W tym roku obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia przypadły na piątek, 7 października. Nasza szkoła od kilku lat przyłącza się do zabawowej formy nauczania matematyki, której organizatorem jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego. Jest to inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci, ale i dorosłych. Odświeżenie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi. Dzięki temu wydarzeniu uczniowie mogą nadrobić matematyczne zaległości po wakacjach.
Uczniowie biegle posługujący się tabliczką, pod opieką nauczyciela matematyki, wcielili się w role egzaminatorów i przepytywali swoich kolegów i koleżanki z jej znajomości. Przy stoisku, na którym można było wylosować karteczkę zawierającą 5 przypadków tabliczki, szybko powstała kolejka oczekujących na wykonanie zadania. „Egzamin” opierał się na losach o różnym stopniu trudności. Każdy, kto odpowiedział na 5 pytań z losu, otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz słodki upominek. Taka nagroda, to nie tylko powód do dumy, ale i motywacja do dalszego doskonalenia swojej wiedzy matematycznej. Oprócz tego, w każdej klasie na lekcji matematyki odbył się króciutki test ze znajomości tabliczki, mający na celu utrwalenie jej. (Tekst i zdjęcia w albumie: M. Przeradzka)
Aktualności
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2022
Szkolny konkurs jesienny rozstrzygnięty!
We wrześniu odbył się w szkole konkurs jesienny pt. ,,Jesienne zwierzątka z darów natury’’.
Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych:
Kategoria wiekowa od : 0, I,II,III klasa oraz klas V-VI-VIII.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Kategoria 0 ,I, II, III
1 miejsce Marcelina Trawicka, Amelia Ankowska
2 miejsce Aurelia Bednarczyk, Maja Górtatowska
3 miejsce Maria Jarmużewska, Nadia Dąbrowska
Kategoria klas V-VI-VIII
1 miejsce Rozalia Bednarczyk
2 miejsce Jakub Karpiński
3 miejsce Kacper Bańka
Serdecznie gratulujemy ! (Tekst i zdjęcia w albumie: Maja Grądzka)
Rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego
27 września obchodzimy 83. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, które działało w latach 1939–45 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Polskie Państwo Podziemne kierowane było przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Jednym z największych osiągnięć Polskiego Państwa Podziemnego było zorganizowanie tajnego nauczania.
W podziemnych drukarniach wydawano prasę informacyjno-polityczną, publicystykę, dzieła literackie oraz podręczniki. Organizowano także konspiracyjne koncerty, przedstawienia teatralne, wieczory autorskie i wykłady naukowe.Polskie Państwo Podziemne miało własne siły zbrojne. Na czele utworzonej 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski stanął gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski. SZP została przekształcona najpierw w 1940 r. w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza z 14 lutego 1942 r. w Armię Krajową, w skład której weszło ok. 200 organizacji wojskowych, zarówno spod okupacji niemieckiej jak i sowieckiej.Uczniowie na lekcji historii wykonali plakaty o tematyce Polskiego Państwa Podziemnego dla utrwalenia wiadomości. (Tekst i zdjęcia w albumie: Maja Grądzka)
Szkolny Konkurs Historyczny
We wrześniu uczennice klasy VIII wzięły udział w konkursie historycznym na etapie szkolnym pt. ,, …podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej oraz pielęgnowania polskości’’. Zadaniem uczennic było rozwiązanie testu po wcześniejszym zapoznaniu się z literaturą.
Uczennice : Paulina Arentowicz, Oliwia Kazimier i Rozalia Bednarczyk po zdanym teście, biorą udział w kolejnym konkursowym etapie gminno- miejskim. Trzymamy kciuki za dalszy sukces naszych uczennic.(Tekst i zdjęcia w albumie: Maja Grądzka)
Warsztaty artystyczne na lekcjach plastyki.
Zadaniem na warsztatach było wprowadzanie uczniów w świat technik plastycznych od ćwiczeń wstępnych do realizacji dzieła. O tym jak organizować własny warsztat pracy i przestrzeń kreatywnego tworzenia, przekonali się uczniowie na lekcjach plastyki, tworząc jesienne okiennice i jeże z darów natury. Kolejną pracą było wykorzystanie rolek papieru w celu wykonania sowy jako dekoracji holu szkolnego z okazji Dnia Nauczyciela. (Tekst i zdjęcia w albumie: Maja Grądzka)
Kółko plastyczne, master chef i kółko tańca ruszyło od września.
Od września rozpoczęły się zajęcia dodatkowe tj. kółko plastyczne, master chef i kółko tańca dla chętnych uczniów. Na zajęcia dodatkowe uczęszczają uczniowie którzy rozwijają swoje zainteresowania i pasje. (Tekst i zdjęcia w albumie: Maja Grądzka)
Wycieczka do muzeum w Gwiździnach i Święto Pieczonego Ziemniaka uczniów klasy II i III
Jeśli ktoś zastanawia się gdzie w naszej wsi jest muzeum to uczniowie klasy II i III już doskonale wiedzą. Muzeum od podstaw stworzył pan Czesław Klonowski wraz ze swoją rodziną. „Muzeum Dziadka Jana”, bo taką właśnie nazwę ma to miejsce przenosi odwiedzającego w dosyć odległe czasy, kiedy działały jeszcze kuźnie, w których można było podkuć konia, a dzieci w szkole korzystały z kałamarza wypełnionego atramentem. Pan Czesław Klonowski dokładnie opowiadał o tym, jak jego dziadek wykuwał dla koni podkowy, a kuźnia tętniła życiem od świtu do zmierzchu. Muzeum to nie tylko kuźnia, to także pomieszczenia odnoszące się do dawnej kuchni i innych pomieszczeń z zamierzchłych czasów. Wiele radości dało dzieciom obejrzenie pomieszczenia z elementami dawnej klasy szkolnej, w którym na ławkach leżą podręczniki z lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. Była to fascynująca lekcja historii. Zachęcamy do odwiedzenia muzeum przez klasy starsze, mieszkańców naszej wsi oraz wszystkich zainteresowanych życiem w dawnej wsi polskiej. Należy dodać, iż w szkole w piwnicy też mamy maleńkie muzeum, do którego obejrzenia również zachęcamy.
Kolejnym etapem naszej wycieczki, był przemarsz nad pobliskie Jezioro Rubkowo, gdzie w 1410 roku odpoczywały wojska Władysława Jagiełły idące w kierunku Grunwaldu. Dzięki pomocy rodziców (którym bardzo dziękujemy) udało nam się rozpalić ognisko, upiec ziemniaki i kiełbaski. Odpoczynek w ruchu i na świeżym powietrzu dał wszystkim siły na powrót do szkoły. (Tekst i zdjęcia w albumie: Emilia Dembińska)
Kolejny mistrzowski tytuł w piłce nożnej
29 września 2022 roku, w dzień po swoich młodszych koleżankach i kolegach, do piłkarskich rozgrywek stanęły reprezentacje szkół naszej gminy w kategorii wiekowej: Igrzyska młodzieży Szkolnej. Ten turniej również odbył się na sali sportowej z uwagi na niepewną pogodę i zgłaszane problemy zdrowotne sportowców. Naszą szkołę reprezentowały obie drużyny: dziewcząt i chłopców. Obie też osiągnęły cenne sukcesy sportowe na początku zmagań w tym roku szkolnym. Dziewczęta wywalczyły tytuł: Mistrza Gminy Nowe Miasto Lubawskie, wygrywając wszystkie swoje mecze. Chłopcy zaś ostatecznie uplasowali się na drugim miejscu w turnieju i cieszą się wicemistrzostwem. Bardzo cieszą te sukcesy i pozwalają z nadzieją patrzeć na dalszą rywalizację sportową w trwającym roku nauki. Duże brawa należą się naszym uczennicom i uczniom - mistrzyniom i wicemistrzom. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Mistrzostwo Gminy Nowe Miasto Lubawskie na początek sportowego roku szkolnego
28 września 2022 roku nasze piłkarskie reprezentacje dziewcząt i chłopców w kategorii: igrzyska dzieci, stanęły do rywalizacji z drużynami pozostałych szkół gminy Nowe Miasto Lubawskie. Turniej ten zaplanowano na bratiańskim orliku, ale z powodu deszczowej pogody, przeniesiono go na salę sportową miejscowej szkoły. Z uwagi na to, że do walki o gminne trofea zgłosiły się wszystkie szkoły, a więc łącznie 12 drużyn dziewcząt i chłopców, rozgrywki toczyły się najpierw w dwóch grupach eliminacyjnych w każdej kategorii, a potem najlepsze drużyny walczyły o czołowe miejsca. Cały turniej przyniósł nam wiele pozytywnych emocji. Reprezentujące naszą szkołę dziewczęta zdobyły bowiem tytuł: Mistrza Gminy Nowe Miasto Lubawskie, wygrywając swoją grupę i cały turniej. Również drużyna chłopców po trudnych meczach stanęła na trzecim stopniu gminnego podium. To dobry początek sportowego roku szkolnego. Wielkie gratulacje dla naszych piłkarek i piłkarzy. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Akcja: Sprzątanie Świata 2022
22.09.2022
W czwartek 22 września nasza szkoła wzięła udział w Akcji ,,Sprzątanie Świata”. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz środowiska.
Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami, wyruszyli do pobliskich okolice wsi w celu sprzątania. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska. Serdecznie dziękujemy Wszystkim uczestnikom, którzy wykazali chęć, by zadbać o otaczające nas środowisko. (Tekst i zdjęcia w albumie: Maja Grądzka)
83 rocznica wybuchu II wojny światowej
1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości polską granicę, rozpoczynając pierwszą kampanię II wojny światowej. O godz. 4.45 pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Rozpoczęła się II wojna światowa.
Działania wojenne objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 mln ludzi.
Druga wojna światowa, była największą katastrofą w dziejach Polski. Jej skutkiem były olbrzymie straty ludnościowe i materialne oraz zniszczenia dóbr kultury. Kraj wyłonił się z niej w innym kształcie terytorialnym, ustrojowym, demograficznym. Mieszkańcom Polski wojna przyniosła niewyobrażalny ogrom cierpień, nieszczęść i strat.
Klasy : V, VI i VIII na lekcjach historii obejrzały film i uczestniczyły w pogadankach, odnoszących się do 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podsumowaniem było wykonanie plakatów na wystawę szkolną, odnoszącą się do tych jakże ważnych dla nas wydarzeń. (Tekst i zdjęcia w albumie: Maja Grądzka)
Jesienne warsztaty
Dnia 15 września odbyły się pod kierunkiem Pani Mai Grądzkiej, jesienne warsztaty dla klasy V i VI. Celem warsztatów było przybliżenie pojęcia ekologii i troski o naturę oraz w jaki sposób można pozyskać tanie materiały z darów natury by wykonać piękne dekoracje jesienne. (Tekst i zdjęcia w albumie: Maja Grądzka)
Spotkanie z przedstawicielką KP Policji
12 września 2022 roku odwiedziła naszą szkołę st. asp. Dorota Kaczmarska reprezentująca Komendę Powiatową Policji w Nowym Mieście Lubawskim. To już tradycja, że Policjantka spotyka się z uczniami na początku roku szkolnego, aby promować zasady zachowania bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, a także w czasie spędzania czasu wolnego. Uczniowie mieli sporo pytań do gościa w mundurze. Głos zabirali także nauczyciele, poruszając ważne kwestie z zakresu bezpieczeństwa zdrowia i życia. Dyrektor szkoły Henryk Zagórski podkreścił wagę bezpieczeństwa jako podstawowego obszaru działania szkoły, warunkującego realizację pozostałych zadań. Wręczył też na koniec spotkania podziękowanie dla prelegentki za jej zaangażowanie edukacyjne w służbie bezpieczeństwu uczniów. (Tekst: Henryk Zagórski, zdjęcia w albumie: Agata Olszewska)
Wspólna lektura „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza podczas Narodowego Czytania 2022
Wydarzenie przygotowała Biblioteka Publiczna w Gwiździnach w 200 rocznicę wydania w Wilnie książki Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”. Ten symboliczny ukłon w stronę Wieszcza Narodowego złożyli wszyscy czytający: Paulina Arentowicz, Oliwia Kazimier, Bartosz Górtatowski – uczniowie naszej szkoły, ksiądz Józef Cierkowski, pani Cecylia Jarmużewska, pani Halina Kaczmarska, pani Jolanta Górtatowska i pani Hanna Błaszkowska. Na uroczystość zaprosiła nas uśmiechnięta kierownik Biblioteki Publicznej w Gwiździnach, pani Jolanta Górtatowska. Narodowe Czytanie przebiegło miło i przyjemnie. Każdy uczestnik spotkania otrzymał podziękowanie od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy z pamiątkową pieczęcią. Jesteśmy wdzięczni za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Taka popularyzacja czytelnictwa i promowanie narodowej polskiej literatury jest przykładem godnym naśladowania. (Tekst i zdjęcia w albumie: Hanna Błaszkowska)
Rok szkolny 2022/2023 rozpoczęty
1 września 2022 roku odbyła się w naszej szkole inauguracja roku szkolnego 2022/2023. Tradycyjnie dzień rozpoczęła msza święta z poświeceniem przyborów szkolnych dla najmłodszych. Następnie społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, aby celebrować otwarcie kolejnego roku nauki. Ważnym wydarzeniem tego roku jest zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Kierująca przez 31 lat gwiździńską placówką Hanna Błaszkowska ustąpiła ze stanowiska. Stanowisko to zajął teraz dotychczasowy nauczyciel Henryk Zagórski. Obecny na inauguracji Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Michał Wróblewski , w imieniu Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie podziękował dotychczasowej Dyrektor Hannie Błaszkowskiej za lata kierowniczej pracy i złożył życzenia nowemu dyrektorowi. Obejmujący stanowisko Henryk Zagórski również dziękował dotychczasowej Dyrektor, przytaczając jej najważniejsze osiągnięcia. Z życzeniami dla Dyrektora Henryka Zagórskiego wystąpiły też przedstawicielki Rady Rodziców i przedstawicielki Rady Pedagogicznej. Okazji do życzeń było tego dnia więcej. Oboje dyrektorzy: ustępująca i obejmujący stanowisko podziękowali za pracę przechodzącej na zasłużony odpoczynek pielęgniarce szkolnej Małgorzacie Bejer. Gratulacje przekazali też obchodzącej jubileusz 35. Lecia pracy Emilii Dembińskiej i Annie Żuralskiej, która uzyskała stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany. W swoim wystąpieniu do zebranych Dyrektor Henryk Zagórski nawiązał do społeczności szkolnej i łączących ją więzi. Inauguracyjny program artystyczny przedstawili uczniowie przygotowani przez nauczycielki: Emilią Dembińską i Agatę Olszewską. Po zakończeniu uroczystości uczniowie spotkali się w klasach ze swymi wychowawcami. Klasa VIII z wychowawczynią i szkolny Poczet Sztandarowy udali się również tego dnia na uroczystości rocznicowe związane z wybuchem II wojny światowej do pomnika pod Nawrą. Niech ten nowy szkolny rok będzie pomyślny dla wszystkich, pełen sukcesów i radości. (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie: Agata Olszewska)
Informacja o obiadach
Niżej zamieszczamy informację o zasadach korzystania z płatnych obiadów w szkole z prośbą o zapoznanie się z nimi, ponieważ wystąpiły ważne zmiany.
Obiady.docx
Narodowe czytanie
Serdecznie zapraszam do udziału w akcji Narodowego Czytania w sobotę 3 września na godz. 11.00. Plakat w załączeniu
Jolanta Górtatowska
Nowy rok szkolny 2022/2023
Kończą się wakacje i czas wracać do szkolnych zajęć. Zapraszamy społeczność szkolną na uroczystą inaugurację kolejnego roku szkonego 2022/2023. Msza święta odprawiona zostanie z tej okazji w parafialnym kościele o godzinie 8:00. Rozpoczęcie nowego roku nauki nastąpi w szkolnej sali gimnastycznej o godz. 9:00. Tego samego dnia o godzinie 10:00 uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą i Pocztem Sztandarowym wyjadą do Nawry na uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Kurs busa szkolnego:
godz. 7:30 – wyjazd z Krzemieniewa
godz. 10:00 – wyjazd z Gwiździn
Do zobaczenia!
Wyprawka przedszkolna
Szanowni Państwo,
poniżej zamieszczamy ważne informacje dotyczące wyprawki przedszkolnej dzieci. Prosimy o zapoznanie się z nimi i wdrożenie.
eduresized_IMG_5019.jpeg
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022
24 czerwca 2022 roku zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Uroczystości przebiegły zgodnie ze szkolnym ceremoniałem. Społeczność szkolna po mszy św. w parafialnym kościele zgromadziła się w naszej sali gimnastycznej. Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska witając wszystkich, podkreśliła wagę tego wydarzenia dla szkoły i dla każdego ucznia ze szczególnym uwzględnieniem ósmoklasistów. Brawa towarzyszyły uczniom wyróżnionym, którzy w towarzystwie swoich rodziców odebrali świadectwa ukończenia klasy. Wręczono też uroczyście nagrody za wzorową frekwencję, czytelnictwo, oszczędzanie i aktywność w szkolnych organizacjach. Podsumowano również tradycyjny plebiscyt na sportowca roku. Ważnym i podniosłym aktem było przekazanie Sztandaru Szkoły nowemu Pocztowi, a także przekazanie władzy samorządowej nowej przewodniczącej - Paulinie Arentowicz. Sporo wzruszeń towarzyszyło pożegnaniu uczniów klasy VIII, którzy również w towarzystwie rodziców otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, listy gratulacyjne i nagrody za swoje osiągnięcia w różnych dziedzinach szkolnego życia. Szczególnym momentem było wręczenie przez Dyrektor Hannę Błaszkowską certyfikatu Super - Absolwentki i związanej z nim statuetki Martynie Groszkowskiej. Wyróżnienie to nadaje uchwałą Rada Pedagogiczna uczniom wybitnym, którzy swoimi osiągnięciami i wzorową postawą rozsławiają imię szkoły. Swoje do widzenia powiedzieli też wszystkim nowi Absolwenci poprzez przygotowany na tę okazję program artystyczny. Uroczystość zakończyło wykonanie pamiątkowej fotografii. Życzymy naszym absolwentom powodzenia w nowych szkołach i sukcesów w realizacji swoich życiowych planów. Wszystkim uczniom życzymy dobrego wypoczynku wakacyjnego ze szczególnym naciskiem na zachowanie zasad bezpieczeństwa. Do zobaczenia! (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie: Paulina Bieńkowska, Grażyna Gurtatowska i Henryk Zagórski)
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie