25 listopada 2016 roku świętowaliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia, który ustanowiono w setną rocznicę powstania maskotki, czyli w 2002 roku. Pani dyrektor Hanna Błaszkowska zwróciła uwagę, że miś to jedna z najpopularniejszych zabawek, która w dzieciństwie była przytulana przez niemal każdą, dzisiaj dorosłą osobę. Misie są często bohaterami bajek, filmów, piosenek i wierszy. Miś stał się symbolem pomocy ,dzięki akcji charytatywnej organizowanej przez TVN ,,Podaruj Misia”. W młodszych klasach szkoły podstawowej dzieci poznają ,,Przygody Kubusia Puchatka”- bohatera kultowej opowieści A. A. Milnea, który w tym roku obchodzi 90-te urodziny. Na tę okoliczność dwie uczennice z klasy piątej, Tamara Madoń i Emilia Wolicka przeczytały fragment książki o jednej z jego przygód. Z książek o misiach przygotowano wystawę. Wiersze i piosenki o misiach zaprezentowały najstarsze dzieci z Oddziału Przedszkolnego przygotowane przez panią Marię Przeradzką i panią Małgorzatę Głowacką. Nie zabrakło też konkursów, w których chętne dzieci wyjadały z talerzyków miód (przysmak Kubusia Puchatka) bez pomocy rąk, zbierały patyki ręką w grubej rękawicy(misiową łapą) na czas, wyklejały misia z jak największej ilości kół również na czas i rysowały misia z zasłoniętymi oczami. Na koniec podsumowano wyniki wcześniej ogłoszonego konkursu plastycznego ,,Najpiękniejszy Miś”. ( Tekst: Maria Przeradzka, zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Aktualności
Święto Misia 2016
Andrzejki 2016
24 listopada 2016 roku klasa V wraz z wychowawcą Henrykiem Zagórskim, przy wsparciu rodziców, zorganizowała dla społeczności naszej szkoły dyskotekę andrzejkową. Poza porywającą muzyką i szalonymi tańcami, dyskotekowy czas wypełniły wróżby andrzejkowe i zabawy, w których wszyscy wieczorowi goście uczestniczyli z wielkim zaangażowaniem. Dzięki pomocy rodziców, funkcjonowała też pełna gości kawiarenka. Tak oto uczestnicy imprezy w sposób bardzo intensywny spędzili andrzejkowy wieczór w szkole. Czas zabawy upłynął zadziwiająco szybko i mimo zmęczenia, większość uczniów była niepocieszona, że czas już wracać do domu. Andrzejkowy wieczór zakończono wspólnym tańcem wszystkich organizatorów szkolnej imprezy. Andrzejki tkwią bardzo mocno w polskiej tradycji i dlatego wszystkie klasy wraz z wychowawcami organizują w naszej szkole również swoje, klasowe wróżby andrzejkowe, w czasie których poznają źródła tej tradycji i bardzo dobrze się przy tym bawią. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Praktyczne sprawdzenie organizacji i warunków ewakuacji w szkole
W listopadzie w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja na wypadek pożaru. Dyrektor szkoły, Hanna Błaszkowska powiadomiła pana Jacka Audę, Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim oraz organ prowadzący szkołę o terminie próbnej ewakuacji. Użyto dzwonka alarmowego i ogłoszono zagrożenie przez szkolny radiowęzeł. Wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym opuściły go we właściwym porządku ustalonym w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego. Nie doszło do powstania paniki, wszyscy uczniowie bezpiecznie pod nadzorem nauczycieli spotkali się na korcie tenisowym, wyznaczonym miejscu zbiórki. Dyrektor szkoły nadzorowała akcję z pomocą pani Bożeny Hoppe, koordynatora akcji. Następnie dyrektor szkoły odebrała raport od nauczycieli dotyczący zgodności liczebnej obecnych dzieci w tym dniu na zajęciach lekcyjnych i doprowadzonych w wyznaczone miejsce. Obserwatorem próbnej ewakuacji był starszy kapitan Tadeusz Ruczyński z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim. Przebieg ewakuacji ocenił pozytywnie. System alarmowania i urządzeń przeciwpożarowych okazał się sprawny. Wzorowo przygotowana była też Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego. Pan Tadeusz Ruczyński przeprowadził również prelekcję dla uczniów klas II-VI na temat zachowania ostrożności w domach w związku z trwającym okresem grzewczym. Tlenek węgla, czyli czad określany jest „cichym zabójcą”. Powstaje w wyniku niepełnego spalania, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości powietrza. Prelegent omówił przyczyny powstawania czadu, objawy zaczadzenia, postępowanie ratownicze oraz jak z nim walczyć. Dobra wentylacja w mieszkaniu zapewnia nasze bezpieczeństwo. Pan Ruczyński zachęcał również, aby rodzice umieścili czujkę w pobliżu urządzenia grzewczego, która wykryje obecność tlenku węgla i powiadomi mieszkańców o zagrożeniu.
Pamietajmy również, że w razie potrzeby należy zawiadomić telefonicznie:
Straż Pożarna – 998
Policja – 997
Pogotowie Ratunkowe – 999
Telefon Alarmowy - 112
(Tekst i zdjęcia w albumie: Hanna Błaszkowska)
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
20 listopada jest Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się prelekcja dotycząca praw jakie posiadają wszystkie dzieci na świecie. Prezentacja składała się z pogadanki i pokazu audio-wizualnego. Uczniowie naszej szkoły zostali poinformowani o swoich prawach jak i obowiązkach jakie na nich spoczywają. Wspomniana prezentacja uświadomiła dzieci o tym że ich prawa, w skali globalnej, nie zawsze są respektowane. Głównym problemem poruszonym w prezentacji był fakt wykorzystywania setek tysięcy dzieci do przymusowej pracy i służby wojskowej w realnych konfliktach. Pokaz zmusił uczniów do głębokiej refleksji nad losem ich rówieśników. Ponadto, dzieci jednogłośnie wyraziły wdzięczność osobom, które sprawują pieczę nad ich prawami w naszej małej ojczyźnie. Prezentację przygotował p. Maciej Szymański. (Tekst i zdjęcia w albumie: Maciej Szymański)
Sukces Marioli
Nasza szkoła wzięła udział w konkursie plastycznym „Bezpieczeństwo przede wszystkim”. Organizatorem konkursu na etapie rejonowym było Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim. Celem konkursu było przedstawienie w pracy plastycznej zagrożeń wynikających z nieprawidłowych zachowań dzieci i dorosłych. Wśród uczniów klas 4-6 wpłynęła tylko jedna praca naszej uczennicy z klasy 6 – Marioli Dereszewskiej. Miłym zaskoczeniem było powiadomienie naszej szkoły o przyznanej nagrodzie – wyróżnieniu właśnie tej pracy. 18 listopada w budynku Starostwa Nowomiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie nagród wyróżnionym uczniom z naszego powiatu. Na uroczyste wręczenie nasza laureatka pojechała wraz z panią dyrektor Hanną Błaszkowską. Gratulujemy sukcesu Marioli zachęcając innych uczniów do brania udziału w konkursach plastycznych. (Tekst: Anna Falkowska; zdjęcia w albumie: Hanna Błaszkowska)
Z wizytą w Redakcji “Gazety Nowomiejskiej"
Członkinie Koła Dziennikarskiego, działającego w naszej szkole pod kierunkiem Pani Grażyny Jonowskiej, odwiedziły nową siedzibę Redakcji ,,Gazety Nowomiejskiej” w Nowym Mieście Lubawskim.
Na początku spotkania Joanna Marszelewska i Mariola Dereszewska wybrały się wraz z Panem Stanisławem R. Ulatowskim, redaktorem naczelnym ,,Gazety Nowomiejskiej'' na krótki plener fotograficzny, podczas którego uwieczniały detale architektoniczne w bocznych uliczkach grodu nad Drwęcą. Po powrocie ze spaceru po Nowym Mieście dziewczęta obejrzały nową siedzibę redakcji i poznały osoby, które tworzą lokalny tygodnik. Pani Grażyna Jonowska, która jest sekretarzem redakcji lokalnego tygodnika, pokazała gościom podobne tygodniki wychodzące na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, gazety dla osób niewidomych oraz archiwalne numery ,,Gazety Nowomiejskiej’'. Młode adeptki dziennikarstwa ,,od kuchni" poznały też zasady tworzenia i zamieszczania tekstów w internetowym wydaniu gazety.
Członkinie koła i opiekunka dziękują Pani Pani Magdalenie Marszelewskiej za zapewnienie transportu. (Tekst: Grażyna Jonowska; zdjęcie w albumie: Alicja Radtke)
Jesienne wycieczki klasy III
Uczniowie klasy trzeciej byli na dwóch wycieczkach. Pierwsza odbyła się w październiku do pobliskiej piekarni w Pacółtowie. Dzieci obserwowały technologię wypieku chleba metodą tradycyjną. Poznały sposób pieczenia lubianych przez nie bułeczek. Na koniec uczestniczyły w degustacji pieczywa.
Druga wycieczka miała bardziej charakter naukowy. Uczniowie odwiedzili Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu oraz Muzeum Papiernictwa i Drukarstwa w Grębocinie. „Młyn Wiedzy” wywarł duże wrażenie na dzieciach – przede wszystkim możliwość dotknięcia wszystkich eksponatów była czymś, z czym większość dzieci jeszcze się nigdy nie spotkała do tego każda sala wystawowa dawała możliwość wykonania wielu doświadczeń. Była możliwość posłuchania jak bije zdrowe i chore serce człowieka. Wystawa „Zawahaj się” prezentuje różne efekty związane z działaniem wahadeł. Głównym eksponatem wystawy „Rzeka” jest duży model rzeki od źródła po ujście do morza i co ważne można było w tym miejscu pobawić się wodą i zrobić mnóstwo doświadczeń. Zapewne duże zaciekawienie dzieci wywołało wahadło Foucaulta demonstrujące doświadczenie dowodzące ruch obrotowy Ziemi wokół własnej osi.
W Muzeum Papiernictwa i Drukarstwa uczniowie uczestniczyli w warsztatach dotyczących produkcji papieru czerpanego. Każde dziecko samodzielnie wykonało jedną kartkę takiego papieru. Wszyscy zasiedli też w zabytkowych ławkach szkolnych i wzięli udział w kursie pięknego pisania gęsim piórem.
Wszystkie wycieczki miały charakter uczenia się przez doświadczanie i na pewno na długo pozostaną w pamięci uczestników. (Tekst i zdjęcia w albumie E. Dembińska)
Bieg Niepodległości 2016
11 listopada 2016 roku w 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę odbył się w Nowym Mieście Lubawskim tradycyjny już "Bieg Niepodległości". Na stadionowej trasie pojawili się też nasi zawodnicy pod opieką nauczyciela w-f Henryka Zagórskiego. Wystartowali: trojaczki: Magdalena, Mariola i Patryk Dereszewscy, Jakub Gajkowski, Jakub Leśniewski, Rafał Wiśniewski i Patryk Sargalski. Ten ostatni ścigał się na dystansie 300 m, a pozostali pokonali trasę o długości 600 m. Nasi uczniowie godnie uczcili na sportowo narodowe święto. W najliczniej obsadzonych biegach czworo z nich przybiegło w pierwszej dziesiątce, potwierdzając nieprzypadkowość wcześniejszego awansu do finału wojewódzkiego w biegach przełajowych. Najlepszy wynik uzyskał w swej kategorii wiekowej Patryk Sargalski, stając na III miejscu podium z medalem na szyi. Wszyscy biegacze wzięli też udział w losowaniu drobnych nagród rzeczowych. Gratulujemy wszystkim naszym lekkoatletom udanego startu i trzymamy kciuki za polskich piłkarzy, którzy wieczorem zmierzą się z reprezentacją Rumunii. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Narodowe Święto Niepodległości i X rocznica oddania nowego budynku szkoły
10 listopada 2016 roku świętowaliśmy w szkole ze zdwojoną mocą. Uczciliśmy bowiem wspólnie Narodowe Święto Niepodległości, przypadające nazajutrz i X rocznicę oddania do użytku budynku szkolnego w jego obecnej postaci. To była kolejna bardzo dobra okazja, aby pokazać, że historia Polski to także historia naszej miejscowości i w dużej mierze również historia naszej szkoły. W tym duchu uczniowie klasy V pod kierunkiem wychowawcy i nauczyciela historii Henryka Zagórskiego przedstawili program artystyczny, w którym dzieje walki o niepodległość naszej Ojczyzny przybliżali odnosząc się tak do historii kraju, jak i do dziejów Gwiździn i działalności naszej szkoły.
W ten sposób nawiązali do historycznego dla społeczności szkolnej wydarzenia z roku 2006 kiedy to (zgodnie z treścią tablicy budowlanej) dokonano przebudowy, nadbudowy i rozbudowy budynku szkolnego. W X rocznicę tego doniosłego faktu wszyscy obejrzeli film autorstwa Henryka Zagórskiego, opowiadający o budowie i uroczystym otwarciu szkoły.Był on dla widzów źródłem ciekawych wrażeń i refleksji. W kilka dni po "Zaduszkach" szczególną uwagę zwrócił fakt, że żyją w tym filmie ludzie, którzy przez te 10 lat odeszli do wieczności, a związani byli w różny sposób z naszą szkołą.
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Joanna Marszelewska ogłosiła wyniki konkursu plastycznego poświęconego dawnej szkole, wręczając nagrody wszystkim uczestnikom. Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska zrobiła wszystkim radosną niespodziankę na szkolne urodziny: przed oczy zgromadzonej braci szkolnej wjechał wielki tort okolicznościowy, którym wszyscy zostali poczęstowani.
To były z pewnością wyjątkowe obchody Święta Niepodlglości. Na obchodzącym urodziny budynku szkolnym powiewają nasze narodowe barwy. Pamiętajcie, aby wywiesić je również w Waszych domach. Cieszmy się nimi i pokażmy, że jesteśmy dumni z historii Polski, Gwiździn i Naszej Szkoły im. ks. Kazimierza Wróblewskiego! Obchody przygotowali nauczyciele: Henryk Zagórski i Maciej Szymański. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Śniadanie daje moc
,,Śniadanie daje moc” to program promujący zasady zdrowego odżywiania i zwiększający świadomość nt. roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. Nasza placówka już od kilku lat bierze udział w realizacji tego projektu. W związku z tym 8 listopada obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas drugiej i trzeciej wraz z wychowawczyniami przygotowywali pyszne i zdrowe śniadania. Omawiali także w jaki sposób taki posiłek powinien być skomponowany, a także zalety jakie płyną ze zdrowego odżywiania. Z warzyw, serów, wędlin i ciemnego pieczywa przyniesionych przez dzieci powstawały pyszne kanapki. Śniadanie wszystkim uczestnikom akcji smakowało, bo dzieci przygotowywały je samodzielnie. (Tekst: Bożena Hoppe; zdjęcia w albumie: Bożena Hoppe, Henryk Zagórski, Małgorzata Głowacka i Emilia Dembińska)
70-lecie Koła Łowieckiego "Szarak"
W tym roku Koło Łowieckie „Szarak” Nowe Miasto Lubawskie obchodziło jubileusz 70- lecia swojej działalności. Z tej okazji nasza szkoła została zaproszona na uroczystą galę obchodów tego jubileuszu, która odbyła się 5 listopada w Domu Weselnym w Brzoziu Lubawskim. W ramach zaproszenia Koło Łowieckie zorganizowało konkurs plastyczny „W królestwie lasu”. Ponadto uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Emilii Dembińskiej i Anny Falkowskiej przygotowali występ artystyczny w celu uświetnienia tej uroczystości. Ważnym momentem było wręczenie nagród uczniom za konkurs plastyczny „W królestwie lasu”. Komisja oceniająca prace przyznała trzy nagrody:
I miejsce - Aleksandra Preus kl. 3
II miejsce – Agnieszka Wadecka kl.5
III miejsce – Amelia Dembińska kl.3
Dziewczyny otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe z gratulacjami od pana prezesa Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz pani sekretarz Ireny Światła. Prace naszych uczennic można było podziwiać na wystawie mieszczącej się przed wejściem do sali w której odbywała się uroczystość. W części oficjalnej uroczystości nasi uczniowie z klasy III i VI zaprezentowali przedstawienie nawiązujące do tematyki łowiectwa oraz inscenizację o lesie. Za swój występ nasi aktorzy otrzymali gromkie brawa. Ciekawostką tego wieczoru była prezentacja przedstawiona przez myśliwego, który doskonale naśladował odgłosy zwierząt za pomocą specjalnych przyrządów. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym pięknym święcie myśliwych i leśników. Zaproszenie na uroczystość traktujemy jako duże wyróżnienie dla naszej szkoły. Przyczyniła się do tego dobra współpraca z Kołem Łowieckim „Szarak” polegająca m.in. na udziale w akcjach dokarmiania zwierząt leśnych, wyjazdach do lasu, na konkursy związane z łowiectwem. (Tekst: Anna Falkowska)
Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny
Trwają przygotowania do dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Wraz z bliskimi udajemy się na cmentarze, aby przystroić groby tych, którzy na zawsze od nas odeszli. Zapalamy im symboliczne światełko, które jest wyrazem naszej pamięci o nich. Mowimy w ten sposób, że choć nie ma ich na co dzień wsród nas, to żyją w nas nadal i są ważni dla naszej codzienności. Pamiętajmy również w te świąteczne dni o wszystkich, którzy związani byli ze Szkołą Podstawową im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach. Co jakiś czas żegnamy byłego nauczyciela naszej szkoły bądź jej absolwenta. Wszyscy oni w swoim czasie przyczyniali się do rozwoju naszej szkoły i są cząstką jej historii. Zachęcam szczególnie wszystkich uczniów i całą społeczność szkolną do odwiedzenia w tym czasie miejsca spoczynku naszego patrona ks. Kazimierza. Pamiętajcie też o pozostającym pod naszą wspólną opieką Dębie Pamięci. Są zmarli, o których nie ma już kto pamiętać. Pomyślmy o nich przy cmentarnym krzyżu, bądź zapalmy lampkę na ich grobie. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Październik Miesiącem Oszczędności
28 października 2016 odbył się apel pod hasłem Październik Miesiącem Oszczędności. Była to okazja do podsumowania działalności Szkolnej Kasy Oszczędności. Do SKO należą wszyscy uczniowie naszej szkoły, a 45 uczniów dokonuje wpłat na książeczkę SKO. Systematycznie oszczędzający uczniowie otrzymali drobne nagrody. Do klas którym udało się zgromadzić największe oszczędności należy klasa trzecia i klasa szósta. Te klasy otrzymały w nagrodę kalendarz ścienny. Aby zachęcić wszystkich o oszczędzania w Szkolnej Kasie Oszczędności uczniowie klas drugiej, piątej i szóstej pokazali przedstawienie o Jasiu i Małgosi, którzy nauczyli Babę Jagę oszczędności. Na zakończenie apelu opiekun SKO Bożena Hoppe podziękowała nauczycielom za współpracę oraz zachęcała uczniów do korzystania z indywidualnego konta internetowego. Uczniowie otrzymali ulotki ze szczegółowymi informacjami na ten temat. (Tekst: Bożena Hoppe; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Dzień Papieski 2016
27 października w naszej szkołe odbył sie uroczysty apel upamniętniający obchody XVI Dnia Paieskiego, który w tym roku nosił hasło: "Bądźcie Świadkami Miłosierdzia". Uczniowie w inscenizacji słowno - muzycznej przenieśli sie do studia redakcyjnego magazynu; "Tygodnik Katolicki", w którym zaproszeni goście wspominali Jana Pawła II. Uczestnicy koła religijnego; "Dobry chrześcijanin" zaśpiewali hymn; "Błogosławieni miłosierni", który powstał na Światowe Dni Młodzieży. Uwieńczeniem uroczystości była prezentacja mulimediana pt.: "Jan Paweł II Świadek Miłosierdzia". Podsumowaniem wydarzenia były kszepiące słowa księdza proboszcza Józefa Cierkowskiego, oraz Pani dyrektor Hanny Błaszkowskiej. Wszyscy uczestnicy otrzymali obrazki z wizerunkiem świętego Jana Pawła II, które wczesniej pobłogosławil ksiądz proboszcz. (Tekst: Anna Żuralska; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Dyskoteka z okazji Halloween
26 października w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji Halloween. Dyskotekę zorganizowała klasa szósta wraz z wychowawcą Anną Falkowską. Nasi szóstacy przygotowali wiele atrakcji i niespodzianek: pyszne przekąski w kawiarence, loterię fantową, wiele konkursów i zabaw oraz wróżby u „halloweenowej” wróżki. Niemal każdy uczestnik dyskoteki przyszedł przebrany za tajemniczą, czasami straszną postać. W konkursie na najciekawsze i jednocześnie najstraszniejsze przebranie wygrała Tamara Madoń oraz Bartek Górtatowski jako król i królowa balu. Na cześć zwycięskiej pary odtańczono specjalny taniec przy brawach wszystkich uczestników. Wiele radości i śmiechu wywołały takie zabawy jak: taniec z balonem, taniec na gazecie, rozpoznawanie pokarmów z zamkniętymi oczami i wiele innych. Czas szybko minął, na zakończenie dyskoteki uczniowie wraz z wychowawczynią podziękowali wszystkim uczestnikom za przybycie i wspaniałą zabawę. (Tekst i zdjęcia w albumie: Anna Falkowska)
Halloween w przedszkolu.
26 października świętowaliśmy w przedszkolu Halloween. Była to okazja do świetnej zabawy, wprowadzenia dzieci w świat fantazji, a poprzez nią rozwijanie ich wyobraźni i inteligencji. Miały możliwość poznania święta, które w polski kalendarz wpisało się dopiero pod koniec lat 90-tych a w innych krajach jest obchodzone od dawna. Na tę okazję rodzice zakupili świecące różki diabełków, maski oraz słodycze. Dzieci chętnie bawiły się w ,, Mumię”, ,,Przeprawę po kamieniach”, rysowały na balonach buzie straszydeł, ale największą frajdę sprawił im pobyt w przebraniach w ciemnym korytarzu. Wówczas wyglądały jak prawdziwe duszki, które tego dnia odwiedziły Ziemię. Następny dzień również upłynął im w miłym nastroju, gdyż w trakcie zabaw wcielały się w plemię dzikich Indian. Poprzez zabawę poznawały ich tryb życia i kulturę. Samodzielnie wykonały indiańskie pióropusze, po czym z indiańskim okrzykiem zapozowały do pamiątkowej fotografii. Nazajutrz w przedszkolu czekała na nich jeszcze jedna miła niespodzianka - zestaw nowych zabawek i piękny kolorowy dywan. Wszystkim osobom, które dostarczyły przedszkolakom wielu miłych wrażeń serdecznie dziękujemy. (Tekst: Maria Przeradzka, zdjęcia w albumie: Małgorzata Głowacka)
Program edukacyjny Safety Smart – Mój Bezpieczny Świat
W naszej Szkole nastąpiła realizacja programu edukacyjnego Safety Smart dla dzieci z oddziału przedszkolnego i klas II-VI przygotowanego przez UL Incorporation Polska Sp. z o.o. w ramach Korporacyjnej Odpowiedzialności Społecznej.
Celem programu było przekazanie dzieciom wiedzy i umiejętności bezpiecznego zachowania się w sieci, zasad korzystania z Internetu oraz postępowania w życiu tak, aby być zawsze szczerym i uczciwym człowiekiem. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Ambasadorów Bezpieczeństwa – wolontariuszy przeszkolonych przez UL. Program ten wprowadzany jest od 12 lat w USA, a od kilku lat również w Danii, w Meksyku, w Korei, w Indiach, w Emiratach Arabskich i w Polsce.
W zestawie tematycznym zajęć znalazł się film rysunkowy oraz materiały edukacyjne utrwalające wiedzę dzieci pozyskaną podczas prowadzonych zajęć i obejrzanego filmu. Bohaterami filmu były znane i lubiane przez dzieci postacie z filmu „Król Lew”, Timon i Pumbaa. Przedstawili oni w sposób prosty i zabawny jak należy postępować w danej sytuacji tematycznej. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali dyplomy ukończenia szkolenia od Disney i od UL oraz upominki. (Tekst: Hanna Błszkowska; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Srebrne drużyny tenisowe
20 października 2016 roku w Szkole Podstawowej w Skarlinie tenisiści z podstawówek i gimnazjów naszej gminy walczyli o mistrzostwo w zawodach drużynowych. Naszą szkołę reprezentowały tenisowe duety pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego w składzie: dziewczęta: Joanna Marszelewska i Martyna Smyka, chłopcy: Jakub Leśniewski i Rafał Wiśniewski. Turniej rozegrano systemem: "każdy z każdym", co gwarantowało zawodnikom dużo tenisowych zmagań. Wszystkie mecze z kolejnymi rywalami zaczynały się od gier pojedynczych każdego zawodnika. Następnie rozgrywano debel, czyli rywalizację w parach. W zależności od uzyskanych wyników rozgrywano jeszcze pozostałe pojedynki indywidualne, które rozstrzygały o rezultacie całego meczu. Taki system obowiązywał w rozgrywkach ze wszystkimi reprezentacjami szkół. Nasi tenisiści prezentowali bardzo dobry poziom gry, co pozwoliło im rywalizować o najlepsze miejsca w zawodach. Ostatecznie obie drużyny wywalczyły tytuł Wicemistrzów Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Miło nam też bylo spotkać absolwentki naszej szkoły: Wiktorię Samsel i Kingę Staszyńską, które zdobyły mistrzostwo w kategorii gimnazjów. Tenisistom gratulujemy pucharów i medali, życząc dalszych sukcesów w zaczynającym się dopiero sezonie tenisowym. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
XIII Powiatowy Konkurs SKO
20 października 2016.r w Szkole Podstawowej im Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tereszewie odbył się Powiatowy Konkurs Plastyczny promujący działalność SKO i PKO. Była to już trzynasta edycja tego konkursu. Naszą szkołę reprezentowała Paulina Arentowicz z klasy drugiej, Martyna Groszkowska uczennica klasy trzeciej i Zuzanna Stanowicka z klasy szóstej. Każda nasza reprezentantka wykonywała pracę plastyczną w swojej kategorii wiekowej. Tematyka prac konkursowych była następująca: -Pierwsza kategoria wiekowa, klasy 1-2: ,,Wesoła skarbonka” -Druga kategoria wiekowa, klasy III-IV ,,Plan lekcji z motywem SKO” --Trzecia kategoria wiekowa ,klasy V-VI ,,Zilustrowanie wybranego przez siebie przysłowia o oszczędzaniu” Po całogodzinnej pracy komisja oceniła wykonane prace. Po ocenie jury okazało się, że Zuzia Stanowicka zajęła pierwsze miejsce wśród uczniów klasy V-VI, Martyna Groszkowska otrzymała dyplom za udział, a Paulina Arentowicz uplasowała się na trzeciej pozycji w najmłodszej grupie wiekowej. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i upominki, co spowodowało, że wracaliśmy do domu w dobrych humorach. (Tekst i zdjęcia w albumie: Bożena Hoppe)
Wizyta w Muzeum Przyrody w Jeleniu
Dnia 19 października 2016 roku cała klasa druga wybrała się do Siedziby Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu. W budynku siedziby mieści się Muzeum Etnograficzne , Muzeum Przyrody i sala dydaktyczna. W Muzeum Etnograficznym im. Edwarda Klemensa w Jeleniu mogliśmy oglądać eksponaty związane z dawnym codziennym życiem mieszkańców wsi. Uczniowie obejrzeli wiele różnych przedmiotów, w tym m.in. stare żelazka na duszę i węgiel, maglownice, przyrządy do wydobywania torfu, narzędzia rolnicze, wyposażenie dawnej sali szkolnej, liczne dokumenty, pieniądze oraz stare fotografie . Następnie obejrzeliśmy eksponaty w Muzeum Przyrody. Mogliśmy podziwiać wiele gatunków zwierząt i sytuacji , w jakich można spotkać odpowiednie gatunki zwierząt w naturze. W Muzeum znajdują się także liczne fotografie fauny i flory oraz eksponowane w gablotach kolekcje motyli, chrząszczy, skał i minerałów. Po zakończeniu zwiedzania uczniowie klasy drugiej brali udział w zajęciach dydaktycznych o temacie: Dary lasu. Na zakończenie mieliśmy okazję zobaczyć budki dla przeróżnych ptaków. Wizyta w Welskim Parku Krajobrazowym dostarczyła dzieciom wielu nowych wiadomości i niezapomnianych wrażeń. (Tekst i zdjęcia w abumie: Bożena Hoppe)
Archiwum Aktualności