• Rok szkolny 2012/2013

Nasza szkoła już po raz drugi otrzymała certyfikat Zielonej Flagi - tytuł, który jest nadawany placówkom oświatowym na całym świecie w ramach Programu Eco-Schols.
          Program ten polega na podnoszeniu świadomości ekologicznej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami.

14 grudnia odbyła się uroczystość przekazania Zielonej Flagi społeczności szkolnej.

Naszym priorytetem w tym roku szkolnym jest temat przewodni – elektroodpady.

Zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy wiele działań oraz akcji polegających na jak najlepszym przedstawieniu problemu jakim jest składowanie niebezpiecznych dla środowiska odpadów elektrycznych i elektronicznych. Oprócz tematu elektroodpadów podejmujemy również inne tematy na rzecz poprawy stanu naszego najbliższego otoczenia. Zasady, według których powinniśmy postępować, aby świadomie kształtować nasze środowisko zawarliśmy na planszy -  KODEKS MŁODEGO EKOLOGA

1.      Elektrośmieci zbieramy – Ziemi pomagamy.

2.      Każdy uczeń dobrze wie – ZSEE nie wyrzuca się.

3.      Nie wyrzucaj zużytej elektroniki, póki czas – zmień swe nawyki.

4.      Na ochronie środowiska – twoje zdrowie zyska.

5.      Świeć przykładem – oszczędzaj prąd.

6.      Bez energii nie potrafimy żyć – więc oszczędzajmy ją – ja i ty.

7.      Do mej szkoły niedaleko- mogę do niej przejść się pieszo.

8.      Trzymaj się zasady – segreguj odpady.

9.      Zbieraj zioła – pomogą ci, gdy będziesz chora.

10.  Bioróżnorodność wokół nas.

Tematykę dotyczącą elektroodpadów wyjaśniliśmy na planszy umieszczonej na korytarzu szkolnym.

W naszej szkole przeprowadzono też zbiórkę elektrośmieci zorganizowaną we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska przy Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Dzięki zbiórce mieszkańcy mogli pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego chroniąc się jednocześnie przed przenikaniem szkodliwych związków takich jak rtęć, kadm, azbest, freon.

Problem konsekwencji niewłaściwego składowania elektroodpadów przedstawili zaproszeni do naszej szkoły goście. Pani Alina Ławicka z Wydziału Ochrony Środowiska Gminy Nowe Miasto Lub przedstawiła informacje na temat sposobów zagospodarowania odpadów w naszym regionie.

Kolejną prelekcję dla klas 4-6 przeprowadził w maju prezes firmy Mazur Electrorecycling Wojciech Majcherski z Olsztyna. Tematem był również problem elektroodpadów. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób dokonuje się unieszkodliwiania zużytego sprzętu i co się dzieje z rozmontowanymi jego częściami.

Oprócz problemu elektroodpadów uczniowie naszej szkoły podejmują wiele akcji oraz przedsięwzięć mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej. Segregujemy odpady bądź też wykorzystujemy je w naszym szkolnym recyklingu wykonując m.in. dekoracje świąteczne, upominki okolicznościowe. Chronimy klimat przeprowadzając akcje: Godzina dla Ziemi, protest przeciwko spalaniu plastiku, wypalaniu traw. Przyłączamy się też do akcji Fundacji Ekologicznej ARKA: Święto Drzewa, Listy dla Ziemi. Pielęgnujemy przyszkolny Ogród Ziołowy przeprowadzając w nim zajęcia dydaktyczne. Dokarmiamy zwierzęta zimą zawożąc wspólnie z Kołem Łowieckim Szarak karmę w postaci uzbieranych kasztanów i żołędzi. Poznajemy odnawialne źródła energii- wycieczka do biogazowni w Boleszynie. Pozyskujemy i sadzimy rośliny przy szkole. W naszych działaniach wspierają nas rodzice uczniów, mieszkańcy wsi oraz wiele instytucji z którymi współpracujemy. Świadomość posiadania tak zaszczytnego certyfikatu  jakim jest Zielona Flaga zobowiązuje nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy na co dzień.