• Działania ekologiczne

•     W tym roku nasze ekozespoły z klasy II, III, IV, V i VI pod kierunkiem nauczycieli: Bożeny Hoppe, Urszuli Świniarskiej, Anny Falkowskiej i Ewy Skubaja realizują hasło konkursu edycji Programu ekozespołów 2010/2011 „Oszczędzam energię – chronię klimat”.

Naszym celem działań są zmiany nawyków w celu oszczędności energii i zasobów co przyczyni się do zapobiegania emisji gazów cieplarnianych a także przy okazji do oszczędności pieniędzy. Zależy nam  na przekonaniu o słuszności tych działań również rodziców oraz mieszkańców naszej wsi .

Od czego zacząć?   Od recyklingu.

W tym celu podjęliśmy współpracę z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Rudnie przyjmując zaproszenie do wzięcia udziału w akcjach: „ Zbieramy zużyte baterie” oraz „ Zbieramy nakrętki od butelek plastikowych”.

O tym, jak ważne jest segregowanie odpadów przekonaliśmy się podczas pogadanki przeprowadzonej w naszej szkole  przez przedstawiciela wydziału ochrony środowiska ze Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim pana Krzysztofa Puwalskiego.

Prelekcja pt. „Odpady jako problem cywilizacji” uświadomiła nam potrzebę systematycznego segregowania śmieci.

Zorganizowany w tym roku przez Fundację Ekologiczną ARKA konkurs plastyczny  „ Czyste powietrze – dobry klimat” jest jednym z elementów naszej kampanii dotyczącej energii. Konkurs związany jest z obchodami 14 listopada Dnia Czystego Powietrza.  Nasi uczniowie czynnie wzięli w nim udział. Wybraliśmy najciekawsze prace, które zostały wysłane na adres Fundacji. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki.

Począwszy od października przeprowadzamy zajęcia pt. „W krainie prądu elektrycznego”.

Korzystając ze specjalnie wydanego przez Grupę ENERGA zeszytu ze scenariuszami lekcji oraz płytą uczymy się właściwego obchodzenia  z prądem elektrycznym oraz racjonalnego korzystania z energii elektrycznej.

Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, jak dawniej oświetlano pomieszczenia oraz oglądaliśmy przyniesione przez nas dawne i współczesne źródła światła

Następnie układaliśmy rozsypankę obrazkową Źródła światła

Wyjaśnialiśmy, czym jest prąd elektryczny i skąd bierze się on w naszych mieszkaniach, zbudowaliśmy też prosty obwód elektryczny.

Demonstrowaliśmy efekty świecenia różnych źródeł światła.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia ogłosiliśmy konkurs plastyczny: Ekologiczna kartka świąteczna, polegający na wykonaniu kartki świątecznej z użyciem odpadów. Wyniki konkursu poznamy podczas Wigilii szkolnej w dniu 22 grudnia.

Dzialania_ekogiczne.pps