8.12.2009 r. gościliśmy w szkole przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji z Nowego Miasta Lubawskiego w osobach Małgorzaty Hauchszulz i Tomasza Golmanowskiego. Spotkanie składało się z dwóch części: pierwsza dla klas 0-III i druga dla klas IV-VI. Goście w mundurach przekazali uczniom ważną wiedzę o bezpiecznym poruszaniu się po drodze oraz o zagrożeniach związanych z fajerwerkami. Warto przypominać o bezpieczeństwie na drogach ponieważ porusza się nimi coraz więcej pojazdów. Ponadto obecna pora roku i związane z nią krótkie dni sprzyjają niebezpiecznym sytuacjom. Coraz częściej witamy nowy rok fajerwerkami. Musimy pamiętać, że są to materiały niebezpieczne i przeznaczone dla osób dorosłych. Zachowajmy ostrożność, abyśmy wszyscy mogli cieszyć się z nowego 2010 roku. (zdjęcia w albumie)
Aktualności
Spotkanie z przedstawicielami Policji
Odwiedziny Mikołaja
- Wszyscy z niecierpliwością czekali na tego wyjątkowego gościa. Kiedy dźwięk dzwonka oznajmił jego przybycie, całą społeczność przeszył dreszczyk emocji. Mikołaj odwiedził wszystkie klasy zaczynając oczywiście od naszej zerówki. Wszystkie dzieci otrzymały prezenty. Wyglada na to, że były wystarczająco grzeczne. Św. Mikołaj rozmawiał z uczniami, wysłuchał wierszyków i piosenek i ku radości obdarowanych, zapowiedział swoje przyjście w Boże Narodzenie. Mikołaju! Będziemy czekali!(zdjęcia w albumie)
Rejonowa Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK
- Ta szczególna olimpiada odbyła się 5.12.2009 r. w Zespole Szkół im. C. K. Norwida w Nowym Mieście Lub. Reprezentacje poszczególnych szkół złożone były z dwóch osób. Naszą szkołę w kategorii podstawówek reprezentowały: Katarzyna Dembińska i Paulina Czarnota. Obie chodzą do klasy szóstej. Swoją wiedzą wykazały się uzupełniając test składający się z 25 pytań. Efektem ich wysiłku było zajęcie przez Kasię IV miejsca ex equo z kolezanką z Tylic oraz zajęcie VI miejsca przez Paulinę. Gratulujemy dziewczętom!
Mikołajkowy Konkurs Skoku Wzwyż
- Już dziś 4 grudnia 2009 r. przeżyliśmy mikołajkowy akcent. Nasza reprezentacja wystartowała w Mikołajkowym Konkursie Skoku Wzwyż, zorganizowanym przez UKS "Iskra" przy Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Mieście Lub. Start naszych zawodników był udany. Dominika Czepek zajęła III miejsce i powtórzyła w ten sposób swój ubiegłoroczny wynik. Adrian Rutecki powtórzył wynik uzyskany w szkole i zajął również III miejsce w swojej kategorii wiekowej. Najlepiej wypadł Beniamin Bróździak, który ustanowił swój rekord życiowy i zajął II miejsce w konkursie. Nieco szczęścia zabrakło jego starszemu bratu - Tobiaszowi, który znacznie lepiej skakał w szkolnym konkursie. Tu zaś uplasował się na IV miejscu. Wszystkim naszym reprezentantom gratulujemy dobrych miejsc i dziękujemy za promocję naszej szkoły. (zdjęcia w albumie)
Prelekcja dla rodziców
- 2 grudnia 2009 r. w naszej szkole odbyło się kolejne zebranie rodziców. Na wcześniejszym spotkaniu przekazano wszystkim informacje o zagrażajacej nam grypie. Teraz również była okazja do działania profilaktycznego. Niewątpliwie do takich działań należy zaliczyć przybliżanie rodzicom problemów związanych z różnego rodzaju uzależnieniami. Na zaproszenie dyrekcji w spotkaniu wzięła udział zajmująca się na co dzień profilaktyką i terapią uzależnień Katarzyna Wytych z Nowego Miasta Lubawskiego. W sposób rzeczowy i bliski znanym sytuacjom życiowym przedstawiła ona rodzaje uzależnień, ich przyczyny i co najważniejsze - wskazania profilaktyczne. Z pewnością wszyscy mogli z tego spotkania wyciągnąć wniosek, że uzależnienie może dosięgnąć każdego człowieka i dlatego każdy z nas powinien mieć stosowną wiedzę jak się tego ustrzec. Po spotkaniu profilaktycznym rodzice spotkali się z wychowawcami. Szkolna Rada Rodziców również odbyła swoje posiedzenie z dyrekcją szkoły.(zdjęcia w albumie)
Światowy Dzień Walki z AIDS
- 1 dzień grudnia to Światowy Dzień Walki z AIDS. Pamiętamy o tym również w szkole. Z tej okazji uczniowie klasy VI wspierani przez nauczycielkę Annę Falkowską przygotowali apel dla społeczności szkolnej. Zwrócili uwagę na rosnący problem jakim jest choroba powodowana przez wirus HIV. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób można paść ofiarą nabytego zespołu upośledzenia odporności organizmu. Ważna jest również wiedza o tym w jaki sposób nie można się zarazić. Dzięki niej nie ulegamy panice i nie robimy przykrości osobom chorym. Winniśmy raczej obejmować wsparciem tych, którzy są nosicielami wirusa i chorych, którzy walczą o każdy dzień życia z nieuleczalną niestety dzisiaj chorobą. (zdjęcia w albumie)
Konkurs recytatorski
- "A niech będzie wesoło" to hasło Konkursu recytatorskiego, który 30.11.2009 r. zorganizowała Biblioteka Publiczna w Gwiździnach. Uczestnicy recytowali utwory z dorobku znanej autorki Wandy Chotomskiej. Poza wrażeniami artystycznymi były też emocje, ponieważ nasi uczniowie rywalizowali z sobą w recytacji. Wśród najlepszych w kategorii klas "0" - I znaleźli się: I miejsce - Paulina Kądzielska z "zerówki"; II miejsce - Agata Leśniewska z "zerówki" i Aleksandra Dąbrowska z kl. I; III miejsce - Szymon Kołodziejski z "zerówki". W kategorii klas II - IV najlepsi recytatorzy to: I miejsce - Jakub Wadecki z kl. III; II miejsce - Wiktoria Samsel i Julia Dąbrowska z kl. II; III miejsce - Joanna Waruszewska z kl. III. Tryumfatorom konkursu, którzy za swoją recytację otrzymali również nagrody gratulujemy i życzymy wielu jeszcze sukcesów. (zdjęcia w albumie)
Andrzejki 2009
- Klasa VI zorganizowała dla wszystkich uczniów w naszej szkole dyskotekę andrzejkową. Oprócz zabawy przy muzyce, każdy mógł skorzystać z dobrze zaopatrzonego bufetu. Andrzejki obchodziły też wszystkie klasy oddając się wróżbom przy zastawionych stołach. Tradycyjnie laliśmy wosk przez klucz i odczytywaliśmy z wróżb swoją przyszłość. Poznawaliśmy imiona przyszłych żon i mężów, swoje przyszłe zawody, a nawet miejsce zamieszkania. Kto wie kim rzeczywiście będziemy w przyszłości. Z pewnością bardzo dużą rolę odegrają tu lata naszej szkolnej nauki.(Zdjęcia w albumie)
Gminny Halowy Turniej Pilki Nożnej
- 21.11.2009 roku w sali Zespołu Szkół w Bratianie spotkały się wszystkie reprezentacje dziewcząt i chłopców szkół podstawowych gminy Nowe Miasto Lub. Zawody dla dziewcząt i chłopców rozegrano dzieląc ich na dwie grupy. W grupach odbyły się mecze w systemie "każdy z każdym". Po dwie drużyny z każdej grupy przechodziły do dalszych rozgrywek. Najpierw grały o wejście do finału a potem o czołowe miejsca w turnieju. Rozegrano w ten sposób 20 meczy. Z uwagi na tę ilość czas jednego spotkania ustalono na 7 minut. Wydaje się, że był to najważniejszy powód tego, że zawody przerodziły się w swoisty turniej rzutów karnych. 9 meczy, a więc prawie połowa zakonczyła się remisem. W przypadku naszych dziewcząt karne rozstrzygały w dwóch najważniejszych meczach. Chłopcy rzutami karnymi rozstrzygali już miejsce w grupie eliminacyjnej. Niestety rozstrzygnięcia te nie były dla nas korzystne. Zajęliśmy czwarte miejsca, mimo że gra naszych zawodników bardzo się podobała obserwującym. Zabrakło nam regulaminowego czasu, a w karnych ustąpiliśmy naszym rywalom. W tej sytuacji szczególnie serdecznie dziękujemy naszym reprezentacjom za sportową walkę na boisku. (zdjęcia w albumie)
Patryk Czarnota pobiegnie w wojewódzkim finale
- 18 listopada 2009 roku odbyły się w Nowym Mieście Lubawskim Powiatowe Biegi Przełajowe. Nasi najlepsi biegacze stanęli na starcie obok innych zawodników reprezentujących poszczególne gminy powiatu. Niestety choroba wykluczyła ze startu naszą mistrzynię gminy - Milenę Staszyńską. Pod jej nieobecność najlepszy wynik osiągnął Patryk Czarnota, który zakwalifikował się do finału wojewódzkiego biegu na 800 m. Patrykowi gratulujemy, a Milenie życzymy szybkiego powrotu do zdrowia (zdjęcia w albumie).
Kasia Dembińska - Mistrzyni Ortografii
- 17 listopada 2009 roku w Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku odbył się powiatowy konkurs pod hasłem "Ortograficzna corrida". Prawo udziału w konkursie mieli uczniowie szkół podstawowych powiatu nowomiejskiego z klas VI i młodszych. W konkursie wzięło udział 45 uczestników. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Katarzyna Błaszkowska, Katarzyna Dembińska i Marta Milewska. I miejsce i tytuł "Mistrza ortografii" zdobyła uczennica kl. VI naszej szkoły, Katarzyna Dembińska. Oprócz dyplomu i pucharu "Mistrzyni ortografii" otrzymała odtwarzacz DVD, "Encyklopedię języka polskiego", powieść pt. "Tajemniczy ogród" oraz wiele drobnych upominków (zdjęcia w albumie).
Narodowe Święto Niepodległości
- Dzień 11 listopada jako święto państwowe, wolny jest od pracy. Nasi uczniowie tego dnia wzięli udział w zorganizowanych z tej okazji Biegach Ulicznych w Nowym Mieście Lub. Rocznicę odzyskania niepodległości uroczyście obchodzono również w szkole. Rodzice i uczniowie obejrzeli specjalny program słowno - muzyczny w wykonaniu klasy IV oraz członków koła teatralnego. Przygotowani przez Beatę Turulską i Henryka Zagórskiego uczniowie recytawali patriotyczne wiersze, śpiewali historyczne pieśni i cytowali starą szkolną kronikę z czasów walki o niepodległość. Wszystko zaczęło się od poloneza. Mamy nadzieję, że uroczystość ta wzmocniła naszą patriotyczną postawę określoną przez słowa widniejące na naszym szkolnym sztandarze: "Bóg, Honor, Ojczyzna". (zdjęcia w albumie)
AH1N1 - co warto wiedzieć?
- 12.11.2009 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie rodziców naszych uczniów z paniami reprezentującymi nowomiejski SANEPID. Pracownice stacji przedstawiły zebranym podstawowe informacje o słynnym ostatnio wirusie. Szczególnie ważne były wskazania co do właściwego postępowania ludzi wobec istniejącego zagrożenia. Chodzi o identyfikacje typowych objawów i środki bezpieczństwa chroniące inne osoby, z którymi mamy kontakt. Prelegentki poruszyły też przy okazji problemy najmłodszych dzieci idących do szkoły. Zwróciły między innymi uwagę na zalecenia dotyczące zmniejszania ciężaru uczniowskich plecaków oraz ich prawidłowe wykonanie. (zdjęcia w albumie)
Biegi Uliczne w Nowym Mieście Lubawskim
- 11.11.2009 r. w dzień Narodowego Święta Niepodległości na nowomiejskim rynku od lat spotykają się lekkoatleci, aby biegiem uczcić rocznicę odzyskania wolności przez Polskę. Wśród nich obecna jest również reprezentacja naszej szkoły. W tym roku wielu biegaczom w stacie przeszkodziła choroba. Największy sukces odniósł Błażej Gumowski. Jego czwarte miejsce cieszy i zasługuje na szczególne uznanie, ponieważ zajął je tuż po wyjściu z choroby.
Do udanych może też z pewnością swój start zaliczyć Milena Staszyńska, która będąc w piątej klasie zajęła dziewiąte miejsce pokonując wiele szóstoklasistek. Brawo dla niej i dla towarzyszących jej rodziców. Dziękujemy wszystkim naszym uczniom za sportowy wysiłek w ten świateczny dzień. Wszystkie wyniki poznamy po wydaniu oficjalnego komunikatu. (Zdjęcia w albumie).
Trzecia drużyna tenisowa w gminie
- 7 listopada 2009 r. w Szkole Podstawowej w Skarlinie spotkali się najlepsi tenisiści stołowi gminy Nowe Miasto Lubawskie. Startowali w turnieju indywidualnym i drużynowym podstawówek i gimnazjów z podziałem na dziewczęta i chłopców. Aby wyłonić najlepszych wśród ok. 70 startującycvh turniej rozegrano systemem rosyjskim i częściowo systemem "każdy z każdym". Nasza drużyna dziewcząt zakończyła rozgrywki na bardzo dobrym trzecim miejscu zdobywając puchar Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Gratulacje dla debiutanckiej drużyny: Dominika Czepek i Patrycja Rzepka. Indywidualnie trochę szczęścia zabrakło kilku naszym zawodnikom, którzy zajęli czwarte miejsca, tuż za podium: Klaudia Elgert, Patryk Czarnota i drużyna chłopców (Patryk Leśniewski, Marcin Dąbrowski). Warto zauważyć, że w zawodach tych tryumfowali nasi absolwenci reprezentujący teraz Gimnazjum w Bratianie. Rozgrywki pokazały również, że w kategorii szkół podstawowych z jednej strony poziom gry nieco się obniżył, jednak z drugiej strony znacznie powiększyła się liczba grających na dobrym poziomie w poszczególnych szkołach. To dla nas kolejne sportowe wyzwanie.
Pamiętajmy o tych, którzy odeszli
- Przed nami dwa wyjątkowe w kalendarzu dni: 1 listopada - Wszystkich Świętych i 2 listopada - Dzień Zaduszny. Każdy z nas ma w pamięci osoby, których już z nami nie ma. Otoczmy naszą pamięcią nie tylko bliskich z rodziny, sasiadów i przyjaciół. Wspomnijmy także innych, którym winniśmy pamięć. Zapalmy świeczkę na grobie Patrona Szkoły ks. Kazimierza Wróblewskiego. Pomyślmy o nauczycielach, których życie upłynęło na nauczaniu również w naszej szkole. Jest też bardzo wielu uczniów, którzy nie przyjadą już na żaden z organizowanych zjazdów. Mieszkańcy naszej miejscowości oddawali swoje życie w czasie minionych wojen. Teraz również co jakiś czas kondukt pogrzebowy przemierza drogę z naszego kościoła na cmentarz, gdzie żegnamy tych, którzy zakończyli ziemskie życie. Wspomnijmy ich, a także tych, którzy spoczywają w miejscach zapomnianych. Zapalmy im symboliczną świeczkę.
Wszyscy nasi uczniowie oszczędzają
- Październik od lat jest miesiącem oszczędzania. 31 dzień tego miesiąca jest uznany za światowy dzień oszczędzania. Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel poświęcony oszczędzaniu a właściwie promocji oszczedzania. SKO pod opieką Bożeny Hoppe działa bardzo prężnie czego efektem jest choćby fakt, że 100% naszych uczniów oszczędza pieniądze składając je na książeczkach. Uczniowie odkładają na wycieczki i realizację małych i większych marzeń jak zakup skutera. Opiekunka SKO podsumowując ostatni rok oszczędzania poinformowała, że zebrano razem 14500 zł oszczedności. Najbardziej oszczędni zostali nagrodzeni, wszyscy zaś zachęceni do dalszego oszczędzania. Umiejetność oszczędzania jest bardzo potrzebna wszystkim: dzieciom i dorosłym. Dobrze więc, że nasi uczniowie szybko się tego uczą. Niech każdy oszczędzony grosik przynosi im radość.(zdjęcia w albumie foto)
Nagrodzona plastyczna wizja oszczędzania
- Od kilku lat w Szkole Podstawowej w Tereszewie organizowany jest konkurs plastyczny "Oszczędzamy nie tylko pieniądze". Biorą w nim udział również nasi uczniowie. W tym roku mamy szczególne powody do radości dzięki siostrzanej reprezentacji w osobach Marty Milewskiej i jej młodszej siastry Michaliny. Ta ostatnia startowała w kategorii klas I-III i zajęła I miejsce wśród małych plastyków. Marta zaś rywalizowała w kategorii klas IV-VI i jej praca również została doceniona bowiem sklasyfikowano ją na trzecim miejscu. Duże brawa dla naszych uzdolnionych plastycznie uczennic i dla ich mamy, która towarzyszyła im w konkursie.
Szkoła wyróżniona
- W naszej szkole miały miejsce różne działania zwiazane z udziałem w programie: "Owoce, warzywa i soki są na 5" zaproponowanym przez firmę "Tymbark". Koordynatorka realizacji programu w szkole Emilia Dembińska i zaangażowani uczniowie promowali warzywa i owoce jako nieodzowny składnik diety każdego człowieka. Dzięki szerokiemu zakresowi działań i atrakcyjnym formom realizacji szkoła została wyróżniona nagrodą w wysokości 300 zł. Pieniądze te zostały przeznaczone na pomoce dydaktyczne. Organizatorzy konkursu przesłali do szkoły specjalne podziękowania dla dyrekcji i nauczycieli za zaangażowanie w akcję. Otrzymaliśmy również certyfikat potwierdzający udział szkoły w konkursie organizowanym przez Imnstytut Żywności i Żywienia oraz firmę Tymbark. Gratulujemy!
Dzień Edukacji Narodowej
- Z okazji tego oświatowego święta nauczyciele i pracownicy obsługi naszej szkoły 13.10.2009 r. na zaproszenie Wójta Gminy Nowe Miasto Lub. wzięli udział w uroczystym spotkaniu w Mszanowie. 14 października w Dzień Edukacji Norodowej w naszej szkole odbyła się akademia, po której nauczyciele spotkali się w klasach ze swoimi uczniami. Tego samego dnia w kościele parafialnym w Gwiździnach odprawiona została Msza Święta w intencji zmarłego przed pięcioma laty nauczyciela Krzysztofa Łaszewskiego oraz wszystkich nauczycieli niegdyś uczących w Gwiździnach, których nie ma już wśród nas. Ten uroczysty dzień zakończyło spotkanie nauczycieli z uczestnikami projektu: "Gwiździny - aktywna miejscowość" w świetlicy wiejskiej.
Dzień Edukacji stał się okazją do wyrażania wdzięczności dla nauczycieli za ich pedagogiczny trud. Na spotkaniu w Mszanowie 13 października nauczycielka naszej szkoły Emilia Dembińska otrzymała Nagrodę Wójta. 14 października Dyrektor Szkoły Hanna Błaszkowska nagrodziła nauczycieli: Bożenę Hoppe, Annę Falkowską, Żanetę Dubicką i Ilonę Klimek oraz pracowników obsługi: Zbigniewa Panek, Irenę Gołębiewską i Dorotę Palarowsdką. 15 października w czasie uroczystego spotkania z władzami oświatowymi w Elblągu nauczyciel naszej szkoły Henryk Zagórski otrzymał Nagrodę Ministra Edykacji Narodowej.
Wszystkim, których łączy nasza szkoła: nauczycielom, pracownikom obsługi, uczniom i ich rodzicom życzymy radosnych efektów współnego edukacyjnego wysiłku.
Archiwum Aktualności