Dnia 06/06/2017 w naszej szkole odbył się kolejny Dzień Kultury Krajów Anglojęzycznych. Tegoroczna edycja miała formę quizu. Uczniowie klas IV-VI zostali zaproszeni do sali informatycznej gdzie odbył sie konkurs wiedzowy. Uczniowie mieli okazję utrwalić informację nabyte podczas zajęć z języka angielskiego. Dodatkowo, dzieci mogły dowiedzieć się np. kto jest najsłynniejszym szpiegiem Jej Królewskiej Mości, jakie taksówki jeżdżą po Londynie lub przy jakiej ulicy mieszka premier Wielkiej Brytanii. Oprócz charakteru kulturowego impreza zakrawała również o obszar leksykalno-gramatyczny. Podczas projekcji krótkich filmów sprawdzona została umiejętność rozumienia tekstów słuchanych jak i znajomość leksyki. Wydarzenia tego typu mają niebagatelny wpływ na utrwalanie i poszerzanie wiedzy uczniów, gdyż najlepsze rezultaty przynosi nauka przez zabawę i zdrową rywalizację. Najlepsi uczestnicy mieli okazję wygrać drobne upominki. Kulturowe przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez nauczyciela języka angielskiego p. Macieja Szymańskiego. (Tekst: Maciej Szymański, zdjęcia w albumie: Maciej Szymański, Henryk Zagórski)
Aktualności
Dzień Kultury Krajów Anglojęzycznych
Festyn Rodzinny 2017
4 czerwca 2017 roku był świętem rodziny w naszej szkole. Tradycyjnie już w ramach Wojewódzkich Dni Rodziny obbywają się na terenie naszej gminy rodzinne festyny. Gwiździński zorganizowała nasza szkoła wraz z Urzędem Gminy Nowe Miasto Lubawskie, Radą Sołecką i Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mszanowie. Wszystkie punkty festynowego programu ściśle wiązały się z pochwałą rodzinnego życia. Tegoroczny festyn przebiegał też pod znakiem wsparcia dla Amelki - naszej małej uczennicy, której potrzebny jest nowy wózek do poruszania się. Wokół tych rodzinnych idei skupiło się wielu ludzi, którzy nie żałowali sił i środków, aby impreza była udanym przedsięwzięciem. Patronatem medialnym objęła festyn Gazeta Nowomiejska. Festynowi goście korzystali z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów: oglądanie popisów artystycznych uczniów, rekreacyjny turniej rodzin, bieg rodzinny, gry i zabawy rekreacyjne dla dzieci i dorosłych, bogato zaopatrzona kawiarenka, smakołyki z grilla, przejażdżki bryczką konną, zdjęcia z fotobudki, malowanie twarzy, kiermasz książek, loteria z nagrodą główną w postaci roweru, pokaz strażacki, wystawa prac plastycznych o tematyce rodzinnej. To był w Gwiździnach rodzinnie i bardzo aktywnie spędzony, niedzielny czas. Wszystkie cele festynu zostały osiągnięte. Amelka otrzymała nasze wspólne wsparcie, a festynowi goście świetnie, rodzinnie się bawili. Niech radość tej rodzinnej niedzieli pozostanie na zawsze na twarzach dzieci i dorosłych. Chcemy też tą drogą serdecznie podziękować wszystkim, którzy w różnej formie udzielili nam pomocy w organizacji i przeprowadzeniu festynu rodzinnego. Niech ofiarowane dobro zawsze do Was wraca! (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie: Maciej Szymański, Dariusz Waruszewski)
Dzień Mamy i Taty w Oddziale Przedszkolnym
2 czerwca 2017 roku dzieci z Oddziału Przedszkolnego zaprosiły swoich rodziców na uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, którą przygotowały pod kierunkiem swoich pań, Marii Przeradzkiej i Żanety Sargalskiej. Rodziców powitała dyrektor szkoły, Hanna Błaszkowska, składając gościom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Następnie przedszkolaki zaprezentowały wiersze, piosenki i taniec, wyrażając tym samym swoją miłość, wdzięczność i szacunek dla swoich najbliższych. Rodzicom towarzyszyły niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma ze swoich pociech. Po występach dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie przygotowane prezenty - kwiatek dla mamy, krawat dla taty oraz ich portrety. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. (Tekst: Maria Przeradzka, zdjęcia w albumie: Dorota Palarowska)
Dzień Dziecka
Słodki, artystyczny, a przede wszystkim wesoły Dzień Dziecka
Tak można powiedzieć o dniu 1 czerwca w naszej szkole - to zwykły dzień pracy, jednak jakże inny od pozostałych. Nikt tego dnia nie był smutny, ale miał uśmiech na twarzy i ochotę na wspólną zabawę. Wszyscy uczniowie rozpoczęli dzień od udziału w przedstawieniu teatralnym pt. „Pinokio”. „Pinokio” to jeden z najsłynniejszych utworów z kanonu klasyki literatury dziecięcej. Jego niesamowite przygody to wspaniała opowieść o dojrzewaniu i zmaganiu się z własnymi niedoskonałościami. Najmłodsi widzowie odnaleźli w „Pinokiu” znaną opowieść o akceptacji siebie oraz o ciekawości świata, służącej nieskrępowanemu wychowaniu. Starsi widzowie – rodzice i nauczyciele, mieli okazję przypomnieć sobie raz jeszcze jedną z najpiękniejszych opowieści o sensie zdobywania życiowego doświadczenia. Widowisko uatrakcyjniły wspaniałe kostiumy aktorów z Białegostoku i dekoracje. Następnie odbywały się zajęcia w klasach, gdzie czekał na dzieci słodki poczęstunek - muffinki z życzeniami, przygotowane przez panią Ewę Gajkowską z Rady Rodziców. Dzieci z oddziału przedszkolnego pojechały wraz z nauczycielami i rodzicami na wycieczkę do Iławy. Pozostali uczniowie uczestniczyli w zajęciach szkolnych, lekcje jednak odbywały się w przyjaznej atmosferze, nauczyciele nie pytali uczniów na oceny i nie zadawali prac domowych. Następnie panie z obsługi, Dorota i Aneta, zaprosiły dzieci na pyszną kiełbaskę z grilla. Dalsza część dnia upłynęła szybko, gdyż lekcje w tym szczególnym dniu trwały krócej. W najbliższą niedzielę, uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami, spotkają na festynie szkolnym z okazji obchodów Dni Rodziny.
Uczniowie stwierdzili, że Dzień Dziecka powinien być co najmniej raz w miesiącu, a nie raz w roku.
Wszystkiego dobrego, Drogie Dzieci! (Tekst: Hanna Błaszkowska; zdjęcia w albumie)
Wycieczka przedszkolaków z okazji Dnia Dziecka
1 czerwca 2017 roku dzieci z Oddziału Przedszkolnego pod opieką swoich pań i rodziców wybrały się na wycieczkę do Iławy. Najpierw udały się do kina ,,Pasja” na bajkę animowaną dla dzieci p.t. ,,Bociany”. Dynamiczna akcja, ciekawe dialogi i ładne, animowane postacie oraz wzruszające zakończenie dostarczyły im wielu miłych wrażeń. Po filmie wszyscy pomaszerowali promenadą wzdłuż jeziora ,,Jeziorak” do przystani, by odbyć rejs spacerowy statkiem po jeziorze, które jest najdłuższym jeziorem w Polsce i szóstym co do wielkości. Przed wejściem na jednopokładowy statek o nazwie ,,Bocian”, na dzieci czekały dwie panie animatorki, które z okazji ich święta przygotowały ciekawe atrakcje. Było między innymi robienie baniek mydlanych, malowanie twarzy oraz pobyt za sterem w kabinie prowadzących statek. W czasie przejażdżki statkiem dzieci otrzymały upominki wykonane z balonów i dyplomy za wzorową postawę w czasie rejsu. Dla wielu z nich, był to ich pierwszy pobyt w kinie i rejs statkiem, a zatem miłe wrażenia z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci.(Tekst: Maria Przeradzka, zdjęcia w albumie: Sebastian Gawiński)
Klasa VI rowerami przez historię
31 maja 2017 roku uczniowie klasy VI wraz ze swoim nauczycielem historii Henrykiem Zagórskim podążyli rowerowym szlakiem, aby poznawać historię okolicznych miejsc. Tempo wycieczki było duże, więc był też czas na refleksyjne zwiedzanie okolicy. Młodzi historycy na rowerach przejechali wiele kilometrów, zaglądając w różne zakamarki bliskich nam terenów. Dowiadywali się tam o istnieniu legendarnych opowieści i o ciekawych faktach historycznych. Przez całą wycieczkę przewijał się wątek dawnych majątków ziemskich i ich losów aż do obecnego czasu. Dotyczyło to Gwiździn, Tylic i mniej uczniom znanego Jakubkowa. W trakcie kolejnych etapów rowerowej eskapady był też czas na zabawę nad rzeką Wel, a także na rywalizację o tytuł: "Mistrza wolnej jazdy rowerem". Niewątpliwie wycieczka ta miała też dla uczestników walory kondycyjne, zwłaszcza, że pokonywali oni odcinki przy silnym, przeciwnym wietrze. Z pewnością był to przyjemny i pożytecznie spędzony czas w ostatni dzień maja. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
XIX Gminne Spotkania Samorządowe
30 maja 2017 roku do naszej szkoły zjechali przedstawiciele samorządów wszystkich szkół gminy wraz ze swymi opekunami. Celem spotkania było jak zawsze doskonalenie samorządowych umiejętności i rozwijanie działalności samorządowej w szkołach. Tematem przewodnim była w tej edycji Spotkań działalność w ramach wolontariatu. Zanim jednak przystąpiono do warsztatowych działań, przypadkowo utworzone zespoły zmagały się z małym zadaniem umysłowym. Goście Spotkań dzielili się następnie swoją wiedzą i wyobrażeniami o wolontariacie. Samorządowcy z bratiańskiej szkoły poinformowali, że działa u nich Szkolne Koło Wolontariatu i opowiedzieli o jego funkcjonowaniu. Pełnomocnik wójta do spraw organizacji pozarządowych - Katarzyna Wałdowska przygotowała prezentację zawierającą ważne informacje o aspektach prawnych i praktycznej stronie działalności wolontariackiej w szkołach i poza nimi. Przedstawił ją prowadzący Spotkania nauczyciel Henryk Zagórski. Następnie uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami w działalności na rzecz pomocy innym. Poszczególne samorządy przygotowały plakaty zachęcające młodzież do zaangażowania się w działania walontariatu, aby wywiesić je w swoich szkołach. Warsztatową pracę zakończył sprawdzian siły z przymrużeniem oka, polegający na siłowaniu się na rękę. Przez cały czas trwania spotkań był z młodymi samorządowcami Wójt Tomasz Waruszewski i brał czynny udział w podejmowanych problemach. Po wręczeniu samorządom nagród za owocną pracę, Wójt podkreślił wagę wolontariackich działań i zachęcił do angażowania się w nie na terenie gminy. Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska złożyła uczestnikom życzenia z okazji nadchodzącego dnia dziecka.Spotkania zakończyły się zapowiedzią następnych, jubileuszowych za rok (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski, Grażyna Jonowska))
Powiatowy Konkurs Matematyczny dla klas I-III
Maj to miesiąc obfitujący w konkursy, a nasi uczniowie chętnie biorą w nich udział. Dwie uczennice z klasy II Rozalia Bednarczyk i z klasy III Martyna Groszkowsaka już w grudniu zakwalifikowały się do tego ważnego powiatowego konkursu. Każda z dziewcząt rywalizowała w swojej grupie wiekowej rozwiązując niełatwe zadania matmatyczne. Obie bardzo dzielnie walczyły. Martynie udało się stanąć na najwyższym stopniu i zdobyła I miejsce. Rozalii tym razem nie udało się zakwalifikować do czołówki i uplasowała się na dalszym miejscu. Za włożenie dużej pracy w przygotowania i reprezentowanie naszej szkoły bardzo dziękujemy. (tekst i zdjęcia E. Dembińska)
XV Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla klas I-III
24 maja 2017r. w naszej szkole gościliśmy 22 uczniów z klas I-III na XV Powiatowym Konkursie Ortograficznym. Byli to laureaci eliminacji gminnych z 12 szkół Powiatu Nowomiejskiego. Organizatorem Konkursu było Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim i Szkoła Podstawowa im. ks. K. Wróblewskiego w Gwiździnach, a koordynatorem nauczycielka Maria Przeradzka. Głównym celem konkursu było rozwijanie czujności ortograficznej, propagowanie kultury języka ojczystego oraz znajomości zasad ortograficznych wśród najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Konkurs otworzyła Dyrektor szkoły, pani Hanna Błaszkowska i Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji w Starostwie Powiatowym, pani Barbara Orłowska. Najpierw dzieci pisały dyktando, a potem rozwiązywały test ortograficzny w swojej grupie wiekowej. Po wykonaniu zadań uczestnicy obejrzeli film edukacyjny, po czym nastał czas ogłoszenia wyników.
Komisja sprawdzająca wyłoniła następujących zwycięzców:
Klasa I
-
Julia Grzywacz - 23 pkt (Szkoła Podstawowa w Skarlinie),
-
Agata Zglińska - 20,5 pkt (Zespół Szkół w Jamielniku),
-
Zuzanna Zalewska - 9,5 pkt (Zespół Szkół w Mrocznie).
Klasa II
-
Olga Luba - 31 pkt (Zespół w Jamielniku),
-
Zuzanna Wardowska - 28,5 pkt (Zespół Szkół w Kurzętniku),
-
Julia Jakubowska - 27,5 pkt (Zespół Szkół w Bratianie).
Klasa III
-
Jan Kasprowicz - 33,5 pkt (Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim),
-
Maja Lewandowska – 31 pkt (Szkoła Podstawowa nr 2 Nowym Mieście Lubawskim),
-
Sylwia Leczkowska – 30,5 pkt (Zespół Szkół w Mrocznie).
Nagrody i dyplomy wręczyła dzieciom Kierownik Referatu Oświaty w Gminie Nowe Miasto Lubawskie, pani Anna Lenckowska i Dyrektor szkoły w Gwiździnach, pani Hanna Błaszkowska.
Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim, a dyplomy Dyrektor szkoły w Gwiździnach.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkich uczestników zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu. (Tekst: Maria Przeradzka, zdjęcia w albumie: Ewa Gajkowska, Henryk Zagórski).
-
Pouczające przedstawienie
23 maja 2017 roku odwiedzili nas aktorzy teatru z Białegostoku. Wystawili dla wszystkich uczniów sztukę o podróży do Nieróbkowa. Sama nazwa docelowaego miejsca daje do myślenia, jeżeli chodzi o cele przyświecające aktorom. Rzecz cała dotyczyła praw i obowiązków dziecka. Każdy chętnie przywołuje swoje prawa w różnych sytuacjach. Nie wszyscy jednak równie chętnie pamiętają o swoich obowiązkach. Treść sztuki dobitnie pokazała, że nikt nie powinien zapominać ani o jednym, ani o drugim. Widzowie przekonali się, obserwując występujące postacie, że nie jest możliwe bezkarne unikanie obowiązków, podobnie jak i przynoszące zgubę, objadanie się słodyczami bez ograniczeń. Warto dodać, że te pouczające treści przekazywane były w atmosferze dobrej zabawy i scenicznego humoru. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Rejonowy Konkurs Wiedzy o PCK oraz Udzielaniu Pierwszej Pomocy
W dniu 22 maja 2017r. w Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim odbył się Rejonowy Konkurs Wiedzy o PCK oraz Udzielaniu Pierwszej Pomocy. Nasza szkołę reprezentowały: Joanna Marszelewska, Mariola Dereszewska oraz Martyna Smyka z klasy 6 pod opieką Anny Falkowskiej. W konkursie wzięło udział dziewięć trzyosobowych drużyn ze szkół powiatu nowomiejskiego. Zadaniem drużyn było wykazanie się wiedzą o Polskim Czerwonym Krzyżu oraz praktyczne udzielanie pomocy w przypadku oparzenia, złamania otwartego, krwotoku z nosa, omdlenia oraz rany głowy. Dziewczęta zajęły wysokie 3 miejsce zdobywając puchar oraz cenne indywidualne nagrody. Podczas uroczystości wręczania nagród podsumowano konkurs „Gorączka złota” polegający na zbiórce monet. Nasza szkoła otrzymała dyplom za udział w tej akcji. Jedną z indywidualnych nagród i dyplom dla „Największego Zbieracza Złota” otrzymał z naszej szkoły Bartosz Karpiński, uczeń klasy 4, który zebrał 2,8 kg monet. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.
Wyniki zbiórki monet w naszej szkole:
Łączna ilość zebranych monet – 5,75kg / w tym 1,1kg – oddział przedszkolny, 0,7kg kl.5–Małgorzata Paczkowska, 2,8kg kl4 – Bartosz Karpiński/
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki monet.
(Tekst i zdjęcia w albumie: Anna Falkowska)
W krainie baśni
Dnia 19. 05. 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lub. odbył się Powiatowy Przegląd „ W KRAINIE BAŚNI”, w którym udział wzięli uczniowie klas drugich z czterech szkół naszego powiatu. Celem przeglądu, którym było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i teatralnych. W przeglądzie wzięła udział także klasa druga z naszej szkoły. W baśniowe postacie wcielili się : Paulina Arentowicz, Oliwia Kazimier i Bartosz Górtatowski.
Dzieci w przepięknych strojach, z wieloma rekwizytami, prezentowały baśń ,,Księżniczka na ziarnku grochu”. Występ bardzo podobał się publiczności. Z przeglądu wszyscy wracali w doskonałych humorach, gdyż każdy uczestnik otrzymał książkę z baśniami i pamiątkowy znaczek. Każda szkoła otrzymała również dyplom. (Tekst: Bożena Hoppe)
Zarządzenie Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie
Na prośbę Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie zamieszczamy poniżej link do Zarządzenia Wójta Tomasza Waruszewskiego.
Zarzadzenie_Wojta_Gminy_konkursy_na_stanowisko_dyrektora.pdf
Rowerem przez historię
18 maja 2017 roku uczniowie klasy V pod przewodnictwem swego wychowawcy i zarazem nauczyciela historii Henryka Zagórskiego wybrali się na wycieczkę rowerową śladem historycznych miejsc naszej gminy. Przedsięwzięcie to było realizacją części programu edukacji historycznej: "Rowerem przez historię", którego celem jest zdobywanie wiedzy o przeszłości okolicy poprzez docieranie rowerami do historycznych miejsc. Przy pięknej pogodzie, otoczeni wiosennymi zapachami kwitnących drzew owocowych, przemierzali drogi i dróżki naszych okolic. Ruszyli drogą z kamiennym traktem, który powstał w 1910 r. do miejsca byłego przystanku osobowego kolei relacji Lubawa - Nowe Miasto Lubawskie. Potem dawnym torowiskiem przemieścili się do Tyliczek, gdzie nad jeziorem mieszkał niegdyś gen. Waraksiewicz. Tam też często wybierał się z młodzieżą nasz patron ks. Kazimierz Wróblewski. Następne punkty wycieczkowe to: zabytkowe obiekty Tylic, Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie i Trzy Dęby, które również mają swoją legendarną przeszłość. Po drodze wiele było okazji do podziwiania szczególnych miejsc geograficznych. Wiedza zdobyta w historycznych miejscach z pewnością pozostanie w pamięci uczestników wycieczki, którzy choć zmęczeni trudami rowerowego szlaku, to jednak bardzo zadowoleni, wrócili do swej miejscowości. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Wyróżnienie Emilki w konkursie literackim
Emilia Wolicka, uczennica klasy V, zdobyła wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Literackim „Różnorodność i piękno przyrody Warmii, Mazur, Powiśla i Żuław”. Organizatorem konkursu był Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu – Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Organizatorzy określili cele konkursu:
-
Artystyczne wyrażenie fascynacji przyrodą Małej Ojczyzny
-
Promocja regionu
-
Rozwijanie wrażliwości na otaczającą przestrzeń oraz pogłębienie wiedzy na temat różnorodności biologicznej w środowisku naturalnym i antropogenicznym
-
Dostrzeganie roli bioróżnorodności w kształtowaniu krajobrazu
-
Czerpanie inspiracji twórczej ze świata przyrody
-
Kształcenie umiejętności literackich i propagowanie czytelnictwa
Emilia złożyła na konkurs wiersz pt. „Ziemia nowomiejska Drwęcą malowana”, który w sposób artystyczny wyraża fascynacje przyrodą naszego regionu. Komisja konkursowa oceniała prace pod względem formalnym, artystycznym, językowym i merytorycznym. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas wiosennego Forum Młodych Ekologów w Elblągu. Uczennica otrzymała dyplom, nagrodę rzeczową oraz jej wiersz został opublikowany na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiego ODN w Elblągu. Opiekunem Emilii była Hanna Błaszkowska, nauczyciel języka polskiego. Zachęcamy miłośników przyrody do prowadzenia obserwacji i czerpania z natury inspiracji do własnej twórczości artystycznej. (Tekst i zdjęcia w albumie: Hanna Błaszkowska)
-
Promocja czytelnictwa
16 maja 2017 roku w ramach obchodów Dnia Bibliotekarza i Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, w naszej szkole odbyła się ,,lekcja biblioteczna” dla całej społeczności szkolnej, mająca na celu promowanie czytelnictwa wśród uczniów. W tym dniu gościliśmy panią Jolantę Górtatowską - bibliotekarkę Biblioteki Publicznej w Gwiździnach, z którą współpracuje z nasza placówka, organizując liczne przedsięwzięcia promujące czytelnictwo i podkreślające wartość czytania w życiu każdego człowieka. Poza tym księgozbiór szkolny mieści się w murach Biblioteki Publicznej i jest wypożyczany przez panią Jolantę, za co jesteśmy jej wdzięczni. Z okazji jej święta dyrektor szkoły złożyła jej najserdeczniejsze życzenia. Pani Jolanta przeczytała uczniom fragment książki ze swojego dzieciństwa, zachęcając ich tym samym do jej lektury. Książka ta może być dla nich inspiracją do wielu zabaw na świeżym powietrzu, w czasie zbliżających się wakacji. Wielu miłych wrażeń dostarczyło przedstawienie fragmentu baśni pt. ,,Księżniczka na ziarnku grochu” w wykonaniu uczniów z klasy drugiej, przygotowanych pod kierunkiem pani Bożeny Hoppe. Uczniowie: Paulina Arentowicz, Oliwia Kazimier i Bartłomiej Górtatowski przebrani w piękne stroje, wcielili się w postacie z baśni, niczym doświadczeni aktorzy z teatralnej sceny. Młodzież na stojąco oklaskiwała ich występ. Program słowno- muzyczny pod hasłem ,,Książka moim przyjacielem ‘’przedstawili również najmłodsi i najstarsi uczniowie naszej szkoły przygotowani przez Marię Przeradzką. (Tekst: Maria Przeradzka, zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Konkurs fotograficzny "Fundusze Europejskie - lubię to"
Informację przekazujemy za pośrednictwem Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się pod wskazanym niżej adresem
http://rpo.warmia.mazury.pl/artykul/2099/konkurs
Srebro i brąz naszych lekkoatletów
11 maja 2017 roku w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku odbył się Gminny Czwórbój Lekkoatletyczny dla uczniów szkół podstawowych. Mimo dotkliwego chłodu na zawodach zjawiły się wszystkie gminne reprezentacje szkolne dziewcząt i chłopców. Nasze lekkoatletki to: Magdalena i Mariola Dereszewskie, Joanna Marszelewska, Martyna Smyka i Małgorzata Paczkowska. Drużynę lekkoatletów tworzyli: Miłosz Bednarczyk, Patryk Dereszewski, Jakub Gajkowski, Jakub Leśniewski, Rafał Wiśniewski i Mateusz Waruszewski. Opiekę nad uczniami sprawował nauczyciel wychowania fizycznego Henryk Zagórski. Rywalizację utrudniały warunki pogodowe i śliskie tory do biegu sprinterskiego. Mimo to. nasi doświadczeni już w szkolnych zawodach sportowcy poradzili sobie bardzo dobrze we wszystkich czterech konkurencjach: biegu na 60 m, rzucie piłeczką palantową, skoku w dal oraz w biegu na 600 m (dziewczęta) i 1000 m (chłopocy). Szczególnie cieszy ich wysoka dyspozycja w biegach długich, w których obie reprezentacje dominowały. W walce o punkty z tabel lekkoatletycznych chłopcy zajęli II miejsce i zostali wicemistrzami gminy, a dziewczęta z brązowymi medalami stanęły na trzecim miejscu podium. To bardzo trudne, wyczerpujące zawody i dlatego poza gratulacjami, naszym uczniom należą się wyrazy szczególnego uznania. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Konkurs: Las bez tajemnic
9 maja nasza szkoła wzięła udział w X edycji Międzypowiatowego Konkursu Wiedzy o Leśnictwie i Łowiectwie „Las bez tajemnic”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Lipinkach oraz Nadleśnictwa — Brodnica i Jamy, przy współpracy okolicznych kół łowieckich. Do konkursu przystąpiły 22 szkoły z powiatu brodnickiego i nowomiejskiego. Tematem tegorocznego spotkania były ptaki, ich wędrówki oraz tematyka obrączkowania ptaków. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 5 – Agnieszka Wadecka i Jacek Wiśniewski wraz z opiekunem Anną Falkowską. Na miejsce konkursu dotarliśmy dzięki współpracy z Kołem Łowieckim „Szarak”. Tradycyjnie miejscem konkursu był budynek wiaty „Jarzębinka” przy ścieżce przyrodniczo-leśnej Grabiny – Łąkorz .Nasi reprezentanci rozwiązywali test wiedzy o lesie, myślistwie, łowiectwie, rozpoznawali ptaki osiadłe i migrujące. Ponadto każda szkoła przywiozła prezentację multimedialną na temat obrączkowania ptaków w Polsce. Podczas imprezy uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się wiadomości o obrączkowaniu ptaków. Odbył się pokaz obrączek ptasich, które zakładane są ptakom w celu ich identyfikacji, określenia wieku oraz celu wędrówki ptaków. Ciekawym punktem imprezy był pokaz psów myśliwskich. Zaprezentowane były rasy psów, które pomagają wytropić zwierzynę łowną. Ponadto uczestnicy konkursu mieli okazję strzelania z wiatrówki do tarczy, z czego skorzystali Agnieszka i Jacek. Nie zabrakło smacznych posiłków i przekąsek. Imprezę zakończono uroczystym wręczeniem nagród i dyplomów ufundowanych przez licznych sponsorów. Każda szkoła otrzymała dodatkowo album o ptakach. Co prawda nasza drużyna nie znalazła się na podium, ale zdobyta wiedza z pewnością zaowocuje w podobnych konkursach. (Tekst i zdjęcia w albumie: Anna Falkowska)
Wycieczka klasy drugiej do Nowego Miasta Lub.
8 maja 2017 uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią wybrali się na bardzo ciekawą wycieczkę do Nowego Miasta Lub. Pierwszym punktem wycieczki była Komenda Powiatowej Straży Pożarnej. Po przybyciu na miejsce serdecznym uśmiechem i życzliwością przywitał uczniów strażak, który chętnie opowiadał dzieciom o swojej pracy, która jest bardzo niebezpieczna i odpowiedzialna. Uczniowie mieli okazję zobaczyć umundurowanie strażaków, różnorodne wozy strażackie, sprzęt do gaszenia pożarów. Dzieci mogły nawet usiąść za kierownicą samochodu strażackiego, a także mogły zobaczyć pokaz zjazdu po rurze do akcji ratunkowej. Uczestnicy wycieczki zapoznali się też ze sposobami alarmowania, co było okazją do utrwalenia sobie też ważnego numeru alarmowego 998.
Drugim punktem wycieczki była wizyta w Piekarni w Pacółtowie. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji tematu dnia „Od ziarenka do bochenka”. W piekarni uczniowie zobaczyli maszyny wyrabiające ciasto do chleba oraz piec chlebowy. Dzieci poznały kolejne etapy jego powstawania pieczywa, od przygotowania kwasu chlebowego aż po wypiek w specjalnym piecu. Pod koniec wizyty dzieci mogły poczęstować się kromką świeżego, chrupiącego chleba, który bardzo wszystkim smakował. (Tekst i zdjęcia w albumie: Bożena Hoppe)
Archiwum Aktualności