• Godzina dla Ziemi 2012

• Godzina dla Ziemi

W jaki sposób każdy z nas może pomóc Ziemi? Gaśmy zbędne światło, wymieńmy zwykłe żarówki na energooszczędne świetlówki i wyłączajmy urządzenia elektryczne, których nie używamy. Segregujmy śmieci, przesiadajmy się do komunikacji miejskiej i na rower, oszczędzajmy wodę. Lista naszych postanowień może być znacznie dłuższa  Te małe kroki, jeśli podejmowane na co dzień, pomogą chronić Ziemię.

W tym roku po raz drugi nasza szkoła przyłączyła się do akcji Godzina dla Ziemi ogłoszonej przez organizację ekologiczną WWF.  Jest to największa ekologiczna inicjatywa o zasięgu globalnym obejmująca wiele krajów. W sobotę 31 marca 2012r. o godz. 20.30 zgasły światła w naszych domach na jedną godzinę. Tym symbolicznym gestem podkreśliliśmy naszą chęć troski o środowisko naturalne. Akcję poprzedziło wykonanie plakatu przez członków koła ekologicznego w składzie: Michalina Milewska, Jakub Wadecki i Dominik Bukowski. Wykonaliśmy również ulotki dla uczniów oraz mieszkańców naszej wsi informujące o przeprowadzonej akcji.

Mamy nadzieję, że podjęta przez nas akcja przekona wszystkich, że warto troszczyć się o naszą Planetę oraz zmienić nawyki i przyzwyczajenia.

Szkolny recykling

Uczniowie naszej szkoły wiedzą jak zagospodarować odpady. Najczęściej wykorzystują je do dekoracji i ozdób okolicznościowych. Jednym ze sposobów na ponowne użycie makulatury było wykonanie papieru czerpanego przez uczniów kl.4 i 5. Papier czerpany został użyty do wykonania kartek wielkanocnych. Kolejnym przykładem wykorzystania odpadów z plastiku było wykonanie przez uczniów kl.4 wielkanocnych kogutów, które udekorowały górny korytarz naszej szkoły. Grupa dzieci uczestniczących  w zajęciach świetlicowych również przyłączyła się do działań recyklingowych. Podczas zajęć dzieci z kl. 1 i 2 wykonały i przyozdobiły podstawki do pisanek z rolek po papierze toaletowym.

Nasze pomysły są nieograniczone. Uczniowie z kl.6 uczestniczący w kole plastycznym wykonują papierową biżuterię z gazet. Są to oryginalne wyroby / naszyjniki, bransoletki/, których nie kupi się w żadnym sklepie a noszenie ich sprawia dużą frajdę i satysfakcję z własnoręcznego wykonania.