• Regulamin SU

•

Regulamin Samorządu Uczniowskiego w Szkole Podstawowej im. ks. K. Wróblewskiego w Gwiździnach

Postanowienia ogólne:

1. Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły
          2. Samorząd pracuje w oparciu o własny plan pracy. Plan ten opracowywany jest i akceptowany na początku roku szkolnego.
          3. Samorząd organizuje uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły, uczy demokracji oraz  rozwija poczucie odpowiedzialności w wypełnianiu obowiązków
          4. Członkami Rady Samorządu Uczniowskiego mogą być uczniowie klas IV – VIII

Cele, prawa i obowiązki Samorządu Uczniowskiego:

Samorząd może przedstawić Dyrektorowi Szkoły, Radzie Pedagogicznej wnioski i opinie we wszystkich sprawach Szkoły, a w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniowskich :

1. prawo do zapoznania się z programem nauczania i programem wychowawczym, z ich treścią,celami i stawianymi wymogami.
          2. prawo jawnej, umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu.
          3. prawo do organizacji życia szkolnego umożliwiając zachowanie właściwych proporcji  miedzy wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań.
          4. prawo do organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły oraz Radą Pedagogiczną

Obowiązki Samorządu Szkolnego:

1. Współudział w rozwijaniu, w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych, zainteresowań naukowych, kulturalnych, sportowych, turystyczno- krajoznawczych, organizowanie wypoczynku i rozrywki.
          2. Dbanie o sprzęt i urządzenia szkolne, organizowanie grup uczniowskich do wykonywania niezbędnych prac na rzecz klasy i szkoły.
          3. Organizowanie pomocy koleżeńskiej uczniom napotykającym na trudności w szkole, w środowisku rówieśniczym i rodzinnym.
          4. Dbanie o dobre imię i honor szkoły, kultywowanie i wzbogacanie jej tradycji.
          5. Motywowanie społeczności uczniowskiej do najlepszego spełniania obowiązków szkolnych.

Organy Samorządu Szkolnego

Organami Samorządu Szkolnego są:

1. Przewodniczący Samorządu
          2.  Rada Samorządu Uczniowskiego
          3.  Samorządy Klasowe

Wybory przewodniczącego i członków rady uczniowskiej:

1. Wybory przeprowadza się w miesiącu czerwcu, w ostatnim tygodniu nauki
          2. Przed wyborami następuje prezentacja kandydatów do RSU oraz ich programów wyborczych.
          3. Wybory są tajne, powszechne i bezpośrednie.
          4. W dniu wyborów każdy uprawniony do głosowania otrzymuje kartę wyborczą z nazwiskami kandydatów, dokonuje wyboru i wrzuca kartę wyborczą do urny w obecności komisji wyborczej.
          5. Prawo udziału w wyborach mają wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
          6. Wybory zarządza opiekunem Samorządu Uczniowskiego w porozumieniu z Dyrekcją szkoły.
          7. Komisja wyborcza przeprowadza wybory, liczy głosy i ogłasza wyniki.
          8. Komisja wyborcza składa się z przedstawicieli klas, którzy nie kandydują i uzyskają odpowiednie poparcie.
          9. Komisja działa pod nadzorem opiekuna samorządu uczniowskiego.
          10. Kandydatów na członków RSU zgłaszają uczniowie klas IV-VIII
          11. Obowiązek zgłoszenia kandydatów opiekunowi Samorządu Uczniowskiego nakłada się na wychowawcę klasy.
          12. Przewodniczącym RSU zostaje kandydat, który otrzymał największą liczbę głosów.
          13. Pozostali kandydaci, którzy otrzymali największą liczbę głosów, uzupełniają Radę Samorządu Uczniowskiego.

Dokumentacja Samorządu Szkolnego:

1. Regulamin Samorządu Szkolnego