• Kolejny mistrzowski tytuł w piłce nożnej

• 29 września 2022 roku,  w dzień po swoich młodszych koleżankach i kolegach, do piłkarskich rozgrywek stanęły reprezentacje szkół naszej gminy w kategorii wiekowej: Igrzyska młodzieży Szkolnej. Ten turniej również odbył się na sali sportowej z uwagi na niepewną pogodę i zgłaszane problemy zdrowotne sportowców. Naszą szkołę reprezentowały obie drużyny: dziewcząt i chłopców. Obie też osiągnęły cenne sukcesy sportowe na początku zmagań w tym roku szkolnym. Dziewczęta wywalczyły tytuł: Mistrza Gminy Nowe Miasto Lubawskie, wygrywając wszystkie swoje mecze. Chłopcy zaś ostatecznie uplasowali się na drugim miejscu w turnieju i cieszą się wicemistrzostwem. Bardzo cieszą te sukcesy i pozwalają z nadzieją patrzeć na dalszą rywalizację sportową w trwającym roku nauki. Duże brawa należą się naszym uczennicom i uczniom - mistrzyniom i wicemistrzom. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)

• Mistrzostwo Gminy Nowe Miasto Lubawskie na początek sportowego roku szkolnego

• 28 września 2022 roku nasze piłkarskie reprezentacje dziewcząt i chłopców w kategorii: igrzyska dzieci, stanęły do rywalizacji  z drużynami pozostałych szkół gminy Nowe Miasto Lubawskie. Turniej ten zaplanowano na bratiańskim orliku, ale z powodu deszczowej pogody, przeniesiono go na salę sportową miejscowej szkoły. Z uwagi na to, że do walki o gminne trofea zgłosiły się wszystkie szkoły, a więc łącznie 12 drużyn dziewcząt i chłopców, rozgrywki toczyły się najpierw w dwóch grupach eliminacyjnych w każdej kategorii, a potem najlepsze drużyny walczyły o czołowe miejsca. Cały turniej przyniósł nam wiele pozytywnych emocji. Reprezentujące naszą szkołę dziewczęta zdobyły bowiem tytuł: Mistrza Gminy Nowe Miasto Lubawskie, wygrywając swoją grupę i cały turniej. Również drużyna chłopców po trudnych meczach stanęła na trzecim stopniu gminnego podium. To dobry początek sportowego roku szkolnego. Wielkie gratulacje dla naszych piłkarek i piłkarzy. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)

• Akcja: Sprzątanie Świata 2022

• 22.09.2022

W czwartek 22 września nasza szkoła wzięła udział w Akcji ,,Sprzątanie Świata”. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz środowiska.

Tego dnia uczniowie  wraz z nauczycielami, wyruszyli do pobliskich okolice wsi  w celu sprzątania. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska. Serdecznie dziękujemy Wszystkim uczestnikom, którzy wykazali chęć, by zadbać o otaczające nas środowisko. (Tekst i zdjęcia w albumie: Maja Grądzka)

• 83 rocznica wybuchu II wojny światowej

• 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości polską granicę, rozpoczynając pierwszą kampanię II wojny światowej. O godz. 4.45 pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Rozpoczęła się II wojna światowa.

Działania wojenne objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 mln ludzi.

Druga wojna światowa, była największą katastrofą w dziejach Polski. Jej skutkiem były olbrzymie straty ludnościowe i materialne oraz zniszczenia dóbr kultury. Kraj wyłonił się z niej w innym kształcie terytorialnym, ustrojowym, demograficznym. Mieszkańcom Polski wojna przyniosła niewyobrażalny ogrom cierpień, nieszczęść i strat.

Klasy : V, VI i VIII  na lekcjach historii obejrzały film i uczestniczyły w pogadankach, odnoszących się do 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podsumowaniem było wykonanie plakatów na wystawę szkolną, odnoszącą się do tych jakże ważnych dla nas wydarzeń. (Tekst i zdjęcia w albumie: Maja Grądzka)

• Jesienne warsztaty

• Dnia 15 września odbyły się pod kierunkiem Pani Mai Grądzkiej, jesienne warsztaty dla klasy V i VI. Celem warsztatów było przybliżenie pojęcia ekologii i troski o naturę oraz w jaki sposób można pozyskać tanie materiały z darów natury by wykonać piękne dekoracje jesienne. (Tekst i zdjęcia w albumie: Maja Grądzka)

• Spotkanie z przedstawicielką KP Policji