25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i ulubiona przytulanka – Pluszowy Miś. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Aby uczcić to święto dzieci z przedszkola, klasy pierwszej i drugiej już wcześniej wykonały piękne portrety misia, a 27 listopada przyniosły swoje ulubione misie, z którymi udaliśmy się do biblioteki. Tam p. Jolanta Górtatowska – kierownik biblioteki przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia, podczas których przekazała uczestnikom spotkania wiele ciekawych informacji nie tylko o misiach książkowych, ale też o prawdziwych niedźwiedziach. Dzieci z każdej grupy zaprezentowały swoje misie, opowiadały o nich, mówiły z jakich są bajek, odgadywały zagadki związane z misiami. Brały też udział w zabawie Karmimy misia, śpiewały piosenki o misiu. Ciekawym punktem zajęć było wyklejanie misia techniką wydzieranki oraz malowanie misiów z zawiązanymi oczami. Na zakończenie dzieci spróbowały słodkiego miodu, który jest smakołykiem każdego misia. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Dziękujemy pani Joli za zaproszenie. (Tekst: Bożena Hoppe; zdjęcia w albumie: Bożena Hoppe, Maria Przeradzka, Jolanta Górtatowska)
Aktualności
Dzień Pluszowego Misia
Ciekawa lekcja w klasie VI
W dniu 23. 11. 2018r. naszą szkołę odwiedził Tobiasz Bróździak. Tobiasz jako absolwent naszej szkoły obecnie jest studentem drugiego roku humanistyki drugiej generacji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przeprowadził ciekawą lekcję w klasie szóstej testując stworzoną przez siebie i swoich kolegów grę planszową „Wojny nauk”. Gra wzbudziła wśród uczniów duże zainteresowanie. Podczas gry szóstacy mogli nie tylko poznać zasady gry, ale przy okazji dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia sławnych ludzi, np. Marii Curie-Skłodowskiej. Nasi gracze radzili sobie doskonale. Na koniec zajęć wielu uczniów było zainteresowanych nabyciem tej gry, niestety gra jest stale w fazie testowania. Lekcja dostarczyła uczniom wielu emocji oraz porcji wiedzy o sławnych ludziach. Życzymy Tobiaszowi, aby jego gra trafiła do wielu odbiorców.(Tekst i zdjęcia w albumie: Anna Falkowska)
Drugie śniadanko dla pierwszaka
"Drugie śniadanko dla pierwszaka" - to akcja, którą od lat wspólnie ze sponsorami organizuje Redakcja "Gazety Nowomiejskiej". Wszyscy uczniowie klas pierwszych ze szkół powiatu nowomiejskiego otrzymują w prezencie pudełka śniadaniowe z "wkładką" - pysznym rogalem w środku.
Gwiździńskim pierwszakom śniadaniówki przekazała Pani Grażyna Jonowska, sekretarz Redakcji "Gazety Nowomiejskiej” w Nowym Mieście Lubawskim. Rozdawała je wspólnie z Panią Hanną Błaszkowską, Dyrektorką szkoły w Gwiździnach. Dzieci obiecały, że będą pamiętały codziennie o drugim śniadaniu - najważniejszym posiłku w ciągu dnia. Podziękowały za prezenty i stanęły do pamiątkowej fotografii. (Tekst i zdjęcia w albumie: Grażyna Jonowska)
Powiatowy Turniej Halowej Piłki Nożnej
20 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły stanowiacy jej reprezentację w piłce nożnej rocznika 2006 i młodszych stawili się do sportowej rywalizacji w turnieju powiatowym w nowomiejskiej haki MOSiR. Pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego zagrali: Tomasz Wiśniewski, Kacper Dembiński, Bartosz Karpiński, Cezary Kopański, Jakub Marchlewski, Bartłomiej Paczkowski, Mateusz Smyka, Jakub Wierzbowski i Bartosz Górtatowski. Nasi mistrzowie gminy Nowe Miasto Lubawskie zagrali bez czołowego napastnika - Patryka Sargalskiego, co niestety bardzo utrudniało zespołowi walkę z innymi mistrzami gmin powiatu nowomiejskiego. O ile w pierwszym meczu z reprezentacją Kurzętnika uzyskaliśmy dobrze rokujący remis, o tyle inni rywale stawiali wysoko piłkarska poprzeczkę i ostatecznie nie udało się zająć miejsca na podium. Zawody te, jak każde mają swoją wartość do wykorzystania. Wszyscy zawodnicy mogli sprawdzić się w grze na różnych pozycjach i zdobyć informacje o tym, co należy poprawić, aby grać skutecznie. Sztuką jest również umiejętność sportowego przyjęcia każdego wyniku rywalizacji. Dziękujemy uczniom za dobrą postawę reprezentacyjną i liczymy na ich dalsze starty sportowe. (Telkst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Srebro i brąz naszych tenisistów stołowych
19 listopada 2018 roku w Skarlinie spotkali się tenisiści ze szkół gminy Nowe Miasto Lubawskie. Jest to zwykle sprawdzian aktualnych zasobów sportowych w tej dyscyplinie rywalizacji ruchowej. Uzyskane z tych zawodach wyniki stanowią informację dla uczniów, kierunkującą ich dalszy rozwój tenisowy i motywującą do startów w innych imprezach sezonu tennisowego. Naszą szkołę reprezentowały w skarlińskim turnieju trzy drużyny dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach wiekowych. Pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego w turnieju zagrały drużyny: młodsze dziewczęta: Martyna Groszkowska i Wiktoria Hincmann; starsze dziewczęta: Joanna Marszelewska, Martyna Smyka i Zuzanna Rutkowska; starsi chłopcy: Miłosz Bednarczyk, Rafał Wiśniewski i Jakub Leśniewski. Turniej okazał się bardzo wyczerpujący, ponieważ pojawiła się mocna i liczna obsada z poszczególnych szkół. Najmłodsze dziewczęta rozegrały debiutanckie pojedynki i zgodnie z założeniem zdobyły doświadczenie turniejowe. Starsze drużyny walcząc o najlepsze lokaty, zdobyły miejsca na tenisowym podium: dziewczęta miejsce drugie i srebrne medale turnieju, a chłopcy miejsce trzecie i krążki koloru brązowego. Gratulujemy zawodnikom kolejnego udanego startu i życzymy dalszych sukcesów w rozpoczętym sezonie tenisowym. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Sukces Magdy
W dniu 17 listopada w Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku odbyła się uroczysta akademia z okazji 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa. Podczas akademii podsumowano konkurs plastyczny „60-lecie Honorowego Krwiodawstwa” na etapie powiatowym. Nasza szkoła przyłączyła się do tego konkursu. Do etapu powiatowego zakwalifikowano prace uczniów: z klas 7-8: Marioli Dereszewskiej, Magdaleny Dereszewskiej, Tamary Madoń, z klas 4-6: Pauliny Arentowicz, Martyny Groszkowskiej, Bartosza Karpińskiego. Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa nagrodziła Magdalenę Dereszewską z kl.8. Magda zajęła wysokie II miejsce. Laureatom konkursu wręczono dyplomy i nagrody. Organizatorem konkursu był Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowym Mieście Lubawskim. Gratulujemy sukcesu Magdzie oraz pozostałym uczestnikom konkursu.(Tekst: Anna Falkowska)
Pasowanie na przedszkolaka
16 listopada 2018r. odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Do przedszkola zawitali rodzice , a także niektóre babcie. Dzieci wystąpiły przed gośćmi , recytując wiersze, grając na instrumentach, uczestnicząc w tańcach i pląsach. Dzieci udowodniły też, że znają ,,Katechizm polskiego dziecka” Władysław Bełzy i złożyły uroczyste przyrzeczenie. Na kilka pytań odpowiedzieli też rodzice i złożyli obietnicę, że będą wspierać swoje dzieci i razem z nimi cieszyć się ich dzieciństwem. Następnie przedszkolaki złożyły uroczystą przysięgę obiecując, że będą dzielne ,uśmiechnięte i grzeczne. Najważniejszym punktem programu było pasowanie zaczarowanym lizakiem przez panią dyrektor Hannę Błaszkowską.. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i pudełko z kolorową ciastoliną. Uroczystość uwieńczono pamiątkowym zdjęciem i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. (Tekst: Bożena Hoppe)
Siatkarski debiut w turnieju powiatowym
13 listopada 2018 roku nasza żeńska reprezentacja siatkarska po zdobyciu mistrzostwa gminy Nowe Miasto Lubawskie, wystartowała w turnieju powiatowym w Kurzętniku pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego. Dziewczęta stanęły tam do walki z pięcioma innymi reprezentacjami gmin naszego powiatu. Drużyna znalazła się w wyniku losowania w silnej grupie, w której stoczyła wyrównane pojedynki siatkarskie ze starszymi koleżankami z Bielic i z Marzęcic. Wyniki nie pozwoliły jednak na awans do etapu finałowego i zostało nam zadowolenie z dobrej gry w debiucie powiatowym i cenne doświadczenie turniejowe. Nasza dzielna reprezentacja zagrała w składzie: Madgalena i Mariola Dereszewskie, Joanna Marszelewska, Zuzanna Rutkowska, Martyna Smyka, Zuzanna Stanowicka, Małgorzata Paczkowska i Karolina Kopańska. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
9 listopada 2018 roku rozpoczął się wyjątkowy, niepodległościowy weekend w naszej Ojczyźnie. Piątek był kulminacją działań naszej szkoły podejmowanych w Roku Niepodległej. Uczniowie przybyli na lekcje w strojach galowych, przybrali niepodległościowe kotyliony i zasiedli w udekorowanych bielą i czerwienią klasach. O godzinie 11.11 nasza społeczność przyłączyla się do ogólnopolskiej akcji odśpiewania 4 zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Przyłączyła się do nas Anna Lenckowska - kierownik referatu oświaty gminy Nowe Miasto Lubawskie, która w imieniu wójta Tomasza Waruszewskiego wręczyła pierwszoklasistom prezenty z okazji ich niedawnego ślubowania. Henryk Zagórski - nauczyciel historii i organizator rocznicowych obchodów, ogłosił wyniki zakończonych konkursów niepodległościowych: literackiego koordynowanego przez nauczycielkę języka polskiego - Paulinę Bieńkowską i plastycznego koordynowanego przez nauczycielkę plastyki - Annę Falkowską. Najpiękniejsze listy do przyszłych Polaków, do odczytania po stu latach napisały uczennice: Agnieszka Wadecka, Joanna Marszelewska i Mariola Dereszewska. Prace plastyczne pod tytułem: "Moja Niepodległa" oceniono w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród młodszych artystów zwyciężyli: Paulina Arentowicz, Paulina Groszkowska i Lena Dobracka. W kategorii starszej tryumfowali: Martyna Groszkowska, Maja Czołba i Bartosz Karpiński. Wyróżnieni twórcy otrzymali nagrody z rąk Dyrektor szkoły Hanny Błaszkowskiej. Agnieszka Wadecka odczytała swój list, za co zebrani nagodzili ją gromkimi brawami. Nastąpiło potem przygotowanie kapsuły czasu do złożenia jej w ziemi przy szkole. Henryk Zagórski przedstawił ideę tego przedsięwzięcia i odcztał list intencyjny, który podpisany został przez Annę Lenckowską reprezentującą Wójta gminy Nowe Miasto Lubawskie, Hannę Błaszkowską - Dyrektor szkoły i Joannę Marszelewską - przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Do kapsuły włożono wraz z listem intencyjnym: wyróżnione prace litarackie i plastyczne, fotografię społeczności szkolnej na tle budynku naszej placówki, wydaną w roku 2011 historię szkoły autorstwa Henryka Zagórskiego i sportowy puchar jako symbol naszego przywiązania do wartości sportu i walki o wytyczone cele. Zamkniętą i zabezpieczoną kapsułę umieszczono w obecności Sztandaru Szkoły w ziemi przy szkole. Miejsce to oznaczono specjalną tablicą kamienną, która informuje, że kapsułę należy wydobyć w roku 2118.
Tego samego dnia wieczorem, w szkole pojawili się mieszkańcy Gwiździn, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie do wspólnego uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Refleksyjny program wieczornicy przedstawili uczniowie przygotowani przez nauczycieli: Paulinę Bieńkowską, Mateusza Deredasa i Henryka Zagórskiego. W patriotycznym nastroju wszyscy wrócili do swoich domów, aby przeżywać świątacznie kolejne dni niepodległościowej rocznicy.
Pamiętajmy o wywieszeniu naszych narodowych barw. Zaangażujmy się w różne formy patriotycznych obchodów. Tradycyjnie uroczystości odbędą się pod Trzema Dębami. Organizowane są też Biegi Niepodległości i inne przedsięwzięcia patriotyczne. Jednoczmy się ze wszystkimi Polakami dla chwały naszej Ojczyzny (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie: Maria Przeradzka, Henryk Zagórski)
Piotruś Pan i piraci
W piątek, 9 listopada 2018r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz uczniowie z klasy I i II pod opieką swoich wychowawców i rodziców udały się do Nowego Miasta Lubawskiego na przedstawienie teatralne pt. „Piotruś Pan i Piraci”. Wspaniała gra aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie wprowadziła małych widzów w niesamowity baśniowy świat. Głównym bohaterem spektaklu był tytułowy Piotruś Pan, znakomity szermierz, chłopiec, który spędzał swoje dzieciństwo na wyspie Nibylandii. Wszystkie dzieci z zapartym tchem śledziły jego przygody i zmagania
z odwiecznym wrogiem kapitanem Hakiem. W przedstawieniu wykorzystano wiele efektów specjalnych, oryginalną scenografię, barwne stroje, co wprowadziło małych widzów w niezwykły nastrój i przyciągało ich uwagę. W trakcie przedstawienia maluchy spontanicznie reagowały okrzykami na prezentowane sytuacje na scenie lub oklaskiwały je brawami. (Tekst i zdjęcia w albumie: Maria Przeradzka)
Wizyta myśliwego z Koła Łowieckiego ,,Szarak"
Dnia 8 listopada 2018r. do przedszkolaków i uczniów klasy pierwszej i drugiej klasy przybył niecodzienny gość. Był to pan Tomasz Gurzyński, myśliwy z Koła Łowieckiego „Szarak”. Nasz gość na spotkanie przyjechał z wieloma eksponatami, które bardzo uatrakcyjniły przebieg spotkania (poroża, rogi, ilustracje).
Dzieci z ogromną ciekawością słuchały, jak myśliwy opowiadał o swojej pasji, wprowadzając dzieci w piękny świat leśnej przyrody. Wszyscy z wielkim podziwem słuchali jak Pan Tomasz naśladuje odgłosy zwierząt.
Uczestnicy spotkania mieli też okazję do zadawania pytań dotyczących życia zwierząt leśnych. Pan myśliwy zachęcał nas, abyśmy dbali o naturę i odpowiednio zachowywali się w lesie.
Na pożegnanie dzieci otrzymały od naszego gościa słodkie upominki.
Wszystkim dzieciom i nauczycielkom wizyta myśliwego bardzo się podobała. Oprócz wielu cennych informacji dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy Panu Tomkowi za piękną lekcję przyrody. (Tekst i zdjęcia w albumie: Bożena Hoppe)
Mistrzostwo siatkarek i podium siatkarzy
7 listopada 2018 roku nasze siatkarskie reprezentacje zadebiutowały w gminnym turnieju dla uczniów w kategorii wiekowej 2003 - 2005. To kolejne zawody sportowe, w których nasi uczniowie podjęli rywalizację ze starszymi kolegami z III klas gimnazjalnych. W naszej gminie do tej pory rywalizacja ta polegała na rozegraniu jednego meczu między uczniami gimnazjów z Bratiana i Jamielnika. Teraz do walki dołączyły inne szkoły wystawiając reprezentacje z uczniów klas VIII, VII, a nawet VI. Taki skład miały też nasze szkolne drużyny siatkarskie, które pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego zagrały w gminnym turnieju. Reprezentowały nas siatkarki: Magdalena i Mariola Dereszewskie, Joanna Marszelewska, Zuzanna Rutkowska, Martyna Smyka, Zuzanna Stanowicka, Małgorzata Paczkowska i Karolina Kopańska oraz siatkarze: Miłosz Bednarczyk, Patryk Dereszewski, Jakub Gajkowski, Jakub Leśniewski, Rafał Wiśniewski, Mateusz Waruszewski, Tomasz Wiśniewski i Jakub Marchlewski. Drużyny jechały na zawody z zamiarem sprawdzenia swoich umiejętności i zdobycia doświadczenia startowego. Nie było oczekiwań w postaci wyniku sportowego. Okazało sie jednak, że nie docenialiśmy poziomu swojej gry. Najlepszym dowodem jest zajęcie I miejsca i zdobycie tytułu Mistrza Gminy Nowe Miasto Lubawskie przez dziewczęta oraz uplasowanie się na III miejscu gminnego podium przez chłopców. Siatkarkom życzymy powodzenia w zawodach powiatowych. Wszystkim naszym zawodnikom zaś składamy gratulacje i wyrazy szczególnego uznania za ich sportową waleczność, która przynosi sukcesy nawet w trudnej rywalizacji. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Zapraszamy na niepodległościową wieczornicę!
Nasza szkolna społeczność ma zaszczyt zaprosić mieszkańców Gwiździn na wieczornicę z okazji mijających 100 lat odzyskania niepodległości Polski. Odbędzie się ona 9 listopada 2018 roku, początek o godzinie 17.00. To doskonała okazja do wspólnego patriotycznego spotkania, które uwieńczy działania podejmowane w czasie całego Roku Niepodległej dla jej uczczenia. Będzie nam miło razem z Państwem przywołać historię walki o niepodległość naszej Ojczyzny oraz sięgnąć do przeszłości Gwiździn i dawnych mieszkańców tej tak bliskiej nam miejscowości. Uczcijmy razem to wyjątkowe Święto Niepodległości. Serdecznie zapraszamy!
Pasowanie na ucznia
Uczniowie klasy pierwszej są już pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. 5 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej.
Świąteczny strój galowy uczniów, dekoracja sali, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Joanna Marszelewska przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego przywitała wszystkich zebranych, a szczególnie pierwszoklasistów. Zanim nastąpiła podniosła chwila pasowania, uczniowie wykazali się wiedzą dotyczącą naszego kraju. Udowodnili, że potrafią śpiewać i recytować wiersze, a także wskazać na mapie Polski góry, rzeki i główne miasta. Dodatkowo przygotowały wystawę pt. „PATRIOCI POLSCY”, którą ozdobił Orzeł Biały – godło naszego kraju. Wszyscy spisali się „na medal”. Po emocjonujących chwilach, nadszedł moment na najważniejszą część uroczystości – pasowanie na ucznia szkoły. Dzieci ślubowały ,,być dobrym uczniem, dbać o honor swojej ojczyzny i szkoły, uczyć się dobrze, służyć pomocą słabszym, słuchać nauczycieli, postawą swoją sprawiać radość wychowawcom i rodzicom, by wyrosnąć na dobrego człowieka. Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia przez Panią dyrektor, dokonanego specjalnym ołówkiem. Wszystkie dzieci były bardzo skupione i wzruszone, świetnie prezentowały się w stroju galowym oraz uczniowskich biało-czerwonych biretach. Po pasowaniu uczniowie otrzymali upominki z okazji ślubowania: akty pasowania, książeczki SKO, książki ufundowane przez rodziców, a także legitymacje. Po ceremonii dzieci pozowały do fotografii grupowych i indywidualnych. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci. (Tekst: Emilia Dembińska; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski, Emilia Dembińska)
Jesienne dni pamięci
1 i 2 listopada to każdego roku szczególne dni dla nas wszystkich: Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Wiara i tradycja każą nam zwolnić choć na chwilę szybkie tempo życia i zatrzymać się nad grobami naszych bliskich. Żyjemy dzięki naszym przodkom, od nich pochodzimy i nosimy w sobie ich dziedzictwo. Mamy obowiązek pamięci wobec nich. Wspominamy też osoby, które spotkaliśmy na swej drodze, które zapisały się w naszej historii, a teraz pozostała nam po nich bezcenna pamięć. Dajemy jej wyraz zapalając znicze i dlatego nasze cmentarze rozjaśniają jesienne ciemności.. Pomyślmy w tym czasie również o ludziach, którzy przeminęli, a życie ich związane było z naszą szkołą. Tyle pokoleń uczniów, nauczycieli... Niech każdy z nas odwiedzi miejsce spoczynku Patrona naszej szkoły ks. Kazimierza Wróblewskiego. Zapalmy też znicz przy Dębie Pamięci, aby w osobie asp. Franciszka Chały uczcić wszystkie ofiary stalinowskich zbrodni. Pielęgnujmy tę pamięć, historię, aby zachować wartośći, jakie pozostawili nam Ci, którzy odeszli do wieczności... W Roku Niepodległej znaczenie naszej pamięci o rodakach, którzy przeminęli urasta do naczelnych, bezcennych dóbr jakie nosimy w polskich sercach. (Tekst: Henryk Zagórski)
Podwójne podium naszych piłkarzy
29 października 2018 roku nasi młodsi piłkarze zagrali w Gminnym Turnieju o Puchar Tymbarku. Ta sportowa impreza wieńczyła intensywne życie naszych sportowców szkolnych w październiku. W zawodach piłkarskich: "Z podwórka na stadion" wystartowali pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego następujący uczniowie: dziewczęta: Maja Czołba, Martyna Groszkowska, Wiktoria Hincmann, Milena Leśniewska, Ewelina Wolicka, Paulina Arentowicz, Rozalia Bednarczyk i Oliwia Czołba. Skład chłopców to: Dominik Dembiński, Patryk Sargalski, Mateusz Smyka, Jakub Wierzbowski, Bartosz Górtatowski, Adam Ufa i Kuba Wiśniewski. Ze względu na jesienną, kapryśną pogodę turniej przeprowadzono w sali sportowej w zmniejszonym stanie osobowym drużyn na boisku. To był dobry turniej zdobywających doświadczenia boiskowe piłkarzy. Sprawdzili się oni w różnym ustawieniu i zmienianej strategii. Obie reprezentacje zakończyły turniej na III miejscu sportowego podium. Gratulacje i wyrazy uznania za sportową postawę należą się wszystkim naszym rywalizującym uczniom. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Kampania: "Stop przemocy"
Nasza szkoła przyłączyła się do kampanii społecznej pn.: „Stop przemocy”. Akcję zainicjował Gminny Zespół Interdyscyplinarny w Mszanowie, który rozesłał do szkół ulotki i plakaty informacyjne. Odpowiadając na ten apel uczniowie klasy 6 pod kierunkiem Anny Falkowskiej wykonali w dwóch grupach plakaty wyrażające protest przeciw przemocy domowej, jak i szkolnej. Uczniowie zwrócili uwagę również na cyberprzemoc krzywdzącą emocjonalnie innych uczniów. Wykonane plakaty były okazją do rozmowy, refleksji i przemyśleń uczniów na tak ważny temat, jakim jest przemoc. W szkole umieszczone są plakaty i ulotki dostępne dla rodziców i mieszkańców naszej wsi. (Tekst i zdjęcia w albumie: Anna Falkowska)
Kolejne wicemistrzostwo i miejsce na podium sportowców
26 października 2018 roku w bratiańskiej sali sportowej spotkały się reprezentacje szkół naszej gminy aby walczyć o Puchary Wójta w unihokeju, Tym razem w turnieju wzięły udział drużyny złożone z zawodników urodzonych w latach 2003 - 2005. I tym razem nasi ucznioweir musieli mierzyć się ze starszymi gimnazjalistami. Szkołę naszą reprezentowali następujący uczniowie pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego. Reprezentacja dziewcząt: Magdalena i Mariola Dereszewskie, Joanna Marszelewska, Zuzanna Rutkowska, Martyna Smyka, Zuzanna Stanowicka, Małgorzata Paczkowska i Karolina Kopańska. Reprezentacja chłopców to: Miłosz Bednarczyk, Patryk Dereszewski, Jakub Gajkowski, Jakub Leśniewski, Joanna Marszelewska, oraz Rafał Wiśniewski, Krzysztof i Mateusz Waruszewscy. Swego rodzaju fenomenem jest start Joanny Marszelewskiej, która z powodzeniem broniła również bramki chłopców. Wszystkie mecze rozegrano systemem "każdy z każdym". Dziewczęta wygrały z koleżankami z Bratiana i Jamielnika oraz zremisowały z reprezentantkami Skarlina. Mimo turnieju bez porażki, nasze unihokeistki ustąpiły I miejsce jedynie różnicą bramek. Zajmiując II miejsce, dały nam jednak radość z kolejnego wicemistrzowskiego tytuły w gminie. Reprezentacja chłopców miała ciężką przeprawę z kolegami z Jamielnika i Skarlina. Pokonała natomiast drużyny z Brartiana i Radomna. Turniejowe punkty zadecydowały, że nasz unihokejowy zespół stanął na trzecim mikejscu gminnego podium. To był udany turniej dla obu reprezentacjni naszej szkoły. Uczniowie startujący w zawodach przyzwyczaili nas już do tego, że potrafią podejmować sportową walkę i osiągać sukcesy. Dziękujemy im za wysiłek i gratulujemy wywalczonych trofeów. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Jesteśmy wicemistrzami powiatu nowomiejskiego
25 października 2018 roku w nowomiejskiej hali MOSiR rozegrano Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców. Zawody te powinny być rozegrane na 'Orliku", ale jesienna aura na to nie pozwoliła. Nasi mistrzowie gminy stanęli do rywalizacji z mistrzami innych gmin powiatu, którzy stawili się w komplecie. Reprezentacja naszej szkoły zagrała pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego w składzie: Tomasz Wiśniewski, Kacper Dembiński, Bartosz Karpiński, Cezary Kopański, Jakub Marchlewski, Bartłomiej Paczkowski, Patryk Sargalski, Mateusz Smyka, Jakub Wierzbowski i Bartosz Górtatowski. Turniej przeprowadzono najbardziej sprawiedliwym systemem: "każdy z każdym", co oznaczało stoczenie czterech pojedynków z drużynami z: Zajączkowa Lub., Tereszewa, Nowego Miasta Lub. i Biskupca Pomorskiego. Zwyciężyliśmy w dwóch meczach, jeden zremisowaliśmy i w jednym oddaliśmy wygraną różnicą jednej bramki. Taki stan rzeczy zadecydował o tym, że zakończyliśmy turniej z tytułem wicemistrza powiatu nowomiejskiego. To dla nas ważny sukces i powód do dumy z umiejętości i sportowej postawy piłkarzy. Gratulujemy im serdecznie! (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Wicemistrzowie unihokeja
24 października 2018 roku w sali sportowej Szkoły Podstawowej im. Rodu Działyńskich w Bratianie odbył się Gminny Turniej Unihokeja. Zagrały w nim reprezentacje szkół gminy Nowe Miasto Lubawskie złożone z zawodników urodzonych w roku 2006 i młodszych. Nasze drużyny przystąpiły do sportowej walki pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego w następującym składzie: dziewczęta: Paulina Kopaczewska, Maja Czołba, Martyna Groszkowska, Wiktoria Hincmann, Milena Leśniewska, Aleksandra Preus, Rozalia Bednarczyk, Oliwia Czołba; chłopcy: Tomasz Wiśniewski, Kacper Dembiński, Bartosz Karpiński, Cezary Kopański, Jakub Marchlewski, Bartłomiej Paczkowski, Patryk Sargalski, Mateusz Smyka. Każda z drużyn zagrała w systemioe "każdy z każdym" cztery mecze. We wszystkich nasi uczniowie dzielnie walczyli, wygrywając, bądź nieznacznie ustępując rywalom. Losy miejsc w turnieju ważyły się do jego końca. Po podsumowaniu wyników nasi chłopcy cieszyli się z II miejsca w gminie, dziewczęta zaś zajęły miejsce IV, tuż za turniejowym podium, jako najmłodsza drużyna zawodów. Dziękujemy unihokeistom za godne reprezentowanie szkoły i odniesiony sukces. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Archiwum Aktualności