3 kwietnia 2014r. drużyna warcabistów ze Szkoły Podstawowej w Gwiździnach, w składzie: Emil Bednarczyk (kl. I), Agnieszka Wadecka (kl. II), Miłosz Bednarczyk (kl. III), Zuzanna Leśniewska (kl. IV), Kinga Staszyńska (kl. V) i Wiktoria Samsel (kl. VI), wzięła udział w VIII Otwartym Turnieju Warcabowym Szkół Podstawowych w Mszanowie. Do rozgrywek w systemie każdy z każdym przystąpiło 8 drużyn, a zatem rozegrano 7 rund. Suma zdobytych punktów przez indywidualnych graczy zadecydowała o zajętym miejscu całej drużyny. Drużyna z Gwiździn uzyskała 23,5 pkt i zajęła III miejsce. W nagrodę otrzymaliśmy dyplom i puchar. W rozgrywkach indywidualnych w swoich kategoriach wiekowych pierwsze miejsce zajął Miłosz Bednarczyk, III miejsce Agnieszka Wadecka, Kinga Staszyńska i Wiktoria Samsel. (Tekst i zdjęcia w albumie: Maria Przeradzka)
Aktualności
VIII Otwarty Turniej Warcabowy w Mszanowie
Sprawdzian w klasie VI szkoły podstawowej
1 kwietnia 2014 roku to bardzo ważny dzień w życiu naszych szóstoklasistów. Mimo odpowiedniej adnotacji w kalendarzu, żarty zwiazane z prima aprilis nie były tego dnia dla nich najważniejsze. W głowach mieli bowiem świadomość, że przystępują do najważniejszego z dotychczasowych sprawdzianów, jakie pisali. Tym razem zasiedli w przygotowanych salach, aby mając przed sobą komisję nadzorującą, uzupełnić test przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Przystąpienie do rozwiązania zawartych w nim zadań jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Celem sprawdzianu jest informacja w jakim stopniu uczniowie posiedli przewidziane szkolnymi programami wiadomości i umiejętności. To pierwsza tego rodzaju forma podsumowania dotychczasowych etapów kształcenia. Następną będzie już egzamin kończący gimnazjum. Warto więc wyciągnąć z tego sprawdzianu wszelkie możliwe wnioski, aby dalsza nauka przynosiła coraz lepsze efekty. Odpowiedniej analizy dokonają nauczyciele wraz z uczniami i rodzicami. Czekamy na wyniki naszych najstarszych uczniów, mając nadzieję, że nas wszystkich ucieszą. (Tekst: Henryk Zagórski)
Sukces tenisowy na szczeblu rejonu
29 marca 2014 roku dwoje naszych reprezentantów wzięło udział w Rejonowym Turnieju Tenisa Stołowego o puchar TVP Olsztyn: Wiktoria Samsel i Dominik Gorzewski. Zawody te odbyły się w Rożentalu. Nasi tenisiści zakwalifikowali się do tych rozgrywek na podstawie wyników Otwartego Turnieju Tenisowego w ramach Memoriału ks. K. Wróblewskiego. Tradycyjnie w Rożentalu spotykają się najlepsi tenisiści z rejonu i walczą o kwalifikację do rozgrywek wyższego szczebla. Wiktoria i Dominik dzielnie walczyli z przeciwnikami, których dotąd nie znali. Dominik uplasował się w pierwszej szóstce najlepszych tenisistów w swojej kategorii. To dobry wynik na szczeblu rejonu, jednak kończy on występy naszego tenisisty w walce o puchar TVP Olsztyn. Świetnie zagrała w turnieju Wiktoria Samsel, która zajęła II miejsce w rejonie, zdobyla srebrny medal i kwalifikację do rozgrywek wyższego szczebla. Gratulujemy obojgu naszym reprezentantom i trzymamy kciuki za ich dalsze starty, jeszcze w tym sezonie tenisowym. (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie: Grażyna Zagórska)
Wojewódzki sukces naszych piłkarek nożnych
28 marca 2014 roku nasze dziewczęta z klasy III: Joanna Marszelewska, Zuzanna Rutkowska i Martyna Smyka; wchodzące wraz z koleżankami z Tylic w skład reprezentacji powiatu nowomiejskiego; wyjechały pod opieką Grażyny Zagórskiej do Iławy; aby zagrać w finałach wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Tymbarku: "Z podwórka na stadion". Wcześniej zdecydowanie zdobyły mistrzostwo powiatu na 'Orliku" w Nowym Mieście Lubawskim. Teraz przyszło im stawić czoła najlepszym drużynom z terenu całego wijewództwa. Do wojewódzkich finałów stawiło się 36 drużyn dziewcząt i chłopców. Zawody rozgrywano w grupach eliminacyjnych na sześciu boiskach. Było to duże przedsięwzięcie organizacyjne. Turniej trwał ponad osiem godzin, ale gospodarze zadbali o jego sprawny przebieg i posiłek dla uczestników. Nasze dziewczęta grały na kluczowych pozycjach w reprezentacji: Asia w bramce, Zuzia na pomocy i Martyna w ataku. Najpierw w swojej grupie mlode piłkarki pokonały zespół z Iławy i z Nidzicy. Wyjście na pierwszym miejscu pozwoliło im na walkę o najlepsze pozycje w turnieju. Z powodzeniem realizowały założenia taktyczne, pnąc się coraz wyżej w klasyfikacji. Ostatecznie zakończyły turniej na bardzo wysokim III miejscu w województwie warmińsko - mazurskim, ustępując jedynie drużynom z Olsztyna i Elbląga. To najlepszy w historii szkoły piłkarski wynik tej kategorii wiekowej. Jesteśmy dumni z dokonania naszych sportsmenek. Wielkie gratulacje i głośne brawa. (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie: Grażyna Zagórska)
Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
28 marca 2014 roku w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tylicach odbył się organizowany od wielu lat turniej, który sprawdza wiedzę uczniów o przepisach obowiązujących w ruchu drogowym, a także ich praktyczne umiejętności w kierowaniu rowerem. Do rywalizacji stanęły wszystkie szkoły z naszej gminy: podstawówki i gimnazja. W skład naszej reprezentacji pod opieką Henryka Zagórskiego weszli: Julia Dąbrowska, Wiktoria Samsel, Dominik Gorzewski i Marcin Wiśniewski. Wszyscy z klasy VI. Startujący zdobywali punkty za poprawne odpowiedzi w teście sprawdzającym i za poprawne pokonanie rowerowego toru przeszkód. Test okazał się bardzo trudny. Lepiej nasi uczniowie poradzili sobie na torze rowerowym, chociaż tej części turnieju towarzyszy duży stres. Ostatecznie zajęli IV miejsce, tracąc tylko dwa punkty do trzeciego. Dziękękujemy im za wysiłek i godne reprezentowanie szkoły. Warto zauważyć, że zdobyta przy tej okazji wiedza będzie służyła wszystkim uczestnikom turnieju do bezpiecznego poruszania się po drogach. (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski i Adrian Ziółkowski)
XV Gminny Konkurs Ortograficzny
26 marca br. w Zespole Szkół im. Jana Pawła w Jamielniku odbył się XV Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas IV-VI. Konkurs ten kształci sprawność językową dziecka, doskonali umiejętność poprawnej pisowni i promuje uczniów znających zasady pisowni polskiej. Szkołę Podstawową im. ks. K.Wróblewskiego reprezentowały trzy uczennice z klasy V, wyłonione podczas etapu szkolnego: Zuzanna Domżalska, Aleksandra Dąbrowska i Paulina Osmańska. Tekst dyktanda na etapie gminnym okazał się niełatwy, a został opracowany przez polonistę - metodyka z Elbląga. Dyktanda sprawdzane były przez komisję składającą się z polonistów z poszczególnych szkół biorących udział w konkursie. Laureatką okazała się Zuzanna Domżalska, która zajęła trzecie miejsce w konkursie w kategorii szkół podstawowych. Opiekunem uczennicy była nauczycielka j.polskiego, Hanna Błaszkowska. Zuzanna reprezentować będzie naszą szkołę i gminę nowomiejską w Powiatowym Konkursie Ortograficznym „O złote pióro Starosty”, który odbędzie się 29 kwietnia w Zespole Szkół w Kurzętniku. Życzymy Zuzi powodzenia na konkursie. (Tekst: Hanna Błaszkowska; zdjęcia w albumie: Grażyna Jonowska)
Talent Show
Dnia 24 marca w S.P. im. Kazimierza Wróblewskieg w Gwiździnach odbył się szkolny Talnent Show. Swoje talenty zaprezentowali uczniowie klas I-VI. Każdy z uczniów miał okazję zaprezentować niezwykłe umiejętności przed widownią składającą się ze swoich kolegów jak i nauczycieli. Niezwykłe umiejętności uczniów oceniało jury ( Pani dyrektor Hanna Błaszkowska, Pani Maria Przeradzka i Pan Maciej Szymański). Pierwsze miejsce przypadło Joannie Marszelewskiej, która w półtorej minuty ułożyła, kostkę Rubika. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Wadecka (kl. II), która zaśpiewała piosenkę w języku hiszpańskim. Miejsce trzecie zajęła grupa kabaretowa "Beztalencia z Talentem". Na wyróżnienie zasłużyli: chór "Życie" i rozśpiewana Paulina Kopaczewska (kl. I). Zwycięscy plebiscytu nagrodzeni zostali nagrodami książkowymi. Konkurs zorganizował Pan Maciej Szymański. (Tekst: Maciej Szymański; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Powiatowy Turniej: "Z podwórka na stadion"
21 marca 2014 roku, w pirwszy dzień kalendarzowej wiosny, odbył się w Nowym Mieście Lubawskim powiatowy etap turnieju piłkarskiego: "Z podwórka na stadion". Na "Orliku", poza sportowymi emocjami, panował radosny nastrój również z powodu pięknej, słonecznej, wiosennej pogody. Do rozgrywek o mistrzostwo powiatu stanęły reprezentacje poszczególnych gmin. Chłopcy z naszej szkoły wystąpili w składzie z turnieju gminnego, zasileni jednym kolegą z Bratiana. W turnieju wystąpiły też nasze dwie zawodniczki grające w ataku: Martyna Smyka i Zuzanna Rutkowska. Zasiliły one drużynę z Tylic jako reprezentację gminy. Nasze piłkarki zmierzyły się z drużyną z Grodziczna. Spisały się świetnie, wygrywając 2:0. Był to w zasadzie mecz do jednaj bramki. W pięknym stylu nasze reprezentantki awansowały do rozgrywek o mistrzostwo województwa warmińsko - mazurskiego. Sztuka ta nie udała się niestety naszym chłopcom. Walczyli dzielnie, ale mimo wygranej z Nowym Miastem 2:0, ustąpiliśmy pierwsze miejsce reprezentacji Mroczna, która strzeliła nam jedną bramkę. Pozostała nam więc zasłużona radość z wicemistrzostwa powiatu nowomiejskiego. Wielkie gratulacje dla naszych reprezentantów i życzenia powodzenia w turnieju wojewódzkim dla naszych dziewcząt. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
20 marca 2014 roku w Zespole Szkół w Bratianie odbył się finał gminny XXXVII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Przed rokiem nasz absolwent Jakub Wadecki znalazł się w czołówce etapu centralnego tego turnieju. W tym roku na w etapie gminnym udział wzięła Zuzanna Domżalska, uczennica klasy piątej i Dominik Gorzewski uczeń klasy szóstej. Po napisaniu testu okazało się, że nasz reprezentant Dominik Gorzewski zajął pierwsze miejsce , a Zuzia Domżalska czwarte. Dominik, jako zwycięzca etapu gminnego wziął udział w turnieju na etapie powiatowym. Turniej składał się z testu oraz części praktycznej polegającej na rozpoznawaniu sprzętu pożarniczego i znaków ewakuacyjnych. Nasz reprezentant zajął tutaj bardzo wysokie drugie miejsce. Gratulujemy Zuzi i Dominikowi wysokich wyników ,aczkolwiek trochę szkoda, że Dominik nie może jechać na etap wojewódzki, gdyż regulamin pozwala na reprezentowanie powiatu tylko przez uczestnika, który zajął pierwsze miejsce. Nauczycielem przygotowującym uczniów do Turnieju Wiedzy pożarniczej jest Bożena Hoppe. Nasi zawodnicy pewnie za rok znów wystartują, ale Dominik będzie uczniem gimnazjum. (Tekst: Bożena Hoppe; zdjęcia w albumie: Iwona Trąpczyńska)
Ogólnopolski Konkurs Matematyczny: "Kangur"
20 marca 2014 roku w wielu szkołach odbył się Ogólnopolski Konkurs Matematyczny "Kangur". Tak też było w Szkole Podstawowej w Gwiździnach, gdzie do konkursu przystąpiło dziesięciu uczniów z klas III - VI. Uczniowie z klasy III i IV pisali test z kategorii ,,Maluch", a uczniowie z klasy V i VI z kategorii ,, Beniamin''. Konkurs otworzyła pani dyrektor Hanna Błaszkowska życząc uczniom wysokich wyników. Następnie otworzono kopertę z zadaniami, po czym pod nadzorem komisji przez 75 minut uczestnicy zmagali się z matematycznymi zadaniami. Po zakończeniu konkursu karty odpowiedzi zapakowano do koperty i wysłano do Warmińsko - Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie. W ocenie uczniów zadania nie były łatwe, ale wszyscy liczymy na wysokie wyniki. (Tekst: Maria Przeradzka, zdjęcia w albumie: Ewa Gajkowska)
Gminny Turniej Piłki Nożnej: "Z podwórka na stadion"
14 marca 2014 r. na boisku "Orlik" w Bratianie spotkały sie reprezentacje piłkarskie szkół naszej gminy w ramach eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej: "Z podwórka na stadion" o puchar Tymbarku. Do rywalizacji stanęło pięć drużyn chłopców i trzy drużyny dziewcząt w kategorii U-10, czyli z klasy III i młodszych. Oto skład naszych najmłodszych piłkarek: w bramce - Joanna Marszelewska, w ataku - Martyna Smyka i Zuzanna Rutkowska, na pomocy - Małgorzata Paczkowska i Agnieszka Wadecka, w obronie - siostry Mariola i Magdalena Dereszewskie oraz Zuzanna Stanowicka i Emilia Wolicka. Chłopcy zaś wyszli do gry w składzie: w bramce - Miłosz Bednarczyk, w ataku - Wiktor Wierzbowski i Rafał Wiśniewski, na pomocy - Jakub Leśniewski i Jakub Gajkowski, w obronie - Jakub Elgert i Mateusz Waruszewski oraz Patryk Dereszewski i Krzysztof Waruszewski. To był turniej pełen emocji. Trudno było bowiem przewidzieć rozwój wypadków na boisku, zwłaszcza w rozgrywkach dziewcząt, które prezentują bardzo różny poziom umiejętności piłkarskich. Wszystkie jednak czują sportowego ducha i pragną wygrywać. Nasze dzielne dziewczęta przeważały we wszystkich meczach. W całym turnieju nie straciły ani jednaj bramki. Miały za to sporo okazji do strzelania goli, niestety zawodziła skuteczność. W efekcie cieszymy się z zajęcia II miejsca w gminie, co jest dla naszych małych piłkarek sukcesem i nadzieją na wiele zwycięstw w przyszłości. Wśród chlopców poziom gry był również zróżnicowany, ale należy zauważyć, że wysoki. Nasi piłkarze spisali sie bardzo dobrze. W czterech rozegranych meczach odnieśli trzy zwycięstwa i jeden remis. Warto wspomnieć, że nasza męska reprezentacja nie straciła żadnej bramki w całym turnieju. Efektem jast zajęcie I miejsca, zdobyty puchar i tutuł "Mistrza Gminy Nowe Miasto Lubawskie". Reprezentacja chłopcow zagra teraz w turnieju powiatowym. Gratulujemy dziwczętom i chłopcom udanego startu. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Powiatowy Turniej Unihokeja
11 marca 2014 roku na hali MOSiR w Nowym Mieście Lubawskim odbył się turniej unihokeja o zasięgu powiatowym. Do sportowej walki w tej dyscyplinie stanęły też nasze reprezentacje dziewcząt i chłopców pod opieką Henryka Zagórskiego. Oto skład drużyn: dziewczęta: w bramce - Kinga Staszyńska, w ataku - Wiktoria Samsel i Julia Dąbrowska, na pomocy - Paulina Osmańska, w obronie - siostry Wiktoria i Martyna Smyka oraz Zuzanna Leśniewska; chłopcy: w bramce - Dominik Gorzewski, w ataku - Marcin Wiśniewski i Mateusz Paczkowski, na pomocy - Błażej Marszelewski, w obronie - Jan Gawiński i Piotr Waruszewski oraz Krystian Paczkowski i Szymon Kołodziejski. To był bardzo długi i wyczerpujący turniej, wymagający nie tylko umiejętności, ale też dużej wytrzymałości i odporności psychicznej z uwagi na liczne rozstrzygnięcia w rzutach karnych. Jak zawsze nasi uczniowie zrobili co mogli i zagrali dobrze. Mimo to, nie udało się wywalczyć miejsc na podium. Obie nasze drużyny zajęły IV lokaty, a więc tuż za "pudłem". Mając liczne sukcesy w tej dyscyplinie, nie odnotowujemy tego wyniku jako wybitnego osiągnięcia. Turniej ten kolejny raz pokazał jednak coś bezcennego, co prezentują nasi uczniowie. Wychodząc na boisko w reprezentacyjnych strojach, są prawdziwą drużyną, dają z siebie więcej niż możemy oczekiwać i walczą w prawdziwym, sportowym duchu. Z tego możemy być dumni bez względu na wynik rywalizacji. Brawo dla prawdziwych sportowców! (Tekst: Henryk Zagorski, zdjęcia niebawem)
Dzień Kobiet 2014
W szkole to szczególne święto obchodziliśmy już 7 marca. Chłopcy i panowie ofiarowali Dziewczętom i Paniom kwiatki z serdecznymi życzeniami. Były też okolicznościowe wiersze, a nawet konfetti. Dzień ten sprzyjał również spontanicznym rozmowom na temat codziennych relacji żeńskiej i męskiej części społeczności szkolnej. Wszystkim kobietom: tym małym i tym dorosłym, życzymy życia w poczuciu szczęścia. Sami też bardzo chcemy na miarę swoich możliwości przybliżać spełnienie tego życzenia. Niech codzienna rzeczywistość będzie dla Was pełna pomyślności, abyście mogły czerpać radość z mijającego czasu i trwać w rozkwicie! (Tekst: Henryk Zagórski)
Święto Szkoły 2014
4 marca 2014 roku to świąteczny dzień w naszej szkole. Dokładnie tego dnia, w roku 2000, nadano gwiździńskiej placówce oświatowej imię ks. Kazimierza Wróblewskiego. Każdego roku wspominamy to ważne wydarzenie i cieszymy się z tego, że mamy wspaniałego, wyjątkowego Patrona. Tegoroczne święto szkoły zaczęło się od spotkań wszystkich klas z wychowawcami. Choć na co dzień często odnosimy się w szkole do osoby ks. Kazimierza, to jednak w tym świątecznym dniu, poświęcone mu lekcje wychowawcze, mają szczególne znaczenie. Następnie cała społeczność szkolna udała się za sztandarem do kościoła, gdzie odprawiona została patronalna msza święta. Po jej zakończeniu, złożyliśmy kwiaty na grobie ks. Wróblewskiego w towarzystwie zaproszonych gości, wśród których był też brat Patrona - Waldemar Wróblewski z małżonką. Po powrocie do szkoły uczniowie mieli czas na świąteczny obiad, a goście zwiedzali szkołę, między innymi szkolne muzeum z częścią poświęconą ks. Kazimierzowi. Święto szkoły to też tradycyjna uroczysta akademia. Wystąpili na niej uczniowie przygotowani przez nauczycielki: Bożenę Hoppe, Annę Falkowską i Emilię Dembińską. Z treści programu artystycznego można było sporo dowiedzieć się o księdzu Patronie, a przede wszystkim poczuć radość i dumę, kóre wypełniały tego dnia szkolne mury. Był czas na ogłoszenie wyników konkursów poprzedzających święto. Najciekawsze listy do Patrona wśród uczniów klas I - III napisały: Joanna Marszelewska, Martyna Smyka i Magdalena Dereszewska - wszystkie z klasy III. Wyróżniono też Małgorzatę Paczkowską z klasy II. W klasach IV - VI najwyżej oceniono listy: Zuzanny Domżalskiej z kl. V, Wiktorii Smyki z kl. VI i Pauliny Osmańskiej z kl. V. Odbył się też konkurs plastyczny: "Gwiździny w przyszłości". Wśród młodszych uczniów najlepsze prace wykonały: Martyna Groszkowska kl. 0, Zuzanna Stanowicka kl. III i Paulina Kopaczewska kl. I. Wśród starszych zwyciężyły: Agata Leśniewska kl. IV, Zuzanna Domżalska kl. V i Paulina Osmańska, również klasa V. Goście obecni na uroczystości, zabierając głos, gratulowali naszej szkole zarówno Patrona jak i corocznych obchodów Święta Szkoły. Podło też z ich ust wiele miłych słów o tym, że chętnie odwiedzają szkołę, która pięknie się rozwija pod patronatem ks. Kazimierza - kapłana, sportowca, wychowawcy, człowieka o prawdziwym autorytecie. Żałujemy bardzo, że z powodu choroby, nie było tego dnia z nami drugiego brata Patrona - Edwarda. Pan Waldemar obiecał zanieść mu moc gorących pozdrowień od nas wszystkich. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
VIII Memoriał Warcabowy ks. K. Wróblewskiego
3 marca 2014 roku, w dniu poprzedzającym Święto Szkoły odbywające się w imieniny naszego patrona ks. Kazimierza Wróblewskiego, odbył się VIII Otwarty Memoriał Warcabowy. Imprezę otworzyła Pani Dyrektor Hanna Błaszkowska, nawiązując do sylwetki patrona i jego zamiłowania do sportu. Następnie głos zabrał Pan Roman Biegajski, sędzia potyczek warcabowych, który jest jednocześnie pomysłodawcą tejże imprezy w gwiździńskiej placówce. Przedstawił zasady gry i kwalifikacje wiekowe uczestników do poszczególnych kategorii.
Do turnieju zgłosiło się 35 zawodników z różnych miejscowości i w różnym wieku. Rozgrywki przeprowadzono systemem szwajcarskim, składającym się z dziewięciu rund. O zajętym miejscu zdecydowała liczba zdobytych punktów w poszczególnych kategoriach.
Wyniki przedstawiają się następująco:
W kategorii "Najlepszy Zawodnik" Puchar Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie zdobył p. Eugeniusz Kwaśniewski,
II miejsce p. Feliks Stachowicz,
III miejsce p. Stefan Stefański.
W kategorii "Najlepsza Zawodniczka" Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Nowe Miasto Lubawskie zdobyła p. Urszula Gurzyńska,
II miejsce p. Genowefa Grzonkowska,
III miejsce p. Anna Grzonkowska.
W kategorii "Najlepszy Junior" Puchar Dyrektora Szkoły w Gwiździnach zdobył Paweł Grabowski,
II miejsce Mateusz Dziodko,
III miejsce Wiktoria Samsel.
Laureaci II i III miejsc w poszczególnych kategoriach otrzymali dyplomy i pamiątkowe medale, ufundowane przez Wójta Gminy p. Tomasza Waruszewskiego.
Ponadto wyłoniono najlepszego gracza spośród mieszkańców Gwiździn. Został nim pan Ryszard Domżalski, który w nagrodę otrzymał dyplom i Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Gwiździnach.
W czasie przerw w rozgrywkach uczestnicy mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! (Tekst i zdjęcia w albumie: Maria Przeradzka)
XIV Memoriał ks. K. Wróblewskiego w Tenisie Stołowym
2 marca 2014 roku, w niedzielę poprzedzającą imieniny Patrona naszej szkoły, odbył się kolejny, XIV już turniej tenisowy dla uczczenia pamięci ks. Kazimierza Wróblewskiego. To jedna z jego ulubionych dyscyplin sportowych, w której wiele osiągnął. Dlatego zawsze cieszy nas obecność dużej ilości grających obecnie tenisistów z naszego powiatu i okolic. Od czternastu lat przypominamy przed rozpoczęciem rozgrywek postać gwiździńskiego proboszcza, czcimy go chwilą milczenia i wysyłamy delegację zawodników, aby złożyła kwiaty i zapaliła znicz na jego grobie. Zmieniają się lata w kategoriach wiekowych turnieju i do stołów stają zawodnicy, których nie było na świecie, kiedy organizowaliśmy pierwsze memoriały. Niestety, nie wszyscy, z którymi zaczynaliśmy ten wyjątkowy turniej doczekali XIV jego edycji. Będziemy o nich zawsze pamiętać, spotykając się na kolejnych memoriałach tenisowych. Uczestników sportowej imprezy powitała Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska, życząc dobrych wyników i sportowych wrażeń. Zawody prowadził Henryk Zagórski z pomocą Grażyny Zagórskiej i Romana Gawińskiego. Uczniowie naszej szkoły również stanęli do rywalizacji w imię Patrona. Najlepiej zagrała Wiktoria Samsel, tryumfując w kategorii dziewcząt szkół podstawowych i zdobywając memoriałowy puchar. Udany start zanotował też Dominik Gorzewski, zdobywając brązowy medal za zajęcie III miejsca w kategorii chłopców z podstawówki. Tuż za nim uplasował się kolega z klasy - Mateusz Paczkowski. Gratulujemy godnego występu, który z dumą dedykować możemy Patronowi naszej szkoły. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagorski)
Bal Przebierańców
27 lutego 2014 roku to dzień pełen atrakcji. Uczniowie klasy V z wychowawcą i rodzicami urządzili dla wszystkich chętnych Bal Przebierańców. Był to szczególny rodzaj zabawy karnawałowej i zarazem akcent pożegnalny dla czasu szalonej rozrywki. Na bal przybyło bardzo dużo dzieci, najczęściej wraz z rodzicami. Szkolny korytarz zaroił się od kolorowych postaci. Zanotowano w sumie ponad 50 przebierańców. Uczniowie klasy V przeprowadzili plebiscyt na najpiękniejsze przebranie. Wszyscy obecni na balu mieli prawo głosu po uprzedniej prezentacji przebierańców. Oto tryumfatorzy w plebiscycie: I miejsce - Milena Leśniewska; II miejsce - Ewa Wolicka; III miejsce - Joanna Marszelewska. Wyróżnione zostały: Irena Gołębiewska i Jagoda Szmit. Nagrody wręczyła im Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska. Ponieważ bal odbywał się w "Tłusty Czwartek", przeprowadzono też konkurs jedzenia pączka na czas. Wygrała go Wiktoria Samsel. Wybrano też oczywiście królową i króla balu. Zostali nimi: Emilia Wolicka i Jakub Elgert. Oprócz szalonych tańców, odbyło się wiele zabaw dla najmłodszych i starszych uczniów. Przez cały czas trwania balu goście korzystali z dobrze zaopatrzonej kawiarenki. Zostało jeszcze kilka dni karnawału, ale ten bal w szkole był jego godnym pożenaniem. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Walentynki 2014
13 lutego 2014 roku odbyła się w szkole dyskoteka z okazji "Walentynek". Zorganizowali ją dla całej społeczności szkolnej uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą Henrykiem Zagórskim i rodzicami. Uczestnicy zabawy chętnie korzystali z dobrze zaopatrzonej kawiarenki. Powodzeniem cieszyły się też losy loterii fantowej. Trafiony okazał się też wybór utworów muzycznych na tę wyjątkową okazję. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane przez organizatorów konkursy, które bardzo urozmaicały dyskotekową zabawę. Chyba nie było takiego gościa dyskoteki, który nie wziąłby udziału choćby w jednym konkursie. Dużo emocji wyzwalała zabawa w zmiejszającą się liczbę krzesełek czy też konkurs tańca z balonami. Nie zabrakło tego dnia "randki w ciemno" oraz popisów tanecznych i wokalnych. Ich laureaci otrzymywali przeważnie słodkie upominki. Amorek rozdał też gościom walentynkowe hasła, o których warto w życiu pamiętać. W sam dzień św. Walentego intensywnie pracowała walentynkowa poczta. Dzięki zaangażowaniu Samorządu szkolnego pod opieką Macieja Szymańskiego, wszystkie kartki z serdecznościami dotarły do swych adresatów. "Walentynki" szybko mijają, ale wyrażane tego dnia uczucia sympatii powinny być trwałe. Życzymy tego wszystkim w szkole i poza nią. Miejcie seca pełne pozytywnych uczuć, które zawsze spotykały się będą z szacunkiem, życzliwością i wzajemnością. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Ferie zimowe 2014
24 stycznia 2014 roku społeczność naszej szkoły zebrała się w celu podsumowania kończącego się I semestru roku szkolnego 2013/2014. Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska podziękowała wszystkim za pracę w pierwszym półroczu, przedstawiając uzyskane wyniki w nauce i zachowaniu. Wyraziła radość z wysokiej frekwencji, która wynosi ponad 95%. Była to też okazja do wyróżnienia najlepszych uczniów, którzy uzyskali średnią ocen 4,75 i wyższą. Gorącymi brawami nagrodziliśmy: Błażeja Marszelewskiego z klasy VI; Aleksandrę Dąbrowską, Zuzannę Domżalską, i Kingę Staszyńską z klasy V oraz Agatę Leśniewską z klasy IV. Większość uczniów ma dobre i bardzo dobre zachowanie. Sporo też wystawiono ocen wzorowych. Pojawiło się jednak również zachowanie nieodpowiednie, które w następnym semestrze należy koniecznie poprawić. Przed nami czas zimowego wypoczynku przed następnymi miesiącami nauki. Dyrektor szkoły życzyła wszystkim udanych ferii. Przypomniała, że najważniesze jest bezpieczeństwo podczas gier i zabaw na śniegu i lodzie. Przekazała prośbę sołtysa Gwiździn, aby nie wchodzić na zamarznięty zbiornik wodny przy parkingu szkolnym. Prognozy pogody przewidują dni z bardzo niskimi temperaturami i dlatego należy pamiętać o odpowiednim stroju zimowym i pozostaniu w domu podczas dużych mrozów. Nauczyciele będą prowadzili w szkole różnorodne zajęcia podczas ferii. Z pewnością warto z nich skorzystać i odstawić nieco telewizor i komputer. (Tekst: Henryk Zagórski)
Dzień Babci i Dziadka
19 stycznia 2014 roku odbyły się kolejne obchody Dnia Babci i Dziadka. Tradycyjnie uroczystość tą przygotowała nasza szkoła wraz z Radą Rodziców. Do sali świetlicy w Gwiździnach przybyło 51 babć i dziadków, dla których z programem artystycznym wystapiły wnuki przygotowane przez nauczycielki: Magdalena Wiśniewska, Urszula Świniarska, Emilia Dembińska i Bożena Hoppe. Z tej okazji gościnnie wystąpili też członkowie Klubu Seniora z Mszanowa, którzy przedstawili na scenie przygotowaną bajkę. W trakcie uroczystości padło wiele ważnych słów skierowanych do zgromadzonych babć i dziadków, którzy są dla swych rodzin prawdziwymi skarbami. Uhonorowano też babcie i dziadków, którzy okazali się najstarsi i najmłodsi w tym gronie. Dla gości przygotowano poczęstunek oraz liczne konkursy, które wzbudziły wiele emocji. Babcie i dziadkowie ruszyli do tańca przy muzyce Jarosława Leśniewskiego. To był prawdziwy bal, który trwał niemal do północy. Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dobrego zdrowia i wiele radości z życia, abyśmy wszyscy długo mogli korzystać z ich doświadczenia i życiowej mądrości. (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie: Stanisław R. Ulatowski. Więcej zdjęć na stronie Gazety Nowomiejskiej)
Archiwum Aktualności