19 września 2024 roku nasi reprezentanci staneli na starcie sportowej imprezy lekkoatletycznej pod nazwą "Olimpijskie nadzieje". Odbyła się ona na nowomiejskim stadionie MOSiR przy pięknej, letniej wciąż pogodzie i zgromadziła sprtowców z terenu powiatu nowomiejskiego. Dla naszych uczniów były to udane zawody, które potwierdziły ich sportowe talenty możliwości dalszego rozwoju. Wszyscy uzyskali bardzo dobre wyniki. Blisko podium znaleźli się: Piotr Hincmann, który pobiegł na 60 m i Jakub Wolicki, który walczył o najlepszy czas w biegu na 300 m. Na tym ostatnim dystansie sukces odniósł Cezary Dąbrowski, który był najlepszy w swojej serii biegowej i w klasyfikacji końcowej zajął III miejsce na podium. To pierwszy lekkoatletyczny medal dla Czarka. O jeden stopień wyżej na podium stanął Kacper Bańka. Jego osiągnięcie jest szczególne, ponieważ na drugim miejscu podium stawał dwa razy, aby odebrać srebrne medale i trofea za zajęcie II miejsca w konkursie skoku wzwyż i II miejsca w biegu na 1000 m. Dla Kacpra to tym bardziej cenne miejsce, że jego koronnym dystansem lekkoatletycznym jest 600 m. Wielkie brawa dla naszych sportowców, którzy są dobrym przykładem do nsśladowania. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Aktualności
Sukcesy naszych lekkoatletów
Nasze piłkarki i piłkarze na podium
18 września 2024 roku odbył się na bratiańskim Orliku Gminny Turniej Piłki Nożnej dla dziewcząt i chłopców z kategorii wiekowej - igrzyska dzieci, czyli urodzonych w roku 2012 i młodszych. Oto skład obu reprezentacji naszej szkoły: dziewczęta: Lena Gawińska, Jowita Kazimier, Nikola Dembińska, Maja Górtatowska, Alicja Sargalska, Zofia Kalinowska i Iga Dembińska; chłopcy: Dawid Duliński, Piotr Hincmann, Krzysztof Groszkowski, Wiktor Leśniewski, Konrad Wolicki, Marcel Wolarz, Igor Wiśniewski i Dominik Dachowski. Wszystkim naszym zawodnikom towarzyszyły szczególne emocje wynikające z pierwszego w tym roku szkolnym startu. Był to też sprawdzian drużynowej gry w nowych składach. Okazało się, że turniej przebiegł pomyślnie dla obu drużyn, które znalazły się na podium zawodów: chłopcy zajmując II miejsce, a dziewczęta miejsce III. Wszyscy cieszymy się z dobrego startu naszych reprezentantów i liczymy na dalsze informacje o kolejnych sukcesach, do których nas przyzwyczaili. Gratulacje i podziękowania za sportową walkę. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
"Kicia Kocia w Bibliotece" - oddział przedszkolny z wizytą w Bibliotece
17 września dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się z wizytą do Biblioteki Publicznej w Gwiździnach. Pani Jolanta Górtatowska przeczytała dzieciom bajkę pod tytułem:. Przedszkolaki zwiedziły bibliotekę, mogły się również pobawić w kąciku malucha, a także wyklejały plasteliną postacie z bajki.
Tekst i zdjęcia: Hanna Wilczewska
Międzynarodowy Dzień Kropki
16 września dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Przedszkolaki ubrane całe w kropki poznały historię powstania tego dnia, segregowały pod względem wielkości i koloru pompony oraz przeliczały je. Nie obyło się również bez kropkowych śpiewów i tańców. Na zakończenie zabawy dzieci otrzymały odznaki Mistrza Dnia Kropki.
Tekst i zdjęcia: Hanna Wilczewska
Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego 2024
6 września 2024 r. nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, a lekturą tegorocznej edycji był „Kordian” Juliusza Słowackiego. Jak co roku organizacją tego przedsięwzięcia zajęła się Biblioteka Publiczna w Gwiździnach, która zaprosiła do wspólnego czytania pana dyrektora, nauczycielkę języka polskiego, Klub Seniora, czytelników, młodzież szkolną, od lat współpracujących z biblioteką. Uroczystość otworzyła pani Jolanta Górtatowska, kierownik biblioteki, która wprowadziła publiczność w niezwykle podniosły i patriotyczny nastrój. Czytający w tym roku pochylili się nad tekstem niezwykle wymagającym, pełnym artystycznych walorów i rozważań o najistotniejszych sprawach narodu. Wydany sto dziewięćdziesiąt lat temu tekst „Kordiana” na nowo wybrzmiał swoją aktualnością – wierzymy, że jego strofy rozbudziły w czytających i publiczności refleksje nad polską historią. Słowa podziękowań składamy także wszystkim czytającym „Kordiana” oraz publiczności, która w skupieniu słuchała lektury. Żywimy nadzieję, że atmosfera tej uroczystości przetrwa w miłych wspomnieniach, a za rok spotkamy się, by wspólnie delektować się poezją Jana Kochanowskiego – jego pieśniami, fraszkami i trenami.
Tekst i zdjęcia: Hanna Błaszkowska
Inauguracja roku szkolnego 2024/2025
2 września 2024 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta inauguracja roku szkolnego 2024/2025, Cała społeczność szkolna rozpoczęła ten dzień od udziału we mszy świętej, podczas której poświęcono przybory szkolne uczniów klasy I. Następnie wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej, aby powitać nowy rok szkolny. Inauguracyjny program artystyczny przygotowany przez panią Marię Przeradzką i panią Hannę Wilczewską nawiązywał do wakacyjnych wspomnień i powrotu do szkoły. Nie zabrakło też życzeń skierowanych do uczniów i nauczycieli. Ważnym momentem części artystycznej było uczczenie 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej. W swoim wystąpieniu pan dyrektor również przekazał serdeczne życzenia dla przedszkolaków i poszczególnych klas oraz wyraził nadzieję na wszelką pomyślność w nowym roku szkolnym. Po zakończeniu uroczystości uczniowie spotkali się w klasach ze swymi wychowawcami.
(Tekst: Maria Przeradzka; zdjęcia: Hanna Wilczewska)
Zajęcia adaptacyjne w oddziale przedszkolnym
Jak co roku w sierpniu w naszej placówce odbyły się zajęcia adaptacyjne dla dzieci. Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać salę, w której będą przebywały oraz zwiedzić budynek szkoły. Wesoło bawiły się na zabawach kierowanych przez nauczyciela oraz dużo czasu spędzały na przedszkolnym placu zabaw.
Wakacje w oddziale przedszkolnym
Wakacje w oddziale przedszkolnym przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze. Dzieci dużo czasu spędziły w kuchni zamieniając się w małych "kucharzy" i przygotowując między innymi galaretkę z owocami w arbuzie, babeczki oraz pizzę. Przedszkolaki również dużo czasu spędzały na przedszkolnym placu zabaw.
Obiady w roku szkolnym 2024 - 2025
Drodzy Rodzice,
Od tego roku szkolnego formalności związane z korzystaniem z obiadów w szkole załatwiane będą poprzez specjalną aplikację. Załączamy potrzebne informacje dotyczące pobrania aplikacji i korzystania z niej. Korzystający z obiadów refundowanych proszeni są o kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mszanowie. Obiady będą dostępna od 9 września 2024 r.INFORMACJA_DLA_RODZICOW-Gmina_Nowe_miasto_Lubawskie-SP_GWIZDZINY.pdf
Instrukcja_pobrania_aplikacji_Startedu_z_systemem_Android.pdf
Nowy rok szkolny 2024/2025
Kończą się wakacje i czas wracać do szkolnych zajęć. Zapraszamy społeczność szkolną na uroczystą inaugurację kolejnego roku nauki 2 września 2024 roku. Msza święta odprawiona zostanie z tej okazji w parafialnym kościele o godzinie 8:00. Rozpoczęcie nowego roku nauki nastąpi w szkolnej sali gimnastycznej o godz. 9:00.
Kursy busa szkolnego zgodnie z dotychczasowym rozkładem.
Do zobaczenia!
Wyprawka przedszkolna i dni adaptacyjne
Drodzy Rodzice,
Poniżej zamieszczamy informację o elementach wyprawki przedszkolnej na rok 2024 - 2025. Pragniemy też poinformować, że dni adaptacyjne dla dzieci nowo przyjętych do oddziału przedszkolnego zaplanowane są od 19.08.2024 r. do 30.08. 2024 r. od godziny 10:00 do 13:00.
Serdecznie zapraszamy
List w sprawie bezpieczeństwa
Drodzy Rodzice,
Na prośbę Komisji do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnicztwie zamieszczamy poniżej list poświęcony bezpieczeństwu dzieci w czasie wakacji na obszarach wiejskich. Prosimy o zapoznanie się z nim. Bezpieczeństwo jest najważniejse.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
21 czerwca 20203 roku odbyło się uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024. Świętowanie rozpoczęliśmy o godz. 8:00 w kościele parafialnym mszą świętą dziękczynną. O godz. 9:00 rozpoczęły się uroczystości w szkole. Po oficjalnym otwarciu wydarzenia przez przewodniczącą szkoły Paulinę Groszkowską, wprowadzeniu sztandaru oraz odśpiewaniu hymnu, słowa skierował do licznie zgromadzonych Pan Dyrektor Henryk Zagórski, który w swoim wystąpieniu docenił uczniów oraz nauczycieli za całoroczną pracę oraz podziękował rodzicom i organizacjom za wsparcie jakie udzielają szkole. Po krzepiących słowach Pana Dyrektora uczniowie, którzy w minionym roku szczególnie wyróżnili się w procesie dydaktyczno-wychowawczym otrzymali świadectwo oraz nagrodę z gratulacjami pana dyrektora oraz wychowawcy. Tego dnia nie zabrakło także wyróżnień dla uczniów, którzy byli zaangażowani w innych dziedzinach: za osiągnięcia sportowe, 100% frekwencję, oszczędności w SKO, czytelnictwo. Po oficjalnej części uroczystości na scenę wkroczyli uczniowie z oddziałem przedszkolnym na czele, z repertuarem słowno - muzycznym, w którym nie zabrakło także tańca. Szkolna grupa teatralna: Zielona Gęś w przedstawieniu: Żegnaj szkoło, z tobą smutno, bez ciebie niewesoło doceniła całoroczną pracę nauczycieli oraz zwróciła uwagę na bezpieczeństwo w czasie wakacji. Po uroczystym apelu uczniowie wraz z wychowawcami spotkali się w swoich klasach gdzie odebrali świadectwa. Tak pożegnaliśmy rok szkolny 2023/2024 i nie pozostaje nic innego jak: Wakacje czas zacząć… życzymy bezpiecznych, słonecznych dni.
Tekst: Anna Żuralska, zdjęcia: Hanna Wilczewska
Certyfikat dla szkoły za udział w programie Akademia Bezpiecznego Puchatka
W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy I pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Marii Przeradzkiej wzięli udział w XV edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Program ten obejmuje tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech obszarach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Dzieci uczyły się w ciągu roku jak bezpiecznie przechodzić na drugą stronę ulicy, jak poruszać się po drodze, jak zachowywać się w domu, kiedy nie ma rodziców oraz jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć. Utrwalały też numery alarmowe i poznały zagrożenia w Internecie. Po zrealizowaniu tych zagadnień odbył się Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa będący podsumowaniem zrealizowanych zajęć. Wszyscy nasi pierwszoklasiści zdali go celująco, otrzymując maksymalną liczbę punktów. W dniu zakończenia roku szkolnego, wychowawczyni wręczyła każdemu dziecku dyplom uczestnictwa, zaś szkoła otrzymała Certyfikat potwierdzający udział w programie.
Tekst i zdjęcia: Maria Przeradzka
Wycieczka szkolna – TRZY DNI W TRÓJMIEŚCIE
W dniach 3-5 czerwca 2024r. uczniowie z klas 2-4 spędzili trzy dni w Trójmieście. Do Gdańska dotarliśmy pociągiem, a dalej podróżowaliśmy komunikacją miejską, czyli autobusami, tramwajami i SKM. Pierwszego dnia na dobry początek uczniowie na chwilę zostali studentami Uniwersytetu Gdańskiego. Mieli okazję zobaczyć jak wygląda sala wykładowa oraz spotkać się ze studentami i nauczycielem akademickim. Kolejne odwiedzone przez nas miejsce to historyczna Oliwa z przepięknym Parkiem Oliwskim i Katedrą, w której wysłuchaliśmy koncertu organowego. Następne odwiedzone miejsce tego dnia to zoo z możliwością bliskiej obserwacji zgromadzonych w nim zwierząt z całego świata. Na koniec dnia wybraliśmy się do portu lotniczego, gdzie zapoznaliśmy się z halą odpraw i obserwowaliśmy startujące samoloty.
Drugi dzień to zwiedzanie Gdyni. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeliśmy Okręt-Muzeum ORP "Błyskawica" i zbiory Akwarium Gdyńskiego z przepięknymi rybami i innymi zwierzętami zamieszkującymi morza i oceany. Kolejny punkt naszej wyprawy to Sopot z najdłuższym molo nad Morzem Bałtyckim i oczywiście zabytkową latarnią morską, którą obowiązkowo musieliśmy zdobyć pokonując kręte schody prowadzące do tarasu widokowego. Ostatnim punktem drugiego dnia było zwiedzanie wieczorną porą Starego Miasta, a przede wszystkim Długiego Targu. Dotarliśmy do Neptuna boga mórz przechodząc przez Złotą Bramę. W tym momencie zakończyliśmy ucztę dla zmysłów, a rozpoczęliśmy ucztę w dosłownym znaczeniu – czyli zjedliśmy kolację (pizzę) w jednej z restauracji niedaleko Neptuna.
Trzeci dzień powitał nas oczywiście piękną pogodą i akcją powrotu do domu. Wcześniej jednak czekała nas wyprawa statkiem pirackim na Westerplatte. Na Westerplatte była chwila, aby zamoczyć nogi w Bałtyku (do kostek). Celem wyprawy na ten półwysep było zwiedzenie miejsca, na które w 1939 roku spadły pierwsze bomby II wojny światowej. Zapewne w pamięci pozostanie nam napis NIGDY WIĘCEJ WOJNY oraz informacje o bohaterskiej obronie Westerplatte.
Na koniec odwiedziliśmy symbol Gdańska jakim jest Brama Żuraw, czyli dawny dźwig portowy i zjedliśmy obiad w barze „Neptun”. Ostatnim elementem wycieczki był powrót do domu pociągiem do Iławy i przywitanie z RODZICAMI.
Tekst: Emilia Dembińska
Nasi wyróżnieni uczniowie na spotkaniu z wójtem
19 czerwca 2024 roku w świetlicy w Mszanowie odbyło się spotkanie wyróżnionych uczniów ze szkół gminy Nowe Miasto Lubawskie. Przybyli tam oni na zaproszenie wójta gminy Tomasza Waruszewskiego. Nasi przodownicy nauki udali się na spotkanie wraz z dyrektorem szkoły Henrykiem Zagórskim. Gospodarz gminy pogratulował wszystkim wyników w nauce i wielu osiągnięć w różnych dziedzinach. Uczniowie w nagrodę za swoją postawę otrzymali upominki. Słowa uznania usłyszeli też przodownicy od przewodniczącej Rady Gminy Edyty Gorzka oraz radnej Barbary Marciniak. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem. Niech to spotkanie i uznanie ze strony lokalnej władzy umocni naszych uczniów w ich staraniach o dobre wyniki w nauce i rozwijanie swoich talentów. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Wycieczka klasy VI do Torunia
Dnia 18 czerwca 2024 uczniowie klasy VI wybrali się na wycieczkę do Torunia.
Na miejscu zaplanowanych było kilka atrakcji. Pierwszym punktem były warsztaty wyrabiania czekolady w Muzeum Czekolady. Uczniowie z wielkim zapałem słuchali o pochodzeniu czekolady, degustowali 5 rodzajów czekolad, aby na końcu przyrządzić i udekorować własną tabliczkę czekolady. Pogoda sprzyjała więc wszyscy z zapałem korzystali z czasu wolnego na Starym Mieście. Wiele emocji, okrzyków i radości wywołał pobyt w Domu Kłódek Escape Room’ie. Ostatnim punktem wycieczki była Jump Arena Park Trampolin, gdzie uczestnicy wycieczki mogli skakać do woli. Wycieczka do Torunia była świetnie spędzonym czasem. Pełnym śmiechu, radości i wypoczynku.
Tekst i zdjęcia: Sylwia Nowak
Wycieczka klasy I do Płocka
12 czerwca 2024 roku o godzinie 6.30 klasa I pod opieką swojej wychowawczyni pani Marii Przeradzkiej oraz dwie klasy drugie wraz ze swoimi wychowawczyniami ze szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim wyruszyły z Biurem Podróży Marstravel na wycieczkę do Płocka. Pierwszym punktem zwiedzania był Ogród Zoologiczny, gdzie dzieci zobaczyły słonie, żyrafy, tygrysy i inne zwierzęta. Następnym punktem programu był pobyt w Teatrze Dramatycznym i oglądanie przedstawienia o Koziołku Matołku. Po spektaklu teatralnym odbył się spacer ulicami miasta na plac z fontanną i ratuszem. Po dłuższej chwili pobytu przy fontannie, wszyscy uczestnicy udali się nad Wisłę by wyruszyć w rejs statkiem. Pogoda dopisała. Ze statku, przy blasku słońca, dzieci miały okazję obserwować miasto i dwa mosty na Wiśle. Na koniec nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty i posiłku w McDonalds. Około 19-tej godziny wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do domu.
Tekst i zdjęcia : Maria Przeradzka
Bezpieczne wakacje
17 czerwca 2024 roku odwiedziła naszą szkołę przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim, dzielnicowa st. asp. Dorota Kaczmarska. Odbyło się z jej udziałem tradycyjne spotkanie społeczności szkolnej poświęcone zasadom bezpiecznego spędzenia nadchodzących wakacji. Pani Dorota zwróciła uwagę na różne obszary aktywności w tym wyjątkowym czasie, wskazując czynniki zagrażające zdrowiu i życiu uczniów. Omówiła nie tylko warunki bezpiecznego korzystania z kąpieli czy poruszania się po drogach, ale uczulała wszystkich również choćby na zagrożenia wynikające z korzystania z sieci internetowej. Ilość tych ostatnich niestety się zwiększa. Według statystyk w czasie wakacji wciąż najwięcej jest wszelkich tragicznych zdarzeń. Niech ważne prestrogi i instrukcje usłyszane na spotkaniu będą pomocne uczniom w bezpiecznym przeżyciu pięknego wakacyjnego czasu. (Tekst: Henryk Zagórski)
"Dobro rodziny czy nadgodziny" - Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny
"Dobro rodziny czy nadgodziny" - to hasło przyświeca tegorocznym Warmińsko-Mazurskim Dniom Rodziny. Inicjatorzy tej kampanii mówią o wartościach, jakie niesie ze sobą rodzina.
16 czerwca 2024 r. mieszkańcy Gwiździn spotkali się w Szkole Podstawowej, aby świętować to ważne wydarzenie. Tegoroczny festyn rodzinny obfitował w wiele atrakcji. W programie zaplanowano występy wokalne, taneczne, animacje, konkursy z nagrodami, takie jak sportowe potyczki rodzinne czy bieg rodzinny, kawiarenkę oraz darmowy poczęstunek. Organizatorami Dni Rodziny byli: Softys Wsi Gwiździny, Rada Rodziców, KGW Gwiździny, Biblioteka Publiczna, Ochotnicza Straż Pożarna onaz Pracownicy Szkoły Podstawowej. Dziękujemy mieszkańcom za liczne przybycie oraz udział w konkursach. Dziękujemy sponsorom: Klubowi Izbiza, Firmie Drew - Bak, radnej gminnej Pani Wiktorii Samsel oraz Rodzicom.
Teskst i zdjęcia: Sylwia Nowak
Archiwum Aktualności