Szanowni Rodzice, zamieszczamy niżej list współny Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra zdrowia do rodziców w sprawie szczepień dzieci. Prosimy o zapoznanie się z jego treścią.
List ministrów do rodziców
Wicemistrzostwo gminy w halowej piłce nożnej
10 grudnia 2021 roku odbył się w bratiańskiej podstawówce ostatni piłkarski turniej na hali w tym roku kalendarzowym. W gminnych zawodach pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego zagrała reprezentacja naszej szkoły w składzie: Dominik Dembiński, Patryk Sargalski, Mateusz Smyka, Jakub Wierzbowski, Bartosz Górtatowski, Adam Ufa, Adam Wiśniewski i Kuba Wiśniewski. Od początku turniej układał się dobrze dla naszych piłkarzy. Wygraliśmy wysoko z drużyną z Jamielnika, a potem pokonaliśmy w emocjonującym meczu reprezentantów tylickiej szkoły. Najwięcej emocji i dramatycznych sytuacji było jednak w meczu o pierwsze miejsce, który rozegraliśmy z gospodarzami. Długo utrzymywał się bezbramkowy stan meczu, choć mielismy okazje do uzyskania prowadzenia. Potwierdziła się stara piłkarska zasada, w myśl której niewykorzystane sytuacje się mszczą. Pod koniec meczu straciliśmy bramkę, co zadecydowało o zajęciu II miejsca w turnieju i zdobyciu wicemistrzowskiego tytułu. To bardzo dobry wynik uzyskany dzięki świetnej grze naszej reprezentacji. Brawa dla wszystkich piłkarzy, którzy stworzyli zgrany zespół i pokazali prawdziwą sportową walkę. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Mikołajki 2021
6 grudnia 2021 roku to szczególny dzień w trwającym oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia. Wprawdzie pandemia również Mikołajowi utrudnia wypełnianie odwiecznej misji, ale zapewne jest on w tej sytuacji jeszcze bardziej doceniany. Udaje mu się sprawiać przyjemne niespodzianki wszystkim: dorosłym i dzieciom, tym obecnym w szkole i tym na zdalnym nauczaniu. Imieniny Mikołaja to piękny dzień, który pokazuje jak przywiązani jesteśmy do tradycji i jak wielką przyjemność sprawia obdarowywanie, tak obdarowanym, jak i darczyńcom. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej
2 grudnia 2021 roku reprezentacja naszej szkoły w piłce nożnej wzięła udział w walce o mistrzostwo gminy w halowej odmianie tej sportowej dyscypliny. Były to zawody przeznaczone dla chłopców urodzonych w roku 2009 i młodszych. Pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego zagrali: Kacper Bańka, Dominik Duliński, Kacper Hincmann, Mikołaj Waruszewski, Szymon Wiśniewski, Piotr Hincmann, Filip Sargalski i Jakub Wolicki. Niestety ograniczenia pandemiczne nie pozwoliły na występ najstarszych naszych piłkarzy w tej kategorii wiekowej. To bardzo utrudniło sportową rywalizację z reprezentacjami innych szkół. Po ciężkiej walce nasi dzielni piłkarze zajęli IV miesjce w turnieju. Ich postawa zasługuje na szczególne uznanie w tych okolicznościach. Z pewnością to trudne wyzwanie zahartuje sportowców do skutecznej rywalizacji w następnych turniejach. Dziekujemy im za godne reprezentowanie naszej szkoły. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Andrzejki w przedszkolu
30 listopada 2021 r. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Gwiździnach przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Poznały zwyczaje i tradycje andrzejkowe, integrowały się w zabawie. Niecodzienny charakter tego dnia, dzieci podkreśliły przebierając się w stroje wróżek i czarodziejów. Przedszkolaki w doskonałych humorach bawiły się tańcząc przy muzyce. (Tekst i zdjęcia w albumie: Agata Olszewska)
Andrzejki 2021
Wszelkie tradycje i zbyczaje są elementami ubogacającymi naszą kulturę. Wśród nich jest również organizowanie wieczoru andrzejkowego. Każdego roku w imieniny Andrzeja odbywały się spotkania towarzyskie, w czasie których przeprowadzano zabawy i sięgano po rozmaite wróżby odnoszące się do przyszłości uczestników. Wieczór ten poprzedzał rozpoczynający się Adwent, czyli czas oczekiwania na Boże Narodzenie, a potem nadchodzący nowy rok jako najbliższą przyszłość. Dbając o zachowanie naszych tradycji, również w szkole organizujemy symboliczne klasowe spotkania andrzejkowe. Są one okazją do poznania dawnych zwyczajów i zrozumienia ich sensu. Jest to też kolejne wyzwanie organizacyjne dla zespołu klasowego i czas na zawsze potrzebną integrację. (Tekst: Henryk Zagórski; zdjęcia w albumie: Maria Przeradzka, Henryk Zagórski)
List do rodziców
Szanowni Państwo
w załączeniu przekazujemy wspólny list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej. Przytaczają także dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.
Informacje zawarte w liście mają pomóc rodzicom i opiekunom w podjęciu świadomej i odpowiedzialnej decyzji dotyczącej szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.
List_do_rodzicow(1).docx
Dzień pluszowego misia
25.11.2021
Dnia 25 listopada w Oddziale Przedszkolnym w Gwizdzinach odbył się dzien pluszowego misia. Miś to postać, która występuje w wielu bajkach. Dzieci z wielkim zaangażowaniem opowiadały o swoich ulubionych pluszakach. W wypowiedziach przedszkolaków pojawił się Miś Kubuś Puchatek, który jest najbardziej popularnym misiem w przedszkolu. Dzieci wykonały obrazki na konkurs plastyczny organizowany przez Bibliotekę w Gwizdzinach. Do środowiska przedszkolnego zawitał również nowy miś, którego dzieci przywitały w ogromna radością. Maluchy uczestniczyły w słynnej zabawie ,,Stary niedźwiedź mocno śpi” oraz czytały opowieści Kubusia Puchatka wraz z wychowawcą Agata Olszewską. Na zakończenie dnia dzieci wyklejały kolorowe misie za pomocą plasteliny. (Tekst i zdjęcia w albumie: Agata Olszewska)
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to również Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Uczniowie naszej szkoły brali udział w apelu przygotowanym przez Paulinę Arentowicz, Oliwię Kazimier, Rozalię Bednarczyk i Bartosza Górtatowskiego z klasy 7. Prowadzący apel odpowiadali na pytania: Czym są prawa dziecka? Czy znajomość praw dziecka wpływa na jego życie?. Wyjaśniali powody powstania Konwencji o prawach dziecka i główne założenia działalności organizacji humanitarnej – Unicef. (Tekst: Julita Bulińska)
Konkurs: List do św. Mikołaja
19.11.2021
KONKURS
„List do Świętego Mikołaja ”.
Zapraszamy wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej im.Ks.K.Wróblewskiego do konkursu plastyczno–literackiego polegającego na stworzeniu listu do Świętego Mikołaja, którego szczegóły znajdują się w poniższym regulaminie.
Postanowienia ogólne
- Niniejszy regulamin określa zasady i warunki, na jakich odbywa się konkurs „List do Świętego Mikołaja”.
- Koordynator konkursu - Maja Grądzka
- Skład jury: Hanna Błaszkowska, Maja Grądzka ,Anna Żuralska
Cele konkursu
- Kultywowanie tradycji świątecznych;
- Pobudzanie kreatywności dzieci i młodzieży
- Rozwijanie umiejętności konstruowania pisemnej wypowiedzi
- Rozwijanie twórczego myślenia i empatii
- Kształtowanie umiejętności jasnego wyrażania potrzeb
- Rozwijanie umiejętności plastycznych
Konkurs zostanie przeprowadzony w kategoriach wiekowych:
Przedszkolna
Uczniowie z klas I – III;
Uczniowie z klas IV – VIII.
Warunki uczestnictwa
- Warunkiem uczestnictwa w konkursie literacko – plastycznym jest przygotowanie listu do świętego Mikołaja o swoim wymarzonym prezencie w formie : plastyczno- literackiej .
- Każdy uczestnik może wykonać jeden list.
- Praca powinna być opatrzona metryczką zawierającą następujące dane ( imię i nazwisko autora, wiek, klasa ).
- Format listu A4
Termin dostarczania prac
- Dostarczanie listów do 16 grudnia
- Wyniki konkursu 20 grudnia
- Listy należy dostarczać do szkoły i wrzucić do skrzynki pozostawionej przy pokoju nauczycielskim
Nagrody
- Oceny prac dokona komisja powołana przez Organizatora.
- W każdej kategorii wiekowej zostaną przyznane nagrody i dyplomy.
POWODZENIA!
(Tekst: Maja Grądzka)
Warsztaty rękodzielnicze
18.11.2021
Listopad to pracowity miesiąc dla uczniów naszej szkoły, w pocie czoła uczniowie wraz z panią Mają nauczycielką plastyki i techniki, wykonywali rękodzieła na sprzedaż podczas nadchodzącego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Wykonaliśmy min. takie rękodzieła jak lampiony ,bombki techniką decoupage, stajenki bożonarodzeniowe, latarenki ,kartki i stroiki świąteczne, skrzaty .
Uczniowie zasługują na wielkie gratulacje i podziw, wykonali przepiękne rękodzieła , które budzą zachwyt chwytający za serce. (Tekst i zdjęcia w albumie: Maja Grądzka)
3 x Mistrzostwo Powiatu Nowomiejskiego
17 listopada 2021 roku nasze trzy drużyny tenisowe, które tryumfowały wcześniej w turnieju gminnym, stanęły ponownie przy tenisowych stołach, aby walczyć o mistrzowskie tytuły o randze powiatowej. Pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego zagrali: Paulina Arentowicz, Paulina Groszkowska, Patryk Sargalski, Mateusz Smyka, Bartosz Górtatowski i Filip Sargalski. Zawody odbyły się w Szkole Podstawowej w Grodzicznie. Reprezentujący naszą szkołę i gminę uczniowie walczyli sportowo z mistrzami innych gmin powiatu. Wszyscy świetnie sobie poradzili w swoich pojedynkach i poszczególnych meczach. Straciliśmy tylko kilka pojedynczych setów, co zdecydowało o zwycięstwach wszystkich naszych drużyn w poszczególnych kategoriach wiekowych. Jako oficjalni Mistrzowie Powiatu sportowcy nasi czekają teraz na termin zawodów rejonowych. Dziękujemy im za osiągnięty sukces, gratulujemy i trzymamy kciuki za następne starty. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Warsztaty zdobienia budek ptasich
W Szkole Podstawowej im. ks. K .Wróblewskiego w Gwiździnach, odbyły się warsztaty ozdabiania budek ptasich, techniką decoupage pod okiem pani Mai Grądzkiej nauczycielki tejże szkoły.
Na warsztatach uczniowie krok po kroku zapoznali się z techniką wykonania takiej budki. Końcowy efekt był zachwycający, uczniowie stworzyli prawdziwe bajkowe domki dla ptaków. W takich luksusowych domkach na pewno nie będzie nudno się mieszkać nowym ptasim lokatorom.
Prace naszych uczniów możemy podziwiać w szkolnej galerii zdjęć.
(Tekst i zdjęcia w albumie: Maja Grądzka)
Szkolny Jarmark Bożonarodzeniowy
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gwiździn na Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się w Szkole Podstawowej im. ks. K. Wróblewskiego w Gwiździnach w dniach pracy szkoły od 29.11 do 09.12, w godzinach od 8:00 do 15:20.
Zebraną kwotę z jarmarku przekażemy na Papieskie Dzieło Misyjne oraz WOŚP.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !
(Tekst: Maja Grądzka)
Narodowe Święto Niepodległości 2021
10 listopada 2021 roku, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, nasza szkoła przybrała polskie barwy, a społeczność uczciła to wyjątkowe święto uroczystą akademią. Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska rozpoczynając uroczystość, wyraziła radość z odświętnego stroju uczniów jako elementu świętowania niepodległości. Wyróżniła klasę I z wychowawczynią Emilią Dembińską za piękne stroje i narodowe kotyliony. Kolejny już raz przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki: "Szkoła do hymnu". Punktualnie o godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy a capella wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Ważna była dla nas świadomość, że w tym samym czasie tę najważniejszą państwową pieśń wykonuje ponad 4 miliony osób. Następnie uczniowie klasy V pod kierunkiem wychowawcy i nauczyciela hirtorii Henryka Zagórskiego przedstawili scenkę, w której wnuczęta odwiedzające dziadków rozmawiają z nimi o losach niepodległości Polski. Idąc za treścią tego przedstawienia, zachęcamy wszystkich, zwłaszcza w tym świątecznym czasie, do zainteresowania się dziejami niepodległości naszej kochanej Ojczyzny i uczczenia narodowych bohaterów. Pamiętajmy o wywieszeniu flagi, aby w ten wizualny sposób wyrazić swoje przywiązanie do ojczystego dziedzictwa i troski o przyszłość Polski. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Przedszkolaki w Centrum Integracyjnym
Dnia 10.11.2021 r. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach wraz z nauczycielem oraz rodzicami udały się na wycieczkę do Centrum Integracyjnego ,,Hullo’’ w Fijewie. Dzień zaczął się od wspólnych eksperymentów w sali chemicznej, w której dzieci wykonywanych wulkan za pomocą sody oraz płynu do naczyń. Sprawiło to maluchom niesamowitą frajdę. Następnie grupa udała się do sali zabaw składającej się z trzypoziomowego toru przeszkód, trampolin i zjeżdżali,które okazały się niezwykłą zabawą. Po wyczerpującej zabawie na sali zabaw dzieci udały się na obiad. Po smacznym posiłku, zakończeniem fascynującego dnia było kino sferyczne, gdzie dzieci oglądały film z ciekawostkami o kosmosie. Dzieci korzystały i były zadowolone ze wszystkich atrakcji, które zapewniło Centrum Integracyjne Hullo. Maluchy na pewno zapamietają tę wycieczkę na długi czas. (Tekst i zdjęcia w albumie: Agata Olszewska)
Mistrzowie tenisa stołowego
8 listopada 2021 roku nasza sala gimnastyczna rozbrzmiewała ogłosami odbijanych piłeczek tenisowych i sportowych okrzyków tenisistów z terenu naszej gminy. Towarzyszyły one rozgrywkom w ramach Gminnego Drużynowego Turnieju Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców. Zawody okazały się dla naszej szkoły bardzo udane tak pod względem organizacyjnym, jak i pod względem sportowych wyników. Pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Henryka Zagórskiego reprezentowały nas cztery drużyny w dwóch kategoriach wiekowych. Wszystkie zajęły miejsca na tenisowym podium i aż trzy z nich uzyskały tutuł Mistrzów Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Duże znaczenie dla sprawnego przebiegu turnieju miała też praca sędziów, którymi byli również nasi uczniowie: Dominik Dembiński, Jakub Wierzbowski, Adam Wiśniewski, Kuba Wiśniewski, Adam Ufa i Jakub Kalinowski. Gratulujemy naszym uczniom sportowego sukcesu i życzymy doskonalenia swoich umiejętności. Część z nich uczestniczy w treningach tenisowych prowadzonych przez naszego absolwenta Szymona Sargalskiego. Oto szczegółowe wyniki:
III miejsce - Martyna Groszkowska i Milena Leśniewska
I miejsce - Patryk Sargalski i Mateusz Smyka
I miejsce - Paulina Arentowicz i Paulina Groszkowska
I miejsce - Bartosz Górtatowski i Filip Sargalski(Tekst: Henryk Zagórski, zdjęcia w albumie: Grażyna i Henryk Zagórscy, Hanna Błaszkowska)
Pasowanie na Przedszkolaka
W piątek dnia 05.11.2021r. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Gwiździnach dołączyły do grona przedszkolaków podczas uroczystego pasowania. Uroczystość dla niektórych dzieci była pierwszym wystąpieniem publicznym. Wsparciem dla maluchów byli rodzice, którzy przyszli obserwować występy swoich pociech. Po artystycznym wystąpieniu wychowawczyni Agata Olszewska odczytała dzieciom ślubowanie.Pasowanie na Przedszkolaka to bardzo ważne wydarzenie w życiu dzieci. Na uroczystość mieliśmy zaszczyt zaprosić Panią Dyrektor Hannę Blaszkowska Szkoły Podstawowej w Gwiździnach, która dodała otuchy najmłodszym oraz przy pomocy zaczarowanego ołówka pasowała dzieci na przedszkolaków. Wystąpienie na pewno zapadnie w pamięci Przedszkolakówna długo.
W oddziale przedszkolnym został zorganizowany konkurs pt. ,,Cuda z Dyni”, którego koordynatorem była Pani Agata OlszewskaZadaniem dzieci było wykonać kreatywna dynie. Komisja wyłoniła 3 najlepsze prace, biorąc pod uwagę oryginalność, pomysłowość oraz estetykę wykonania.1 miejsce Maria Leśniewska2 miejsce Laura Arentowicz3 miejsce Aleksander Dam.
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia za pięknie wykonane prace oraz drobny upominek. (Tekst i zdjęcia w albumie: Agata Olszewska)
Zmiana numeru telefonu zaufania
Informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny 2021
1 i 2 listopada to szczególne dni dla nas wszystkich. Wiara i tradycja każą nam zwolnić choć na chwilę szybkie tempo życia, aby zatrzymać się nad grobami naszych bliskich. Wspominamy też osoby, które spotkaliśmy na swej drodze, które zapisały się w naszej historii, a teraz pozostała nam po nich bezcenna pamięć. Dajemy jej wyraz zapalając znicze i dlatego nasze cmentarze jaśnieją świątecznie. Pomyślmy w tym czasie również o ludziach, którzy przeminęli, a życie ich związane było z naszą szkołą. Tyle pokoleń uczniów, nauczycieli... Niech każdy z nas odwiedzi miejsce spoczynku Patrona naszej szkoły ks. Kazimierza Wróblewskiego. Zapalmy też znicz przy Dębie Pamięci, aby w osobie asp. Franciszka Chały uczcić wszystkie ofiary stalinowskich zbrodni. Pielęgnujmy tę pamięć, historię, aby zachować wartośći, jakie pozostawili nam Ci, którzy odeszli do wieczności... (Tekst: Henryk Zagórski)
Archiwum Aktualności