• Dzień Ziemi 2011

•

Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole wypadły w tym roku 20 kwietnia. Głównym hasłem uroczystości było: Odnawialne źródła energii – przyjaciele środowiska. Tydzień przed uroczystością  każda klasa wylosowała zadanie polegające na przygotowaniu emblematu / wiatr, słońce, woda / - symbolu odnawialnego źródła energii oraz hasła promującego wylosowane źródło energii. Uroczystości obchodów Dnia Ziemi rozpoczęliśmy od pogadanki przeprowadzonej przez zaproszonego gościa, pana Michała Gołębiewskiego– przedstawiciela Zakładu Energetycznego w Brodnicy. Wszyscy uczestnicy mieli okazję zapoznać się z tym, jak powstaje prąd elektryczny oraz w jaki sposób ustrzec się przed zagrożeniami z nim związanymi. Po zakończeniu prelekcji wystąpili uczniowie klasy II, którzy zaprezentowali przedstawienie na temat oszczędzania energii elektrycznej. Następnie po krótkiej przerwie poszczególne klasy zaprezentowały swoje emblematy oraz hasła. W ten sposób powstały 3 grupy uczniów: biali /w białych strojach/ z wiatrakami, niebiescy – z kroplami wody oraz żółci – ze słoneczkami. Trzy grupy uczniów symbolizowały trzy rodzaje źródeł energii odnawialnej : słońca, wody i wiatru. Wszyscy zebrani wysłuchali pogadanki o odnawialnych źródłach energii oraz odpowiadali na liczne pytania. Kolejnym punktem obchodów było obejrzenie przedstawienia pt. Energiczne spotkanie w wykonaniu uczniów klasy 4. Dotyczyło ono korzyści dla środowiska wynikających z korzystania z odnawialnych źródeł energii.Na koniec uroczystości tradycyjnie posadziliśmy przed szkołą drzewko. Dopełnieniem obchodów Dnia Ziemi było sprzątanie przez każdą klasę terenu naszej wsi (Tekst: Anna Falkowska).