Dnia 2 grudnia 2017 roku w Zespole Szkół im. Cypriana Norwida W Nowym Mieście Lubawskim odbyła się Rejonowa Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK . Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Miłosz Bednarczyk z kl.7 i Jacek Wiśniewski z kl.6. Nasi uczestnicy napisali test z wiedzy dotyczącej wielu zagadnień związanych z promocją zdrowego stylu życia, udzielania pierwszej pomocy oraz historii i zasad PCK. Tym razem nie udało się stanąć na podium choć wiedza naszych uczniów jest bardzo wysoka. Wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymali dyplomy oraz upominki. Do konkursu uczniów przygotowała Anna Falkowska. Opiekę podczas konkursu sprawowała Gabriela Wiechowska. Gratulujemy naszym uczestnikom udziału w olimpiadzie, wierzymy, że tak szeroka wiedza przyda się w kolejnych konkursach lub olimpiadach. (Tekst i zdjęcia w albumie: Anna Falkowska)
Andrzejki w szkole
30 listopada 2017 roku upłynął w naszej szkole pod znakiem andrzejkowych wróżb i przepowiedni przyszłości. Chociaż wszyscy wiedzą, że nikt tak naprawdę nie zna swojej przyszłości i wróżby należy traktować z przymrużeniem oka, to dla uczniów była to świetna zabawa. Najmłodsze dzieci przybyły do przedszkola w przebraniach wróżek i innych magicznych postaci. Starsi uczniowie losowali paski z przepowiednią, co ich czeka w przyszłości, losowali swój przyszły zawód, imię swojej sympatii, ustawiali swoje buty by sprawdzić, kto pierwszy założy swoją rodzinę. Ne zabrakło też przelewania wosku przez klucz. Było miło i radośnie! Tekst: Maria Przeradzka; zdjęcia w albumie: Maria Przeradzka, Henryk Zagórski)
W szkole podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego nie tylko się uczymy, ale też świetnie bawimy. Idealną okazją do zabawy była dla nas zorganizowana przez klasę V dyskoteka andrzejkowa. Podczas imprezy uczniowie mieli okazję nie tylko potańczyć, lecz również wziąć udział w różnorakich zabawach, skorzystać z wróżb wróżki Pauliny, zakupić losy na loterii oraz zajadać się przysmakami przygotowanymi przez mamy uczniów klasy V. Dyskoteka trwała 3 godziny. Zabawa była doskonałą formą integracji uczniów naszej szkoły. Za bezpieczny przebieg bankietu odpowiedzialny był pan Maciej Szymański. (Tekst i zdjęcia w albumie: Maciej Szymański)
Powiatowe podium piłkarzy
28 listopada 2017 roku w nowomiejskiej hali MOSiR odbył się powiatowy etap piłkarskiego turnieju: "Z podwórka na stadion". Prawo startu w tych zawodach nasi piłkarze pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego zyskali wygrywając turniej gminny. Tym razem przyszło im się zmierzyć z mistrzami gmin powiatu nowomiejskiego. Zespół zagrał w składzie: Tomasz Wiśniewski, Emil Bednarczyk, Bartosz Karpiński, Cezary Kopański, Jakub Marchlewski, Patryk Sargalski, Materusz Smyka i Bartosz Górtatowski. W wyniku wyrównanej walki nasza reprezentacja zajęła III miejsce na powiatowym podium, choć do samego końca były szanse na oba wyższe miejsca. O dobrym poziomie gry naszej drużyny niech świadczy choćby fakt, że mecz z najlepszymi w turnieju kolegami z Krotoszyn zakończył się remisem. Cennym wyróżnieniem jest też tytuł: "Najlepszy piłkarz turnieju" przyznany Patrykowi Sargalskiemu. Cała reprezentująca szkołę w turnieju męska drużyna piłkarska zasługuje na duże brawa. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
20 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Jego celem jest uświadomienie dzieciom, że posiadają one szereg praw, do których przestrzegania i realizacji zobowiązane są wszystkie osoby dorosłe oraz, że wiedza o przysługujących im uprawnieniach powinna być łatwo dostępna. Z tej okazji 21 listopada w naszej szkole odbyła się prelekcja poświęcone temuż wydarzeniu. Dzięki prezentacji multimedialnej uczniowie naszej szkoły przypomnieli sobie przysługujące im prawa. Podczas prezentacji wyemitowane zostało orędzie Rzecznika Praw Dziecka, Pana Marka Michalaka, skierowane do dzieci i dorosłych. Uczestnicy spotkania obejrzeli film animowany uświadamiający im ich prawa. Ponadto, uczniowie klas VI-VII mieli okazje zapoznać się ze świadectwem ostatniego żyjącego podopiecznego Janusza Korczaka, wybitnego polskiego pedagoga oraz orędownika praw najmłodszych, podczas emisji filmu dokumentalnego pt. "the Last Korczak Boy". Organizatorem szkolnego Dnia Praw Dziecka był Maciej Szymański. (Tekst: Maciej Szymański; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Uwaga Rodzice!
Nasi piłkarze Mistrzami Gminy
14 listopada 2017 roku w sali gimnastycznej bratiańskiej szkoły spotkały się reprezentacje szkół gminy Nowe Miasto Lubawskie, aby wziąć udział w piłkarskim turnieju o puchar Tymbarku. Nasza piłkarska drużyna pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego wystąpiła w składzie: Tomasz Wiśniewski, Miłosz Bednarczyk, Bartosz Karpiński, Cezary Kopański, Jakub Marchlewski, Patryk Sargalski, Mateusz Smyka i Bartosz Górtatowski. Turniej rozegrano systemem: "każdy z każdym", co oznaczało udział w czterech meczach. Nasza reprezentacja zagrała koncertowo. Jedynie pierwszy mecz z Tylicami był remisowy mimo optycznej przewagi. Pozostałe spotkania kończyły się korzystnymi dla nas wynikami: ze Skarlinem - 5 : 0, z Jamielnikiem - 3 : 0 i z Bratianem - 2 : 0. Dzięki takim rozstrzygnięciom drużyna zdobyła puchar za I miejsce, tytuł Mistrza Gminy Nowe Miasto Lubawskie i prawo udziału w turnieju powiatowym. Gratulujemy piłkarzom!!! (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Nasza wierność dziedzictwu potwierdzona certyfikatem
10 listopada 2017 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się szczególna uroczystość. Uczczono w jej trakcie odzyskanie niepodległości przez Polskę, uhonorowano zasłużonych w różnych dziedzinach życia kraju mieszkańców województwa oraz wręczono wyróżnionym szkołom województwa warmińsko - mazurskiego certyfikatów: "Szkoła wierna dziedzictwu". Z długiej listy szkół ubiegających się o certyfikat, najlepsze wybrała specjalna kapituła powołana przez kuratora oświaty. Wśród wyróżnionych szkół znalazła się również nasza placówka. Na uroczystym wręczeniu certyfikatów obecna była Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska i nauczyciel historii Henryk Zagórski. Wręczenia certyfikatu dokonał Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki wraz z Wojewodą Arturem Chojeckim. Ten cenny dla nas dokument potwierdza wagę działalności szkoły na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego w ujęciu krajowym i lokalnym oraz umacnia nas na drodze rozwoju opartej na tym dziedzictwie. Wśród wielu elementów działalności szkoły na rzecz zachowania dziedzictwa wymienić można szczególnie te związane z naszym patronem ks. Kazimierzem Wróblewskim, troskę o znajomość lokalnej historii oraz wdrażanie uczniów do poszukiwań genealogicznych. Będziemy kontynuować podejmowane działania i szukać nowych sposobów na obecność dziedzictwa w budowaniu przyszłości szkoły i społeczności lokalnej. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Narodowe Święto Niepodległości 2017
10 listopada 2017 roku w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, odbyła się w szkole akademia dla uczczenia tego święta. Uczniowie klasy VI wspierani przez wychowawcę i nauczyciela historii Henryka Zagórskiego przedstawili scenkę, w której wykonywali gazetkę z okazji narodowego święta. W takiej formie zwócili uwagę na ważne fakty i postacie historyczne występujące na długiej drodze do niepodległości. Spotkanie społeczności szkolnej było też dobrą okazją do uczczenia X rocznicy oddania do użytku sali gimnastycznej w naszej placówce. Wszyscy mogli przenieść się do tamtego czasu, dzięki przedstawionym fragmentom filmu opowiadającego o przebiegu uroczystego otwarcia sportowego obiektu. Może trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie, co czuli Polacy, którzy w 1918 roku odzyskali wolną Ojczyznę. My, żyjący współcześnie w niepodległej Polsce, mamy obowiązek pamięci o tych, którym tą niepodległość zawdzięczamy i obowiązek troski o Polskę - nasze wspólne dobro. Pamiętajmy o wywieszeniu flagi na znak naszej historycznej świadomości. Cieszmy się niepodległością, świętując 11 listopada. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Dzień zdrowego śniadania
8 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Zdrowego Śniadania. Aby zwiększyć świadomość uczniów na temat roli zdrowego odżywiania dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z klasy I i III pod opieką swoich wychowawców po raz kolejny włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej ,, Śniadanie daje moc’’ organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W przygotowaniu drugiego śniadania wsparli nas rodzice, zaopatrując swoje pociechy w potrzebne produkty. To dzięki nim powstały pyszne, kolorowe i wartościowe kanapki. Najpierw przeprowadziliśmy w klasach pogadanki na temat roli śniadania, zasad racjonalnego i wartościowego odżywiania oraz higieny sporządzania posiłków. Zwróciliśmy uwagę, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci lepiej koncentrują się na zajęciach, mają energię do nauki, zabawy oraz wysiłku fizycznego. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do tworzenia kolorowych kanapek. Starały się dobrać jak najwięcej składników, by kanapki były pyszne i zdrowe. Na deser nie zabrakło owoców. W ten sposób na stołach powstały ,,wyspy kanapkowe i owocowe”.
Przygotowanie i wspólne spożywanie śniadania było okazją do zabawy, integracji grup oraz zwiększenia świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie każdego człowieka.(Tekst: Maria Przeradzka, zdjęcia: Maria Przeradzka, Bożena Hoppe)
Pszczoły i miód to nasz cud
„Pszczoły i miód to nasz cud” – to tytuł przewodni spotkania młodzieży szkolnej z byłym nauczycielem tej szkoły i znanym pszczelarzem p. Tadeuszem Piwowarczykiem.
Uczniowie przedstawili cechy pszczoły i jej rolę w przyrodzie m. in. w zapylaniu kwiatów. Szczególny nacisk położył prelegent na bardzo ciężką i dokładną pracę pszczół oraz życie w perfekcyjnie zorganizowanym społeczeństwie jakim jest rodzina pszczela.
Owocem pracy pszczół jest miód – produkt o niezwykłych właściwościach, który przyczynia się do zachowania zdrowia ludzi na co zwrócił uwagę p. Piwowarczyk.
Średnio z ula pozyskuje się 19 kg miodu; żeby wyprodukować 1 kg miodu pszczoły muszą odwiedzić 9000000 kwiatów.
Główną częścią spotkania było zaprezentowanie przez gościa pracy pszczelarza. Jest to praca wymagająca zarówno dużej wiedzy teoretycznej jak i praktycznej oraz zaangażowania.
Młodzi ludzie byli zachęcani do podejmowania trudu tego zajęcia, które może stać się hobby bardzo pożytecznym i mającym wpływ na zdrowie- jak się okazuje pszczelarze żyją na ogół dłużej. (Tekst: Gabriela Wiechowska; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Co słychać w przedszkolu?
Dzieci z przedszkola czyli grupa młodsza "Pewniacy" i grupa starsza "Bystrzaki" 3 listopada 2017r. zostały przez panią Dyrektor pasowane na przedszkolaków. Na uroczystość przybyli również rodzice dzieci. Przedszkolacy zaprezentowali przygotowane wiersze, piosenki i tańce. Wszyscy wystąpili bardzo odważnie. Kolejnym elementem dnia była wycieczka do MINI DISKO gdzie wszyscy wesoło się bawili i do Centrum Edukacji Ekologicznej w Brodnicy, w którym dzieci zapoznały się ze zgromadzonymi okazami przyrodniczymi. Poszerzyły wiedzę dotyczącą roślin i zwierząt mieszkających w naszym otoczeniu. Opiekę nad dziećmi pełniły wychowawczynie grup oraz uczestniczący w wycieczce rodzice. (tekst i zdjęcia w albumie E. Dembińska)
Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny
1 i 2 listopada 2017 roku to szczególne dni w naszym rocznym kalendarzu. Obchodzimy bowiem w tym czasie dwa święta: Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. To pierwsze sprzyja zastanawianiu się nad świętością, a także odwoływaniu się do świętych patronów. W Dzień Zaduszny zaś szczególnie mocno myślimy zmarłych, którzy zakończyli swoje ziemskie życie. Pierwszy dzień listopada wolny jest od pracy i nauki, stąd też często łączy w sobie charakter obu tych listopadowych świąt. Odwiedzając cmentarze i inne miejsca spoczynku, tych, którzy od nas odeszli, zaświadczamy o tym, że bardzo ważne i konieczne jest zachowanie pamięci o życiu ludzi, którzy przeminęli. Mimo niesprzyjającej pogody odwiedźmy tradycyjnie grób naszego Patrona ks. Kazimierza Wróblewskiego. Zapalmy też światełko pod naszym Dębem Pamięci, który staje się już pięknym drzewem. Pomyślmy nie tylko o naszym bliskich zmarłych, ale też o innych minionych, którym często nasza Ojczyzna i my sami wiele zawdzięczamy. Uczcijmy ich i zapalmy wszystkim lampkę pamięci. (Tekst: Henryk Zagórski)
Październik miesiącem oszczędności
31października ogłoszony jest Światowym Dniem Oszczędności . Z tej okazji co roku w naszej szkole organizowany jest apel na temat oszczędzania. W tym roku dzień wcześniej uczniowie biorący udział w zajęciach świetlicowych przedstawiły kilka scenek, które często mają miejsce w szkole . Pokazując rożne sytuacje szkolne uczniowie zachęcali do oszczędzania nie tylko pieniędzy ,ale też wody ,prądu ,wzroku słuchu itp. Po wystąpieniu uczniów opiekun SKO Bożena Hoppe podsumowała działalność Szkolnej Kasy Oszczędności, Do SKO należą wszyscy uczniowie naszej szkoły . Prowadząca SKO wyłoniła uczniów, którzy oszczędzają systematycznie i obdarowała ich drobnymi nagrodami. Najbardziej aktywnymi klasami w oszczędzaniu w poprzednim roku szkolnym były klasa czwarta i trzecia. W nagrodę te klasy otrzymały kalendarze ścienne. Na zakończenie uroczyście przyjęto w poczet członków SKO uczniów klasy pierwszej. Najmłodsi otrzymali książeczki Szkolnej Kasy Oszczędności z wkładem o wysokości 1 zł. Zachęcamy wszystkich uczniów to systematycznego oszczędzania nie tyko pieniędzy. (Tekst: Bożena Hoppe; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
XVII Dzień Papieski
30 października 2017roku w naszej szkole odbył się uroczysty Apel z okazji obchodów Dnia Papieskiego.
Tegoroczny XVII Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”.
Na początku warto podkreślić, że już samo sformułowanie hasła jest znamienne. Ma stanowić zaproszenie i znak tego, że poprzez Dzień Papieski docieramy do głębi nauczania Papieża Polaka. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego jest cytatem z Listu Apostolskiego Novo Millenio Ineunte (czyli: na początku nowego tysiąclecia) - dokumentu podpisanego przez św. Jana Pawła II
6 stycznia 2001 roku. Zdanie będące hasłem w dokumencie jest umieszczone na początku Zakończenia zatytułowanego Duc in altum (wypłyń na głębię). Te ostatnie słowa na pewno są
o wiele bardziej znane. Były wypowiadane przez św. Jana Pawła II wielokrotnie, zwłaszcza
w perspektywie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.Nawiązując do tegorocznego hasła uczniowie naszej szkoły przedstawili inscenizacje słowno – muzyczną z prezentacja multimedialną pod kierunkiem Anny Żuralskiej, w której Jan Paweł II zachęca młodych ludzi, aby szli naprzód z nadzieją ufając Panu Bogu. Inscenizacja miała charakter lekcji w której katechetka rozmawiając z uczniami przybliżała postać oraz nauczanie Świętego Jana Pawła II. Uczniowie zaśpiewali także pieśni pod przewodnictwem pana Mateusza Deredasa, które w swej treści nawiązywały do tegorocznego hasła; „Nie bój się wypłyń na głębię. Jest przy Tobie Chrystus”, oraz „Nie lękajcie się.” Nie zabrakło również ulubionej pieśni Jana Pawła II; „Barki”, którą wszyscy zaśpiewali na zakończenie Apelu. (Tekst: Anna Żuralska; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Awans lekkoatletów do wojewódzkiego finału
27 października 2017 roku w szkole w Jamielniku odbyły się Powiatowe Biegi Przełajowe. Wśród licznie przybyłych zawodników pojawili się też nasi biegacze pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego. Reprezentacja naszej szkoły liczyła łącznie 15 uczniów, którzy wystartowali w trzech kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców. Pokonali oni dystanse: 800 m, 1000 m i 1500 m. Te trudne biegi odbyły się na szczęście w sprzyjających nam warunkach, a więc bez deszczu i na trasach omijających błotniste tereny. Jesienny deszcz przypomniał o sobie dopiero podczas biegów starszych kategorii wiekowych. Bardzo przydał się krzepiący poczęstunek przygotowany dla wszystkich przez szkołę - gospodarza zawodów. Nasi lekkoatleci spisali się bardzo dobrze i spora ich część wywalczyła prawo startu w zawodach szczebla wojewódzkiego. Czekamy na oficjalny komunikat zawierający miejsca naszych reprezentantów. Już dziś jednak gratulujemy im dobrego startu i życzymy powodzenia w wojewódzkiej imprezie. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Podsumowanie XIX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny
27 października w Centrum Wdrażania i Promocji Innowacji Warmińsko-Mazurska Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Olsztynie odbyło się podsumowanie XIX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, przebiegających pod hasłem ,,MIŁOŚĆ W RODZINIE NIGDY NIE ZGINIE” zorganizowanej przez ,,Forum Prorodzinne - Stowarzyszenie Wspierania Działań Prorodzinnych w Olsztynie, Radę ds. Rodzin Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Szkołę Podstawową Nr 30 im. Marii Zientary- Malewskiej w Olsztynie, Pałac Młodzieży, Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia ,, Civitas Christiana’’ w Olsztynie. Podczas tej uroczystości nastąpiło wręczenie nagród i wyróżnień laureatom XIV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Grafiki Komputerowej ,,Miłość w rodzinie” .
Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się prace uczniów naszej szkoły.
Bartosz Górtatowski uczeń klasy trzeciej otrzymał nagrodę specjalną
Dyrektora SP Nr 30 w Olsztynie ( opiekun Bożena Hoppe).
Nagrodę otrzymała także Martyna Groszkowska ,uczennica klasy czwartej ( opiekun Emilia Dembińska), a Paulina Arentowicz, uczennica klasy trzeciej otrzymała wyróżnienie( opiekun Bożena Hoppe) Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów. Tekst i zdjęcia w albumie: Bożena Hoppe)
Bal przebierańców w szkole
26 października 2017 roku uczniowie klasy VI przy wsparciu wychowawcy Henryka Zagórskiego i rodziców zorganizowali dla społeczności szkolnej Bal przebierańcow. Szkolny korytarz przemierzały różne postacie robiące duże wrażenie wśród gości wieczoru. Zgodnie z intencją organizatorów, wszyscy dobrze się bawili, budząc wzajemny podziw licznych przebierańców. Wszystkie postacie miały czas na swoją prezentację i konkurowały o tytuł mis i mistera wieczoru. Dobrej zabawie sprzyjały też przygotowane atrakcje: muzyka do tańca, liczne zabawy i konkursy, loteria fantowa, usługi wróżki i bogato zaopatrzona kawiarenka. Ważna też była tematyczna dekoracja wykonana przez uczniów. Wszystko to pozwoliło uczestnikom na wspólne, wesołe spędzenie czasu po dniu nauki w szkole. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Wyjazd klasy III do Olsztyna
Dnia 26 października 2017 r. klasa trzecia wybrała się na wycieczkę do Olsztyna . Pierwszym punktem naszej wycieczki było obejrzenie spektaklu pt. ,,Włosy Mamy” w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Po przedstawieniu dzieci wzięły udział w bardzo ciekawej lekcji teatralnej. Podczas zajęć mieliśmy zobaczyć jak powstają lalki i stroje do przedstawień. Aktor teatru Adam Hajduczenia przedstawił nam rodzaje lalek występujących na scenie . Poznaliśmy wiele ciekawostek o pracy aktora, następnym punktem naszej wycieczki był Dom Gazety Olsztyńskiej. Tutaj mogliśmy zwiedzić muzeum , jak również wziąć udział w warsztatach ,, Moja książka” . Dowiedzieliśmy się jak powstało pismo , a potem druk. Po wizycie w Domu Gazety Olsztyńskiej poszliśmy na spacer w stronę Zamku. Posiedzieliśmy na ławce przy pomniku Kopernika i, a potem na Dziedzińcu Zamkowym daliśmy się zakuć w dyby. Po przechadzce po Dziedzińcu Zamkowym wróciliśmy do domu. Po drodze zjedliśmy jeszcze posiłek w Mc Donaldzie. Pogoda i humory nam dopisały i już czekamy na następną wycieczkę. (Tekst i zdjęcia w albumie: Bożena Hoppe)
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie