10 kwietnia 2019 roku uczciliśmy IX rocznicę posadzenia Dębu Pamięci na skwerku w Gwiździnach. Rośnie on tam od dziewięciu lat na cześć zamordowanego w Miednoje asp. Franciszka Chały, a także na cześć wszystkich ofiar sowieckiego mordu tamtego czasu i tych, którzy tragicznie zginęli w roku 2010 pod Smoleńskiem z parą prezydencką Lechem i Marią Kaczyńskimi na czele. Dąb z małej sadzonki stał się przez te lata młodym drzewem, co z radością zauważyli goście uroczystości. Niech wraz z jego wzrostem utrwala się nasza pamięć o tragicznej przeszłości, bo jest ona niezbędna do budowania dobrej przyszłości naszego narodu. Społeczność Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach pod przewodnictwem sztandaru udała się na skwer. Tam otoczyliśmy kręgiem Dąb Pamięci. Stanęli wśród nas: Dyrektor naszej szkoły Hanna Błaszkowska, Starosta nowomiejski Andrzej Ochlak, Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski, Komendant powiatowy Policji Jacek Drozdowski, Kierownik Biblioteki Publicznej w Gwiździnach Jolanta Górtatowska. Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska przypomniała okoliczności posadzenia Dębu przed dziewięcioma laty. Nasi uczniowie uczcili znanych i bezimiennych bohaterów związanych z rocznicą, poetyckim montażem słowno - muzycznym. Była też chwila ciszy, złożenie kwiatów i zapalone przy Dębie znicze naszej pamięci. Rocznicowe obchody przygotowali nauczyciele: Paulina Bieńkowska, Henryk Zagórski, Mateusz Deredas. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Aktualności
IX Rocznica posadzenia Dębu Pamięci
Ogłoszenie!
Prosimy Rodziców o zapoznanie się z treścią ogłoszenia Dyrektora szkoły zamieszczonego poniżej.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
Dnia 28 marca 2019r. w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". OTWP ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. W Turnieju Wiedzy Pożarniczej wzięły udział cztery uczennice z naszej szkoły: Martyna Groszkowska , Milena Leśniewska - obie uczennice klasy piątej. Milena i Martyna startowały w pierwszejnajmłodszej grupie wiekowej.Starsza grupę wiekową reprezentowały Agnieszka Wadecka z klasy siódmej i Joanna Marszelewska uczennica klasy ósmej. Wszystkie nasze dziewczyny zajęły bardzo dobre miejsca. Martyna Groszkowska zajęła pierwsze miejsce, Milena Leśniewska trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej.W grupie starszej Joanna Marszelewska uplasowała się na trzecim miejscu, a Agnieszka Wadecka zajęła czwarte miejsce. Zdobywczyni pierwszego miejsca Martyna Groszkowska wzięła udział w eliminacjach powiatowych , które odbyły się 5 kwietnia 2019 r. w Grodzicznie. Tutaj Martyna zajęła piąte miejsce. Gratulujemy naszym młodym pasjonatkom pożarnictwa i życzymy sukcesów w przyszłym roku. (Tekst i zdjęcia w albumie: Bożena Hoppe)
Powiatowy Konkurs Ortograficzny: "O złote pióro Starosty"
W Szkole Podstawowej w Nowym Grodzicznie odbyły się powiatowe eliminacje konkursu ortograficznego „O Złote Pióro Starosty”. Do rywalizacji stanęło 40 uczniów, laureatów eliminacji miejskich i gminnych w kategoriach klas IV-VI i klas VII-VIII szkół podstawowych i klas III gimnazjum oraz szkół ponadpodstawowych. Wszyscy uczestnicy dzielnie walczyli z niełatwym tekstem dyktanda przygotowanego przez Oddział Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Naszą szkołę i gminę Nowe Miasto Lubawskie reprezentowała Milena Leśniewska, uczennica klasy V. Nie udało się jej zająć miejsca na podium, ale „zdążyła się już zahartować w wewnątrzszkolnych i gminnych eliminacjach, i nie zawahała się użyć w dyktandzie słów naszpikowanych niebłahymi hakami”. (Tekst: Hanna Błaszkowska; zdjęcia w albumie: Hanna Błaszkowska, Grażyna Jonowska)
Srebro naszych lekkoatletek w trójboju
4 kwietnia 2019 roku na boisku Społecznej Szkoły Podstawowej w Tylicach odbył się Gminny Trójbój Lekkoatletyczny dla dziewcząt i chłopców urodzonych w roku 2008 i młodszych. W słońcu, ale i w chłodnym wietrze do zawodów stanęli nasi reprezentanci pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego:. lekkoatletki: Maja Czołba, Wiktoria Hincmann, Aleksandra Preuss, Paulina Arentowicz i Rozalia Bednarczyk; lekkoatleci: Adam Wiśniewski, Bartosz Górtatowski, Adam Kopański, Adam Ufa i Kuba Wiśniewski. Od tego roku władze Szkolnego Związku Sportowego wprowadziły zmianę w trójboju polegającą na zastąpieniu obcjonalnego biegu długiego obowiązkowym skokiem w dal. Pozostałe konkurencje, a więc bieg na 60 m i rzut piłeczką palantową pozostały bez zmian. Wszystkie uzyskane wyniki poszczególnych zawodników przeliczone zostały na punkty zgodnie z obowiązującymi tabelami lekkoatletycznymi. Do klasyfikacji drużynowej liczyły się rezultaty czterech najlepszych zawodników z każdej szkoły. Do lekkoatletycznej rywalizacji zgłosiły się wszystkie szkoły gminy Nowe Miasto Lubawskie. Nasza męska reprezentacja uplasowała się po dzielnej walce tuż za podium, co jest dobrym wynikiem zważywszy, że poza jednym zawodnikiem pozostali legitymują się rocznikiem 2009. W trójbojowej rywalizacji duży sukces odniosła nasza dziewczęca drużyna, również złożona z dwóch roczników, zajmując II miejsce w gminie. Ważnym rezultatem jest też II miejsce Mai Czołby w klasyfikacji indywidualnej. Dziękujemy uczniom za start, walkę fair play i gratulujemy osiągniętych wyników. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Awans Martyny do rejonowego konkursu
2 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim o godz. 9.00 odbyły się elimancje powiatowe XXXVII konursu pod nazwą ,,Spotkania z poezją''. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VIII: Martyna Smyka. Interpretowała jeden utwór poetycki oraz fragment prozy, komisja oceniała również: kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny i dobór repertuaru do wieku oraz osobowości dziecka. Mimo ogromnej konkurencji Martynie udało się zakwalifikować do Konkursu Rejonowego, który odbędzie się 26 kwietnia 2019 r. o godz. 9.00 w Lubawie w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie. Serdecznie gratulujemy Martynie i życzymy dalszych sukcesów. (Tekst: Paulina Bieńkowska)
Ubezpieczenie dzieci rolników od następstw nieszczęśliwych wypadków
PT KRUS informuje, że w dniu 28.09.2018r. Zarząd Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników zawarł z Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych umowę grupowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób dzieci osób objętych ubezpieczeniem społecznym rolników w pełnym zakresie.
W załączeniu przekazujemy Państwu ulotkę informującą o zakresie ubezpieczenia i wysokości świadczeń z prośbą o przekazanie ww. informacji dzieciom i rodzicom.
Lidia Kołecka
PT KRUS Nowe Miasto Lubawskie
tel. 56 4727414(Informację zamieszczamy na prośbę PT KRUS Nowe Miasto Lubawskie)
Ogłoszenie o konkursie
Na prośbę Referatu Oświaty Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie zamieszczamy informację o ogłoszeniu konkursu na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jamielniku. Szczegóły poznać można klikając na poniższy link:
http://bip.gminanml.pl/wakaty/111/44/Dyrektor_Szkoly_Podstawowej_im__Jana_Pawla_II_w_Jamielniku/
Rekolekcje Wielkopostne
W dniach 26-29 marca 2019 r. w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne, których celembyło ożywienie życia religijnego, wewnętrznego nawrócenia, przygotowanie do sakramentu pojednania, pełniejszego uczestniczenia w Eucharystii oraz nawiązania osobistej relacji z Bogiem. Był to to czas wdzięczności za łaskę wiary, wyciszenia i wsłuchania w Słowo Boże, które głosił dla nas ks. Józef Cierkowski oraz ks. Łukasz Skarżyński z Torunia. Ten wyjątkowy czas rozpoczęliśmy w parafialnym kościele uroczystą Mszą Świętą. Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie odbyła się nauka rekolekcyjna oraz konkurs wiedzy religijnej. Następnego dnia o godz. 8 00 po przywitaniu księdza rekolekcjonisty odbyła się nauka przeplatana śpiewem z elementami tańca. W tym dniu odbyło się również nabożeństwo pokutne z możliwością przystąpienia do sakramentu pojednania. Trzeciego dnia po nauce rekolekcyjnej udaliśmy się do kościoła na Drogę Krzyżową. Na zakończenie rekolekcji posileni Eucharystią otrzymaliśmy błogosławieństwo z rak księdza rekolekcjonisty. Życzymy wszystkim uczestniczącym w rekolekcjach, aby usłyszane Słowo Boże owocowało dobrem, którym będziemy umieli dzielić się z innymi. (Tekst: Anna Żuralska)
Sprawny Maluch
28 w marcu 2019r w Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku odbyła się impreza rekreacyjno- sportowa ,, Sprawny Maluch”. W spotkaniu wzięły dzieci z klas „0” szkół podstawowych powiatu nowomiejskiego.Przedszkolaków przywitał starosta nowomiejski Andrzej Ochlak. Imprezę prowadził Ryszard Krzemieniewski.Głównym celem imprezy było propagowanie aktywnych form, spędzania czasu przez najmłodszych.Reprezentacje klas „0” (13 drużyn) rywalizowały w łatwych, prostych i przyjemnych konkurencjach rekreacyjno-sportowych.Impreza przebiegała w bardzo radosnej atmosferze. Podczas sportowych zmagań młodych sportowców liczył się przede wszystkim udział i wesoła zabawa. Nie liczył się wynik,a wszystkie dzieci otrzymały , medale, nagrody i słodycze. Każda grupa otrzymała też piłkę oraz dyplomy. Nasze dzieciaki wróciły bardzo zadowolone, tym bardziej, że były to ich pierwsze sportowe zmagania. Gratulujemy i dziękujemy rodzicom, za to, że uczestniczyli w naszym wyjeździe. (Tekst i zdjęcia w albumie: Bożena Hoppe)
Powiatowy Turniej SKO w Tereszewie
To już tradycja, że nasi uczniowie biorą udział w turnieju SKO, który każdego roku odbywa się w szkole w Tereszewie. Zadania turniejowe nie są łatwe ponieważ dotyczą raczej poważnej ekonomii w wersji dla dzieci. Trzeba się wykazać znajomością znaków szczególnych znajdujących się na banknotach. Konieczna jest też znajomość terminów ekonomicznych np. gdzie produkuje się monety lub jak nazywa się elektroniczną walutę. W tym trudnym konkursie reprezentowali nas: Dawid Duliński z klasy 1 oraz Kacper Bańka i Szymon Wiśniewski z klasy 2. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali atrakcyjne nagrody i z uśmiechem na ustach wracali do domu, a specjalną niespodzianką była żyrafka Lokatka, która zachęcała do oszczędzania. (tekst i zdjęcia Emilia Dembińska)
Podium małych sportowców
27 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej w Radomnie odbył się Gminny Turniej Sportowy dla klas I-III ,,Jestem sprawny na 6”. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie z klasy II w składzie : Wiktor Bielicki , Dominik Duliński, Kacper Hincmann, Mikołaj Waruszewski, Lena Dobracka, Paulina Groszkowska i Dominika Marchlewska oraz jedna uczennica z klasy I, Amelia Hincmann. Każda drużyna startowała w 6 konkurencjach sprawnościowych. Rywalizacja nie była łatwa, ale nasza dzielna drużyna wywalczyła podium – zdobyła III miejsce. Serdecznie gratulujemy młodym sportowcom i życzymy im kolejnych sukcesów.( Tekst i zdjęcia w albumie : Maria Przeradzka )
Informacja dla rodziców
Prosimy Państwa o zapoznanie się z ważnymi informacjami Dyrektora szkoły, dotyczącymi wzajemnego komunikowania się. Znajdują się one w linku poniżej. Można też zapoznać się z nimi w zakładce: "Rodzice".
Pomoc misjom
25 marca 2019 roku do naszej szkoły wpłynęło podziękowanie od ks. prał. Tomasza Atłasa, dyrektora krajowego PDM dla Koła Misyjnego działającego przy naszej placówce, którego uczestnicy w grudniu przygotowali kiermasz świąteczny w celu zebrania funduszy dla dzieci z Rwandy i Burundii. Na podziękowaniu znalazły się m. in. takie słowa; " Spieszycie z konkretną pomocą do tych, którzy żyją w tych maleńkich krajach z bardzo bolesną historią. Przez swoją kolędniczą i misyjną posługę sprawiacie, że w tych zakątkach Afryki działalność misyjna i przyszłość dzieci staną się łatwiejsze i radośniejsze. W ich imieniu bardzo wam za to dziękuję!" Pomoc misyjna stała się tradycją naszej szkoły. Taka akcja wspierająca misje odbyła się w naszej szkole po raz trzeci. Uczestnicy Koła Misyjnego z wielkim zaangażowaniem biorą udział w przygotowaniach pomocy potrzebującym. Życzymy naszym "szkolnym misjonarzom", aby ich zapał nie ustawał i potrafili zawsze wspierać swoich rówieśników modlitwą i pomocą materialną. (Tekst i zdjęcia w albumie: Anna Żuralska)
Wyjazd zawodoznawczy
25 marca 2019 roku uczniowie klasy ósmej pod opieką wychowawczyni Anny Żuralskiej uczestniczyli w wyjeździe zawodoznawczym, którego celem było zapoznanie się z zawodami Powiatowej Komendy Policji w Nowym Mieście Lub. oraz firmy Expom w Kurzętniku. W policji przywitała nas pani mł. asp. Ludmiła Mroczkowska, która po przedstawionej prezentacji multimedialnej w ciekawy i wyczerpujący sposób omówiła pracę osób tej profesji. Po wspólnym zdjęciu i podziękowaniu uczniów udaliśmy się do firmy Expom, gdzie również zostaliśmy serdecznie przyjęci. Przez prawie dwie godziny uczniowie poznawali i mogli na żywo zobaczyć jak funkcjonuje takie przedsiębiorstwo. Pracownicy firmy oprowadzali nas po halach produkcyjnych, laboratorium. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądają specjalistyczne maszyny i urządzenia oraz ich obsługa potrzebne do produkcji na potrzeby branż m.in. morskiej, energetycznej i maszynowej. Na zakończenie uczniowie obejrzeli film o firmie w stołówce na której czekały na nas łakocie, napoje i gadżety. Uwieńczeniem pobytu było podziękowanie uczniów za miłe przyjęcie. Życzymy naszym przyszłym absolwentom, aby ten wyjazd był aspiracją do poszukiwania swojej przyszłej drogi zawodowej. (Tekst i zdjęcia w albumie: Anna Żuralska)
Awans do wojewódzkiego finału w biegach przełajowych
22 marca 2019 roku na terenie MOSiR w Nowym Mieście Lubawskim spotkali się uczniowie z terenu naszego powiatu, aby rywalizować w biegach przełajowych o prawo startu w finale wojewódzkim. Jest teraz czas wychodzenia z sal gimnastycznych i doskonalenia umiejętności związanych z konkurencjami lekkoatletycznymi. Aby jednak przygotować się należycie do tych zawodów, potrzeba o wiele więcej czasu. Właściwą gotowość do przełajowej rywalizacji prezentowali jedynie zawodnicy trenujący tę dyscyplinę. Dlatego na starcie poszczególnych dystansów stanęli przede wszystkim uczniowie, których pociąga rywalizacja biegowa, z nastawieniem na sprawdzenie swoich możliwości na progu sezonu lekkoatletycznego. Wśród reprezentujących naszą szkołę uczniów pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego znaleźli się: Mateusz Waruszewski (1500 m), Dominik Dembiński (1000 m), Bartosz Górtatowski (800 m), Kuba Wiśniewski (800 m) i Rozalia Bednarczyk (600 m). Przy sprzyjającej pogodzie cwlw startujących zostały osiągnięte. Nasi reprezentanci z powodzeniem rywalizowali często ze starszymi rywalami w swoich kategoriach wiekowych. Według nieoficjalnych wyników zyskaliśmy prawo do startu w finale wojewódzkim. Czekamy teraz na oficjalny komunikat z tej imprezy sportowej. Gratulujemy naszym zawodnikom dobrego startu i woli walki na biegowych trasach. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Powitaliśmy wiosnę
Dnia 21 marca społeczność naszej szkoły celebrowała nadejście kalendarzowej wiosny. Na początku obchodów każda klasa zaprezentowała prace plastyczne oraz kostiumy przedstawiające uosobienia Pani/Pana Wiosny. Wszystkie prace wykonane zostały z materiałów ekologicznych lub ulegających procesowi recyklingu. Kolejnym punktem dnia był szkolny "Talent Show", w którym reprezentanci klas demonstrowali swoje talenty. W konkursie wyłoniono troje zwycięzców. Miejsce pierwsze zajął Jakub Gajkowski (klasa VIII), który zachwycił jury swoimi rysunkami. Miejsce drugie przypadło Joannie Marszelewskiej (klasa VIII), która w zaskakującym czasie zdołała ułożyć kostkę Rubika. Miejsce trzecie wyśpiewała sobie Agnieszka Wadecka (klasa VII). Finaliści plebiscytu wygrali słodkie upominki. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali nagrodą pocieszenia w postaci wafelków. Po gali talentów, nadszedł czas na wspólne odśpiewanie piosenek o tematyce wiosennej oraz spalenie Marzanny. Impreza przygotowana była Przez Pana Mateusza Deredasa oraz Pana Macieja Szymańskiego. (Tekst: Maciej Szymański; zdjęcia walbumie: Henryk Zagórski)
Międzynarodowy "Kangur matematyczny"
21 marca 2019 roku przypadł w trzeci czwartek marca, kiedy to organizowany jest Międzynarodowy Konkurs ,,Kangur Matematyczny”. W konkursie bierze udział około 30 krajów, a wywodzi się on z Australii. W naszej szkole tego dnia do zmagań z kangurowymi zadaniami przystąpiło 13 uczniów z klas IV – VIII. Konkurs ten bada nie znajomość wzorów a przede wszystkim logiczne myślenie. W czasie 75 minut miłośnicy matematyki rozwiązywali test zawierający od 21 do 30 zadań w zależności od kategorii wiekowej. Po skończonym wysiłku umysłowym uczniowie otrzymali układankę logiczną w postaci kuli. Wszystkim uczestnikom życzymy jak najwyższych wyników, które poznamy pod koniec maja bieżącego roku. (Tekst i zdjęcia w albumie : Maria Przeradzka)
Uwaga! Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dotyczącą turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci rolników. Informację zamieszczamy na prośbę nowomiejskiego KRUS (link poniżej)
Kolejna noc w szkole
15 marca 2019 roku odbyła się kolejna "noc w szkole" tym razem z udziałem uczniów klasy ósmej. Podczas tej imprezy młodzież pod opieką wychowawczyni Anny Żuralskiej oraz rodziców doświadczała wspaniałej zabawy poprzez gry integracyjne, rozgrywki na hali sportowe, wspólny posiłek i wartościowy film. Noc w szkole była też dobrym czasem sprawdzenia swoich umiejętności sportowych z udziałem rodziców, gdyż został rozegrany mecz piłki siatkowej uczniowie kontra rodzice i wychowawczyni. Zabawy i emocji było dużo. Obecność rodziców była też okazją do wspaniałego wspólnego spędzenia czasu ze "szkolną rodziną". Bardzo dziękujemy za wsparcie w sprawowaniu opieki i wspólną zabawę Pani Ewie Gajkowskiej i Pani Magdalenie Marszelewskiej, które pozostały z nami do rana oraz Pani Dorocie Dereszewskiej, Pani Wiolettcie Boczek oraz Panu Jackowi Leśniewskiemu. Noc minęła szybko i owocnie. Po uporządkowaniu zajmowanych pomieszczeń o godz. 7 30 wróciliśmy do swoich domów. (Tekst i zdjęcia w albumie: Anmna Żuralska)
Archiwum Aktualności