9 stycznia 2014 roku, jeszcze w atmosferze świątecznej, przyszedł czas na tradycyjną, szkolną gwiazdkę. Poza stałymi bywalcami; czyli uczniami, ich rodzicami i nauczycielami, w murach naszej szkoły pojawiły się też najmłodsze dzieci, w nadziei spotkania z Mikołajem. Gwiadkę rozpoczęła Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska, witając wszystkich i składając noworoczne życzenia. Zebrani obejrzeli jasełka przygotowane przez uczniów pod kierunkiem Bożeny Hoppe i Anny Falkowskiej. Wystąpiły też dzieci z przedszkola pod opieką Magdaleny Wiśniewskiej oraz nasi "Zerówkowicze" przygotowani przez Emilię Dembińską. Po tych artystycznych występach, w odpowiedzi na głośne nawoływania dzieci, w sali pojawił się Mikołaj. Wręczył prezenty najpierw najmłodszym, którzy nie zawsze mieli odwagę, aby samodzielnie do niego podejść. Następnie prezenty otrzymały starsze dzieci, które podchodząc klasami, dziękowały za paczki śpiewem i recytacją. Nadszedł wreszcie czas na gwiadkową zabawę. Rozpoczął ją oczywiście Mikołaj, pląsając w wielkim kole z małymi i dużymi uczestnikami zabawy. Podczas gwiazdki grała też u nas Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dyrygowała nią Anna Falkowska z pomocą Macieja Szymańskiego, Samorządu Uczniowskiego, wolontariuszy, nauczycieli i rodziców. Oprawę muzyczną zabawy zapewnił Jarosław Leśniewski. Poza taneczną zabawą, gwiadkowi goście mogli wziąć udział w loterii fantowej i skorzystać z bogatej oferty kawiarenki. Świetnej zabawie towarzyszyła licytacja gadżetów na rzecz WOŚP. Cały dochód z tej imprezy przekazany będzie na konto orkiestry. Przed nami jeszcze kwesta wolontariuszy i liczenie podarowanych pieniążków. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za okazane serce i przyłączenie się do orkiestry, która tak jak w Gwiździnach, gra na całym świecie. Zebraliśmy 1925,30 zł. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Aktualności
Gwiazdka szkolna i WOŚP
Boże Narodzenie 2013
20 grudnia 2013 roku to ostatni dzień w szkole przed zimową przerwą świąteczną. Bożonarodzeniowy nastrój narastał w ciągu tego tygodnia wraz z zapachem pieczonych pierników, który docierał do wszystkich zakątków. Teraz przyszedł czas na wigilie klasowe i jasełka. Uczniowie wszystkich klas spotkali się ze swoimi wychowawcami przy choince i wigilijnym stole, aby w najbliższym szkolnym gronie podzielić się opłatkiem. Potem przyszedł czas na szkolne jasełka, które przedstawili uczniowie przygotowani przez Bożenę Hoppe Annę Falkowską. Szkolny hol zaroił się od barwnie ubranych pasterzy i postaci biblijnych. Pobrzmiewały flety, organy i dźwięki znanych kolęd. Raz jeszcze przeżyliśmy historię betlejemskiej nocy i narodzenia Chrystusa. To ostatnie spotkanie społeczności szkolnej w kończącym się roku, było też okazją do informacji o aktualnych sukcesach naszych uczniów i nauczycieli. Rozstrzygnięto też konkurs na najładniejszą gazetkę. W klasach młodszych wygrali pierwszacy, a wśród starszych - klasa VI. Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska podzieliła się opłatkiem z uczniami reprezentowanymi przez Paulinę Osmańską - przewodniczącą szkolnego samorządu. Złożyła też wszystkim życzenia radosnych świąt i bezpiecznego wypoczynku. Niech ten świąteczny czas będzie dla nas radosny. We wszystkich domach rodziny połączone miłością niech zasiądą do wigilijnego stołu, a świąteczna moc nada blasku nadchodzącym dniom. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
III miejsce w Rejonowym Turnieju Piłki Nożnej
18 grudnia 2013 roku w nowomiejskiej hali MOSiR spotkały się reprezentacje powiatów rejonu IV Warmińsko - Mazurskkiego Związku Sportowego. Wśród najlepszych drużyn z terenu powiatów: iławskiego, ostródzkiego, działdowskiego i nowomiejskiego do walki stanęła też nasza reprezentacja pod opieką Henryka Zagórskiego. Dziewczęta zagrały w niezmienionym składzie: Kinga Staszyńska, Wiktoria Samsel, Julia Dąbrowska, Paulina Osmańska, Wiktoria Smyka, Zuzanna Leśniewska i Martyna Smyka. Po zaciętych i wyczerpujących meczach, nasza reprezentacja zakończyła turniej na III miejscu. Puchar za zdobycie tej wysokiej lokaty w rejonie odebrała stając na podium kapitanka drużyny Julia Dąbrowska. Gratulujemy dziewczętom dobrej gry i wzorowej postawy sportowej. Podczas turnieju uhonorowano też wybitnych emerytowanych trenerów nowomiejskich i nauczycieli wychowania fizycznego, którzy osiągali znaczące sukcesy. Zawody otworzyli: Starosta Nowomiejski - Marcin Buliński i Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego - Józef Blank. Zamknięcie turnieju odbyło się z udziałem przewodniczącego Warmińsko - Mazurskiego SZS - Wacława Wasieli. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Pomóżmy zwierzętom leśnym przetrwać zimę
W grudniu Ekozespoły zorganizowały akcję Pomóżmy zwierzętom leśnym przetrwać zimę, do której włączyli się wszyscy uczniowie. W grudniu uczniowie przynosili karmę dla zwierząt. Udało się zgromadzić sporą ilość karmy (kukurydzy, ziemniaków, buraków, marchwi i kasztanów). Podsumowanie akcji odbyło się w piątek, 13 grudnia kiedy to myśliwi z koła łowieckiego Szarak zabrali dzieci do lasu w Gwiździnach, Rynku i Mroczenku. Tam, przy paśnikach uczniowie rozsypali zebraną karmę. Pani Irena Światła opowiedziała dzieciom o zwyczajach zwierząt występujących na naszym terenie. Pokazywała też zwierzęce tropy i uczyła je rozpoznawać. Na koniec, za swoje zaangażowanie, dzieci dostały słodkie upominki. (Tekst: Ewa Skubaja; zdjęcia w albumie: Urszula Świniarska)
MATEMATYCZNE ŁAMANIE GŁOWY – czyli Gminny Konkurs Matematyczny dla klas I-III
Szkoła Podstawowa w Gwiździnach każdego roku gości najlepszych matematyków klas I-III Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Konkurs odbył się już czternasty raz. Dzięki niemu mali matematycy mieli szansę pokazać swoje umiejętności. Uczniowie rozwiązywali zadania przeznaczone dla swojej grupy wiekowej. W kategorii klas I zwyciężył Igor Jobs z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Rodu Działyńskich w Bratianie, drugie miejsce przyznano Emilowi Bednarczykowi, a trzecie Klaudii Kucińskiej ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tylicach. Wśród uczniów klas II najlepszą okazała się Karolina Rogowska z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jamielniku, drugie miejsce zajęła Małgorzata Pietrzykowska ze Szkoły Podstawowej w Skarlinie, Trzecie miejsce przypadło Agnieszce Wadeckiej ze Szkoły Podstawowej im. ks. K. Wróblewskiego w Gwiździnach. Uczniowie klas trzecich to najstarsza grupa rywalizująca w konkursie toteż rywalizacja była największa. W tej grupie wiekowej I miejsce zajął Szymon Szwechowicz z Bratiana, drugie miejsce przypadło Małgorzacie Mańskiej ze szkoły w Skarlinie, a trzecie Wiktorowi Górskiemu z Jamielnika. Przyznano też punkty drużynowo. Najlepszą okazała się drużyna z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bratianie i zdobyła puchar Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie, na drugim miejscu znalazła się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Skarlinie i otrzymała puchar Dyrektora Gminnego Zespołu Oświaty, a trzecie miejsce i puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Gwiździnach przyznano gospodarzom – Szkole Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach. Hanna Błaszkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gwiździnach, w imieniu wszystkich uczestników i nauczycieli podziękowała pani Krystynie Danielewskiej, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty z długoletnią współpracę w organizacji Gminnego Konkursu Matematycznego dla klas I-III. Konkurs koordynowała Emilia Dembińska. (Tekst i zdjęcia w albumie: Emilia Dembińska)
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Corocznie, dnia 10 grudnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka oraz Światowy Dzień Ochrony Praw Dziecka. Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Dzień ten poświecony jest orędownikom praw człowieka na całym świecie, celebruje ich odwagę i osiągnięcia.
Jako że dzieci to mali ludzie, którzy też obchodzą wspomniane święto, uczniowie ze S.P w Gwiździnach także przyłączyły się do obchodów. Na okazjonalnym apelu, zebranym przedstawione zostały ich prawa. Dodatkowo, przedstawienie z pacynkami pomogło młodszym widzom w zrozumieniu swoich przywilejów. Małe widowisko nawiązywało nie tylko do praw, ale i obowiązków, jakich wystrzegać winien się każdy człowiek aby w swym postępowaniu nie uwłaczał godności osobistej innych.
W przedstawieniu udział wzięli uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem koordynatora imprezy p. Macieja Szymańskiego. (Tekst: Maciej Szymański; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Sukces naszych skoczków
6 grudnia 2013 roku odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim Mikołajkowy Konkurs Skoku Wzwyż. W ten szczególny dzień do tej lekkoatletycznej konkurencji stanęli też nasi skoczkowie pod opieką Henryka Zagórskiego: Wiktoria Samsel, Kinga Staszyńska, Jan Gawiński i Wiktor Wierzbowski. Nie wszyscy chętni zawodnicy stanęli na rozbiegu mimo zapowiedzianego przyjazdu. Powodem był atak zimy z silnym wiatrem. Skoczkowie rywalizowali z sobą w kategoriach wiekowych odpowiadających poszczególnym klasom, od klasy IV poczynając. Nasz najmłodszy zawodnik Wiktor rocznikiem odpowiada klasie III, ale tu musiał rywalizować z czwartoklasistami. Ostatecznie otarł się o podium i zajął IV miejsce w konkursie. Nasza reprezentantka z klasy V Kinga Staszyńska po dobrych skokach uplasowała się na medalowym II miejscu. Taki sam wynik uzyskała uczennica klasy VI Wiktoria Samsel uhonorowana srebrnym medalem. Na podium nie udało się stanąć naszemu kolejnemu szóstoklasiście Janowi Gawińskiemu, który miał szczególnie silnych konkurentów. Poza medalami i dyplomami, wszyscy skoczkowie poczęstowani zostali czekoladowymi Mikołajami. Gratulujemy bardzo dobrego startu naszym reprezentantom i czekamy na ich kolejne sportowe sukcesy. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Odwiedziny Mikołaja w szkole
6 grudnia 2013 roku to jeden z wyczekiwanych dni z kalendarza. Wczesnym rankiem pojawił się w szkole Mikołaj. wszyscy z radością przyjęli tego szczególnego gościa. Święty wraz z pomocnikami z Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie odwiedzał wszystkie klasy i ze swojego worka wyciągał prezenty dla dzieci i dorosłych. Grzeczni uczniowie już rano w swoich domach cieszyli się z niespodzianek znalezionych w butach. Teraz mieli okazję spotkać się choć na chwilę osobiście z Mikołajem. Tego grudniowego dnia uczniowie klas starszych wzajemnie obdarowują się prezentami. To piękna tradycja, która uczy nas czerpania radości nie tylko z otrzymywania prezentów, ale też z obdarowywania innych. Odchodząc, Mikołaj złożył nam już świąteczne życzenia. Wdzięczni za jego wizytę, życzymy mu, aby w swoim worku zawsze znajdował prezenty dla wszystkich dzieci. (tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Wicemistrzostwo powiatu nowomiejskiego
26 listopada 2013 roku w sali gimnastycznej szkoły w Kurzętniku spotkały się mistyrzynie gmin naszego powiatu w halowej piłce nożnej. Poza reprezentacją Nowego Miasta Lubawskiego pojawiły się wszystkie najlepsze druzyny. Systemem każdy z każdym w rozgrywkach wystartowały dziewczęta z Kurzętnika, Mroczna, Łąkorza no i oczywiście nasze waleczne piłkarki. W pierwszym meczu spotkały się z reprezentacją gospodarzy. Od początku zaznaczyła się przewaga naszych dziewcząt, spotkanie zakończyło się jednak remisem. No cóż... dobry i jeden punkcik. Następny mecz mistrzynie naszej gminy rozegrały z dziewczętami z Łąkorza reprezentującymi gminę Biskupiec Pomorski. Wreszczie poprawiła się nasza skuteczność i zdobyliśmy kolejne punty wygrywając 3:0. Ostatni mecz staczyła nasza druzyna z Mrocznem. To dobra druzyna i sytuacja w turnieju wskazywała, że jest to mecz o mistrzostwo powiatu. Już na początku meczu zdobyliśmy bramkę, która bardzo nas ucieszyła. Prowadząc 1:0 dotrwalismy prawie do końca meczu. Niestety, równo z sygnałem kończącym spotkanie, mimo interwencji dobrze spisującej się w bramce Kingi Staszyńskiej, piłka przekroczyła linię bramkową i mecz zakończył się remisem. W lepszej sytuacji w turnieju znalazły się dziewczęta z Mroczna. Nasza dzielna reprezentacja została wicemistrzem powiatu nowomiejskiego. Mistrzostwo było tuż tuż, ale i ten wynik jest dużym sukcesem naszych dziewcząt, które przeważały w każdym meczu mimo, że w składzie są zawodniczki od III klasy począwszy. Z poczuciem dumy gratulujemy naszej reprezentacji, dziękując za świetną grę. W turnieju pod opieką Henryka Zagórskiego zagrały: Julia Dabrowska, Wiktoria Samsel, Wiktoria Smyka, Kinga Staszyńska, Paulina Osmańska, Zuzanna Leśniewska i Martyna Smyka. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Święto najpopularniejszej dziecięcej zabawki obchodzone jest przez dzieci na całym świecie. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach również przyłączyli się do zabawy przynosząc w ten dzień do szkoły aż 593 pluszowe maskotki. Ponadto na apelu poświęconym pluszowemu misiowi rozstrzygnięto konkursy jak i przedstawiono zarys historyczny maskotki. Poza wszechobecnymi maskotkami można było również podziwiać prace artystyczne uczniów klas młodszych. Klasy starsze wykazały się kreatywnością pisząc wiersze lub prace w całości poświęcone swoim pluszowym ulubieńcom. Zwycięzcą konkursu na największą liczbę przyniesionych maskotek została Mariola Dereszewska, uczennica klasy III, która zaprezentowała kolekcje swoich misiów składającą się ze 129 przytulanek. Konkurs na największego misia wygrał "Gucio" - maskotka wykonana przez uczniów klasy 5. Uroczystość zakończyła się degustacją kanapek z miodem- przysmakiem wszystkich misiów. Nagrody dla klas za poszczególne konkurencje ufundowała redakcja „Gazety Nowomiejskiej” i Rada Rodziców. Imprezę przygotowali nauczyciele: pani Grażyna Jonowska i pan Maciej Szymański. (Tekst: Maciej Szymański, zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Mistrzynie w piłce nożnej
21 listopada 2013 roku odbył się w bratiańskiej szkole Gminny Halowy Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt. Do rywalizacji stanęły wszystkie reprezentacje szkół podstawowych. Nasze dziewczęta prowadzone przez Henryka Zagórskiego zagrały w składzie: Kinga Staszyńska, Wiktoria Samsel, Julia Dąbrowska, Paulina Osmańska, Wiktoria Smyka, Zuzanna Leśniewska, Martyna Smyka. W wyniku losowania znaleźliśmy się w grupie z piłkarkami z Radomna i z Bratiana. W obu meczach zdecydowanie przeważały nasze reprezentantki. W spotkaniu z dziewczętami z Radomna znalazło to potwierdzenie w wyniku bramkowym. Wygraliśmy 3:0 i był to najwyższy wynik w całym turnieju. W meczu z drużyną z Bratiana dopadł nas jednak pech. Mimo ciągłych ataków na bramkę naszych rywalek, nie strzeliliśmy gola. One zaś wykorzystały jedyną sytuację w meczu i pozbawiły nas punków w tym spotkaniu. Z grupy wyszliśmy więc na drugim miejscu i musieliśmy stawić czoła najlepszej drużynie z grupy drugiej czyli dziewczętom z Jamielnika. W meczu tym nasze piłkarki udowodniły, że zasługują na finał pokonując Jamielnik 2:0. W finale natomiast spotkaliśmy się ze Skarlinem. Nasza przewaga nie była już tak wyraźna i w regulaminowym czasie bramki nie padły. Rzuty karne jednak nasze dziewczęta wykonywały koncertowo i po pięknych bramkach wygraliśmy zdobywając tytuł: Mistrza Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Mistrzowski puchar wręczyła naszej reprezentacji Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Krystyna Danielewska. Była to również okazja do złożenia jej podziękowań od uczniów i nauczycieli wychowania fizycznego za wspieranie sportu szkolnego w gminie. Pani Danielewska kończy bowiem swoją pracę i to były ostatnie zawody z jej udziałem. Pani Krystyno... DZIĘKUJEMY !!! (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Biegi dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada w dzień narodowego święta, nasi uczniowie wystartowali w tradycyjnych już biegach w Nowym Mieście Lubawskim, których celem jest sportowe uczczenie szczęśliwego dla Polski dnia sprzed 95 lat. Patriotyczna postawa ma dla sportowców szczególne znaczenie. Wielu z nich zdobywa się na wielki wysiłek, aby godnie reprezentować swoją Ojczyznę w sportowej rywalizacji. Nasi uczniowie wielokrotnie doświadczają wzruszeń, kiedy reprezentują swoją szkołę, miejscowość, swoją Małą Ojczyznę. Bardzo ważna jest dla nich wspólna radość ze sportowegho sukcesu, kiedy dumni stają na podium w szkolnych barwach. Dlatego każdego roku, często mimo złej pogody, stajemy do biegu w Nowym Mieście Lubawskim. Dzisiejsze biegi ze względu na prace na rynku, zorganizowano na nowomiejskim stadionie. Zaznaczyliśmy swoją obecność we wszystkich podstawówkowych kategoriach wiekowych. Start naszych uczniów był godnym uczczeniem święta i przyniósł nam powody do radości z wyników sportowych. Martyna Smyka z klasy III zajęła w swoim biegu II miejsce. W tym samym biegu tuż za podium znalazły się: Magdalena i Mariola Dereszewskiez tej samej klasy. Chłopcy w tej kategorii zajęli miejsce w pierwszej dziesiątce począwszy od miejsca piątego. Bardzo dobrze razegrała swój bieg Wiktoria Samsel z klasy VI i zajmując I miejsce stanęła kolejny raz na pierwszym miejscu podium. W klasyfikacji drużynowej imprezy zajęliśmy III miejsce wśród wszystkicxh szkół podstawowych, które stanęły na starcie. Z poczuciem dumy gratulujemy naszym biegaczom, życząc dalszych sportowych sukcesów (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski).
Narodowe Święto Niepodległości
8 listopada 2013 roku, ostatniego dnia nauki przed obchodzonym 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości, w szkole odbyła się uroczysta akademia z tej okazji. Uczniowie klas: IV, V i VI pod kierunkiem Henryka Zagórskiego, przedstawili montaż słowno - muzyczny ilustrowany slajdami o treści historycznej i patriotycznej. Nie zabrakło też słynnej "Pierwszej brygady", którą zaśpiewały dziewczęta przygotowane przez Annę Falkowską. Oprócz treści niepodległościowych, była to też okazja do zwrócenia uwagi na współczesną, wolną Ojczyznę. Ciekawostki związane z Polską i naszymi rodakami, przedstawili uczniowie klasy VI wspierani przez Macieja Szymańskiego. Tak uczniowie w swoim programie artystycznym jak i Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska, wypowiadali słowa zachęty do godnego obchodzenia narodowego święta. Warto w tym czasie pogłębić swoją wiedzę o okolicznościach odzyskania wolności przez Polskę w roku 1918. Warto też manifestować swoją radość i patriotyczną postawę sięgając po flagi z naszymi narodowymi barwami (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski).
Miejsca na podium w turnieju tenisowym
6 listopada 2013 roku w sali Domu Rolnika w Skarlinie odbył się Gminny Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców. Do rywalizacji w tej jedynej w roku drużynowej imprezie tenisowej stanęli uczniowie podstawówek i gimnazjów z naszej gminy. W skład reprezentacji dziewcząt z naszej szkoły weszły uczennice: Wiktoria Samsel i Julia Dąbrowska. Drużynę chłopców stanowili: Marcin Wiśniewski i Błażej Marszelewski. Tenisistami opiekował się Henryk Zagórtski. Obie drużyny uczestniczyły w rozgrywkach systemem "każdy z każdym". Każdy zawodnik rozegrał na początku pojedynek singlowy z jednym z przeciwników. Następnie rozgrywano debel. W przypadku podziału punktów, odbywały się jeszcze pojedynki singlowe między drugimi zawodnikami z poszczególnych par. Taki przebieg miała rywalizacja ze wszystkimi drużynami. Po wyczerpującej grze nasze obie reprezentacje stanęły na podium. Dziewczęta uległy jedynie zespołowi z Radomna o przysłowiowy punkcik i zajęły II miejsce w całym turnieju. Chłopcy zaś zakończyli rozgrywki na miejscu III. Gratulujemy naszym tenisistom dobrego występu i życzymy dalszych sukcesów w rozpoczynającym się sezonie tenisowym (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
„Odznaka za Zasługi dla Łowiectwa”
Od mszy świętej odprawionej przez księdza kapelana Braci Leśnej i myśliwych w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy rozpoczęto świętowanie urodzin patrona ludzi, dla których las jest największą świętością. Już po raz szesnasty o tej samej godzinie i w tym samym miejscu spotkali się ludzie, których łączy wykonywany zawód i łowiecka pasja, by uczcić urodziny swego patrona, Św. Huberta Z najdalszych zakątków regionu i spoza jego granic przybyli leśnicy i myśliwi z całymi rodzinami by wspólnie i uroczyście świętować. W tym roku poraz pierwszy zaproszono przedstawicieli czterech szkół podstawowych z powiatu nowomiejskiego.
Obecni byli również przedstawiciele władz Polskiego Związku Łowieckiego. Nie zabrakło także przybyłych leśników z Nadleśnictwa Brodnica i Nowego Miasta Lubawskiego.
Uroczystości uświetniała obecność licznych pocztów sztandarowych i zespołu sygnalistów myśliwskich. W ramach uroczystości w kościele, młodzi adepci sztuki łowieckiej złożyli uroczyste ślubowanie przed ołtarzem Św. Huberta.
Po zakończeniu mszy św. uroczystości kontynuowane były w Restauracji u „Bosmana” w Brodnicy. Tutaj była okazja do przemówień i złożenia życzeń. Uroczyście odznaczono także ludzi szczególnie zasłużonych dla łowiectwa. Z okazji wspaniałego jubileuszu 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego Kapituła Odznaczeń Łowieckich w Warszawie nadała Szkole Podstawowej im.ks.Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach „Odznakę za Zasługi dla Łowiectwa”. Szkoła od kilku lat współpracuje z Kołem Łowieckim „SZARAK” w Nowym Mieście Lubawskim. Nasze działania polegają przede wszystkim na propagowaniu ochrony przyrody, która ma wymierne korzyści dla wszystkich mieszkańców gminy nowomiejskiej.
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami zapraszani byli na niejedną przygodę myśliwską. Spotkania poświęcone były m.in. tradycjom polskiego łowiectwa, zwłaszcza, że w tym roku Polski Związek Łowiecki obchodzi 90 lat istnienia. Dzieci dowiedziały się czym jest łowiectwo oraz poznały najpopularniejsze zwierzęta występujące w naszych lasach. Myśliwi opowiadali dzieciom o faunie i florze doliny Rezerwatu Doliny Drwęcy. Zapoznali uczniów z okazami ryb występujących w naszych akwenach. Zaprezentowano też galowy mundur myśliwego. Szkoła brała również w zasiedlaniu bażantów na Kaczym Bagnie. Koordynatorkami działań ekologicznych poprzez lekcje przyrodniczo-łowieckie były panie: Urszula Świniarska, Ewa Skubaja, Bożena Hoppe i Anna Falkowska.
Odznaka za Zasługi dla Łowiectwa to wielkie wyróżnienie dla naszej szkoły. Będziemy nadal kontynuować naszą współpracę z kołem łowieckim „SZARAK” w zakresie aktywnej ochrony zwierzyny i kształtowania środowisk jej bytowania.
Szczególne słowa podziękowania kierujemy do prezesa Koła Łowieckiego „SZARAK”, pana Krzysztofa Kwiatkowskiego i sekretarz koła, pani Ireny Światła (Tekst: Hanna Błaszkowska; zdjęcia w albumie: Irena Światła).
Święta Pamięci o tych, którzy odeszli...
Przed nami dwa wyjątkowe w kalendarzu dni: 1 listopada - Wszystkich Świętych i 2 listopada - Dzień Zaduszny. Każdy z nas ma w pamięci osoby, których już z nami nie ma. Otoczmy naszą pamięcią nie tylko bliskich z rodziny, sasiadów i przyjaciół. Wspomnijmy także innych, którym winniśmy pamięć. Zapalmy świeczkę na grobie Patrona Szkoły ks. Kazimierza Wróblewskiego. Pomyślmy o nauczycielach, których życie upłynęło na nauczaniu również w naszej szkole. Jest też bardzo wielu uczniów, którzy nie przyjadą już na żaden ze zjazdów absolwentów. Mieszkańcy naszej miejscowości oddawali swoje życie w czasie minionych wojen. Teraz również co jakiś czas kondukt pogrzebowy przemierza drogę z naszego kościoła na cmentarz, gdzie żegnamy tych, którzy zakończyli ziemskie życie. Wspomnijmy ich, a także tych, którzy spoczywają w miejscach zapomnianych. Zapalmy im symboliczną świeczkę. (Tekst: Henryk Zagórski)
Trening ewakuacji w Szkole Podstawowej im. ks. K. Wróblewskiego w Gwiździnach
Niezbędnym zadaniem związanym z zapewnieniem bezpieczeństwa jest systematyczne przeprowadzanie próbnych ewakuacji wszystkich osób znajdujących się w szkole. Obowiązek ten wynika z rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Celem próbnych ewakuacji jest sprawdzenie znajomości zasad postępowania w sytuacji alarmu związanego z realnym zagrożeniem w budynku szkolnym oraz praktyczne wdrożenie do sprawnego działania zgodnego z przepisami.
W trosce o bezpieczeństwo uczniów i pracowników w Szkole Podstawowej im.ks.Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach odbył się próbny alarm przeciwpożarowy połączony z ewakuacją uczniów i pracowników szkoły. Ćwiczenia odbyły się z udziałem Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim i Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwiździnach. Przeprowadzenie ćwiczeń praktycznych w zakresie sprawdzenia i organizacji warunków ewakuacji w budynku szkoły odbyło się bardzo sprawnie i spokojnie. System alarmowania, urządzenia przeciwpożarowe ,drogi i wyjścia ewakuacyjne oraz miejsce zbiórki osób ewakuowanych działały bez zastrzeżeń (Tekst: Hanna Błaszkowska; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski).
Powiatowe Biegi Przełajowe
28 października 2013 roku, na terenach przyległych do bratiańskiego orlika, odbyły się Powiatowe Biegi Przełajowe. Te lekkoatletyczne zawody były zarazem eliminacją do etapu wojewódzkiego. Naszą szkołę reprezentowali pod opieką Henryka Zagórskiego następujący uczniowie: Zuzanna Leśniewska w biegu na 600 metrów; Szymon Kołodziejski - 800 m; Kinga Staszyńska, Wiktoria Samsel i Wiktoria Smyka - 800 m i chłopcy: Piotr Waruszewski, Jan Gawiński, Diominik Gorzewski, Marcin Wiśniewski w biegu na 1000 m. Zawody odbyły się przy sprzyjającej pogodzie. Wszyscy nasi zawodnicy pobiegli dobrze. Czekamy na oficjalny komunikat z informacją o zajętych miejscach. Największy sukces odniosła uczennica klasy VI - Wiktoria Samsel, która wygrała swój bieg mimo złego samopoczucia tego dnia. Gratulujemy jej awansu do zawodów wojewódzkich, dziękując wszystkim naszym biegaczom za start w bardzo licznie obsadzonych zawodach (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Gminny Turniej Mini Piłki Nożnej
16 października 2013 roku na bratiańskim orliku spotkały się reprezentacje wszystkich szkół podstawowych gminy Nowe Miasto Lubawskie na Turnieju Piłkarskim. Były to zawody dla chłopców. Na boisku grały drużyny w składzie: pięciu zawodników w polu i bramkarz. Turniej rozegrano w dwóch grupach. ich skład wyłoniono drogą losowania. Nasza drużyna pod opieką Henryka Zagórskiego zagrała w składzie: Jan Gawiński, Dominik Gorzewski, Mateusz Paczkowski, Błażej Marszelewski, Marcin Wiśniewski, Piotr Waruszewski, Szymon Kołodziejski, Maciej Dembiński, Krystian Paczkowski i Wiktor Wierzbowski. Los zetknął nas w jednej grupie z piłkarzami z Bratiana i Skarlina. Rozegrane z nimi mecze nie należały do udanych. Drużyna z Bratiana przeważała, ale w meczu ze Sakrlinem, przewaga była po naszej stronie. Niestety zabrakło bramek i remis nie pozwolił naszym chłopcom na grę o czołowe miejsca w turnieju. Dziękując im za walkę, życzymy więcej szczęścia w następnych rozgrywkach (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski).
Dzień Edukacji Narodowej
11 października 2013 roku społeczność szkolna przeżywała uroczystość, na którą złożyły się dwa zasadnicze wydarzenia. Pierwsze to przypadający na 14 października Dzień Edukacji Narodowej. Drugie zaś to ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Cała uroczystość odbyła się w obecności wprowadzonego przez poczet szkolnego sztandaru. Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska w swym przemówieniu podkreśliła wagę tego święta dla całej społeczności związanej ze szkołą w Gwiździnach. Podkreśliła rolę wszystkich jej członków w sprawnym funkcjonowaniu szkoły i uzyskiwaniu wysokich wyników nauczania. Dziękowała wszystkim za wysiłek edukacyjny i organizacyjny w szkole. Tradycyjnie Dyrektor szkoły wręczyła nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi swoje nagrody, życząc dalszych sukcesów zawodowych. Przewodnicząca Rady Rodziców Urszula Gawińska również złożyła swoje życzenia, wręczając kwiaty wszystkim pracownikom szkoły. Uczniowie przygotowani przez nauczycielki: Emilię Dembińską i Marię Przeradzką, przedstawili program artystyczny, który przybliżył atmośferę edukacyjnego święta i rozbawił obecnych na sali. Nie zabrakło też symbolicznych laurek dla nauczycieli za ich ciężką pracę. Szczególny moment podczas uroczystości to ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Przygotowała ich do tego ważnego aktu wychowawczyni Urszula Świniarska. Wszystkie dzieci złożyły przysięgę na sztandar szkoły, po czym Dyrektor Hanna Błaszkowska dokonała pasowania każdego z nich na ucznia Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza wróblewskiego w Gwiździnach. To jednak nie był koniec emocji, ponieważ zgodnie z tradycją, uczniowie klasy szóstej przy wsparciu wychowawczyni Anny Falkowskiej, przeprowadzili otrzęsiny w celu przyjęcia pierwszaków do braci uczniowskiej. Wszyscy przeszli pomyślnie uczniowskie próby i są już pełnoprawnymi uczniami. Najmłodsi otrzymali wiele prezentów od uczniów i rodziców. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego zapewniła ich o wsparciu staszych uczniów i życzyła pomyślności w szkolnym życiu. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Archiwum Aktualności