyna Onak
„Do dzieła” podręcznik
Nowa Era
MEN 326/3/2011/2015
VII
Marta Ipczyńska
Natalia Mrozkowiak
„Do dzieła” podręcznik
Nowa Era
MEN
903/4/2017
Technika
IV
Lech Łabecki, Marta Łabecka
„Jak to działa?” podręcznik
Nowa Era
MEN 295/1/2017
V
Lech Łabecki, Marta Łabecka
„Jak to działa?” podręcznik
Nowa Era
MEN 295/2/2018
VI
Lech Łabecki, Marta Łabecka
„Jak to działa?” podręcznik
Nowa Era
MEN 295/3/2010/2016
Przyroda
IV
Maria Marko-Worłowska, Joanna Stawarz, Feliks Szlajfer
„Tajemnice przyrody” podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
MEN 863/2017
VI
Joanna Stawarz
Hanna Kowalczyk
Feliks Szlajfer
„Tajemnice przyrody” podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
MEN 399/2/2014/2015
Religia
0
5-latki
SPOTKANIE DZIECI BOŻYCH
Podręcznik do religii dla dziecka 5-letniego
JEDNOŚĆ
I
JESTEŚMY W RODZINIE PANA JESUSA
WAM
II
KOCHAMY PANA JEZUSA
WAM
IV
OBDAROWANI PRZEZ BOGA
Podręcznik dla klasy V
WAM
V
OBDAROWANI PRZEZ BOGA
Podręcznik dla klasy V
WAM
VI
PRZEMIENIENI PRZEZ BOGA
Podręcznik dla klasy VI
WAM
VII
PRZEMIENIENI PRZEZ BOGA
Podręcznik dla klasy VI
WAM
VIII
JEZUS DZIAŁA I ZBAWIA
Podręcznik dla klasy II gimnazjum
WAM
Oddział
Przedszkolny
0
Klasa
I
Barbara Mazur
Beata Sokołowska
Katarzyna Zagórska
Gra w kolory
JUKA
833/1/2017
II
Ewa Hryszkiewicz
Barbara Stępień
Pakiet „Elementarz Odkrywców”
Podręcznik „Elementarz Odkrywców”
Nowa Era
MEN 790/3/2018
Język niemiecki
VII
Ewa Kościelniak –Walewska – podr.
Małgorzata Kosacka – ćw.
Meine Deutschtour
Podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
MEN 838/1/2017
VIII
Ewa Kościelniak - Walewska, Małgorzata Kosacka
Meine Deutschtour
Podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
MEN 838/2/2018
Geografia
V
Tomasz Rachwał
Roman Malarz
Feliks Szlajfer
„Planeta Nowa”
Podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
MEN
906/1/2018
VII
Roman Malarz
Mariusz Szubert
Tomasz Rachwał
„Planeta Nowa”
Podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
MEN
906/3/2017
VIII
Dawid Szczypiński
Tomasz Rachwał
„Planeta Nowa”
Podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
MEN
906/4/2018
Biologia
V
Marian Sęktas, Joanna Stawarz
„Puls życia 5”
Podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
844/1/2018
VII
Małgorzata Jepimow
„Puls życia 7”
Podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
844/4/2017
VIII
Beata Sągin, Andrzej Boczarowski, Marian Sęktas
„Puls życia 8”
Podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
844/3/2018
Chemia
VII
Jan Kulawik
Teresa Kulawik
Maria Litwin
„Chemia Nowej Ery 7”
Podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
785/1/2017
VIII
Jan Kulawik, Teresa Kulawik, Maria Litwin
„Chemia Nowej Ery 8”
Podręcznik + ćwiczenia
Nowa Era
785/2/2018
Fizyka
VII
G.Francuz-Ornat
T.Kulawik
M.Nowotny-Różańska
„Spotkanie z fizyką” -7
podręcznik
(bez ćwiczeń)
Nowa Era
VIII
Grażyna Francuz-Ornat, Teresa Kulawik, Maria Nowotny-Różańska
„Spotkanie z fizyką” -8
podręcznik
(bez ćwiczeń)
Nowa Era
885/2/2018
WOS
VIII
Iwona Janicka, Arkadiusz Janicki, Aleksandra Kucia – Maćkowska, Tomasz Maćkowski
„Dziś i jutro”; podręcznik do wiedzy o społeczeństwa dla kl. VIII szkoły podstawowej
Nowa Era
874/2017
Edukacja dla bezpieczeństwa
VIII
Jarosław Słoma
Żyję i działam bezpiecznie
846/2017
Informatyka / Zajęcia komputerowe
IV
Michał Kęska
Informatyka
„Lubię to!”; podręcznik do informatyki kl. IV szkoły podstawowej
Nowa Era
847/1/201
V
Michał Kęska
Informatyka
„Lubię to!” podręcznik do informatyki kl. V szkoły podstawowej;
Nowa Era.
847/2/2018
VI
Michał Kęska
Zajęcia komputerowe
„Lubię to!”, podręcznik do zajęć komputerowych dla klasy VI szkoły podstawowej
Nowa Era
729/3/2017
VII
Grażyna Koba
Informatyka
„Lubię to!”; podręcznik do informatyki kl. VII szkoły podstawowej
Nowa Era
847/4/2017
VIII
Grażyna Koba
Informatyka
„Lubię to!”; podręcznik do informatyki kl. VIII szkoły podstawowej
Nowa Era.
847/5/2018
Uroczyste zakończenie roku szkolnego
22 czerwca 2018 roku był dniem zakończenia roku szkolnego 2017/2018. Uroczystości zamknięcia kolejnego rozdziału edukacji rozpoczęła msza święta w parafialnym kościele. Następnie sztandar przeprowadził wszystkich do szkoły, aby mogli ją pożegnać na czas wakacji. Dyrektor Hanna Błaszkowska dokonała podsumowania całego roku działalności szkoły. Gratulując wysokich wyników w nauce i sukcesów w różnych dziedzinach życia szkoły, dziękowała wszystkim członkom społeczności szkolnej za wielki wysiłek włożony w szeroko pojętąj edukację. Zaowocował on wybitnymi osiągnięciami naszej placówki, z których jesteśmy dumni. Tradycyjnie podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego wyróżnieni zostali przodownicy nauki. Dyrektor szkoły wraz z wychowawcami klas IV - VI wręczali im świadectwa z wyróżnieniem i dyplomy wzorowego ucznia. Liderom nauki towarzyszyli w tych podniosłych chwilach rodzice, którzy obdarowani zostali listami gratulacyjnymi i kwiatami w dowód uznania ich rodzicielskiego wysiłku. Okazji do podziękowań, gratulacji i nagradzania było tego dnia wiele. Nauczyciel wychowania fizycznego Henryk Zagórski ogłosił wyniki dorocznego konkursu na Sportowca Roku w kategorii dziewcząt i chłopców. Wyróżnieni też zostali najaktywniejsi uczestnicy zajęć prowadzonych w ramach Szkolnego Klubu Sportowego. Docenieni zostali też wyjątkowi uczniowie, którzy legitymują się frekwencją wynoszącą 100%, a także ci, którzy wzorowo uczęszczali na lekcje, opuszczając nieliczne godziny. Była to też okazja uhonorowania uczniów za sukcesy matematyczne. Uczniowie przedstawili pełen humoru program artystyczny na powitanie wakacji. Wystąpili też harcerze, którzy wznawiają w szkole swoją działalność. Była to kolejna uroczystość kończąca rok szkolny, na której nie musieliśmy żegnać absolwentów. Wszyscy bowiem po wakacjach kontynuować będą swą edukacyjną drogę w wyższych klasach rodzimej szkoły i tak aż do klasy ósmej. Uroczystość zakończenia nauki przygotowali nauczyciele: Anna Żuralska, Bożena Hoppe, Paulina Bieńkowska i Karolina Dąbrowska. Życzymy wszystkim udanych, bezpiecznych wakacji i zapraszamy trzeciego września do podjęcia kolejnych edukacyjnych wyzwań.z nową mocą (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Wieczór Jasia i Małgosi
W drugim semestrze roku szkolnego 2017/2018 został zrealizowany Program Domowych Detektywów ,,Jas i Małgosia na tropie”. Celem programu było późnienie inicjacji alkoholowej wśród dzieci oraz ograniczanie problemów związanych z piciem alkoholu poprzez wzmacnianie rodzinnych, indywidualnych i rówieśniczych czynników chroniących. Programem objęto wszystkich uczniów klasy piątej ( 9 uczniów). Koordynatorem programu była nauczycielka Bożena Hoppe.
Zajęcia poprzedziło spotkanie informacyjne dla rodziców. Jego celem było przekazanie opiekunom podstawowych założeń programu oraz zachęcenie ich do aktywnego udziału. Na spotkaniu zostały przekazane materiały informacyjne (ulotka i list do rodziców).Na pierwszym spotkaniu organizacyjnym uczniowie zostali zapoznani z zasadami tworzenia Domowych Drużyn i sposobem pracy z kolejnymi zeszytami. Wybrano również liderów grup. Każde kolejne spotkanie polegało na omówieniu rezultatów pracy uczniów z rodzicami oraz komiksu z poprzedniego tygodnia. Następnie nauczyciel wraz z liderem grupy przedstawiał kolejny zeszyt i objaśniał zadania dla Domowych Detektywów. Na lekcjach wykonywane były również ćwiczenia Tu i Teraz.Po zakończeniu pracy z czterema zeszytami, grupy przystąpiły do przygotowań Wieczoru Jasia i Małgosi. Wspólnie wybrano tematy prac, których wyniki miały zostać przedstawione na Wieczorze Jasia i Małgosi – popołudniowym spotkaniu dzieci i ich rodziców. Uczniowie przy pomocy koordynatora pracowali nad prezentacjami, przygotowując na zajęciach swoje plakaty i wystąpienia. Przekazano również zaproszenia dla rodziców i dyrektora szkoły p. Hanny Błaszkowskiej.
Wieczór Jasia i Małgosi odbył się 20 czerwca 2018r. Spotkanie uczniów, rodziców i koordynatora klas zakończyło cykl zajęć składających się na Program Domowych Detektywów. Podczas Wieczoru Jasia i Małgosi dzieci przedstawiły swoje prace, plakaty i wystąpienia. Uczniowie wraz z koordynatorem p. Bożena Hoppe opracowali następujące tematy:
• Wpływ alkoholu na organizm człowiek
• Reklamy piwa
• Formy spędzania wolnego czasu
Spotkanie zakończyło wspólnym ogniskiem , które w dużej mierze przygotowali rodzice.
(Tekst i zdjęcia w albumie: Bożena Hoppe)
Biwak klasy VII
18-19 czerwca 2018 roku w Centrum Turystycznym w Ostaszewie odbył się klasowy biwak na zakończenie roku szkolnego. Młodzież pod opieką wychowawczyni Anny Żuralskiej aktywnie wypoczywała w malowniczo położonym ośrodku oraz na jeziorem. Główną atrakcją wyjazdu były wycieczki rowerowe. Dużo wrażeń dostarczył nam towarzyski mecz plażowej siatkówki z uczniami z sąsiedniej szkoły oraz rozgrywki w piłkarzyki i badmintona. Młodzież pod okiem ratownika miała możliwość kąpieli w ciepłym już ostaszewskim jeziorze. Niespodzianką dla uczniów był wieczorny przyjazd rodziców i wspólne biesiadowanie przy grillu pod piękna wiatą. Dzieci zagrały także mecz piłki nożnej z rodzicami. We wtorek odbyła się druga wycieczka rowerowa nad jezioro oraz pływanie rowerami wodnymi. Po aktywnych dwóch dniach uczniowie wrócili do swoich domów.(Tekst: Anna Żuralska)
Wycieczka do Trójmiasta
15 czerwca 2018 roku na uczniowie z klasy III pod opieką wychowawczyni pani Bożeny Hoppe i rodziców wybrali się na jednodniową wycieczkę do Trójmiasta. W wyjeździe wzięli udział także uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią Marią Przeradzką. Program wycieczki był dość bogaty, więc należało wstać bardzo rano by jak najwcześniej wyjechać. Najpierw udaliśmy się do Gdyni, gdzie przy pięknej czerwcowej pogodzie odbyliśmy rejs statkiem po porcie, przespacerowaliśmy Skwerem Kościuszki i zwiedziliśmy ORP ,,Błyskawica”. Następnie udaliśmy się do Sopotu. Tam podczas spaceru po sopockim molo, podziwialiśmy nasz piękny Bałtyk. W połowie dnia przyszedł czas na posiłek w Macdonald’s. Po posiłku udaliśmy się do Gdańska, gdzie czekała na nas pani przewodnik. W stolicy Pomorza podziwialiśmy między innymi Fontannę Neptuna, Żuraw i Kościół Mariacki oraz interaktywną wystawę ,,Ludzie – Statki - Porty”. Nieco zmęczeni lecz pełni miłych wrażeń, około godziny 21.30 wróciliśmy do swoich domów. Dla pierwszoklasistów była to pierwsza tak odległa wycieczka, ale wszyscy odbyli ją bardzo dzielnie i z pewnością zapadnie im na długo w pamięci. Było miło i sympatycznie. Wkrótce wakacje, więc życzymy naszym uczniom równie miłych i pełnych wrażeń wyjazdów. (Tekst: Maria Przeradzka, zdjęcia w albumie: Maria Przeradzka,Bożena Hoppe, Ewa Kazimier, Małgorzata Hincmann)
Bezpieczne wakacje
11 czerwca 2018 roku odwiedziła nas w szkole mł. asp. Dorota Kaczmarska z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim. Jej wizyta związana była z nadchodzącymi wakacjami. To dla uczniów piękny czas wypoczynku i zabawy. Jednak w tych radosnych dniach zdarzają się też różne sytuacje niosące niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Wymyślamy różne zabawy, korzystamy z kąpieli, poruszamy się po drogach i robimy wiele, wiele rzeczy, które wymagają rozwagi i ostrożności. O tym właśnie przypominał nasz gość, odnosząc się do konkretnych sytuacji, jakie w czasie wakacji mają miejsce. Był też czas na pytania i wyjaśnienia problemowych sytuacji i zdarzeń. Okazało się, że najmłodsi potraktowali to jako okazję do popisania się swoją wiedzą i wykazania zainteresowania pracą policji. Przstrogi dla uczniów dotyczyły też częstych niestety przypadków poruszania się pojazdami bez wymaganych uprawnień takimi jak jak rower czy skuter.
Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska poprosiła uczniów o zwrócenie szczególnej uwagi na utrudnienia komunikacyjne w Gwiździnach zwiazane z trwającymi pracami remontowymi drogi wiodącej przez wieś. Zwróciła też uwagę na zakaz wchodzenia na teren świetlicy wiejskiej, która uległa zniszczeniu w wyniku niedawnego pożaru. Poniżej zamieszczamy link do listu Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, który poświęcony jest bezpiecznemu wypoczynkowi dzieci i młodzieży. Drodzy uczniowie! Dla prawdziwie radosnego spędzenia czasu wakacji, konieczny jest warunek stawiania bezpieczeństwa na pierwszym miejscu. Liczymy na waszą mądrość i rozwagę. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)2018.06.15_list_do_Dyrektorow_szkol_i_placowek_wypoczynek.pdf
Rządowy program: "Dobry Start"
Poniżej zamieszczamy fragment wspólnego listu autorstwa: Elżbiety Rafalskiej - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Anny Zalewskiej - Minister Edukacji Narodowej. Pełną treść listu i inne dokumenty dotyczące sprawy zamieszczamy pod przytoczonym fragmentem.
"1 czerwca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu „Dobry Start”. Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł. Będą mogli przeznaczyć je na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program „Dobry Start” to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć..."
2018.06.11_List_do_dyrektorow_szkol_Dobry_Start.docx
2018.06.11_List_do_dyrektorow_szkol_Dobry_Start.pdf
(Tekst: Henryk Zagórski)
Festyn Rodzinny 2018
10 czerwca 2018 roku był kolejnym świętem rodziny w naszej szkole. Tradycyjnie już w ramach Wojewódzkich Dni Rodziny obbywają się na terenie naszej gminy rodzinne festyny. Gwiździński zorganizowała nasza szkoła wraz z Urzędem Gminy Nowe Miasto Lubawskie, Radą Sołecką i Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mszanowie. Wszystkie punkty festynowego programu ściśle wiązały się z pochwałą rodzinnego życia. W roku stulecia odzyskania niepodległości, rodzinnemu świętu towarzyszą też wartości patriotyczne. Mieliśmy piękną, prawdziwie letnią niedzielę. Festynowi goście korzystali z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów: oglądanie popisów artystycznych uczniów, rekreacyjny turniej rodzin, bieg rodzinny, turniej strażacki, bogato zaopatrzona kawiarenka, smakołyki z grilla, przejażdżki bryczką konną, malowanie twarzy, kiermasz książek, loteria z nagrodą główną w postaci roweru. Na naszym festynie Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie wręczył nagrody dla najlepszych uczestników konkursów zorganizowanych z okazji Dni Rodziny dla mieszkańców gminy. Ich prace wystawione były przed szkołą. Przyjemnie było patrzeć na radosne dzieci i ich dumnych rodziców. To był w Gwiździnach rodzinnie i bardzo aktywnie spędzony, niedzielny czas. Oby nasze rodziny miały częste okazje do tak wszystkim potrzebnych rodzinnych spotkań. Niech radość tej rodzinnej niedzieli pozostanie na zawsze na twarzach dzieci i dorosłych. Gratulujemy tryumfatorom festynowych zmagań. Chcemy też tą drogą serdecznie podziękować wszystkim, którzy w różnej formie udzielili nam pomocy w organizacji i przeprowadzeniu festynu rodzinnego. Niech ofiarowane dobro zawsze do Was wraca! (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski, Kazimierz Lenckowski))
Konkurs na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jamielniku
Na prośbę Referatu Oświaty Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie zamieszczamy link do ogłoszenia konkursu: KONKURS
Ciekawa lekcja fizyki dla wszystkich
6 czerwca 2018 roku w naszej szkole pojawili się goście z Lublina. Byli to fizycy, którzy przybyli w celu przeprowadzenia specjalnej lekcji dla wszystkich uczniów. To bardzo dobry sposób na promowanie tej ciekawej dziedziny nauki. Pełni energii i humoru fizycy przeprowadzali doświadczenia związane z powietrzem: jego składem i właściwościami. Do widowiskowych i efektownych prób zapraszali też chętnych uczniów naszej szkoły. Publiczność reagowała żywiołowo, ponieważ kłęby pary, dymu i głośne wybuchy musiały zrobić wrażenie na uczestnikach tego widowiska. Kulminacja emocji miała miejsce podczas doświadczeń z ciekłym azotem. Nasi naukowi goście z pewnością osiągnęli swój cel. Liczymy na trwały efekt tej niecodziennej lekcji i zaangażowanie starszych uczniów w fizyczne dociekania eduklacyjne.(Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Dzień Dziecka 2018
1 czerwca 2018 roku to święto wszystkich dzieci. W tym roku to szczególnie świąteczny dzień dla uczniów ze względu na zwolnienie z zajęć szkolnych. Życzymy wszystkim dzieciom radosnego, szczęśliwego życia. Niech cieszą się miłością najbliższych, przyjaźnią kolegów i koleżanek oraz wsparciem otoczenia. Dzieciństwo to piękny okres życia. Niech taki właśnie będzie dla wszystkich dzieci. Niech też piękno to pozostanie na dalsze lata, kiedy wejdą w dorosłość. Pamiętamy o tym, że nie wszystkie dzieci mają szczęśliwe życie. Pomagajmy im, kiedy tylko możemy. Naszym uczniom życzymy sukcesów w nauce, wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i nagrody za to wszystko w postaci zbliżających się wspaniałych wakacji. (Tekst: Henryk Zagórski)
XX Gminne Spotkania Samorządowe
30 maja 2018 roku w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie odbyły się XX Gminne Spotkania Samorządowe. O miejscu tegorocznych Spotkań zdecydował cieszący nas jubileusz. Tę jedyną w swoim rodzaju imprezę samorządową organizuje nasza szkoła wraz z gminnym urzędem, a koordynatorem Spotkań jest nasz nauczyciel Henryk Zagórski. Młodzi samorządowcy ze szkół z terenu gminy spotkali się w sali sesyjnej z wójtem Tomaszem Waruszewskim i członkami Rady Gminy, aby odbyć wspólną debatę, którą zaplanowano na dwie godziny. Jej tematy zaproponowali członkowie szkolnych samorządów i gospodarz naszej gminy. Poddał on pod rozwagę możliwość zmiany nazwy gminy. Temat ten zdominował wyznaczony czas. Debatę w fomie oxfordzkiej przeprowadził koordynator Spotkań. Jej przebieg był cennym doświadczeniem dla wszystkich i przyniósł konkretne rezultaty w postaci stanowisk zajmowanych wobec postawionej tezy. W debacie uczestniczyli również nasi samorządowcy wraz z opiekunem Maciejem Szymańskim: Miłosz Bednarczyk, Jakub Gajkowski i Joanna Maeszelewska. Samorządy szkolne wzięły też udział w części sesji Rady Gminy. Koordynator Spotkań Samorządowych przedstawił uczestnikom sesji i zaproszonym gościom jubileuszową prezentację ukazującą dwudziestoletni dorobek imprezy promującej działalność samorządową. Reprezentanci poszczególnych szkół przedstawili też plastyczne wizje przyszłości swoich miejscowości wraz z komentarzem. Prace uczniów wzbudziły duże zainteresowanie władz gminnych. Wójt pogratulował w trakcie sesji szczególnych osiągnięć uczniom z gminnych szkół. Wśród wyróżnionych zanalazł się też Emil Bednarczyk, który zajął wysokie miejsce w Ogólnopolskim Konlursie Matematycznym. Jubileusz był dobrą okazją do partnerskich podziękowań za 20 lat współpracy. Okolicznościową statuetkę i list gratulacyjny Wójtowi i Przewodniczącemu Rady Gminy wręczyli: Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska i koordynator Spotkań Henryk Zagórski.Oni również byli adresatami słów wdzięczności wypowiedzianych przez wójta gminy za minione lata samorządowych działań, . Na zakończenie jubileuszowej edycji Gminnych Spotkań Samorządowych, ich uczestnicy zwiedzili urząd gminy. Już dziś zapraszamy szkolne samorządy do spotkania się w przyszłym roku otwiewrającym trzecią dekadę samorządowej imprezy. (Tekst: Henryk Zagórski, zdjęcia w albumie: Agata Nowicka)
Wycieczka do Olsztyna
W dniu 29 maja klasy 4, 5 oraz trzech uczniów z kl. 6 i 7 wraz z wychowawcami - Anna Falkowską i Maciejem Szymańskim wybrali się na wycieczkę do Olsztyna. Pierwszym punktem programu było obejrzenie spektaklu teatralnego „Tygrysek Pietrek”. Wszystkich zachwyciła wspaniała gra aktorów operujących kukiełkami – bohaterami spektaklu, muzyka i ciekawa, tajemnicza scenografia. Odwiedziliśmy Muzeum Przyrody, w którym oprócz obejrzenia eksponatów związanych ze światem przyrody odbyła się lekcja polegająca na rozwiązywaniu zadań w grupach. Nauka połączona z zabawą dostarczyła nam dodatkowej wiedzy przyrodniczej. Ciekawym punktem programu wycieczki był pobyt w tajemniczych pokojach zagadek Escape Room. Uczniów podzielonych na grupy przydzielono do specjalnych pokojów, w których musieli wspólnie rozwiązywać zagadki oraz znaleźć sposób wyjścia. Zabawa ta wywołała dużo emocji i śmiechu. Pobyt w Olsztynie umilił nam spacer po dziedzińcu olsztyńskiego zamku, ławeczka Kopernika oraz pyszne lody na Starówce. Pełni wrażeń wróciliśmy do Gwiździn. (Tekst i zdjęcia w albumie: Anna Falkowska)
Paulina Groszkowska wicemistrzynią ortografii w Powiecie Nowomiejskim.
Paulina Groszkowska, nasza uczennica z klasy pierwszej i laureatka I miejsca w Gminnym Konkursie Ortograficznym dla klas I-III reprezentowała Gminę Nowe Miasto Lubawskie w konkursie na szczeblu powiatowym, który odbył się 29 maja 2018 roku w naszej szkole. Do konkursu przygotowywała się pod kierunkiem swojej wychowawczyni, Marii Przeradzkiej. Rywalizowała ze swoimi rówieśnikami pisząc dyktando a potem test ortograficzny. Miło nam poinformować, że Paula wywalczyła wysokie II miejsce została wicemistrzynią ortografii w kategorii klasy pierwszej. Od zwycięzcy dzieliło ją zaledwie pół punktu. Serdecznie jej gratulujemy! (Tekst: Maria Przeradzka, zdjęcia w albumie: Karolina Dąbrowska)
Archiwum Aktualności