14 maja 2015 roku w Bibliotece Publicznej w Gwiździnach odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników. Uroczystość otworzyła pani dyrektor Hanna Błaszkowska, następnie uczniowie z klasy III i IV pod kierunkiem opiekuna biblioteki szkolnej pani Marii Przeradzkiej przegotowali i przedstawili informacje na temat roli czytania, dbałości o wypożyczone książki i zasad korzystania z biblioteki.Pierwszoklasiści bez trudu wymienili prośby jakie kierują do nich książki, a zatem zostali dobrze przygotowani do świadomego złożenia przyrzeczenia. Jednak najważniejszym momentem uroczystości było pasowanie ich przez panią dyrektor na czytelników oraz wręczenie im pamiątkowych dyplomów i zakładek do książki. Również rodzicom za pośrednictwem dzieci przekazano listy z prośbą o wspólne czytanie z dziećmi w celu rozbudzenia w nich zainteresowań czytelniczych. Na koniec pierwszoklasiści obejrzeli fragment baśni pt. ,, Calineczka” (Tekst: Maria Przeradzka)
Aktualności
Pasowanie na czytelnika
Matematyczne umysły
Martyna Groszkowska uczennica klasy Ii Emil Bednarczyk z klasy II 14 maja 2015 wzięli udział w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla klas I-III, który odbył się w Bratianie. Udział w konkursie uczniowie zapewnili sobie, rozwiązując zadania na etapie gminnym i zajmując czołowe dwa miejsca. Martyna w zmaganiach na szczeblu powiatowym uplasowała się na II miejscu. To duży sukces pierwszoklasistki. Emil dzielnie walczył w swojej grupie wiekowej. Uczniowiedo konkursu przygotowywali siępod okiem wychowawczyń – pań Urszuli Świniarskiej i Emilii Dembińskiejoraz Rodziców. Rodzicom należą się gratulacje za skuteczne dopingowanie swoich pociech do rozwiązywania zadań matematycznych. (tekst i zdjęcia E. Dembińska)
Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej
Dnia 13 maja 2015r. w naszej szkole odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie poprowadziła pani Halina Kleinowska reprezentująca Zarząd Rejonowy PCK w Nowym Mieście Lub. Podczas szkolenia uczniowie klas 4-6 poznali sposoby udzielania pomocy w czasie wypadków: oparzenia, zranienia, złamania, omdlenia, zakrztuszenia, padaczki, krwotoku z nosa. Dużą ciekawość wzbudził zestaw do pozoracji ran i urazów, które pani Kleinowska przytwierdzała wielu chętnym uczniom. Szkolenie zakończyło się podsumowaniem zdobytej wiedzy i umiejętności praktycznych. Dzięki tym zajęciom przeszkoleni uczniowie mogą czuć się bezpieczniej wiedząc jak zachować się w razie wypadku i jakiej pomocy udzielić.(Tekst: Anna Falkowska; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Dzień Kultury Krajów Anglojęzycznych
Dnia 13 maja 2015 roku w szkole w Gwiździnach obchodziliśmy kolejny Dzień Kultury Krajów Anglojęzycznych. Podczas obchodów uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie niektóre zagadnienia z poprzedniego roku (głównie dot. kultury Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej) jak i poznać kolejne kraje. Motywem przewodnim tegorocznego DKKA były Kanada i Australia. Dzięki prezentacji video i zaangażowaniu uczniów klasy IV i V dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek związanych z ww. krajami. Co więcej, dzieci wzbogaciły swoje słownictwo. Wydarzenie zostało zorganizowane przez nauczyciela j. angielskiego pana Macieja Szymańskiego.(Tekst: Maciej Szymański; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Wycieczka do Mega Parku
Dnia 11 maja 2015r. dzieci z oddziału przedszkolnego i Zespołu Wychowania Przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Mega Parku w Grudziądzu. Podróż minęła szybko i przyjemnie,jednak po przyjeździe na parking Westernowego Miasteczka zostaliśmy napadnięci przez braci Daltonów. Na szczęście uwolnił dzielny LuckyLuck.Podczas pobytu w miasteczku czekało na nas mnóstwo atrakcji: zobaczyliśmy wiele zwierząt w zoo, przejechaliśmy się minipociągiem , zwiedziliśmy westernowy cmentarz, spotkaliśmy się z postaciami z bajek,zobaczyliśmy dinozaury sprzed tysięcy lat, szukaliśmy złota ,strzelaliśmy z łuku. Było nawet dojenie krowy. Obejrzeliśmy też bardzo ciekawy największy w Polsce Westrn Show, przedstawiający przygody braci Daltonów, ich mamuśki i Lucky Lucka. Podziwialiśmy kaskaderską jazdę na koniach. Mogliśmy też przedstawić w formie rysunku nasze wrażenia z pobytu w miasteczku. Dużą atrakcją były dla dzieci zabawy w parku rozrywki. Tutaj dzieci mogły skorzystać ze zjeżdżalni, pojeździć na quadach, popływać łódką, skorzystać ze strzelnicy. Dzień w Mega parku minął bardzo szybko i nikomu nie chciało się wracać do domu. W drodze powrotnej zjedliśmy jeszcze posiłek w restauracji McDonaldsi zmęczeni ,ale zadowoleni wróciliśmy do domu. W wycieczce wzięły udział także niektóre mamy naszych przedszkolaków , które bardzo pomogły w opiece nad dziećmi. Bardzo im za to dziękujemy. (Tekst: Bożena Hoppe; zdjęcia w albumie: Ewa Kazimier)
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej
Dnia 8 maja 2015 roku drużyna z Gwiździn wyruszyła do Brzozia, aby wziąć udział w powiatowym konkursie wiedzy o Unii Europejskiej. Po niespełna trzygodzinnych zmaganiach nasi reprezentanci wywalczyli pierwsze miejsce. Kinga Staszyńska, Zuzanna Domżalska i Aleksandra Dąbrowska rywalizowały z pięcioma drużynami z naszego powiatu. Materiał, który nasze zawodniczki musiały przyswoić był bardzo trudny i obszerny, tym bardziej cieszymy się z sukcesu naszych dziewczyn.
Uczennice zostały przygotowane do konkursu przez pana Macieja Szymańskiego. (Tekst i zdjęcie w albumie: Maciej Szymański)
Prelekcja o Józefie Piłsudskim
8 maja 2015 roku w Bibliotece w Jamielniku miało miejsce spotkanie poświęcone Józefowi Piłsudskiemu. Zorganizowano je z okazji przypadającej w tym roku 80 rocznicy śmierci I Marszałka Polski. Wśród zaproszonych gości byli też przedstawiciele naszej szkoły. Wraz z nauczycielem historii Henrykiem Zagórskim, w spotkaniu wzięły udział uczennice: Kamila Michalska i Paulina Osmańska z klasy VI oraz Agata Leśniewska z klasy V. Najważniejszą cześcią spotkania była prelekcja na temat: "Józef Piłsudski jako wychowawca". Wygłosił ją ubrany w strój Marszałka Józef Zysk ze Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Ten wyjątkowy prelegent, wyglądem rzeczywiście przypominający "Dziadka", przedstawił wiele intersujących szczegółów z życia największego żołnierza II Rzeczypospolitej. Najbardziej skupił się jednak na jego poglądach dotyczących wychowania młodego pokolenia. Przybliżył wartości, jakim hołdował Piłsudski zarówno jako Polak, żołnierz i mąż stanu, jak i troskliwy ojciec, głowa rodziny. Goście spotkania zabierający głos, wyrażali przekonanie, że historyczna postać Marszałka Piłsudskiego jest niezbędna dla przyszłości Polski i dla patriotycznego wychowania młodych Polaków. Dlatego tak ważna jest pamięć o nim, o jego życiu i dokonaniach. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Święta majowe 2015
30 kwietnia 2015 roku to ostatni dzień przed świętami majowymi. Dlatego w naszej szkole odbyła się tego dnia uroczysta akademia. Uczniowie klasy VI pod kierunkiem nauczyciela historii Henryka Zagórskiego przedstawili społeczności szkolnej wiele informacji o genezie poszczególnych świąt i ich znaczeniu dla ojczystych dziejów , a także dla nas samych, żyjących współcześnie. Treści te podane zostały przy wsparciu muzyki, obrazów, clipów audio i video. Programowi artystycznemu towarzyszyła wystawa plastyczna, przygotowana przez nauczycielkę Emilię Dembińską i uczniów, poświęcona godłu naszego państwa. Po zakończeniu uczniowskich występów, wszyscy obecni w szkole uczniowie wyszli przed szkolny budynek, aby pierwszy raz w historii placówki, utworzyć żywą flagę Polski. Z pomocą nauczycieli, dziatwa szkolna wypełniła pole prostokąta, po czym unosząc w górę białe i czerwone kartki, dzieci stały się jedną dużą flagą. Ten żywy symbol narodowy został uwieczniony na fotografii, wykonanej z piętra szkoły.
Czcijmy majowe święta. Pierwszego dnia maja pomyślmy o znaczeniu pracy dla każdego człowieka. Drugiego maja to Święto Flagi, która ma tak bogatą historię i symbolikę. Następny, trzeci dzień maja poświęcony jest upamiętnieniu wydarzenia z tego samego dnia 1791 roku czyli uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Był to pierwszy taki akt prawny w Europie i fakt, że obowiązywała krótko, nie umniejsza jej doniosłości (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Spotkanie z poezją
W Miejskim Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim 23 kwietnia br. odbyły się Eliminacje Powiatowe XXXIII Wojewódzkiego Konkursu „Spotkania z Poezją”. Celem tych spotkań poetyckich było kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego poprzez sztukę recytacji, artystyczna konfrontacja młodych recytatorów oraz stworzenie dzieciom możliwości zaprezentowania poezji. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice z klasy szóstej: Zuzanna Domżalska, Kinga Staszyńska, Aleksandra Dąbrowska i Paulina Osmańska. Dziewczęta dokonały interpretacji wybranego utworu poetyckiego Wisławy Szymborskiej, Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jury oceniając młodych recytatorów brało pod uwagę dobór repertuaru, interpretację, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Do konkursu rejonowego zakwalifikowała się Zuzanna Domżalska, która pięknie recytowała wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „ Elegia o chłopcu polskim”. To smutny utwór wyrażający żal matki po stracie syna podczas wojny. Życzymy Zuzi sukcesu.(Tekst: i zdjęcia w albumie: Hanna Błaszkowska)
Światowy Dzień Książki
23 kwietnia 2015 roku z okazji Światowego Dnia Książki uczniowie z klas IV- VI wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, które poprowadziła pani Jolanta Górtatowska , bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Gwiździnach. Zajęcia poprowadzono metodą dramy i nosiły tytuł ,,Teleexpres”. Prowadzącą ,, Teleexpresu” była uczennica klasy VI Zuzanna Domżalska. Na wstępie programu poinformowała widzów o Święcie Książki i zwróciła uwagę, że ,, umiłowanie książek, ich czytanie i gromadzenie to jedno z najstarszych zainteresowań człowieka “, dlatego ekipa tetewizyjna postanowiła wyjechać w teren i nakręcić reportaż o czytelnictwie uczniów. Następnie uczniowie wystąpili w czterech scenkach wcielając się w role czytelników, bibliotekarki, książki i inne. Z pierwszej scenki uczniowie dowiedzieli się, co może służyć czytelnikowi za zakładkę, którą często pozostawia w książce zwracając ją w bibliotece. Druga scenka uczyła właściwego zachowania się w bibliotece, zaś trzecia uczyła właściwego szanowania wypożyczonych książek. Scena czwarta przedstawiała salę sądową, a na niej rozprawę przeciwko ,, książce”.,, Sędzia” zarzucał jej , że obecnie kiedy mamy komputery, internet i telewizję, jest ona przeżytkiem i rzeczą zbędną. Jednak ,,książka” i jej ,, obrońca” przekonali ,,sędziego”, że komputer, internet, płyta CD oraz inne nośniki są ważne, ale nic nie jest w stanie zastąpić książki. Książka spełnia ważną rolę w życiu człowieka, z książki nie można zrezygnować, książki należy czytać i szanować. ,, Książka to mistrz, co darmo nauki udziela. Kto ją lubi, doradcę ma i przyjaciela”.
Następnego dnia pani Jolanta Górtatowska spotkała się w Szkole Podstawowej w Gwiździnach z uczniami klas I-III. Mówiła o roli książki w rozwoju wyobraźni, wiedzy i osobowości małego dziecka. Informowała jak należy dbać o książeczki oraz zachęcała do czytania. Dzieci rozwiązywały zagadki sprawdzające znajomość tytułów popularnych książek dla dzieci i trzeba przyznać, że całkiem nieźle im szło. Serdecznie dziękujemy pani Joli za ciekawe lekcje, a uczniów zachęcamy do czytania.(Tekst :Maria Przeradzka, zdjęcia: Henryk Zagórski, Ewa Gajkowska)
Dzień Ziemi 2015
22 kwietnia uroczyście obchodzimy Dzień Ziemi. W tym roku szkolnym uroczystość przebiegała pod hasłem : Segregujmy odpady. Na apelu, który odbył się w tym dniu wszystkich zebranych powitała Pani dyrektor zaznaczając ważność obchodzonego Dnia Ziemi. Następnie uczniowie obejrzeli film na temat segregowania odpadów. Duże zaciekawienie wśród wszystkich wzbudził kolejny film, w którym uczestniczyli uczniowie klasy piątej. Film został nagrany jesienią na jednej z lekcji przyrody. Celem nagrania filmu było sprawdzenie czasu rozkładu w glebie różnych rodzajów odpadów: puszki metalowej, kawałka gazety, butelki plastikowej, słoika szklanego oraz ogryzka jabłka. Odpady te zostały starannie zakopane przy szkole. Miejsce zakopania oznaczono drewnianym patykiem. Na wyniki trzeba było czekać aż do wiosny. Tuż przed Dniem Ziemi klasa 5 pod kierunkiem Anny Falkowskiej odkopała zakopane wcześniej odpady. Moment ten został uwieczniony na nagranym filmiku. O wynikach odkopanych odpadów uczniowie dowiedzieli się podczas uroczystości Dnia Ziemi. Na apelu uczniowie klasy 4 przedstawili inscenizację na temat segregowania odpadów, na której zademonstrowali sposób wyrzucania śmieci do poszczególnych pojemników oznaczonych właściwymi kolorami. Pojemniki do segregacji odpadów zostały zakupione za środki uzyskane ze sprzedaży makulatury i ustawione na dolnym holu szkoły. W ten sposób możemy codziennie dbać o środowisko wrzucając odpady do właściwych pojemników. Tradycyjnie na koniec apelu posadzone zostało drzewko przy naszej szkole. Nad przebiegiem uroczystości czuwała Anna Falkowska (Tekst: Anna Falkowska; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski).
Gminny Konkurs Ortograficzny - Radomno 2015
Uczniowie z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej po raz kolejny wzięli udział w corocznym konkursie ortograficznym organizowanym przez Szkołę Podstawową w Radomnie. Klasę pierwszą reprezentowała Martyna Groszkowska, klasę drugą Emil Bednarczyk, a klasę trzecią Jacek Wiśniewski. Uczniowie wywalczyli czołowe miejsca – Martyna zajęła I miejsce - została mistrzem wśród uczniów klas I, a Jacek II miejsce i tytuł wicemistrza klas III. Martyna i Jacek będą reprezentować szkołę na Powiatowym Konkursie Ortograficznym, który odbędzie się w naszej szkole w maju. Całej trójce uczniów oraz ich opiekunom należą się gratulacje. (Tekst i zdjęcia w albumie: Emilia Dembińska)
Brąz na zakończenie sezonu tenisowego
19 kwietnia 2015 roku w Skarlinie odbył się X Memoriał Wiesława Rybackiego w Tenisie Stołowym. W tym roku mija 10 lat od kiedy na zawsze pożegnaliśmy tego skarlińskiego nauczyciela wychowania fizycznego, działacza sportowego i propagatora gry w tenisa stołowego. Każdego roku rozgrywa się turniej tenisa stołowego dla uczczenia jego pamięci. Przy tenisowych stołach stanęło 55 zawodników. Wśród nich wielu było wychowanków niezapomnianego wuefisty i osób, które z nim współpracowały. Ważna dla przybyłych na Memoriał była obecność członków rodziny ś. p. Wiesława Rybackiego i ich czynny udział w rozgrywkach. Zanim rozgorzała sportowa rywalizacja, był czas na przybliżenie, zwłaszcza najmłodszym, postaci patrona zawodów. Uczynił to opiekun naszych tenisistów - Henryk Zagórski. Padły słowa o oddaniu pracy z młodzieżą, poświęceniu czasu i środków, aby poprzez sport młodzi realizowali się, rozwijali, nabywali cenionych cech i osiągali sukcesy. Uczestnicy turnieju uczcili pamięć skarlińskiego nauczyciela minutą ciszy, a delegacja sportowców złożyła kwiaty i zapaliła znicz na miejscu jego spoczynku. W najliczniej obsadzonej kategorii szkół podstawowych wystąpili nasi uczniowie: Piotr Waruszewski, Wiktor Wierzbowski, Krystian Paczkowski, Szymon Kołodziejski, Miłosz i Emil Bednarczykowie, Jakub Gajkowski i Rafał Wiśniewski. Wszyscy toczyli wyrównaną walkę i zajęli dobre miejsca w szerokiej stawce. Najwyżej uplasował się Wiktor Wierzbowski, który zdobył brązowy medal. Tuż za nim rozgrywki zakończyli Miłosz Bednarczyk i Szymon Kołodziejski. Turniej ten kończy sezon tenisowy. Gratulujemy Wiktorowi i dziękujemy wszystkim naszym uczniom za start w tenisowych zmaganiach. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Sześciolatki czują się bezpiecznie
W piątek w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim odbył się powiatowy konkursu dla dzieci 6-letnich pod nazwą „Czujemy się bezpiecznie”. W konkursie wzięła udział nasza reprezentacja z oddziału przedszkolnego w składzie: Rozalia Bednarczyk, Oliwia Czołba i Bartosz Górtatowski jako reprezentacja naszej gminy.
Przedszkolaki rozwiązywały różne zadania z zakresu bezpieczeństwa. Wykonanie zadań oceniała komisja. W gronie jurorów zasiadał komendant straży miejskiej, strażak, pielęgniarka i policjant. Dzieci wykazały się wysoką wiedzą na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa. Po przeprowadzonych konkurencjach nasz drużyna zdobyła 30 punktów i musiała stanąć w dogrywce o trzecie miejsce. Jednak nie udało nam się i ostatecznie zajęliśmy miejsce czwarte. Po zakończeniu konkursu wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. Jesteśmy dumni z naszych przedszkolaków i cieszymy się że ich wiedza o zasadach bezpieczeństwa jest tak szeroka, jest to ważne , bo przecież niedługo te dzieci staną się uczniami pierwszej klasy. (Tekst i zdjęcia w albumie: Bożena Hoppe)
Apel ku czi św. Jana Pawła II
17 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbył się apel poświęcony wielkiemu Polakowi – Janowi Pawłowi II. Uczniowie z klasy IV i VI przedstawili montaż słowno – muzyczny o Świętym Janie Pawle II. Jego celem było szerzenie wiedzy na temat życia Karola Wojtyły i budzenie u uczniów dumy z naszego rodaka. Po występach uczniów przedstawiono wyniki konkursów wcześniej ogłoszonych i przeprowadzonych przez panią Marię Przeradzką we współpracy zbibliotekarką panią Jolantą Górtatowską z Biblioteki Publicznej w Gwiździnach. Wyniki przedstawiają się następująco :
Konkurs plastyczny dla klas I – III pt.,, Portret papieża Jana Pawła II widziany oczami Dziecka “
I miejsce : Martyna Groszkowska - klasa I
II miejsce : Oliwia Wiśniewska – klasa II
III miejsce : Agnieszka Wadecka – kasa III
Wyróżnienie : Bartosz Górtatowski kl. ,,O”
Konkurs wiedzowy dla klas IV – VI pt. ,, Życie wielkiego Polaka – Karola Wojtyły z Wadowic”
I miejsce ex aeguo : Aleksandra Dąbrowska - kl. VI i Joanna Marszelewska - kl. IV
II miejsce : Agata Leśniewska - kl. V
III miejsce : Mariola Dereszewska – kl. IV
Laureaci konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, natomiast dzieci z Zespołu Wychowania Przedszkolnego i Oddziału Przedszkolnego za wykonanie pracy plastycznej zostali nagrodzeni słodkim upominkiem. (Tekst : Maria Przeradzka, zdjęcia : Maciej Szymański)
Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
17 kwietnia 2015 roku w Społecznej Szkole Podstawowej w Tylicach odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Naszą szkołę, podobnie jak inne placówki gminy, reprezentowało czworo uczniów pod opieką nauczyciela Henryka Zagórskiego. Byli to: Magdalena Dereszewska, Zuzanna Rutkowska, Jakub Gajkowski i Piotr Waruszewski. Turniej składał się z dwóch części. Pierwsza miała charakter teoretyczny i polegała na rozwiązaniu testu złożonego z 25 pytań w czasie 30 minut. W drugiej części uczestnicy pokonywali rowerowy tor złożony z sześciu przeszkód. O miejscu drużyny w turnieju decydowały wyniki obu etapów. Naszym dzielnym rowerzystom nie udało się stanąć na podium w tych zawodach, ale jako najmłodsi uczesdtnicy zdobyli cenne doświadczenie, które przyniesie efekt zapewne już w następnej edycji turnieju. Troje z nich tuż przed turniejem zdobyło uprawnienia do kierowania rowerem w postaci karty rowerowej. Przygotowania do rywalizacji w turnieju i jazda na torze przeszkód przyczynią się z całą pewnością do bezpiecznego poruszania się po drodze. Dziękujemy naszym uczniom za wysiłek i godne reprezentowanie szkoły. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Gminny Konkurs Historyczny
15 kwietnia 2015 roku odbył się organizowany w Szkole Podstawowej w Radomnie kolejny już Gminny Konkurs Historyczny. Tegoroczna edycja opatrzona została cytatem: "A więc wojna..." i dotyczyła II wojny światowej z okazji 70 rocznicy jej zakończenia. Naszą szkołę reprezentowału uczennice klasy VI: Zuzanna Domżalska, Paulina Osmańska i Kinga Staszyńska wraz z nauczycielem historii Henrykiem Zagórskim. Konkurs zorganizowała nauczycielka historii z Radomna Urszula Wachowiacz i nadała mu wyjątkowo atrakcyjną dla uczestników formułę. Uczniowie poszczególnych szkół wraz ze swymi nauczycielami, zebrali ślady historyczne mówiące o wojennych dziejach ich miejscowości. Efekty swojej pracy złożyli na ręce organizatora konkursu, który wyeksponuje je na terenie szkoły. Pozostała część tegorocznego konkursu to właściwie same atrakcje, które możemy traktować jako nagrodę dla wszystkich, małych i dużych historyków szkół naszej gminy. Odbyli oni bowiem wspólną wycieczkę, której celem były: Westerplatte i Gdynia. Przy pomniku obrońców słynnej strażnicy wojskowej delegacja uczniów złożyła kwiaty, a przedstawiciele wszystkich szkół zapalili znicze. Następnie uczestnicy wyjazdu zwiedzali z przewodnikiem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i wzięli udział w warsztatach historycznych. Wszyscy weszli potem na pokład Zawiszy Czarnego, który znajduje się w gdyńskim porcie. Po statku oprowadził zwiedzających pan Krzysztof Wachowiacz. Szczególną atrakcją był wstęp do gdyńskiego Centrum Nauki: "Eksperyment". Tam uczniowie sami dokonywali różnych eksperymentalnych prób i doświadczeń naukowych, zapoznając się z wieloma ciekawostkami i zjawiskami fizycznymi. Dostępne stoiska obejmowału szeroki zakres wiedzy, której szczegóły młodzi historycy sprawdzali "na własnej skórze". To była niewątpliwie bardzo pożyteczna i rozwijająca przygoda. Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w tym całodziennym przedsięwzięciu edukacyjnym. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
IX Powiatowy Turniej Warcabowy
14 kwietnia 2015r. w Mszanowie odbył się IX Powiatowy Otwarty Turniej Warcabowy Szkół Podstawowych.
Do rozgrywek przystąpiło sześć szkół podstawowych. Każda szkoła wystawiła do gry jedną sześcioosobową drużynę , po jednym zawodniku z każdej klasy od I do VI.
Rozgrywki toczyły się drużynowo systemem każda drużyna z każdą (zawodnik klasy VI grał z zawodnikiem klasy VI z każdej startującej szkoły, zawodnik klasy V z zawodnikiem klasy V z każdej startującej szkoły itd.). Rozegrano pięć rund. O kolejności miejsc w turnieju drużynowym decydowała suma punktów wszystkich zawodników wchodzących w skład drużyny. Ustalono również indywidualne miejsca w każdej klasie.
Indywidualne wyniki warcabistów z Gwiździn przedstawiają się następująco:
Klasa I – Mateusz Smyka – I miejsce w swojej kategorii wiekowej,
Klasa II – Emil Bednarczyk – III miejsce
Klasa III – Agnieszka Wadecka – IV miejsce
Klasa IV – Miłosz Bednarczyk – I miejsce
Klasa V – Wiktor Wierzbowski – IV miejsce
Klasa VI – Kinga Staszyńska – III miejsce
Mamy dwóch mistrzów powiatu nowomiejskiego. Jest nim Mateusz Smyka z kl. I i Miłosz Bednarczyk z kl. IV. Obaj otrzymali medale i nagrody książkowe. Pozostali nasi gracze również wypadli bardzo dobrze zajmując III lub IV miejsce. Drużynowo zajęliśmy
II miejsce uzyskując 18 punktów. W nagrodę drużyna otrzymała puchar i pamiątkowy dyplom dla szkoły. Gratulujemy dzielnej, sportowej postawy naszym zawodnikom.
(Tekst i zdjęcia w albumie: Maria Przeradzka)
V Rocznica posadzenia Dębu Pamięci
13 kwietnia 2015 roku to ważny, rocznicowy dzień. Dokładnie pięć lat temu na skwerze w Gwiździnach posadzony został Dąb Pamięci ku czci asp. Policji Franciszka Chały. Od tego czasu każdego roku społeczność szkolna z rodziną bohatera, mieszkańcami Gwiździn i przedstawicielami władz, udaje się za szkolnym sztandarem do tego szczególnego miejsca pamięci. Ten rok jest wyjątkowy, ponieważ pięć lat życia drzewa pamięci skłania do refleksji. Tradycyjnie w kościele odprawiona została msza święta w intencji zamordowanego i spoczywającego w Miednoje asp. Franciszka Chały, wszystkich ofiar sowieckich zbrodni wojennych na wschodzie oraz tragicznych ofiar katastrofy smoleńskiej. Na Skwerze Pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze. Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska witając rocznicowych gości, przypomniała historyczny kontekst uroczystości. Uczniowie przygotowani przez nauczycieli: Henryka Zagórskiego i Annę Falkowską, przedstawili program słowno - muzyczny z okazji rocznicy posadzenia Dębu Pamięci i 75 rocznicy zdrodni katyńskiej. Z treści głoszonych przez występujących wynika, że sadząc Dąb i obchodząc kolejne rocznice, również tworzymy historię. Po wielu zakazanych latach milczenia, mamy teraz możliwość i obowiązek głoszenia prawdy o wielu tysiącach Polaków, którzy zamiast żyć i służyć Ojczyźnie, zostali zamordowani strzałem w tył głowy. Rosnący w Gwiździnach Dąb jest już młodym, pięcioletnim drzewem. Pan leśniczy patrząc na niego, stwierdził, że odchyla się, szukając słońca. Pewnie tak samo katyńska prawda chce zająć należne miejsce w świetle dziennym. Z okazji rocznicy, uczestnicy uroczystości obejrzeli film o posadzeniu Dębu Pamięci przed pięcioma laty. On również skłonił do refleksji, bowiem spośród otaczających wtedy sadzonkę dębu osób, kilka odeszło już do wieczności. Im też winniśmy pamięć... (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski, Hanna Błaszkowska)
Złoto i srebro naszych lekkoatletów
10 kwietnia 2015 roku w Społecznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tylicach odbył się Gminny Trójbój Lekkoatletyczny. Do zawodów stanęły pięcioosobowe reprezentacje dziewcząt i chłopców szkół nowomiejskiej gminy. Nasze dziewczęta wystartowały w składzie: Zuzanna Rutkowska, Martyna Smyka, Joanna Marszelewska, Magdalena Dereszewska i Mariola Dereszewska. W skład reprezentacji naszych chłopców weszli: Wiktor Wierzbowski, Patryk Dereszewsaki, Jakub Leśniewski, Rafał Wiśniewski i Miłosz Bednarczyk. Opiekunem obu drużyn był nauczyciel wychowania fizycznego - Henryk Zagórski. W czasie zawodów wszyscy rywalizowali w trzech konkurencjach lekkoatletycznych: w biegu na 60 m, w rzucie piłeczką palantową i w biegu na 300 m. Wszystkie wyniki zostały przeliczone na punkty zgodnie z tabelami lekkoatletycznymi. Suma punktów czworga najlepszych zawodników w drużynie zadecydowała o kolejności poszczególnych reprezentacji w całym trójboju.Nasi waleczni uczniowie i tym razem dostarczyli nam powodów do radości i dumy. Dziewczęta zajęły II miejsce w gminie. Chłopcy natomiast zostali Mistrzami Gminy Nowe Miasto Lubawskie w Trójboju Lekkoatletycznym. Dodatkowo w klasyfikacji indywidualnej najlepszym trójboistą okazał się nasz uczeń Wiktor Wierzbowski. Wszyscy nasi lekkoatleci ze złotymi i srebrnymi medalami oraz dyplomami, pełni radości wrócili do szkoły. Gratulujemy naszym sportowcom kolejnego udanego startu. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Archiwum Aktualności