• Tydzień dla mózgu

          • Tydzień dla Mózgu 🧠

            W naszej szkole po raz pierwszy odbyły się obchody Europejskiego Dnia Mózgu w ramach szkolnego „Tygodnia dla Mózgu”. Dzień ten ma na celu promocję zdrowego trybu życia oraz przypomnienie jak duży wpływ ma styl naszego życia na funkcjonowanie mózgu.

            Uczniowie każdego dnia realizowali inne zadania.

            We wtorek dowiedzieli się, dlaczego mózg potrzebuje chwile odpoczynku i w jakiej sytuacji najlepiej się relaksuje. Do tego zadania zostali poproszeni o przyniesienie poduszek, kocyków itp., a wychowawcy zadbali o odpowiednią muzykę. Kto chciał mógł wziąć udział w konkursie plastycznym pod nazwą „ Kiedy i jak relaksuje się mózg?”

            W środę wszyscy obejrzeli krótki film dotyczący najważniejszych informacji o mózgu i wykonali mandale

            Czwartek to klasowy zawrót głowy z  grami planszowymi i  pobyt na świeżym powietrzu

            Na zakończenie w piątek każda klasa zapoznała się z najnowszym talerzem zdrowego żywienia i wykonała zdrowe kanapki.

            Uczniom podobała się akcja zdrowotna, dlatego w kolejnym roku będzie kontynuowana.

            (Tekst i zdjęcia E. Dembińska)

             

        • BÓBR - Międzynarodowy Konkurs Informatyczny
          • BÓBR - Międzynarodowy Konkurs Informatyczny

          • Konkurs informatyczny

            Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy w tym roku szkolnym wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „Bóbr”. Krzysztof Groszkowski wywalczył wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

            (tekst i zdjęcia E. Dembińska).

             

          • Spotkanie z psychologiem

          • W ramach działań profilaktycznych realizowanych przez Szkołę odbyło się spotkanie z uczniami klasy 8 i rodzicami, które poprowadziła psycholog Paulina Morenc z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Mieście Lubawskim.

            Spotkanie zaplanowano w naszej Szkole 15 marca 2023 roku. Tematem pogadanki były właściwe relacje w grupie rówieśniczej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy VIII.  Psycholog poruszyła i dokładnie omówiła zagadnienia dotyczące budowy właściwych relacjiw grupie rówieśniczej oraz zagrożenia wynikające ze złych relacji w różnych sytuacjach życia  codziennego. W drugiej części spotkania tematem były “Narkotyki i dopalacze”. Psychologpodczas rozmowy z dziećmi uświadamiała ich czym są substancje psychoaktywne. Przedstawiła cechy ich działania, a także wyjaśniła, dlaczego ich zażywanie jest tak niebezpieczne. Dokładnie omówiła fakty i mity na temat używek. Poruszyła temat napojów energetyzujących jako trucizny dla młodych osób. Spotkanie zakończyła pogadanką o tym, jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków i dopalaczy. Prelekcja dotyczyła również problemów młodych ludzi takich jak: depresja, samotność i odrzucenie rówieśników. Psycholog objaśniała jak rozpoznawać problemy młodzieży, jak wspierać kolegów i koleżanki w trudnych sytuacjach, a także wskazała, do kogo należy zwrócić się o pomoc, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pogadanka z psychologiem spotkała się z dużym zainteresowaniem. Uczniowie aktywnie w nich uczestniczyli. Odpowiadali na zadawane pytania, opowiadali o swoich przeżyciach, a także dzielili się opinią na temat poruszanych zagadnień i problemów. Pani psycholog poprowadziła też prelekcję dla rodziców na temat „Wspieranie dziecka w kryzysie”. Zgromadzonych przywitał pan Henryk Zagórski, dyrektor szkoły. Celem pogadankibyło dostarczenie rodzicom wiedzy dotyczącej kryzysów u dzieci i młodzieży oraz działań wspierających, doskonalenie komunikacji z własnym dzieckiem oraz budowanie pozytywnych relacji w rodzinie. Priorytetem naszej szkoły jest ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego naszych uczniów i zależało nam bardzo, aby skorzystało z tej oferty jak najwięcej rodziców. Po spotkaniu była możliwość indywidualnych konsultacji i rozmów z panią psycholog. Zachęcamy rodziców do aktywnego udziału w następnych spotkaniach. Koordynatorem spotkania była Hanna Błaszkowska, pedagog szkolny.

          • Dzień Otwarty w ZS im C. K. Norwida

          • Dzień Otwarty w Zespole Szkół im.C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim Uczniowie klasy ósmej wraz z wychowawcą wybrali się 9 marca 2023r. do Zespołu Szkół im. C.K.Norwida w Nowym Mieście Lubawskim. Uczniów powitała pani dyrektor szkoły wraz z doradcą zawodowym. Ósmoklasiści zwiedzili szkołę, obejrzeli prezentację z ofertą edukacyjną tej szkoły, zapoznali się z profilami kształcenia, ciekawymi projektami, a także
            porozmawiali z uczniami i uzyskali odpowiedzi na wszystkie pytania. Przyszli kandydaci klas I poznali silne strony tej placówki, możliwości rozwoju, wysoki poziom dydaktyczny. Dla klasy ósmej było to atrakcyjne spotkanie.

             

            Tekst: Hanna Błaszkowska

        • Pierwszy Dzień Wiosny w Oddziale Przedszkolnym
          • Pierwszy Dzień Wiosny w Oddziale Przedszkolnym

          • Dnia 21 marca w oddziale przedszkolnym szkoły w Gwiździnach z okazji Pierwszego Dnia Wiosny został zorganizowany ,,Pokaz Mody Wiosennej”. Dzieci z grupy ,,Biedronki”, pod kierunkiem Agaty Olszewskiej, miały przyjemność zaprezentować przed społecznością szkolną oraz rodzicami własnoręcznie zaprojektowaną, kolorową kolekcję wiosenną. Pokaz mody przebiegł w cudownych, wiosennych humorach przy nastrojowych utworach muzycznych. Kreacje były bardzo oryginalne. Wykonano je z wszelkich dostępnych materiałów: folii, bibuły, wstążek, tkanin, kartonu i kwiatów. W przedszkolu oraz szkole zagościła prawdziwa wiosenna aura. Pomysłowość dzieci i rodziców była niewyczerpana. Po wybiegu spacerowała główna bohaterka pokazu Pani Wiosna. Wszyscy bawili się wyśmienicie.

            Tekst i zdjęcia: Agata Olszewska

        • Powitanie wiosny - 21 marca 2023
          • Powitanie wiosny - 21 marca 2023

          • Koniec zimy!

            Dnia 21 marca 2023 w dzień kalendarzowej wiosny uczniowie wraz z nauczycielami oraz rodzicami obchodzili pierwszy dzień wiosny. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji.

            Tego dnia uczniowie zamienili tradycyjne plecaki na torby, reklamówki, walizki oraz wszelkie inne opakowania, w które można było spakować przedmioty niezbędne do zajęć lekcyjnych.

            Obchody rozpoczęły się o godzinie 10.00 od wystawienia sztuki teatralnej pt: „Opowieści z Narnii” pod kierownictwem Pani Hanny Błaszkowskiej z udziałem uczniów klas V i VI. Uczniowie stanęli na wysokości zadania! Wspaniale odegrane role, gestykulacja, intonacja, stroje oraz gadżety. Cała społeczność szkolna mogła podziwiać talent aktorskich naszych młodych artystów. Mieliśmy okazje przenieść się na chwilę do baśniowej Narnii….

            Kolejnym punktem był Wiosenny Spacer przez wieś. Po spacerze wszyscy uczestniczyli w spaleniu Marzanny, czyli symbolicznym pożegnaniem zimy.

            Ostatnią atrakcją był szkolny „Mam talent”. Swoje talenty zaprezentowało 13 uczniów. Uczestnicy zaprezentowali talenty muzyczne, akrobatyczne oraz plastyczne. Jury miało bardzo trudne zdanie z przyznaniem nagród głównych, ponieważ wszystkie występy były wyjątkowe.

            1 miejsce exe quo Jowita Kazimier oraz Oliwia Kazimier

            2 miejsce exe quo Duet wokalny Amelia Hincmann i Jakub Wolicki oraz Paulina Arentowicz.

            Dziękujemy również oddziałowi przedszkolnemu za wiosenny pokaz mody, który umilił nam czas podczas narad jury.  

             

            Tekst i zdjęcia: Sylwia Nowak

        • Wycieczka klas I i V na Kurzą Górę
          • Wycieczka klas I i V na Kurzą Górę

          • Dnia 24 lutego 2023 uczniowie klasy I oraz V wraz z wychowawczyniami Panią Marią Przeradzką oraz Panią Sylwią Nowak udali się na wycieczkę na Kurzą Górę. Uczniowie mieli okazję podziwiać walory przyrody wędrując ścieżką widokową. Kurza Góra całorocznie oferuje spacery po zjawiskowej Wieży Widokowej drewniana ścieżką o długości prawie 2km! Ścieżka jest ubogacona w edukacyjne i multimedialne opowieści o czasach średniowiecznych. Uczniowie byli zachwycenie widokami pobliskiego Kurzętnika oraz Nowego Miasta. Po wyczerpującym spacerze wszyscy udali się do restauracji w celu podładowania akumulatorów.

             

            Tekst i zdjęcia: Sylwia Nowak

        • Kangur Matematyczny  2023
          • Kangur Matematyczny  2023

          • Po raz kolejny w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs ,"Kangur Matematyczny". W tym roku była to już XXXII edycja. Wzięło w niej udział 6 uczniów. Byli to :

            1. Igor Wiśniewski – kl. II ( kat. Żaczek)
            2. Krzysztof Groszkowski – kl. III ( kat. Maluch)
            3. Dawid Duliński – kl. V ( kat. Beniamin)
            4. Cezary Dąbrowski – kl. V ( kat. Beniamin)
            5. Paulina Groszkowska – kl. VI (kat. Beniamin)
            6. Szymon Wiśniewski – kl. VI (kat. Beniamin)

            Chwilę przed godziną  9.00  Dyrektor szkoły, pan Henryk Zagórski przywitał uczniów, rozpakował w ich obecności zestawy zadań i życzył im owocnej pracy nad rozwiązywaniem niełatwych zadań konkursowych. Każdy uczeń w czasie 75 minut zmierzył się z zestawem zadań w swojej kategorii wiekowej, poczym zakodowane karty odpowiedzi zapakowano do koperty i przesłano na adres Organizatora Regionalnego w Olsztynie.  Czekamy na wyniki, które będą dostępne na przełomie maja i czerwca.  Organizatorem konkursu w naszej szkole była nauczycielka matematyki, Maria Przeradzka.  

            (Tekst: Maria Przeradzka, zdjęcia: Beata Smolińska)

        • V miejsce w wojewódzkim maratonie piłkarskim
          • V miejsce w wojewódzkim maratonie piłkarskim

          • 17 marca 2023 roku miała miejsce ostatnia odsłona piłkarskiego maratonu w Nowym Mieście Lubawskim. Tym razem do gry stanęli starsi piłkarze ze szkół podstawowych. Nasza reprezentacja wystąpiła w składzie: Bartosz Górtatowski, Adam Ufa, Adam Wiśniewski, Kuba Wiśniewski, Kacper Bańka, Kacper Hincmann, Mikołaj Waruszewski i Szymon Wiśniewski. Los zetknął nas w grupie z rozstawioną Ostródą i dwoma drużynami z nowomiejskich szkół. W pierwszym meczu zyskaliśmy uznanie uczestników turnieju, wygrywając z faworyzowaną Ostródą. Niesieni tą wygraną pokonaliśmy w następnym meczu drużynę nowomiejskij "jedynki" aż 3:0. W ostatnim grupowym meczu wystarczył nam remis, aby stanąć do walki o pierwsze miejsce w całym turnieju. Niestety straciliśmy jedną bramkę i zajęliśmy w grupie miejsce drugie, a w efekcie dalszych zmagań uzyskaliśmy V miejsce w turnieju, który miał rangę wojewódzką. Gra naszych piłkarzy napawa dumą i budzi respekt u przeciwników. Przywieziony z turnieju puchar będzie trwałą pamiątką sportowych przeżyć zakończonego już maratonu piłkarskiego. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski) 

        • Informacja o wynikach rekrutacji na rok szkolny 2023/2024
          • Informacja o wynikach rekrutacji na rok szkolny 2023/2024

          • WYNIKI REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2023/2024

            Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach informuje, że na rok szkolny 2023/2024:do Oddziału Przedszkolnego zostały przyjęte wszystkie dzieci, których rodzice złożyli wniosek lub deklarację w wyznaczanym terminie.

            Pozostało jeszcze 6 wolnych miejsc.

            Do klasy I zostały przyjęte wszystkie dzieci, których rodzice złożyli zgłoszenie w wyznaczonym terminie.

            Pozostało jeszcze 15 wolnych miejsc.

            Rekrutacja uzupełniająca trwać będzie od 20.03.2023r. do 24.03.2023r.

        • Wojewódzkie zmagania piłkarzy
          • Wojewódzkie zmagania piłkarzy

          • 16 marca 2023 roku nasza piłkarska drużyna w kategorii: "igrzyska dzieci" stawiła się do gry w turnieju wojewódzkim w nowomiejskiej hali MOSiR. Oto skład reprezentacji: Kacper Bańka, Dominik Duliński, Kacper Hincmann, Mikołaj Warudzewski, Szymon Wiśniewski, Dawid Duliński, Cezary Dąbrowski, Piotr Hincmann, Filip Sargalski i Jakub Wolicki. W wyniku losowania znaleźliśmy się w grupie z piłkarzami z Ostródy i Nowego Miasta Lubawskiego. Wiadomo było, że łatwo nie będzie. Nasza drużyna rozegrała jednak bardzo dobre mecze, których przebieg pozostanie dobrym doświadczeniem. O wyjściu z grupy decydować musiały zdobyte bramki i dodatkowy mecz z Nowym Miastem. On również zakończył się bezbramkowym remisem i o wszystkim zadecydowały rzuty karne. W tej formie rozstrzygnięcia o miejscu w grupe zabrakło nam jednego trafienia, aby kontynuować walkę o czołowe miejsca. Wyzwanie z jakim się mierzyliśmy najlepiej pokazuje fakt, że nasi rywale z Ostródy wygrali cały turniej. Gratulujemy naszym piłkarzom dobrej gry i wzorowej postawy sportowej. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)

        • Brąz jak złoto
          • Brąz jak złoto

          • 14 marca 2023 roku piłkarska reprezentacja dziewcząt naszej szkoły w kategorii: igrzyska dzieci, wzięła udział w halowym turnieju o randze wojewódzkiej. Drużyna wystartowała pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego w składzie: Paulina Groszkowska, Dominika Marchlewska, Magdalena Napiórkowska, Lena Gawińska, Amelia Hincmann, Jowita Kazimier, Natalia Wolarz i Ewa Wolicka. To był bardzo udany turniej dla naszych piłkarek. Dwanaście drużyn walczyło w pierwszym etapie w grupach. Nasze reprezentantki pokonały swoje rywalki grupowe z Nowego Miasta Lub., Mroczna i Brzozia Lub. Dzięki temu mogły rywalizować z tryumfatorkami innych grup o zwycięstwo w turnieju. Walka była zacięta i pełna emocji. Trzy drużyny zakończyły ją z taką samą liczbą punktów i trzeba było liczyć bramki. W efekcie dziewczęta znalazły się na trzecim miejscu podium. Zważywszy, że pokonały drużynę z Narzymia, która wygrała turniej, można powiedzieć, że zdobyte brązowe medale są jak złote. Warto też podkreślić bardzo dobrą grę wszystkich dziewcząt, które zagrały na miarę swoich możliwości. Nie bez znaczenia jest też sportowa integracja z dziewczętami z Jamielnika i wzajemne wspieranie się w turniejowych rozgrywkach. Wielkie brawa. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)

        • Dzień Kobiet 2023
          • Dzień Kobiet 2023

          • 8 marca 2023 roku tradycyjnie przejdzie do historii szkoły jako wyjątkowy, świąteczny dzień. Wprawdzie ranek był zimowy, ale widok wielu kwiatów na szkolnych korytarzach wprawić mógł wszystkich w wiosenny nastrój. Męska część szkolnej społeczności realizowała tego dnia różne pomysły na to, jak sprawić Paniom i Dziewczętom przyjemność z okazji ich święta. Były przeróżne życzenia, kwiaty, prezenty i wspólne klasowe świętowanie. W ten sposób mężczyźni i chłopcy pokazali jak wielkim szacunkiem i często podziwem darzą swoje koleżanki. Ważne jest, aby okazywali to każdego dnia w szkole i poza nią, a gotowość wszelkiego wsparcia i służenia "mocnym ramieniem"  była dla wszystkich czymś oczywistym. Panie i dziewczęta, niech spełnią się wszelkie wasze marzenia. (Tekst: Henryk Zagórski, zdjęcia w albumie: Agata Olszewska))

        • Warsztaty z robotyki
          • Warsztaty z robotyki

          • 6.03.2023

            W dzisiejszych czasach z technologią mamy do czynienia wszędzie. Jest ona w domu, szkole, na podwórku, placu zabaw itp. Uznaje się, że przyszłość to roboty, komputery i automatyzacja. Technologia to nie tylko uzależnienia od komputerów, telefonów. Można ją wykorzystać w dobry sposób, aby wzbudzić w dziecku nowe zainteresowania. By pokazać aspekt edukacyjny ówczesnej technologii, w Szkole Podstawowej im. Ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach zorganizowano zajęcia z robotyki i programowania dla dzieci. Wprowadziły one dzieci w niezwykły świat nowoczesnych technologii i futurystycznych maszyn. W zajęciach uczestniczyły przedszkole oraz klasy I-III.Zajęcia dostarczyły uczniom wiele frajdy z programowania oraz zabawy z robotami. Uczniowie programując rozwijali umiejętność analitycznego i logicznego myślenia, uczyli się współpracy i kreatywności. (Tekst i zdjęcia w albumie: Agata  Olszewska)

        • Stop przemocy!
          • Stop przemocy!

          • NAGRODY ZA KONKURS STOP- PRZEMOCY.

            Dnia 2 marca odwiedził naszą szkołę Wójt Gminy Pan Tomasz Waruszewski wraz z dyrektorką OSP Panią Anną Pijaczyńską, aby wręczyć nagrody za konkurs pt. ,,Stop Przemocy”, gdzie uczniowie zajęli następujące miejsca:
            klasy V zajęła II miejsce a uczniowie klasy VIII - III miejsce. Prace konkursowe uczniów były wykonywane pod kierunkiem naszej plastyczki pani Mai Grądzkiej. Pomysłodawcą III Gminnego Konkursu Plastycznego pt.: „PRZEMOCY - STOP ” był Gminny Zespół Interdyscyplinarny w Mszanowie, a organizatorem Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie przy współpracy ze szkołami z terenu Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Serdecznie gratulujemy sukcesu naszej szkolnej młodzieży!

            Tekst i zdjęcia: Maja Grądzka

          • Narodowe Święto Chrztu Polski

          • 14 kwietnia Narodowe Święto Chrztu Polski

             

            W celu upamiętnienia chrztu Polski, datowanego na 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego, ustanawia się dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski” – głosi ustawa przyjęta przez Sejm 22 lutego 2019 r.

            Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, które jest uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Miało ono fundamentalne znaczenie polityczne, tożsamościowe, a także kulturowe i wprowadziło rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Był to potężny impuls rozwojowy, który umacniał władzę księcia, wspierał integrację młodego organizmu państwowego, dawał mocniejsze podstawy suwerenności i bezpieczeństwa. Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu za pośrednictwem Czech. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się 14 kwietnia 966 r.

            Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie historycznym i podczas zajęć wykonali plakaty z informacjami na temat chrztu Polski.

            Prace naszych uczniów można obejrzeć na szkolnym holu, gdzie zapraszamy do pochłaniania wiedzy.

             

            Tekst i zdjęcia: Maja Grądzka

          • NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

          •  

            Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny.

            Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

            Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

            Przełom, jaki przyniósł rok 1989, nie od razu przyczynił się do przywrócenia społecznej pamięci o postaciach antykomunistycznego, niepodległościowego podziemia. Przez lata pozostawały bez odpowiedzi starania środowisk kombatanckich, organizacji patriotycznych, stowarzyszeń naukowych, przyjaciół rodzin tych, którzy byli członkami antykomunistycznego podziemia.

            28 lutego 2009 r. z inicjatywy prezesa Janusza Kurtyki i Jerzego Szmida na I Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia NZS 1980 została podjęta uchwała popierająca inicjatywę Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, aby 1 marca ustanowić dniem Żołnierzy Wyklętych.

            Uczniowie podczas zajęć z historii, wykonali projekty tematyczne, które wystawione zostały na holu szkolnym do pochłaniania wiedzy przez resztę szkolnej społeczności.

             

            Tekst i zdjęcia: Maja Grądzka