22 listopada 2023 roku odbył się na Orliku w Bratianie Rejonowy Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt w kategorii: Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Nasza szkoła była współorganizatorem tych zawodów wraz z Warmińsko - Mazurskim Szkolnym Związkiem Sportowym w Olsztynie. W ten mroźny dzień do sportowej rywalizacji na boisku nasze dziewczęta stawiły się mimo niedyspozycji zdrowotnych, aby reprezentować powiat nowomiejski. Oto skład drużyny: Paulina Groszkowska, Dominika Marchlewska, Magdalena Napiórkowska, Lena Gawińska, Amelia Hincmann, Jowita Kazimier, Natalia Wolarz i Ewa Wolicka. Do turnieju zgłosiła się też drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostródzie reprezentująca powiat ostródzki. Mecz rozegrany w czasie 2 razy 10 minut przebiegł pod znakiem naszej przewagi. Jej dowodem były trzy strzelone gole, które dały naszej drużynie zwycięstwo i awans do turnieju regionalnego. Gratulujemy dziewczętom sukcesu i dziękujemy za swietną grę w trudnych warunkach pogodowych. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Mobilne Laboratoria Przyszłości w naszej szkole
21 listopada 2023 roku gościliśmy w szkole edukatorów z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Przeprowadzili oni zajęcia dla uczniów klas: IV - VII. W swej treści nawiązywały one do sprzętu pozyskanego w ramach programu laboratoriów. Podczas warsztatowej pracy uczniowie wykonywali wiele zadań, między innymi z użyciem długopisów 3D. Poza umiejętnościami posługiwania się sprzętem uczestnicy doskonalili też pracę zespołową i indywidualną. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem przystępowali do kolejnych ćwiczeń, a kiedy zajęcia dobiegły końca, zgodnie wystawili im wysoką ocenę i wyrażali zadowolenie z tego, że nogli w nich uczestniczyć. To był dla naszych uczniów dobry, rozwijający czas. Z pewnością warsztaty mogą być zachętą i inspiracją dla zainteresowanych tematyką zajęć laboratoryjnych. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
JESIENNE WARSZTATY pt. ,,Malowanie jesiennych pejzaży na liściu’’.
W naszej szkole odbyły się warsztaty pt. ,,Malowanie jesiennych pejzaży na liściu’’ . Udział w nich wzięły klasy IV-VI, VII, które zostały poprowadzone pod okiem naszej plastyczki. Malowanie jesiennych widoków, wymagało dużej cierpliwości i precyzyjności, gdyż płaszczyzna liścia nie jest duża, więc trzeba było się posługiwać wyłącznie cienkimi pędzelkami. Prace naszych uczniów zostały wystawione na szkolnym holu do obejrzenia przez całą szkolną społeczność jak i dla odwiedzających naszą szkołę.
Tekst i zdjęcia: Maja Grądzka
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 🧒👶
W dniu 20.11 przedszkolaki obchodziły Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Dzieci tego dnia miały ubrania w kolorze niebieskim, kolor ten symbolizuje prawa i wartości, które powinny być przestrzegane. Przedszkolaki dowiedziały się jakie mają prawa oraz kim jest Rzecznik Praw Dziecka.
Tekst i zdjęcia: Hanna Wilczewska
Projekt czytelniczy ,,Mała książka – wielki człowiek’’
Nasi uczniowie z klasy pierwszej podobnie jak w ubiegłych latach, biorą udział w tegorocznej ogólnopolskiej kampanii czytelniczej pod nazwą ,,Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka. Celem akcji jest zachęcenie dzieci do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem rodziców, dziadków i innych bliskich osób. Za sprawą specjalnie przygotowanej dla nich książki, pierwszoklasiści zostali zaproszeni do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność czytania i czerpania radości z lektury czytanej przy wsparciu dorosłych jak i tej odkrywanej samodzielnie. Książkę pt. ,,Wnuczka Antykwariuszka” dzieci otrzymały nieodpłatnie do swoich domowych biblioteczek. Tym samym mają możliwość sięgania po lekturę każdego dnia. W skład pakietu wchodzi również broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o korzyściach płynących ze wspólnego czytania, a także zbiorem rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla pierwszoklasistów. Wszyscy wiemy, że czytanie ma ogromną moc: rozwija wyobraźnię, bogaci słownictwo i wiedzę. Życzymy naszym najmłodszym uczniom czerpania jak najwięcej przyjemności z czytania, szczególnie podczas długich zimowych wieczorów. (Tekst i zdjęcia : Maria Przeradzka)
Przerwa na czytanie
Po raz pierwszy szkoła w Gwiździnach wzięła udział w IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie „Przerwa na czytanie”. Akcja, podczas której chętni czytają bez przymusu, każdy to, na co ma ochotę. Jest to równocześnie akcja, podczas której uczestnicy z całej Polski pobijają rekord w czytaniu na przerwie.
Podczas dużej przerwy uczniowie spotykali się w różnych miejscach w szkole, aby wspólnie poczytać. Każdy przyniósł ze sobą ulubioną książkę. Starsi uczniowie z klas 4-8 czytali młodszym dzieciom z oddziału przedszkolnego i klas 1-3 ich ulubione baśnie. Po wysłuchaniu utworów literackich uczniowie rozwiązywali zagadki i wykonywali piękne zakładki do książki z napisami zachęcającymi do czytania. Podsumowaniem akcji było wspólne zdjęcie z napisem CZYTAMY.
W przedsięwzięciu wzięli udział wszyscy uczniowie ze szkoły przy wsparciu szkolnego Koła Teatralnego.
Głównym celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak, by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Działanie ma zachęcić tych, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek.
Tekst i zdjęcia: Hanna Błaszkowska
UCZNIOWIE AUTORAMI SWOICH KSIĄŻEK 📚📖📙
Uczniowie klas IV-V-VII, wzięli udział w projekcie edukacyjno-artystycznym, poprowadzonym przez Panią Maję Grądzką. Zadaniem każdego ucznia, było napisanie i wykonanie ilustracji do swojej autorskiej książki. Uczniowie mogli napisać książkę na dowolny temat. Książki biorą udział w konkursie i 3 najciekawsze zostaną nagrodzone już niebawem.
Tekst i zdjęcia: Maja Grądzka
Wychowanie przez pracę... uczniowie kl. VII w Kaczym Bagnie
W dniach 16-17 listopada 2023 roku uczniowie klasy VII pod opieką wychowawczyni Anny Żuralskiej, w myśl założeń wychowawczych Janusza Korczaka: “wychowanie przez pracę” udali się do Kaczego Bagna. Celem wyjazdu była praca w ogrodzie polegająca na przygotowaniu warzywnika do wiosennego zasiewu, w zamian za nocleg oraz warsztaty rozwijające kreatywność.. Po intensywnej pracy w ogrodzie posileni pysznym obiadem uczniowie uczyli się sztuczek cyrkowych. Wieczorną niespodzianką okazała się pizza, którą przyrządzali uczestnicy pod czujnym okiem pani Asi oraz dyskoteka z zabawami integracyjnymi. Drugi dzień pobytu rozpoczął się śniadaniem z racuszkami i dokończeniem pracy w ogrodzie. Ciekawym doświadczeniem dla dzieci tego dnia była również żywa lekcja historii prowadzona przez Krisa, dzięki której przez chwilę mogli poczuć się jak średniowieczni rycerze. Pobyt w Kaczym Bagnie zakończył się obiadem podczas którego dzieliliśmy się swoimi odczuciami. Połączenie pracy, zabawy i nauki przyniosło nam wiele radości i satysfakcji. Uczniowie wykazali się pracowitością, odpowiedzialnym podejściem do obowiązków, dobrą współpracą i zaangażowaniem. O godz. 13:00 ubogaceni tymi doświadczeniami bezpiecznie wróciliśmy do domu. Bardzo dziękujemy pani Marcie Milewskiej, która opiekowała się naszą grupą za prowadzone warsztaty, wspólną pracę, empatyczne podejście do uczniów i gościnność.
(Tekst i zdjęcia w albumie: Anna Żuralska)
Srebrne i brązowe podium naszych piłkarzy
14 listopada 2023 roku w bratiańskiej sali sportowej odbył się Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej w kategorii: Igrzyska Dzieci. Do zawodów zgłosiło się pięć drużyn dziewcząt i sześć drużyn chłopców. Nasza żeńska reprezentacja to: Lena Gawińska, Amelia Hincmann, Jowita Kazimier, Ewa Wolicka, Nikola Dembińska, Maja Górtatowska, Alicja Sargalska i Zofia Kalinowska. W składzie męskiej reprezentacji znaleźli się: Cezary Dąbrowski, Dawid Duliński, Piotr Hincmann, Mateusz Arentowicz, Filip Sargalski, Jakub Wolicki, Konrad Wolicki i Krzysztof Groszkowski. Turniej rozegrano najbardziej sprawiedliwym systemem: "każdy z każdym". co wiązało się z rozegraniem aż 25 spotkań piłkarskich. Drużyna dziewcząt zajęła w turnieju III miejsce, a chłopcy uplasowali się na II stopniu podium. Zawody obfitowały w ciekawe zagrania i piękne bramki naszych sportowców. Gratulujemy im wszystkim zajętych miejsc, zdobytych trofeów i skutecznego rozwijania piłkarskich talentów. (Tekst i zdjęcia w albumie; Henryk Zagórski)
Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości
Dnia 9 listopada w Szkole Podstawowej im. Ks. Kazimierza Wróblewskiego odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, którą przygotowali uczniowie z klasy czwartej, szóstej i siódmej pod opieką nauczycieli. Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły pan Henryk Zagórski podkreślając ogromną wagę i znaczenie obchodów tego święta. W trakcie uroczystego apelu uczniowie recytowali wiersze, odtwarzali patriotyczne pieśni i prezentowali umiejętności taneczne. Spotkanie było dla uczniów żywą lekcją historii.
Tekst: Julita Bulińska, zdjęcia: Hanna Wilczewska
Spotkanie autorskie z panem Markiem Michalakiem
Dnia 8 listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Gwiździnach na spotkanie autorskie z panem Markiem Michalakiem. Pan Marek jest nie tylko pisarzem, ale również pedagogiem, wykładowcą akademickim, działaczem społecznym, doktorem nauk społecznych, a w latach 2008-2018 był Rzecznikiem Praw Dziecka. Jest również Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, o czym z entuzjazmem opowiadał podczas spotkania i mogliśmy zobaczyć i dotknąć prawdziwy Order Uśmiechu. Można śmiało powiedzieć, że pan Marek jest przyjacielem dzieci, co wynika nie tylko z jego osiągnięć zawodowych, ale przede wszystkim z empatycznego podejścia do dziecka. Doświadczenie obcowania z tym niezwykłym człowiekiem ośmieliło uczestników do zadawania ciekawych pytań na które gość z radością odpowiadał. Na zakończenie spotkania była możliwość zakupienia autorskich książek pana Marka z autografem. Bardzo dziękujemy Pani Jolancie Górtatowskiej za zaproszenie, a uczniom życzymy, aby słowa usłyszane podczas spotkania przenieśli do działania.
Tekst i zdjęcia: Anna Zuralska
Jesienna dyskoteka
W czwartek 9 listopada 2023 roku klasa IV z wychowawcą i rodzicami zorganizowała dla wszystkich uczniów i dzieci z przedszkola Jesienną Dyskotekę. Organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek i atrakcji dla dzieci. Zaproszono wszystkich uczestników zabawy do kawiarenki z domowymi ciastami, przekąskami i napojami,i cukrową watą, do Jesiennej Fotobudki, wplatania we włosy kolorowych warkoczyków i robienia tatuaży oraz do loterii fantowej. Przygotowano wiele ciekawych konkursów i zabaw oraz wybrano Jesienną Królową Balu i Jesiennego Króla Balu. Królową została mianowana Nel Groszkowska z oddziału przedszkolnego, a Królem został Aleksander Wierzbowski z klasy I. Wspólnie świetnie się bawiliśmy i z zadowolonymi minami i wypiekami na twarzach wróciliśmy do domów. Dziękujemy Rodzicom i Uczniom za wspaniałą organizację imprezy. Zapraszamy do fotorelacji z dyskoteki.
Tekst i zdjęcia: Hanna Błaszkowska
Wystawa z okazji 105 Rocznicy Niepodległej
Uczniowie klas IV-V-VII pod okiem Pani Mai Grądzkiej, mieli za zadanie, wykonać w sposób plastyczno-historyczny- Pocztówki Niepodległościowe z życzeniami dla Niepodległej. Został też rozstrzygnięty konkurs na 4 najpiękniejsze POCZTÓWKI. Wszystkie prace, zostały wystawione na szkolnym holu , które możemy obejrzeć.
Tekst i zdjęcia: Maja Grądzka
Cztery tytuły Mistrzów Powiatu Nowomiejskiego
7 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej w Grodzicznie odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego dla drużyn, które wygrały wcześniej rywalizację gminną. Nasze cztery tenisowe zespoły w komplecie stanęły przy stołach, aby rywalizować o powiatowe puchary: W kategorii Igrzyska Dzieci - dziewczęta: Alicja Sargalska i Maja Górtatowska, chłopcy: Filip Sargalski i Dawid Duliński, w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej - dziewczęta: Paulina Groszkowska i Magdalena Napiórkowska, chłopcy: Dominik Duliński i Mikołaj Waruszewski. Rozgrywki nie trwały długo, ze względu na małą ilość drużyn. Nasze młodsze dziewczęta nie miały przeciwniczek, młodsi chłopcy i starsze dziewczęta pokonali rywali z Zajączkowa Lubawskiego, a starsi chłopcy zwyciężyli drużynę z Nowego Grodziczna. W ten sposób wszystkie nasze reprezentacje weszły w posiadanie tytułów Mistrza Powiatu Nowomiejskiego i z pucharami wróciły do domu. Gratulujemy im sukcesu sportowego i życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Szkoła Pamięta...
Przedszkolaki, podobnie jak uczniowie szkoły także pamiętali o tych, którzy odeszli. Dzieci odwiedziły grób Księdza Kazimierza Wróblewskiego patrona naszej szkoły, aby zapalić znicz.
Tekst i zdjęcia: Hanna Wilczewska
Dzień Dyni w Oddziale Przedszkolnym 🎃
Dnia 30.10 dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Dyni. Przedszkolaki poznały rodzaje dyń, a także części dyni, wydobywały pestki i miąższ z jej wnętrza. Dzieci stworzyły również piękne prace plastyczne, które zawisły na gazetce.
Tekst i zdjęcia: Hanna Wilczewska
XXIII Dzień Papieski
Dnia 27 października 2023 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji XXIII Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodziliśmy pod hasłem: Cywilizacja życia. Uczniowie pod kierunkiem pani Anny Żuralskiej oraz pana Mateusza Deredasa przy wsparciu pani Sylwii Nowak w inscenizacji słowno-muzycznej przenieśli nas w podróże Jana Pawła II po kontynentach. Wysłuchaliśmy także wypowiedzi naszego papieża na temat znaczenia prawdy w życiu. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestniczy otrzymali obrazki z wizerunkiem Jana Pawła II oraz modlitwę, którą mały Karol otrzymał od swojego ojca z prośbą do Ducha Świętego o Jego dary. Miłym akcentem tego wydarzenia była słodka niespodzianka w postaci kremówek papieskich dla wszystkich uczestników, które upiekły panie: Grażyna Górtatowska, Hanna Błaszkowska, Sylwia Nowak, Magdalena Bańka, Maria Przeradzka, Karolina Marchlewska, Hanna Wilczewska oraz Anna Żuralska. Tego dnia odbyło się również podsumowanie konkursu na ręcznie wykonany różaniec w którym wzięło udział dwadzieścia dwoje naszych uczniów. Różańce zostały wykonane z wielką starannością i z oryginalnym pomysłem w związku z tym wszyscy zostali nagrodzeni, a nagrodą były różańce misyjne nawiązujące do tematyki Dnia Papieskiego, jak również poczęstunek przygotowany przez panią Annę Żuralska oraz Sylwię Nowak. Dziękujemy naszym uczniom za piękny występ i galowe stroje, za zaangażowanie w wykonanie różańców, paniom za kremówki papieskiego, rodzicom za obecność i wspólne przeżywanie tego pięknego wydarzenia i życzymy, aby działania tego dnia zaowocowały DOBREM.
Jesienne dni pamięci
Przed nami Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. W te dni nasze myśli obejmują w sposób szczególny tych, którzy drogę ziemskiego życia już zakończyli. Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem, ale też wyjątkowym darem. Dzięki niej bowiem korzystamy w swoim życiu z bezcennego dziedzictwa przodków, które nas ubogaca i pomaga mądrzej żyć. Widzialnym znakiem naszej pamięci są zapalone znicze i dlatego nasze cmentarze rozjaśniają jesienne ciemności.. Pomyślmy w tym czasie również o ludziach, którzy przeminęli, a życie ich związane było z naszą szkołą. Niech każdy z nas odwiedzi miejsce spoczynku Patrona naszej szkoły ks. Kazimierza Wróblewskiego. Zapalmy też znicz przy Dębie Pamięci, aby w osobie asp. Franciszka Chały uczcić wszystkie ofiary stalinowskich zbrodni. Pamiętajmy też o pozostającym pod opieką szkoły obelisku upamiętniającym kobiety narodowości żydowskiej, które hitlerowcy więzili w Gwiździnach. Pielęgnujmy tę pamięć, historię, aby zachować wartośći, jakie pozostawili nam Ci, którzy odeszli do wieczności...(Tekst: Henryk Zagórski)
Dzień Drzewa
W naszej szkole każdego roku zwracamy uwagę na rolę drzew w produkcji tlenu, dzięki któremu możemy oddychać czystym powietrzem i włączamy się w obchody Dnia Drzewa. W tym roku w akcji uczestniczyli uczniowie klas I-III. Dzieci wykonały drzewo z naturalnych, suszonych liści. Utrwaliły znajomość liści i obejrzały film dotyczący drzew.
(tekst i zdjęcie Emilia Dembińska)
Wycieczka klasy 2 i 3 do Olsztyna
25 października uczniowie klasy 2 i 3 uczestniczyli w wycieczce do Olsztyna. W tym roku przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, dlatego postanowili zgłębić wiedzę dotyczącą znamienitego astronoma. Jednym z etapów pobytu w stolicy naszego województwa była wizyta na Zamku Kapituły Warmińskiej. Zamek przez jakiś czas był domem Mikołaja Kopernika, który był najznamienitszym mieszkańcem olsztyńskiego zamku. Pełnił tu obowiązki administratora dóbr wspólnych warmińskiej kapituły katedralnej. Na olsztyńskim zamku rezydował dwukrotnie. Dzieci wzięły też udział w warsztatach podczas których wykonały pracę plastyczną dotyczącą Mikołaja Kopernika. Oprócz pobytu na zamku obejrzeli sztukę „Przygody Sindbada Żeglarza” w teatrze lalek. Kolejnym punktem programu wycieczki było planetarium i seans „Ziemia, księżyc i słońce”. Nie zabrakło też krótkiego spaceru po olsztyńskiej starówce, a w drodze powrotnej wizyty w Gietrzwałdzie. Dzieciom towarzyszyli również rodzice, którzy dzielnie pomagali wychowawcy w opiece nad grupą.
(tekst i zdjęcia Emilia Dembińska)
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie