27 kwietnia 2014 roku w sali Domu Rolnika w Skarlinie odbyła się ostatnia impreza tenisowa sezonu w naszej gminie. Była to IX edycja Mamoriału Wiesława Rybackiego. Sportowe przywołanie pamięci o oddanym swojej pracy nauczycielu wychowania fizycznego ze skarlińskiej szkoły stało się już tradycją zapisaną w gminnym kalendarzu imprez sportowych. W turnieju tenisowym wzięli też udział nasi uczniowie pod opieką Henryka Zagórskiego: Wiktoria Samsel, Dominik Gorzewski i Marcin Wiśniewski. Szczególnie licznie obsadzona była kategoria chłopców ze szkoły podstawowej i naszym reprezentantom trudno było walczyć o najlepsze miejsca. Wiktoria Samsel natomiast z powodzeniem toczyła pojedynki ze swymi rywalkami i wygrała cały turniej zdobywając memoriałową statuetkę. Gratulujemy naszym tenisistom sukcesów i bardzo dobrej postawy. Z uwagi na to, że to był ich ostatni tenisowy występ w kategorii szkół podstawowych, życzymy im już teraz kolejnych trofeów w gimnazjum. (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie: Grażyna i Henryk Zagórscy)
Memoriał Wiesława Rybackiego
Konkurs karaoke
26 kwietnia 2014r. w Szkole Podstawowej w Skarlinie odbył się VII Gminny Konkurs Karaoke. Naszą szkołę reprezentowały: Paulina Osmańska, Zuzanna Domżalska /kl.5/ i Julia Dąbrowska /kl.6/ pod opieką Anny Falkowskiej. Paulina zaśpiewała piosenkę „Mam cudownych rodziców” Urszuli Sipińskiej, Julia wykonała utwór „Tyle słońca w całym mieście” Anny Jantar, natomiast Zuzia piosenką „Zawsze tam gdzie ty” zespołu Lady Pank wyśpiewała 3 miejsce otrzymując dyplom i nagrodę ufundowaną przez przewodniczącego Rady Gminy Nowe Miasto Lubawskie. W konkursie brało udział 17 uczestników ze szkół gminy nowomiejskiej. Naszym uczestniczkom oraz Zuzi- laureatce konkursu gratulujemy. (Tekst: Anna Falkowska; zdjęcia w albumie - źródło: Gazeta Nowomiejska)
Szkoła w Gwiździnach ma swoją gazetę
Przez dwa lata w Szkole Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach funkcjonowało unijne Koło Dziennikarskie. Efektem pracy młodych uczennic — dziennikarek jest powstała gazeta — "Gwiździńskie Echa". Zajęcia koła prowadziła Grażyna Jonowska, dziennikarka "Gazety Nowomiejskiej" z ponad 20-letnim stażem. W planie pracy zaznaczyła, że efektem końcowym zajęć ma być gazeta o szkole w Gwiździnach. Tak też się stało. W pierwszym roku pracy (rok szkolny 2012/2013) członkinie koła poznawały tajniki dziennikarskiej pracy. Pisały teksty, robiły zdjęcia, spotykały się z ciekawymi ludźmi, odwiedzały Redakcję "Gazety Nowomiejskiej" w Nowym Mieście Lubawskim. W roku szkolnym 2013/2014 skupiono się nad robieniem gazety. Najpierw zaplanowano tematykę pisma, potem wykonano makietę. Zaplanowano, że "Gwiździńskie Echa" będą miały 10 stron. Potem było bardzo dużo pracy — zbieranie materiałów, wykonywanie zdjęć, pisanie tekstów, spotykanie się z ludźmi. Później przyszedł czas na korektę i skład komputerowy pisma. Okazało się, że zgromadzone materiały pozwoliły na zwiększenie objętości gazety do 16 stron. W miniony piątek przyszedł czas na podsumowanie dwuletniej pracy. Z udziałem zaproszonych gości młode dziennikarki: Aleksandra Dąbrowska, Kinga Staszyńska, Paulina Osmańska, Zuzanna Domżalska (uczennice klasy piątej) oraz Wiktoria Samsel z klasy szóstej opowiedziały o działalności Koła Dziennikarskiego w Gwiździnach i o pracy nad tworzeniem gazety. Pismo zostało oficjalnie zaprezentowane i wszystkim się podobało. (Zobacz gazetkę klikając na link poniżej - przyp. Henryk Zagórski) Dobrą informację przywiózł do szkoły w Gwiździnach Tomasz Waruszewski, wójt gminy Nowe Miasto Lubawskie. Zaproponował wydrukowanie w drukarni 1.000 egzemplarzy gazety, która trafiłaby do mieszkańców wsi i gości. Gospodarz gminy zadeklarował, że pokryje połowę kosztów druku. Pozostałą kwotę pokryje sponsor, którego ma znaleźć Hanna Błaszkowska, dyrektorka szkoły. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wszyscy podziwiali efekt pracy koła.
Gwizdzinskie_Echa_11-04-2014_do_druku.pdf
(Tekst: Grażyna Jonowska; zdjęcia w albumie: Stanisław R. Ulatowski i Zbigniew Kremski)
Światowy Dzień Książki
23 kwietnia 2014r. w dniu Światowego Dnia Książki w naszej szkole odbył się konkurs ph. "Książka, która zachwyca". Uczniowie z klas IV - VI zaprezentowali pozycje ich zdaniem godne przeczytania. Prezentacja mająca na celu zachęcenie społeczności szkolnej do czytania odbyła się w formie plakatu, na którym zawarto ilustracje do treści książki, ciekawe fragmenty oraz hasła promujące wskazaną pozycję. Do konkursu przystąpiło 8 osób. Jury najwyżej oceniło:
- "Opowieści z Narni. Podróż wędrowca do świtu" - zaprezentowane przez Kingę Staszyńską z kl. V.
- "Harry Potter i Insygnia Śmierci" zaprezentowane przez Paulinę Osmańską z klasy V.
- "Nieznane przygody Mikołaja" przygotowane przez Aleksandrę Dąbrowską również z klasy V.
Następnie uczniowie obejrzeli krótką prezentację multimedialną nt. "Historii książki". Za pierwsze trzy miejsca uczniowie otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie oraz długopisy i słodkie upominki. (Tekst: Maria Przeradzka, zdjęcia: Henryk Zagórski)
Wielkanoc 2014
Z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkim członkom społeczności szkolnej, przyjaciołom naszej szkoły, wszystkim mieszkańcom Gwiździn i tym, którzy odwiedzają naszą stronę internetową, życzymy radości na święta. Niech pozostanie ona w waszych sercach na dalszy czas i sprzyja wszelkiej pomyślności tak w życiu doroslych jak i dzieci. Wielkanoc to wiosenny czas nowego życia i odradzania się. Każdy z nas może w tym szczególnych dniach nabrać nowych sił do realizacji swoich planów życiowych. Życzymy wszystkim tego, aby wystarczyło im sił do spełnienia swoich marzeń. Oczywiście pamiętamy też o tym, żeby jajka były piękne i smaczne, a śmigus - dyngus mokry i obfity. (Tekst: Henryk Zagórski)
Wojewódzki Turniej: "Jestem sprawny na szóstkę"
15 kwietnia 2014 roku w Szkole Podstawowej w Tereszewie odbył się turniej gier i zabaw dla klas I - III szkół podstawowych. Do rywalizacji stanęło 13 drużyn, w tym też nasi najmłodsi reprezentanci pod opieką Urszuli Świniarskiej i Henryka Zagórskiego. Drogą losowania wybrano do zawodów sześć z dziesięciu przygotowanych konkurencji. Były to: bieg z piłką nożną, bieg z woreczkami, piłka w tunelu, unihokej, skoki zajączka i skoki kangura. Dwanaścioro naszych uczniów rywalizowało we wszystkich tych konkurencjach. Wielu z nich startowało pierwszy raz w takich zawodach. Mnóstwo bylo emocji podczas wyścigów. W sali panował ogromny hałas, ponieważ wszyscy żywiołowo dopingowali startujących. Dziewczynkom i chłopcom, ktorzy reprezentowali naszą szkołę nie udało się zająć miejsca na podium, ale zasługują na wielkie uznanie za swój wysiłek i sportową postawę. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
IV rocznica posadzenia Dębu Pamięci
10 kwietnia 2014 roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami pod przewodnictwem Pocztu Sztandarowego wyruszyli w marszu pamięci na skwer, gdzie posadzony jest Dąb Pamięci. Do społeczności szkolnej dołączyli Państwo Grażyna i Janusz Browalscy - przedstawiciele rodziny zamordowanego w Miednoje w 1940 r. mieszkańca Gwiździn asp. Franciszka Chały oraz Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie - Tomasz Waruszewski. Przy Dębie zebranych powitała Dyrektor Szkoły - Hanna Błaszkowska, przybliżając okoliczności posadzenia tego wyjątkowego drzewa. Uroczystość dla uczczenia ofiar katyńskich zaczęła się od odśpiewania Hymnu Państwowego. Następnie uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: Marii Przeradzkiej, Anny Falkowskiej i Henryka Zagórskiego; przedstawili program artystyczny. Wypowiedziane i wyśpiewane poetyckie słowa pełne patriotyzmu odnosiły się do zamordowanego asp. Franciszka Chały oraz do wszystkich ofiar katyńskiej zbrodni sprzed 74 lat. Uroczystość ta poświęcona była też ofiarom katastrofy smoleńskiej z 2010 r. Wciąż trudno nam pojąć ogrom tragedii jaka dotknęła nasz naród, kiedy zginęli jego najwybitniejsi przedstawiciele, lecąc do katyńskiego lasu, aby tam oddać hołd bestialsko zamordowanym w 1940 r. Polakom. To dla nich wszystkich był nasz marsz pamięci. To dla nich zapaliliśmy znicz naszej pamięci i złożylismy kwiaty u stóp Dębu. To im wszystkim każdy uczestnik uroczystości oddał osobisty hołd w chwlili milczenia. Zanim sztandar poprowadził nas do szkoły, usłyszeliśmy słowa podziękowania od Pani Grażyny Browalskiej - wnuczki asp. Franciszka Chały. Wójt nowomiejskiej gminy Tomasz Waruszewski wyraził swoje uznanie dla szkoły za posadzenie Dębu Pamięci i coroczne uroczystości, które mają przy nim miejsce. Niech rośnie mocny Dąb Pamięci i niech mocna i trwała bedzie nasza pamięć o tych, których połączyła na zawsze katyńska tragedia. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas I - III
10 kwietnia 2014 roku w Szkole Podstawowej w Radomnie odbył się konkurs ortograficzny, w którym wzięli udział przedstawicele młodszych klas ze szkół naszej gminy. W konkursie tym wystartowali też nasi reprezentanci pod opieką Urszuli Świniarskiej. Byli to: Emil Bednarczyk, Jacek Wiśniewski i Mariola Dereszewska. Wszyscy dzielnie wykonywali swoje zadania: rozwiązywali zagadki, rebusy, aby zdobyć tytuł: "Mistrza ortografii". Najlepiej w konkursie wypadła Mariola Dereszewska, zajmując II miejsce w gminie i awansując do etapu powiatowego. Wszystkim uczniom dziękujemy za reprezentowanie szkoły i życzymy powodzenia w ciągłej walce z "bykami". (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie, źródło: strona internetowa Szkoły Podstawowej w Radomnie)
Gminny Trójbój Lekkoatletyczny
8 kwietnia 2014 roku w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tylicach odbył się gminny etap lekkoatletycznych zmagań w trójboju. Wśród startujących znaleźli się także nasi reprezentanci - pięcioosobowe drużyny dziewcząt i chłopców. Skład dziewcząt: Zuzanna Leśniewska z klasy IV, Martyna Smyka, Zuzanna Rutkowska i Magdalena Dereszewska z klasy III oraz Małgorzata Paczkowska z klasy II. Chłopcy wystartowali w składzie: Wiktor Wierzbowski, Szymon Kołodziejski i Krystian Paczkowski z klasy IV oraz Jakub Leśniewski i Rafał Wiśniewski z klasy III. Konkurencje trójboju to bieg na 60 m, rzut piłeczką palantową i bieg na 300 m. Dla wielu naszych zawodników to pierwsze lekkoatletyczne zmagania, zwłaszcza dla uczniów z klas II - III. Dzielnie rywalizowali oni z przeciwnikami z klasy IV. W całych zawodach dziwczęta zajęły V miejsce, a chłopcy IV tuż za podium. Warto zwrócić uwagę, że najlepszy wynik wśród naszych dziewcząt uzyskała uczennica klasy II - Małgorzata Paczkowska. Wśród chłopców na czoło naszej reprezentacji wysunął się Rafał Wiśniewski z klasy III. To dobry prognostyk na przyszłość. Gratulujemy naszym uczniom sportowej postawy i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
VIII Otwarty Turniej Warcabowy w Mszanowie
3 kwietnia 2014r. drużyna warcabistów ze Szkoły Podstawowej w Gwiździnach, w składzie: Emil Bednarczyk (kl. I), Agnieszka Wadecka (kl. II), Miłosz Bednarczyk (kl. III), Zuzanna Leśniewska (kl. IV), Kinga Staszyńska (kl. V) i Wiktoria Samsel (kl. VI), wzięła udział w VIII Otwartym Turnieju Warcabowym Szkół Podstawowych w Mszanowie. Do rozgrywek w systemie każdy z każdym przystąpiło 8 drużyn, a zatem rozegrano 7 rund. Suma zdobytych punktów przez indywidualnych graczy zadecydowała o zajętym miejscu całej drużyny. Drużyna z Gwiździn uzyskała 23,5 pkt i zajęła III miejsce. W nagrodę otrzymaliśmy dyplom i puchar. W rozgrywkach indywidualnych w swoich kategoriach wiekowych pierwsze miejsce zajął Miłosz Bednarczyk, III miejsce Agnieszka Wadecka, Kinga Staszyńska i Wiktoria Samsel. (Tekst i zdjęcia w albumie: Maria Przeradzka)
Sprawdzian w klasie VI szkoły podstawowej
1 kwietnia 2014 roku to bardzo ważny dzień w życiu naszych szóstoklasistów. Mimo odpowiedniej adnotacji w kalendarzu, żarty zwiazane z prima aprilis nie były tego dnia dla nich najważniejsze. W głowach mieli bowiem świadomość, że przystępują do najważniejszego z dotychczasowych sprawdzianów, jakie pisali. Tym razem zasiedli w przygotowanych salach, aby mając przed sobą komisję nadzorującą, uzupełnić test przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Przystąpienie do rozwiązania zawartych w nim zadań jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Celem sprawdzianu jest informacja w jakim stopniu uczniowie posiedli przewidziane szkolnymi programami wiadomości i umiejętności. To pierwsza tego rodzaju forma podsumowania dotychczasowych etapów kształcenia. Następną będzie już egzamin kończący gimnazjum. Warto więc wyciągnąć z tego sprawdzianu wszelkie możliwe wnioski, aby dalsza nauka przynosiła coraz lepsze efekty. Odpowiedniej analizy dokonają nauczyciele wraz z uczniami i rodzicami. Czekamy na wyniki naszych najstarszych uczniów, mając nadzieję, że nas wszystkich ucieszą. (Tekst: Henryk Zagórski)
Sukces tenisowy na szczeblu rejonu
29 marca 2014 roku dwoje naszych reprezentantów wzięło udział w Rejonowym Turnieju Tenisa Stołowego o puchar TVP Olsztyn: Wiktoria Samsel i Dominik Gorzewski. Zawody te odbyły się w Rożentalu. Nasi tenisiści zakwalifikowali się do tych rozgrywek na podstawie wyników Otwartego Turnieju Tenisowego w ramach Memoriału ks. K. Wróblewskiego. Tradycyjnie w Rożentalu spotykają się najlepsi tenisiści z rejonu i walczą o kwalifikację do rozgrywek wyższego szczebla. Wiktoria i Dominik dzielnie walczyli z przeciwnikami, których dotąd nie znali. Dominik uplasował się w pierwszej szóstce najlepszych tenisistów w swojej kategorii. To dobry wynik na szczeblu rejonu, jednak kończy on występy naszego tenisisty w walce o puchar TVP Olsztyn. Świetnie zagrała w turnieju Wiktoria Samsel, która zajęła II miejsce w rejonie, zdobyla srebrny medal i kwalifikację do rozgrywek wyższego szczebla. Gratulujemy obojgu naszym reprezentantom i trzymamy kciuki za ich dalsze starty, jeszcze w tym sezonie tenisowym. (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie: Grażyna Zagórska)
Wojewódzki sukces naszych piłkarek nożnych
28 marca 2014 roku nasze dziewczęta z klasy III: Joanna Marszelewska, Zuzanna Rutkowska i Martyna Smyka; wchodzące wraz z koleżankami z Tylic w skład reprezentacji powiatu nowomiejskiego; wyjechały pod opieką Grażyny Zagórskiej do Iławy; aby zagrać w finałach wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Tymbarku: "Z podwórka na stadion". Wcześniej zdecydowanie zdobyły mistrzostwo powiatu na 'Orliku" w Nowym Mieście Lubawskim. Teraz przyszło im stawić czoła najlepszym drużynom z terenu całego wijewództwa. Do wojewódzkich finałów stawiło się 36 drużyn dziewcząt i chłopców. Zawody rozgrywano w grupach eliminacyjnych na sześciu boiskach. Było to duże przedsięwzięcie organizacyjne. Turniej trwał ponad osiem godzin, ale gospodarze zadbali o jego sprawny przebieg i posiłek dla uczestników. Nasze dziewczęta grały na kluczowych pozycjach w reprezentacji: Asia w bramce, Zuzia na pomocy i Martyna w ataku. Najpierw w swojej grupie mlode piłkarki pokonały zespół z Iławy i z Nidzicy. Wyjście na pierwszym miejscu pozwoliło im na walkę o najlepsze pozycje w turnieju. Z powodzeniem realizowały założenia taktyczne, pnąc się coraz wyżej w klasyfikacji. Ostatecznie zakończyły turniej na bardzo wysokim III miejscu w województwie warmińsko - mazurskim, ustępując jedynie drużynom z Olsztyna i Elbląga. To najlepszy w historii szkoły piłkarski wynik tej kategorii wiekowej. Jesteśmy dumni z dokonania naszych sportsmenek. Wielkie gratulacje i głośne brawa. (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie: Grażyna Zagórska)
Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
28 marca 2014 roku w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tylicach odbył się organizowany od wielu lat turniej, który sprawdza wiedzę uczniów o przepisach obowiązujących w ruchu drogowym, a także ich praktyczne umiejętności w kierowaniu rowerem. Do rywalizacji stanęły wszystkie szkoły z naszej gminy: podstawówki i gimnazja. W skład naszej reprezentacji pod opieką Henryka Zagórskiego weszli: Julia Dąbrowska, Wiktoria Samsel, Dominik Gorzewski i Marcin Wiśniewski. Wszyscy z klasy VI. Startujący zdobywali punkty za poprawne odpowiedzi w teście sprawdzającym i za poprawne pokonanie rowerowego toru przeszkód. Test okazał się bardzo trudny. Lepiej nasi uczniowie poradzili sobie na torze rowerowym, chociaż tej części turnieju towarzyszy duży stres. Ostatecznie zajęli IV miejsce, tracąc tylko dwa punkty do trzeciego. Dziękękujemy im za wysiłek i godne reprezentowanie szkoły. Warto zauważyć, że zdobyta przy tej okazji wiedza będzie służyła wszystkim uczestnikom turnieju do bezpiecznego poruszania się po drogach. (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski i Adrian Ziółkowski)
XV Gminny Konkurs Ortograficzny
26 marca br. w Zespole Szkół im. Jana Pawła w Jamielniku odbył się XV Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas IV-VI. Konkurs ten kształci sprawność językową dziecka, doskonali umiejętność poprawnej pisowni i promuje uczniów znających zasady pisowni polskiej. Szkołę Podstawową im. ks. K.Wróblewskiego reprezentowały trzy uczennice z klasy V, wyłonione podczas etapu szkolnego: Zuzanna Domżalska, Aleksandra Dąbrowska i Paulina Osmańska. Tekst dyktanda na etapie gminnym okazał się niełatwy, a został opracowany przez polonistę - metodyka z Elbląga. Dyktanda sprawdzane były przez komisję składającą się z polonistów z poszczególnych szkół biorących udział w konkursie. Laureatką okazała się Zuzanna Domżalska, która zajęła trzecie miejsce w konkursie w kategorii szkół podstawowych. Opiekunem uczennicy była nauczycielka j.polskiego, Hanna Błaszkowska. Zuzanna reprezentować będzie naszą szkołę i gminę nowomiejską w Powiatowym Konkursie Ortograficznym „O złote pióro Starosty”, który odbędzie się 29 kwietnia w Zespole Szkół w Kurzętniku. Życzymy Zuzi powodzenia na konkursie. (Tekst: Hanna Błaszkowska; zdjęcia w albumie: Grażyna Jonowska)
Talent Show
Dnia 24 marca w S.P. im. Kazimierza Wróblewskieg w Gwiździnach odbył się szkolny Talnent Show. Swoje talenty zaprezentowali uczniowie klas I-VI. Każdy z uczniów miał okazję zaprezentować niezwykłe umiejętności przed widownią składającą się ze swoich kolegów jak i nauczycieli. Niezwykłe umiejętności uczniów oceniało jury ( Pani dyrektor Hanna Błaszkowska, Pani Maria Przeradzka i Pan Maciej Szymański). Pierwsze miejsce przypadło Joannie Marszelewskiej, która w półtorej minuty ułożyła, kostkę Rubika. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Wadecka (kl. II), która zaśpiewała piosenkę w języku hiszpańskim. Miejsce trzecie zajęła grupa kabaretowa "Beztalencia z Talentem". Na wyróżnienie zasłużyli: chór "Życie" i rozśpiewana Paulina Kopaczewska (kl. I). Zwycięscy plebiscytu nagrodzeni zostali nagrodami książkowymi. Konkurs zorganizował Pan Maciej Szymański. (Tekst: Maciej Szymański; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Powiatowy Turniej: "Z podwórka na stadion"
21 marca 2014 roku, w pirwszy dzień kalendarzowej wiosny, odbył się w Nowym Mieście Lubawskim powiatowy etap turnieju piłkarskiego: "Z podwórka na stadion". Na "Orliku", poza sportowymi emocjami, panował radosny nastrój również z powodu pięknej, słonecznej, wiosennej pogody. Do rozgrywek o mistrzostwo powiatu stanęły reprezentacje poszczególnych gmin. Chłopcy z naszej szkoły wystąpili w składzie z turnieju gminnego, zasileni jednym kolegą z Bratiana. W turnieju wystąpiły też nasze dwie zawodniczki grające w ataku: Martyna Smyka i Zuzanna Rutkowska. Zasiliły one drużynę z Tylic jako reprezentację gminy. Nasze piłkarki zmierzyły się z drużyną z Grodziczna. Spisały się świetnie, wygrywając 2:0. Był to w zasadzie mecz do jednaj bramki. W pięknym stylu nasze reprezentantki awansowały do rozgrywek o mistrzostwo województwa warmińsko - mazurskiego. Sztuka ta nie udała się niestety naszym chłopcom. Walczyli dzielnie, ale mimo wygranej z Nowym Miastem 2:0, ustąpiliśmy pierwsze miejsce reprezentacji Mroczna, która strzeliła nam jedną bramkę. Pozostała nam więc zasłużona radość z wicemistrzostwa powiatu nowomiejskiego. Wielkie gratulacje dla naszych reprezentantów i życzenia powodzenia w turnieju wojewódzkim dla naszych dziewcząt. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
20 marca 2014 roku w Zespole Szkół w Bratianie odbył się finał gminny XXXVII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Przed rokiem nasz absolwent Jakub Wadecki znalazł się w czołówce etapu centralnego tego turnieju. W tym roku na w etapie gminnym udział wzięła Zuzanna Domżalska, uczennica klasy piątej i Dominik Gorzewski uczeń klasy szóstej. Po napisaniu testu okazało się, że nasz reprezentant Dominik Gorzewski zajął pierwsze miejsce , a Zuzia Domżalska czwarte. Dominik, jako zwycięzca etapu gminnego wziął udział w turnieju na etapie powiatowym. Turniej składał się z testu oraz części praktycznej polegającej na rozpoznawaniu sprzętu pożarniczego i znaków ewakuacyjnych. Nasz reprezentant zajął tutaj bardzo wysokie drugie miejsce. Gratulujemy Zuzi i Dominikowi wysokich wyników ,aczkolwiek trochę szkoda, że Dominik nie może jechać na etap wojewódzki, gdyż regulamin pozwala na reprezentowanie powiatu tylko przez uczestnika, który zajął pierwsze miejsce. Nauczycielem przygotowującym uczniów do Turnieju Wiedzy pożarniczej jest Bożena Hoppe. Nasi zawodnicy pewnie za rok znów wystartują, ale Dominik będzie uczniem gimnazjum. (Tekst: Bożena Hoppe; zdjęcia w albumie: Iwona Trąpczyńska)
Ogólnopolski Konkurs Matematyczny: "Kangur"
20 marca 2014 roku w wielu szkołach odbył się Ogólnopolski Konkurs Matematyczny "Kangur". Tak też było w Szkole Podstawowej w Gwiździnach, gdzie do konkursu przystąpiło dziesięciu uczniów z klas III - VI. Uczniowie z klasy III i IV pisali test z kategorii ,,Maluch", a uczniowie z klasy V i VI z kategorii ,, Beniamin''. Konkurs otworzyła pani dyrektor Hanna Błaszkowska życząc uczniom wysokich wyników. Następnie otworzono kopertę z zadaniami, po czym pod nadzorem komisji przez 75 minut uczestnicy zmagali się z matematycznymi zadaniami. Po zakończeniu konkursu karty odpowiedzi zapakowano do koperty i wysłano do Warmińsko - Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie. W ocenie uczniów zadania nie były łatwe, ale wszyscy liczymy na wysokie wyniki. (Tekst: Maria Przeradzka, zdjęcia w albumie: Ewa Gajkowska)
Gminny Turniej Piłki Nożnej: "Z podwórka na stadion"
14 marca 2014 r. na boisku "Orlik" w Bratianie spotkały sie reprezentacje piłkarskie szkół naszej gminy w ramach eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej: "Z podwórka na stadion" o puchar Tymbarku. Do rywalizacji stanęło pięć drużyn chłopców i trzy drużyny dziewcząt w kategorii U-10, czyli z klasy III i młodszych. Oto skład naszych najmłodszych piłkarek: w bramce - Joanna Marszelewska, w ataku - Martyna Smyka i Zuzanna Rutkowska, na pomocy - Małgorzata Paczkowska i Agnieszka Wadecka, w obronie - siostry Mariola i Magdalena Dereszewskie oraz Zuzanna Stanowicka i Emilia Wolicka. Chłopcy zaś wyszli do gry w składzie: w bramce - Miłosz Bednarczyk, w ataku - Wiktor Wierzbowski i Rafał Wiśniewski, na pomocy - Jakub Leśniewski i Jakub Gajkowski, w obronie - Jakub Elgert i Mateusz Waruszewski oraz Patryk Dereszewski i Krzysztof Waruszewski. To był turniej pełen emocji. Trudno było bowiem przewidzieć rozwój wypadków na boisku, zwłaszcza w rozgrywkach dziewcząt, które prezentują bardzo różny poziom umiejętności piłkarskich. Wszystkie jednak czują sportowego ducha i pragną wygrywać. Nasze dzielne dziewczęta przeważały we wszystkich meczach. W całym turnieju nie straciły ani jednaj bramki. Miały za to sporo okazji do strzelania goli, niestety zawodziła skuteczność. W efekcie cieszymy się z zajęcia II miejsca w gminie, co jest dla naszych małych piłkarek sukcesem i nadzieją na wiele zwycięstw w przyszłości. Wśród chlopców poziom gry był również zróżnicowany, ale należy zauważyć, że wysoki. Nasi piłkarze spisali sie bardzo dobrze. W czterech rozegranych meczach odnieśli trzy zwycięstwa i jeden remis. Warto wspomnieć, że nasza męska reprezentacja nie straciła żadnej bramki w całym turnieju. Efektem jast zajęcie I miejsca, zdobyty puchar i tutuł "Mistrza Gminy Nowe Miasto Lubawskie". Reprezentacja chłopcow zagra teraz w turnieju powiatowym. Gratulujemy dziwczętom i chłopcom udanego startu. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Archiwum Aktualności