Gwiździny – OWOCE, WARZYWA I SOKI RAZY 5 Pod takim hasłem uczniowie klasy 2 Szkoły Podstawowej im. ks. K. Wróblewskiego rozpoczęli kampanię informacyjną dotyczącą zdrowego odżywiania się. Do świetlicy wiejskiej zaprosili starszych i młodszych mieszkańców wsi w celu przekazania informacji dotyczących konieczności spożywania każdego dnia 5 porcji warzyw, owoców bądź soku. Zebrani dowiedzieli się dlaczego należy spożywać owoce, warzywa bądź soki i jak jest to ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Świetlica przybrała wystrój owocowo-warzywny, a każdy uczestnik otrzymał jabłko z logo kampanii. Wśród zaproszonych gości znalazł się Wójt Gminy Nowe Miasto Lub., sołtys wsi oraz przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich i Rady Rodziców. (Tekst i zdjęcia w albumie: Emilia Dembińska)
Aktualności
Kampania: Owoce, warzywa i soki razy 5
Plan zajęć w ferie zimowe 2012
Plan zajęć w Szkole Podstawowej im. ks. K. Wróblewskiego w czasie ferii zimowych
(23.01.2012 – 3.02.2012)
L. p.
Forma zajęć
Nauczyciel prowadzący
Termin
Czas zajęć
Miejsce
1.
Zajęcia plastyczne – masa solna
Anna Falkowska
23.01.2012
1000 - 1130
2.
Zajęcia rekreacyjno - sportowe
Henryk Zagórski
24.01.2012
1000 - 1200
sala gimnastyczna
3.
Zajęcia rekreacyjno - sportowe
Henryk Zagórski
25.01.2012
1000 - 1200
sala gimnastyczna
4.
Wycieczka: basen, Przetwórnia owoców i warzyw, kino
Emilia Dembińska
Urszula Świniarska
24.01.2012
830 - 1430
5.
Rajd zimowy
Kamila Marszelewska
26-27.01.2012
MOSiR
6.
Warcaby
Ilona Klimek
24.01.2012
1000 - 1200
Sala nr 1
7.
Szkolny konkurs OTWP
Bożena Hoppe
30.01.2012
1000 – 1130
Sala nr 6
8.
Bal przebierańców
Ewa Skubaja
Urszula Świniarska
Katarzyna Zelma
Bożena Hoppe
25.01.2012
1500 - 1800
GOK
Tekst: Henryk Zagórski
Prelekcja na temat bezpiecznych ferii.
Zbliża się zimowy wypoczynek dla dzieci. W związku z tym w szkole odbyła się prelekcja dla uczniów i dzieci z oddziału przedszkolnego na temat zasad bezpieczeństwa podczas ferii. Spotkanie prowadziły sierż. Dorota Kaczmarska i st.post. Ludmiła Mroczkowska, funkcjonariusze nowomiejskiej Komendy Powiatowej Policji. Dzieci obejrzały film edukacyjny , poznały zasady dotyczące bezpiecznych zabaw na śniegu, korzystania z lodowiska, zjeżdżania na sankach i zachowywania się na kuligu. Policjantki przypomniały tez dzieciom o ograniczonym zaufaniu do obcych ludzi, unikania kontaktów z błąkającymi się psami, noszenia odblasków, powracania do domu o ustalonej porze. Najmłodsze klasy otrzymały kolorowanki o tematyce zimowej. Uczniowie czas wolny spędzą też przed komputerem, więc prowadzące spotkanie wskazały zagrożenia, jakie można spotkać w Internecie. Na zakończenie spotkania słuchacze zadawali gościom pytania, które najczęściej dotyczyły pracy policjanta. Najważniejsze, aby dzieci atrakcyjnie i bezpiecznie spędziły ferie zimowe i zdrowe powróciły do szkoły. (Tekst: Hanna Błaszkowska; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Piłkarze wicemistrzami powiatu nowomiejskiego
14 stycznia 2012 roku w szkole w Bielicach rozegrano Powiatowy Turniej Halowej Piłki Nożnej. Nasi piłkarze jako mistrzowie gminy reprezentowali ją i naszą szkołę na tym turnieju pod kierunkiem Henryka Zagórskiego. Emocje zaczęły się już w drodze do Bielic, ponieważ musieliśmy pokonać trudną ze względu na atak zimy trasę. Same zawody były dla nas ciężkim sprawdzianem, ale ważne jest, że zakończył się on dla nas sukcesem. Od pierwszego do ostatniego gwizdka sędziego, toczyliśmy twardą, sportową walkę. Rozegraliśmy cztery mecze i żadnego z nich nie przegraliśmy. Odnotowaliśmy dwa zwycięstwa: z Biskupcem i ze Szwarcenowem oraz dwa remisy: z Marzęcicami i z Mrocznem. Takie wyniki zaowocowały zajęciem II miejsca w całym turnieju, zdobyciem pucharu i tytułu wicemistrzów powiatu nowomiejskiego w halowej piłce nożnej. Oto skład naszej drużyny: w bramce Jakub Puwalski, w ataku: Patryk Czarnota i Błażej Gumowski, na pomocy Cezary Milewski i Szymon Gajkowski na pozycji stopera. W rezerwie wystąpili: Paweł Paczkowski, Piotr Paczkowski i Marcin Wiśniewski. Wszystkim naszym reprezentantom gratulujemy sukcesu (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski).
Jestem sprawny
14 stycznia 2012 roku w Szkole Podstawowej w Radomnie odbył się już po raz drugi Gminny Turniej Gier i Zabaw dla uczniów klas I - III: "Jestem sprawny". Wcześniej, kiedy szkoła ta nie posiadała sali gimnastycznej, turniej ten odbywał się na naszych obiektach sportowych. Nasza reprezentacja złożona z pięcioosobowych drużyn klasowych pod opieką Bożeny Hoppe i Emilii Dembińskiej rywalizowała z innymi uczniami naszej gminy. Zaspokajając naturalną potrzebę ruchu, stwarzamy też uczniom możliwość sprawdzenia swojej sprawności. Uczestnicząc w grach i zabawach, wykorzystują oni swoją szybkość, siłę, skoczność, zwinność oraz umiejętność współdziałania w drużynie. Ogromne zaangażowanie najmłodszych w tym turnieju powoduje, że wszystkie reprezentacje otrzymują te same nagrody za swój wysiłek, bez względu na zajęte miejsce w końcowej klasyfikacji. Nasi uczniowie z klasy I i z klasy II zajęli III miejsca w tegorocznym turnieju. Reprezentacja klasy III uplasowała się na miejscu V (Tekst: Henryk Zagórski)
Próbny sprawdzian w klasie szóstej
12 stycznia 2012 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły zasiedli przy uczniowskich ławkach szóstoklasiści. Odbyła się tego dnia próba przed Sprawdzianem w klasie VI, który odbędzie się w całej Polsce 3 kwietnia 2012 r. Organizując próbny sprawdzian, starano się, aby był on w swoim przebiegu możliwie bardzo zbliżony do tego, który organizuje w kwietniu Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sama forma testu kompetencji znana jest uczniom, którzy ćwiczą ją w szkole i w domu. Tu jednak chodziło również o zachowanie procedur sprawdzianu, umiejętne wykorzystanie czasu i co bardzo ważne - opanowanie stresu egzaminacyjnego. Praktyka szkolna dowodzi, że próba ta służy zmniejszeniu nadmiernego stresu w dzień ogólnopolskiego sprawdzianu. Egzaminatorzy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży: Bożena Hoppe i Henryk Zagórski, sprawdzą uczniowskie testy, dokonają analizy wyników i przedstawią wnioski na niespełna trzy miesiące przed właściwym sprawdzianem (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski).
Gwiazdka Szkolna z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy 2012
5 stycznia 2012 roku odbyła się w naszej szkole doroczna zabawa gwiazdkowa, połączona z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Tą radosną imprezę otworzyła dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska. Po jej wystąpieniu, swój program artystyczny przedstawiły dzieci. Nadszedł potem oczekiwany z niecierpliwością czas odwiedzin Mikołaja. Nie zawiódł on i tym razem zgromadzonych w gwiździńskiej sali gimnastycznej uczestników szkolnej gwiazdki. Przyniesione prezenty rozdał wszystkim dzieciom: od najmłodszych do najstarszych. Najmłodsze dzieci troszkę obawiały się rozmowy z Mikołajem, ale zapomniały szybko o stresie, kiedy otrzymały paczki. Kiedy zaś zabrzmiała muzyka do tańca - one pierwsze wirowały na parkiecie. Tance trwały do końca gwiazdki. W tym samym czasie wszyscy mogli wziąć udział w loterii fantowej, odwiedzić kawiarenkę czy też pomalować sobie twarz. Dochód z tych wszystkich działań zasili Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym też celu przeprowadzona została licytacja plakatów XX finału WOŚP, a wolontariusze zbierali datki do puszek. W sumie zebrano w tym roku kwotę w wysokości 1050 zł. Szkolną gwiazdkę połączoną z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy przygotowali nauczyciele: Kamila Marszelewska, Katarzyna Zelma, Urszula Świniarska, Emilia Dembińska, Bożena Hoppe, Maciej Szymański, Ilona Klimek, Anna Falkowska i Ewa Skubaja; pracownicy administracji i obsługi oraz wielu rodziców. Dziękujemy wszystkim za pracę, ofiarność i wspólną zabawę (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski).
Boże Narodzenie 2011
22 grudnia 2011 roku to ostatni dzień nauki w szkole przed zimową przerwą świąteczną. Tradycyjnie był to dla naszej społeczności dzień wigilijny. Poza lekcjami wszyscy obejrzeli szkolne jasełka w wykonaniu uczniów przygotowanych przez Annę Falkowską. Świąteczną piosenkę zaspiewały też dzieci z "Zerówki" przygotowane przez Katarzynę Zelma. Podczas tego spotkania ks. Jacek Koczorski przeczytał fragment Pisma Świętego i poświęcił opłatek wigilijny, składając przy tym świąteczne życzenia. Bożonarodzeniowe życzenia złożyła też wszystkim dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska. Po zakończeniu tej uroczystości, uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami przy wigilijnych stołach. Ten uroczysty dzień zakończył się w szkole opłatkowym spotkaniem pracowników szkoły. Zbliża się czas świętowania Bożego Norodzenia w naszych domach. Niech w każdym z nich panuje miłość. Niech wypełnia ona nasze serca i wzmocni się jeszcze w tym świątecznym czasie. Boże Narodzenie ma swoją moc. Niech radość, życzliwość i dobro, którym dzielimy się w te dni, pozostaną w nas na zawsze... (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski).
Akcja charytatywna
Na naszej szkolnej stronie dzielimy się różnymi wiadomościami, które pokazują działalność szkoły. Wielu z nich towarzyszy nasza radość, gdyż dotyczą osiągnięć szkolnych. Są też wiadomości podawane z dużą powagą, dotyczące smutnych wydarzeń. Nie pozostajemy obojetni na los otaczających nas ludzi, którzy przeżywają trudny czas w swoim życiu. Niedawno w Gwiździnach zamieszkała tymczasowo rodzina z Nawry: Mariola Szymańska i Jarosław Lewalski wraz z trzema córkami. 7 grudnia w ich domu w Nawrze wybuchł pożar, który zabrał im wszystko, co posiadali. Pierwszą formą pomocy pogożelcom było osiedlenie ich w naszej miejscowości. Potrzebują jednak dalszej pomocy, którą niosą im różni ludzie. Samorząd Uczniowski naszej szkoły pod opieką Ewy Skubaja zorganizował akcję, której celem było zebranie dla wspomnianej rodziny: odzieży, koców, żywności, środków czystości, zabawek i przyborów szkolnych. Dary jeszcze przed Świętami trafiły do potrzebujących. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem dziękuje wszystkim, którzy okazali serce i włączyli się do akcji. Jesteśmy z was dumni, a poszkodowanej rodzinie życzymy siły do przezwyciężenia przeciwności losu (Tekst: Henryk Zagórski, zdjęcia w albumie: Ewa Skubaja).
Olimpiada promocji zdrowego stylu życia
W dniu 10.12.11r. w Zespole Szkół w Nowym Mieście Lub. odbyła się Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK na etapie rejonowym zorganizowana przez Zarząd Rejonowy PCK w Nowym Mieście Lub. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Mateusz Gurtatowski kl. VI oraz Agata Wiśniewska kl. V pod kierunkiem opiekuna Anny Falkowskiej. Uczniowie zmagali się z testem sprawdzającym wiadomości z zakresu m.in. tematyki chorób, zdrowego odżywiania, udzielania pierwszej pomocy, historii Czerwonego Krzyża, ekologii. W indywidualnej klasyfikacji najlepiej spisał się Mateusz zajmując wysokie III miejsce. Dobrze też spisała się Agata mimo że zajęła dalsze miejsce. Warto wspomnieć, że do konkursu przystąpiło 25 uczestników ze szkół naszego powiatu. Nasi uczestnicy w nagrodę otrzymali dyplomy oraz torbę turystyczną /Mateusz/ i plecak /Agata/. (Tekst i zdjęcia w albumie: Anna Falkowska)
Konkurs na najdłuższy łańcuch choinkowy
10 grudnia 2011 roku w Szkole Podstawowej w Skarlinie odbył się IV już konkurs na wykonanie najdłuższego łańcucha choinkowego. Do tej świątecznej rywalizacji stanęłu reprezentacje szkół podstawowych gminy Nowe Miasto Lubawskie. Wśród nich znalazły się również nasze uczennice: Klaudia Elgert, Weronika Osmańska, Ewelina Marszelewska i Michalina Milewska. W klejeniu łańcucha wspierała je nauczycielka - Ilona Klimek. Łączna długość łańcuchów wykonanych podczas konkursu to ponad kilometr. Nasze reprezentantki w regulaminowym czasie zdążyły skleić 198 metrów łańcucha. Był to drugi w kolejności wynik w konkursie. Miejsce pierwsze zdobyła ekipa łańcuchowa z Bratiana. Za zajęcie II miejsca nasze dziewczęta wraz z opiekunką odebrały nagrodę Andrzeje Andrzejewskiego, dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie. Gratulujemy naszym reprezentantkom sukcesu i życzymy im powodzenia w zdobieniu choinek w swoich domach (Tekst: Henryk Zagórski)
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
10 grudnia obchodzony jest na świecie jako dzień praw każdego człowieka. W przeddzień tych obchodów nasi uczniowie przygotowani przez Ilonę Klimek przedstawili ważne informacje dotyczące problemu praw człowieka całej społeczności szkolnej. W każdym państwie obowiązuje prawo, które reguluje życie ludzi na terenie kraju ich zamieszkania. Akty prawne mogą różnić się nawet znacząco w różnych stronach świata. Są jednak prawa, które wszędzie powinny obejmować troską człowieka i jego życie. Właśnie do życia każdy człowiek ma prawo. Ma prawo do jego ochrony i obrony. Przedmiotem podstawowych praw jest również dla każdego z nas godność osobista. W kanonie praw człowieka wyróżnione miejsce przyznano prawom dziecka. Ono bowiem nie ma możliwości i siły ludzi dorosłych, aby obronić się przed niesprawiedliwością i krzywdą. Należy zresztą przyznać, że krzywda ta pochodzi właśnie od dorosłych. Prawa dziecka, ucznia wyeksponowane są w naszej szkole i w każdej chwili można je przeczytać. Wiemy, że ich przestrzeganie jest warunkiem roawoju i szczęśliwej przyszłości najmłodszych. Nie zapominajmy też o obowiązkach, które są konieczne do samodzielnego, twórczego funkcjonowania w małej społeczności jak rodzina, nasza szkoła i polskie społeczeństwo (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski).
Gminny Konkurs Matematyczny Klas I - III Szkół Podstawowych
Najlepsi matematycy klas I-III szkół Gminy Nowe Miasto Lubawskie spotkali się w Szkole Podstawowej im.ks.K.Wróblewskiego w Gwiździnach na XII gminnym konkursie matematycznym. Dzieci rozwiązywały zadania przewidziane dla swojej kategorii wiekowej. Pierwsze miejsce wśród pierwszoklasistów zajął Szymon Szwechowicz z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bratianie, spośród klas drugich najlepsza okazała się Agata Leśniewska ze Szkoły Podstawowej w Gwiździnach, a wśród trzecioklasistów najlepiej z zadaniami poradziła sobie Karolina Maćkiewicz z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bratianie. Dokonano też podsumowania drużynowego – I miejsce i puchar Wójta Gminy Nowe Miasto Lub. zdobyli uczniowie Zespołu Szkół z Bratiana, II miejsce oraz puchar Dyrektora Gminnego Zespołu Oświaty otrzymała SP z Gwiździn, a III miejsce wraz z pucharem Dyrektora Szkoły Podstawowej w Gwiździnach zdobyła SP ze Skarlina. Należy dodać iż zdobywcy I i II miejsca w swojej kategorii będą reprezentować Gminę Nowe Miasto Lub. na powiatowym konkursie, który odbędzie się w Zespole Szkół w Bratianie. Komisję konkursową stanowili nauczyciele z poszczególnych szkół. Organizacją i koordynacją konkursu zajęła się Emilia Dembińska – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Gwiździnach (Tekst: Emilia Dembińska, zdjęcia w albumie: Urszula Świniarska).
Odwiedziny Mikołaja
6 grudnia 2011 roku po godzinie 8.00 w szkole pojawił się oczekiwany Mikołaj. I w tym roku nie zawiódł nas i zdążył z prezentami. Z pomocą Śnieżynek i naszej pani Ireny wędrował po wszystkich klasach, rozdając prezenty i słodycze. Uznał, że wszyscy w szkole są na tyle grzeczni, że nikt nie może zostać bez podarunku. Podobał mu się zapach naszej choinki stojącej na dolnym korytarzu. Dobrze się czuł w naszej szkole, chętnie rozmawiał z dziećmi i z żalem ruszył w dalszą drogę. Wcześniej jednak zapowiedział, że pamięta o zbliżających się świętach (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski).
Podsumowanie działania SKO i Światowy Dzień Walki z AIDS
1 grudnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Walki z AIDS. W związku z tym uczniowie pod kierunkiem Anny Falkowskiej przedstawili program, w którym przypomnieli charakterystykę tej choroby naszych czasów. Przekazali też informacje o tym jak uniknąć zakażenia i czego w tym kontekście nie powinniśmy się obawiać. Wcześniej jednak grupa uczniów przygotowana przez Bożenę Hoppe zaprezentowała program promujący oszczędzanie. Zebrani dowiedzieli się, że warto oszczędzać nie tylko pieniądze. Oszczędzać warto też energię, wodę i wiele innych rzeczy. Wspomniano też o tym, że nie do wszystkiego należy podchodzić oszczędnie. Nie powinniśmy skąpić nigdy bardzo ważnych słów jak: "proszę", "dziękuję", "przepraszam". Podobnie też jest ze słowami na powitanie i na pożenanie. Bożena Hoppe - opiekunka SKO wręczyła oszczędzającym w poszczególnych klasach upominki rzeczowe w nagrodę za systematyczne oszczędzanie. Zostały one ufundowane przez PKO BP S.A. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski).
Wieczór andrzejkowy w szkole
24 listopada 2011 roku uczniowie klasy VI z wychowawcą i rodzicami zorganizowali szkolny wieczór andrzejkowy. Dla wszystkich chętnych przygotowali zabawę przy muzyce i dobrze zaopatrzoną kawiarenkę. Przez cały wieczór czynna była loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami głównymi. Uczestnicy zabawy brali udział w różnych konkursach z nagrodami. Organizatorzy pamiętali także o tradycyjnych wróżbach, którymi zajęły się aż dwie wróżki. Goście andrzejkowego wieczoru wolnego stanu ustawiali buty, aby przekonać się, który pierwszy przekroczy próg i wywróży zamążpójście bądź ożenek. Sto lat zaśpiewano jedej z organizatorek wieczoru - Weronice Osmańskiej, która tego dnia obchodziła rocznicę swoich urodzin. Spotkania andrzejkowe odbywały się też w klasach, gdzie pod okiem wychowawców tradycyjnie lano wosk i siegano po andrzejkowe wróżby (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Mistrzostwa powiatu w drużynowym tenisie stołowym
23 listopada 2011 roku gościliśmy w szkole mistrzów poszczególnych gmin powiatu we drużynowym tenisie stołowym. Ze względu na naszą stałą obecność w rozgrywkach tenisowych i dotychczasowe doświadczenie, zaproponowano nam organizację turnieju powiatowego dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Liczba tenisowych drużyn, ktore przyjechały, aby walczyć o mistrzostwo powiatu w naszej szkole, przerosła wszelkie oczekiwania. Cały turniej przebiegł sprawnie. Na sześciu stołach rozstrzygnięto rywalizację we wszystkich kategoriach. Rozgrywki przebiegły w bardzo przyjemnej, sportowej atmosferze, co zostało zauważone przez gościnnie przyjętych sportowców i ich opiekunów. Poczęstowaliśmy wszystkich pączkami i herbatą. Nasza męska drużyna w składzie: Patryk Czarnota i Szymon Gajkowski zajęła II miejsce w turnieju i uzyskała tytuł wicemistrzów powiatu nowomiejskiego. Opiekunem drużyny był prowadzący zawody Henryk Zagórski (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski).
Kolejny mistrzowski tytuł dla piłkarzy
19 listopada 2011 roku w sali gimnastrycznej bratianskiej szkoły odbył się halowy, ostatni już w tym roku kalendarzowym turniej piłki nożnej. Były to zawody dla dziewcząt i chłopców. Wśród tych pierwszych do rywalizacji stanęło pięć zespołów. Nasze dziewczęta walczyły więc systemem "każdy z każdym" i rozegrały cztery mecze.Żadnego z nich nie przegrały. Jeden mecz wygrały, a pozostałe zakończyły się remisem. W rezultacie zajęły trzecie miejsce w całym turnieju. Nasza męska reprezentacja walczyła wśród sześciu zespołów rteprezentujących wszystkie podstawówki naszej gminy. Turniej chłopców rozegrano więc w grupach. Znaleźliśmy się w grupie ze Skarlinem i Radomnem. Jeden mecz zremisowaliśmy, a drugi wygraliśmy wysoko. W efekcie zajęliśmy pierwsze miejsce w grupie i zagraliśmy w finale o mistrzostwo z reprezentacją Jamielnika. Mecz ten wygraliśmy 1:0 i zostaliśmy mistrzami gminy. Czekają nas teraz zawody powiatowe.Oto składy naszych drużyn. Dziewczęta: Ewelina Marszelewska, Weronika Osmańska, Joanna Waruszewska, Michalina Milewska, Wiktoria Samsel, Julia Dąbrowska i Agata Wiśniewska. Chłopcy: Patryk Czarnota, Szymon Gajkowski, Błażej Gumowski, Cezary Milewski, Paweł Paczkowski, Piotr Paczkowski, Jakub Puwalski, Marcin Wiśniewski. Opiekunem drużyn był Henryk Zagórski (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Podsumowanie szkolnych działań ekologicznych
17 listopada 2011 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie działań ekologicznych. Była to okazja do podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które wspierają szkołę w ekologicznych przedsięwzięciach. Dzięki nim społeczność szkolna może cieszyć się z obecności w naszej placówce Zielonej Flagi. Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska odebrała ją podczas konferencji programu „Szkoły dla ekorozwoju”. Teraz, w obecności przedstawicieli władz samorządowych i osób wspierających szkołę, flagę tą uroczyście przekazała uczniom. Obecność flagi w szkole to duże wyróżnienie zważywszy, że powiewa też ona w wielu szkołach w różnych krajach świata. Nadana została na okres jednego roku szkolnego z możliwością dalszego ubiegania się o nią. Jest nagrodą za podnoszenie świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej między innymi poprzez efektywne wykorzystanie energii i surowców oraz zaangażowanie w recykling. To dla nas zaszczyt i zobowiązanie zarazem do utrwalania nawyków ekologicznych i propagowania ich. Podczas uroczystości zaprezentowane zostały działania ekologiczne podejmowane w szkole. Przypomniano wiele akcji ekologicznych, apeli, konkursów, uroczystości, zbiórek surowców wtórnych; monitorowanie zużycia energii, wody, papieru i wytwarzanych odpadów. Zapowiedziano też na wiosnę założenie ogrodu z ziołami oraz stacji meteorologicznej, służącej do obserwacji pogody przez uczniów. Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego przedstawił slajdy, których treścią była lokalna przyroda. Uczniowie zaprezentowali zebranym inscenizację „Eko – kapturek”. Koordynatorkom działań ekologicznych w szkole: Annie Falkowskiej, Bożenie Hoppe, Ewie Skubaja i Urszuli Świniarskiej, które przygotowały też ekologiczną uroczystość, wręczono listy gratulacyjne. Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście otrzymali ekologiczne woreczki z ziołami (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Wycieczka do Olsztyna
4 listopada 2011 uczniowie klas I-III i V byli na wycieczce w Olsztynie. Głównym celem wyjazdu był udział w koncercie organizowanym przez filharmonię. Uczestnicy wyjazdu wysłuchali utworów ze „Skrzypka na dachu”. Następnie odbyli lekcję w Olsztyńskim Teatrze Lalek poszerzając w ten sposób zasób wiedzy i umiejętności dotyczących tego miejsca. Kolejny etap wyjazdu to Muzeum „Gazety Olsztyńskiej”, gdzie poznaliśmy historię powstania Gazety Olsztyńskiej oraz ciekawostki dotyczące Warmii i Mazur ze szczególnym uwzględnieniem stroju warmińskiego. Opiekunami podczas wycieczki były panie: Urszula Świniarska i Bożena Hoppe. Organizacją wyjazdu zajęła się p. Emilia Dembińska (Tekst i zdjęcia w albumie – E. Dembińska).
Archiwum Aktualności