30 maja 2010 roku w Tylicach odbył się Gminny Dzień Rodziny w ramach XII Warmińsko - Mazurskich Dni Rodziny. Organizatorami tego dnia byli: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Szkoła Podstawowa w Tylicach. Po Mszy św. rozpoczynającej obchody odbyły sie prezentacje artystyczne szkół i różnych formacji kulturalnych Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Sporo też było rekreacji ruchowej dla wszystkich chętnych. W trakcie tego rodzinnego dnia, który prowadził nasz nauczyciel Henryk Zagórski nie zabrakło też gwiździńskich akcentów. Grupa mieszkańców naszej miejscowości uczestniczących w zakończonym już projekcie: "Gwiździny - aktywna miejscowość", urządziła pyszny bufet z darmowymi słodkościami dla wszystkich chętnych. Na scenie wystąpiły też nasze maluchy z przedszkola i uczniowie z klas najmłodszych pod opieką nauczycielki Kamili Marszelewskiej. Była to skromna reprezentacja, ponieważ część małych artystów zmogła wietrzna ospa. Również starsi uczniowie naszej szkoły dali próbkę swoich możliwości. Przygotowane przez Annę Falkowską uczennice klasy VI: Paulina Czarnota, Katarzyna Błaszkowska i Patrycja Rzepka, śpiewająco włączyły się w obchody Gminnego Dnia Rodziny. Dziękujemy wszystkim za promocję naszej szkoły i miejscowości. (Zdjęcia w albumie)
Gminny Dzień Rodziny w Tylicach
Nagroda za zbiórkę zużytych baterii.
27 maja 2010r. w siedzibie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w miejscowości Rudno k. Ostródy odbyło się uroczyste wręczenie nagrody w związku z zakończeniem akcji „Zbieramy zużyte baterie”. Spośród zgłoszonych do konkursu 33 szkół nasza zajęła II miejsce i otrzymała nagrodę w postaci kamery cyfrowej. Po jej odbiór pojechała delegacja składająca się z opiekunów: Anny Falkowskiej i Kamili Marszelewskiej, rodzica - Malwiny Grochowalskiej oraz 2 uczennic: Agaty Leśniewskiej z kl.”0” i Agaty Milewskiej z kl. I. Dziewczynki przyniosły najwięcej baterii wśród uczniów i wyjazd był dla nich nagrodą. Podczas pobytu na terenie zakładu delegacje szkół oprowadzono po nowoczesnych, zautomatyzowanych halach, w których dokonuje się segregacji odpadów. Wszyscy mieli okazję obejrzeć cały cykl segregowania szkła, makulatury, metalu i plastiku. Po zwiedzeniu zakładu laureaci konkursu (delegacje z trzech szkół) zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, po którym nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Baterie zbieraliśmy niemal przez cały rok. W sumie uzbierało się 70,28 kg. O miejscu w konkursie decydowała waga baterii w przeliczeniu na 1 ucznia. Warto było podjąć tę akcję i przyczynić się do uświadomienia wszystkim potrzeby oddzielania baterii jako odpadów niebezpiecznych. (Zdjęcia z albumie)
Ostatnie pożegnanie Janiny Koszewskiej
29 maja 2010 roku pożegnaliśmy w Nowym Mieście Lubawskim naszą byłą nauczycielkę Janinę Koszewską. Odeszła do wieczności 27 maja. Wśród licznie żegnających ją osób, była też dyrekcja i nauczyciele z naszej szkoły oraz mieszkańcy Gwiździn. Ś. p. Janina Koszewska uczyła wielu z absolwentów gwiździńskiej podstawówki. Była żoną Romualda Koszewskiego - niegdyś dyrektora naszej szkoły, któremu teraz składamy wyrazy współczucia. Ostatni raz odwiedziła Pani Janina naszą szkołę przy okazji V Zjazdu Absolwentów. Na udział w VI Zjeździe nie pozwoliła jej już ciężka choroba. Kapłan w czasie uroczystości porzebowych mówił o tym, co możemy zrobić dla osoby, która od nas na zawsze odeszła. Wspomniał wtedy o pamięci. Zachowajmy i pielęgnujmy pamięć o nauczycielce szkoły w Gwiździnach Janinie Koszewskiej, którą pochowano dziś na cmentarzu w Nowym Mieście Lubawskim. Niech spoczywa w pokoju...
XII Spotkania Samorządowe
27 maja 2010 roku w Mszanowie odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Nowe Miasto Lubawskie połączona z XII już Spotkaniami Samorządowymi. Dzień ten obchodzony jako Święto Samorządowców stał się okazją do zorganizowania rocznicowych obchodów 20 - lecia Samorządu Terytorialnego. Władze gminne z porozumieniu z koordynatorem Spotkań Samorządowych Henrykiem Zagórskim zaprosiły uczniów szkół z terenu gminy do udziału w uroczystej sesji. Na sali obrad znalazły się reprezentacje samorządów szkolnych wraz z opiekunami. Wszyscy otrzymali imienne zaproszenia od Przewodniczącego, podobnie jak członkowie Rady Gminy. Po przedstaiwniu porządku obrad i okolicznoścoowych przemówieniach, Sekretarz Urzędu Gminy Renata Śliżewska i nauczyciel Henryk Zagórski przedstawili krótką prenentację dorobku 20 lat samorządności gminnej. Przyszedł potem czas na głos samorządowców szkolnych. Z pomocą swoich opiekunów przedstawili oni prezentacje na temat rozwoju szkół w czasie ostatnich dwudziestu lat. Nasi samorządowcy: Paulina Czarnota, Marta Milewska i Patryk Czarnota, wspierani przez opiekunkę Ewę Skubaja przybliżyli licznym zebranym zmiany jakie zaszły w tym okresie z gwiździńskiej szkole. Za samorządowy wysiłek wszyscy uczniowie otrzymali najnowszą książkę o naszej gminie: "W cieniu bratiańskiego zamku" Szkoły zaś obdarowano pięknymi herbami Gminy Nowe Miasto Lubawskie, albumowym wydaniem "Pocztu królów polskich" oraz pamiątkowymi dyplomami. Rozstrzygnięto również II etep konkursu fotograficznego, w którym nasza szkoła jako jedyna placówka została wyróżniona. Po zakończeniu sesji uczniowie zaproszeni zostali do zwiedzania urzędu. Szczególnym przeżyciem było zajęcie przez naszych reprezentantów fotela Wójta i Przewodniczacego Rady Gminy. Zgodnie z ideą samorządności, uczymy się jej już w szkole, aby kiedyś zasiąść na miejscu gminnych radnych i decydować o rozwoju gminy, naszej Małej Ojczyzny. XIII Spotkania Samorządowe już za rok, ponownie w Gwiździnach. (Zdjęcia w albumie)
Dla Mamy i Taty
Pod takim hasłem 26 maja 2010 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Matki. Szczęście każdej mamy wiąże się ze szczęściem całej rodziny. Dlatego zaprosiliśmy do szkoły również ojców naszych uczniów. Uroczystości szkolne poprzedziła msza święta w intencji rodzin. Po jej zakończeniu, uczestnicy spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie przedszkolacy i wszyscy uczniowie przedstawili program artystyczny poświęcony rodzicom. Wszyscy goście otrzymali od dzieci pamiątkowe laurki. Była też tego dnia okazja do spotkania się przy wspólnym stole, a nawet do tańca na szkolnym parkiecie. Koordynacją obchodów zajęły się nauczycielki: Bożena Hoppe i Urszula Świniarska. (Zdjęcia w albumie)
Memoriał Tenisowy Wiesława Rybackiego
23 maja 2010 r. w Skarlinie odbył się turniej tenisa stołowego dla upamiętnienia Wiesława Rybackiego - zmarłego przed pięcioma laty nauczyciela wychowania fizycznego miejscowej szkoły podstawowej. Turniej odbył się już po zakończeniu sezonu tenisowego, ponieważ został przeniesiony w związku z tragedią smoleńską. W obecności żony pana Wiesława i jego syna, prowadzący zawody nasz nauczyciel Henryk Zagórski przypomniał sylwetkę skarlińskiego wuefisty. Współpracę z nim wspominał również Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Roman Trąpczyński. Chwilą ciszy uczczono pamięć nauczyciela i złożono kwiaty na miejscu jego spoczynku. Wśród zawodników turnieju byli też reprezentanci naszej szkoły: Dominika Czepek, Marta Milewska, Arleta Kazimier, Wojciech Gawiński, Patryk Czarnota i Szymon Gajkowski. Wszyscy spisali się bardzo dobrze. Stoczyli wiele pojedynków tenisowych, które z pewnością wiele ich nauczyły. Troje naszych tenisistów zdobyło medale: Marta Milewska i Patryk Czarnota - srebrne za zajęcie II miejsca oraz Dominika Czepek - brązowy za zdobycie trzeciej pozycji. Gratulujemy naszym uczniom udanego występu i życzymy sukcesów w następnym roku szkolnym. (zdjęcia w albumie)
Happening Ekologiczny
15 maja 2010 r. reprezentacja naszych uczniów wzięła udział w VII Powiatowym Happeningu Ekologicznym. Zuzanna Domżalska, Kasia Michalska i Kinga Staszyńska - wszystkie z klasy I naszej szkoły pod opieką wychowawczyni Bożeny Hoppe spotkały się z innymi uczniami z terenu powiatu w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku. Tam happening się rozpoczął, ale zaraz potem wszyscy uczestnicy tej ekologicznej imprezy przejechali autokarem do Jerzwałdu, gdzie mieści się siedziba Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Pracownicy parku przeprowadzili dla nich zajęcia edukacyjne na temat: "Zwierzęta żyjące w polskich lasach". Odbyły się tam również warsztaty ekologiczne: "Skarby na śmietniku, czyli jak segregować odpady w domu". Nagrodą za edukacyjny wysiłek było ognisko z zabawami inegracyjnymi. Pełni wrażeń uczniowie wrócili do Jamielnika, gdzie zasadzili drzewko upamiętniające happening i "drzewko dla pokoju". Wszyscy złożyli też uroczyste ślubowanie ekologów. Nasze uczennice wróciły do domu z nagrodami za udział w tym ekologicznym przedsięwzięciu. Otrzymały drzewko, książkę o tematyce przyrodniczej oraz pamiątkowe foldery. (zdjęcia w albumie)
Warsztaty cyrkowe
15 maja 2010 roku gościliśmy w naszej szkole dwoje instruktorów cyrkowych i uczniów z sąsiedniej szkoły w Tylicach. Instruktorzy: Ida i Michał poprowadzili warsztaty cyrkowe dla członków Dziecięcej Grupy Cyrkowej "Pikolo" z Tylic i dla naszych uczniów, którzy chcieli poznać cyrkowe numery. Warsztaty mogły się odbyć dzięki porozumieniu Dyrekcji obu szkół: Hanny Błaszkowskiej i Jolanty Kowalewskiej oraz nauczycieli Grażyny i Henryka Zagórskich. W godzinach 10.00 - 17.00 sala gimnastyczna tętniła cyrkowym życiem. Po wspólnej rozgrzewce instruktorzy demonstrowali cyrkowe ćwiczenia i pomagali uczestnikom warsztatów w ich opanowaniu. Niektórzy z uczestników warsztatów są w cyrku już od trzech lat i tego dnia mogli doskonalić swoje umiejętności. Inni niedawno rozpoczęli przygodę z cyrkiem lub te warsztaty były ich pierwszym spotkaniem ze sztuką cyrkową. Oni najbardziej widzą efekty tych zajęć. Wszyscy po godzinach wytrwałej pracy zaprezentowali nabyte umiejętności w końcowej prezentacji. Gratulujemy wszystkim nowych umiejętności, które są stymulującym elementem wszechstronnego rozwoju. (zdjęcia w albumie)
VII Bieg Tylicki
9 maja 2010 r. w Tylicach odbył się siódmy już Bieg Tylicki. Od dwóch lat organizowany jest on w ramach Ogólnopolskiej Akcji: "Polska Biega". Na boisku sportowym, w słońcu przeprowadzona była wspólna rozgrzewka przed niedzielnym biegiem. Na starcie stanęła rekordowa liczba osób, ponieważ przybyło ich niespełna 200. Byli wśród nich lekkoatleci trenujacy bieganie, osoby starsze, które postanowiły przebiec i przejść wybrany dystans, dzieci pełne energii do sprostania wyzwaniu, jakim było pokonanie całej trasy długości 3600 m oraz dzieci w wózkach dzielnie popychanych przez rodziców. W tej masie biegaczy walczyło również ze zmęczeniem i z dystansem kilkunastu naszych reprezentantów. Można było iść lub biec. Osiągnięciem było zaliczenie dystansu 600; 1000; 1500; 2000 lub 3600 metrów. Kończący bieg chłodzili się wodą i posilali kiełbaską z grila. Trzech najlepszych zawodników, którzy pokonali całą trasę biegu, otrzymało puchary. Pozostali wzięli udział w losowaniu nagród. Upominków wystarczyło dla wszystkich uczestników biegu. To była udana promocja biegania jako sposobu na utrzymanie dobrej formy fizycznej. Dziękujemy reprezentantom naszej szkoły, którzy w komplecie pokonali trasę i wrócili z nagrodami. (zdjęcia w albumie)
Powiatowe Podchody Ekologiczne
8 maja 2010 r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Rodu Działyńskich w Bratianie odbyła się terenowa impreza pod nazwą: Powiatowe Podchody Ekologiczne. Nie zabrakło tam i naszych ekologów. Wśród uczniów z terenu naszego powiatu znalazły się nasze reprezentantki: Paulina Czarnota z klasy VI oraz Michalina Marszelewska i Milena Staszyńska, obie z klasy V. To były prawdziwe podchody. Mlodzi ekolodzy poszukiwali ukrytych zadań i wspólnie je rozwiązywali. Dodatkową atrakcją było losowanie opiekunów wędrujących leśmymi ścieżkami drużyn. W ten sposób opiekująca się naszymi dziewczętami nauczycielka Ewa Skubaja wyruszyła w trasę z uczniami nowomiejskiej podstawówki. Nasza ekologiczna ekipa trafiła zaś pod skrzydła nauczycielki z Bratiana - Aldony Wieczerzyckiej. Były przygody, była okazja do sprawdzenia swojej wiedzy i rywalizacja, która nie była tu z pewnością najważniejsza. Po pokonaniu leśnej trasy przyszedł czas na nagrody. Nasze uczennice zostały obdarowane książkami o tamatyce ekologicznej. Do szkoły przywiozły pamiątkowy dyplom i kolorowy przewodnik po lesie. To była prawdziwie ekologiczna i pouczająca impreza.
Konkurs Wiedzy o PCK oraz Udzielaniu Pierwszej Pomocy
7 maja 2010 roku w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim odbył się coroczny konkurs sprawdzający wiedzę uczniów szkół podstawowych o Polskim Czerwonym Krzyżu. Uczniowie rywalizowali też w udzielaniu pierwszej pomocy. Do udziału w konkursie zgłosiło się 11 reprezentacji szkół podstawowych. Podzieleni na dwie grupy przechodzili kolejno zaplanowane przez organizatorów pięć stacji. Przy każdej udzielali pomocy "pozorantowi" i odpowiadali na pytania. Zdobywali w ten sposób punkty, których suma decydowała o końcowej lokacie w konkursie. Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta z klasy VI: Paulina Czarnota, Katarzyna Dembieńska i Patrycja Rzepka. Do konkursu przygotowała je Anna Falkowska - nauczycielka opiekująca się Szkolnym Kołem PCK. Dziewczęca drużyna spisała się dosłownie na medal. Wśród jedenastu dryżyn zajęła bowiem wysokie III miejsce. Nasze reprezentantki zdobyły dla swojej szkoły puchar. Każda zaś otrzymała nagrodę w postaci śpiwora. Może przyda się im już wkrótce, bo wakacje zblizają się wielkimi krokami. Gratulujemy naszym uczennicom tak potrzebnych umiejętności. (zdjęcia w albumie)
Gminny Konkurs Matematyczny Klas I - III Szkół Podstawowych
Każdego roku najlepsi matematycy klas I-III szkół Gminy Nowe Miasto Lubawskie spotykają się w Szkole Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach na konkursie matematycznym. 7 maja tego roku odbyło się już dziewiąte spotkanie. Dzieci rozwiązywały zadania przewidziane dla swojej kategorii wiekowej. Spośród pierwszoklasistów konkurs wygrała Karolina Maćkiewicz z Bratania. Wśród uczniów klasy drugiej najlepiej z zadaniami poradził sobie Karol Łukwiński z Jamielnika. Nasz drugoklasista Błażej Marszelewski zajął trzecie miejsce. W kategorii klas trzecich zwyciężyła Julia Lewandowska z Tylic. Dokonano też podsumowania drużynowego. I miejsce i puchar Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Jamielniku. II miejsce oraz puchar Dyrektora Gminnego Zespołu Oświaty otrzymała Szkoła Podstawowa w Tylicach. III miejsce w konkursie i puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im. ks. K. Wróblewskiego w Gwiździnach zdobyli reprezentanci Szkoły Podstawowej w Skarlinie. Zdobywcy I i II miejsca w poszczególnych kategoriach będą reprezentować gminę nowomiejską w konkursie powiatowym, który odbędzie się w maju 2010 r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Rodu Działyńskich w Bratianie. Organizacją i koordynacją konkursu zajęła się Emilia Dembińska – nauczycielka Szkoły Podstawowej w Gwiździnach. (zdjęcia w albumie)
Gminny Trójbój Lekkoatletyczny
Przy bardzo ładnej pogodzie, w sobotę 8 maja 2010 r. w Tylicach odbył się Gminny Trójbój Lekkoatletyczny. Prawo startu w tej imprezie sportowej mieli uczniowie urodzeni w roku 1999 i młodsi. Nasze dziewczęta wystartowały w niepełnym składzie: Klaudia Elgert, Weronika Osmańska i Ewelina Marszelewska z klasy IV oraz Michalina Milewska z klasy III. Zabrakło jednej zawodniczki. W reprezentacji chłopców znależli się uczniowie klasy IV: Patryk Czarnota, Szymon Gajkowski, Błażej Gumowski, Cezary Milewski i Paweł Paczkowski. Oddzielnie klasyfikowano dziewczęta i chłopców. Wyłoniono również najlepszych zawodników w klasyfikacji indywidualnej. Nasze dziewczęta zajęły IV miejsce drużynowo. Szczególny sukces osiągnęła Ewelina Marszelewska, która zajęła indywidualnie III miejsce w gminie. Drużyna chłopców stanęła na podium zdobywając puchar i brązowe medale za III miejsce w Trójboju. Gratulujemy wszystkim naszym reprezentantom dobrego startu i życzymy dalszych sukcesów. (zdjęcia w albumie)
Wycieczka do Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej
Jak co roku tak i w tym uczniowie klas 4-6 wybrali się na zajęcia terenowe do parku krajobrazowego. Tym razem pojechali do Kadyn leżących w najpiękniejszym zakątku Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Będąc na szlaku turystycznym, uczniowie podziwiali 800-letni dąb im. Jana Bażyńskiego, dawny klasztor ojców franciszkanów, wiele rzadkich gatunków roślin oraz wspaniale widoki na Zalew Wiślany. Nie zabrakło też kiełbasek smażonych na ognisku. Pamiątkami z tej wycieczki są zdjęcia, okazy przyrodnicze oraz muszelki zebrane na plaży nad Zalewem Wiślanym. (zdjęcia w albumie)
Gminny Konkurs Ortograficzny
28 kwietnia 2010 roku w Szkole Podstawowej w Radomnie odbyły się gminne zmagania ortograficzne dla uczniów klas od pierwszej do trzeciej szkoły podstawowej. Wśród piszących dyktando znalazły się również uczennice naszej szkoły. Aleksandra Dąbrowska - uczennica klasy pierwszej przygotowana przez nauczycielkę Bożenę Hoppe, zajęła III miejsce w klasyfikacji indywidualnej. W tej samej klasyfikacji. to samo miejsce wśród uczniów naszej gminy, zajęła Michalina Milewska. Chodzi ona do klasy trzeciej naszej szkoły i przygotowała ją do konkursu nauczycielka Emilia Dembińska. Organizatorzy konkursu ortograficznego prowadzili również klasyfikację drużynową poszczególnych szkół. Okazało się, że nasze uczennice w tym zestawieniu wypadły najlepiej i zajęły pierwsze miejsce w Gminie Nowe Miasto Lubawskie. Gratulujemy im gorąco, życząc, aby ortograficzne umiejętności przyniosły im jeszcze wiele sukcesów. (zdjęcia w albumie)
VI Zjazd Absolwentów Szkoły w Gwiździnach
24 kwietnia był długo oczekiwanym dniem przez wielu byłych uczniów gwiździńskiej szkoły. Podczas organizacji wcześniejszych zjazdów starszych roczników, wielokrotnie słyszeliśmy pytanie: "Kiedy będzie kolej na nasz zjazd?" Tego dnia dla absolwentów urodzonych w latach 1967 - 1974 przygotowano to jedyne w swoim rodzaju spotkanie uczniów i ich nauczycieli. W zjeździe wzięło udział 60 osób. Wszystko zaczęło się od Mszy Świętej, którą w intencji uczestników zjazdu odprawił ks. proboszcz Jacek Koczorski. Z kościoła z drżącym sercem goście zjazdu podążali do szkoły. Budynek zmienił zupełnie swoje oblicze od czasów ich dzieciństwa. Jego wnętrze zaś wprawiło dawnych uczniów w zdumienie. Z podziwem porównywali to, co zastali w pięknych pomieszczeniach szkolnych z obrazami, które zmieniały się w multimedialnej prezentacji ilustrującej przeobrażenie starej szkoły w nową. "Chciałabym chodzić do takiej szkoły, choć tamta też miała swój urok" - powiedziała absolwentka. Goście podziwiali klasy, rozpoznawali się wzajemnie i witali z nauczycielami. Była radość, były też wzruszenia. Wszyscy stanęli do pamiątkowej fotografii, którą wykonano w sali gimnastycznej. Dalsza część zjazdu odbyła się w gwiździńskiej świetlicy. Tam uczestników powitała Dyrektor Szkoły Hanna Błaszkowska. Absolwentów przyjęto z zachowaniem uroczystego rytuału szkolnego, w obecności sztandaru. Jeden z organizaorów, nauczyciel Henryk Zagórski odczytał listę obecności byłych uczniów. Chwilą ciszy uczczono również wszyskich nieżyjących uczniów i nauczycieli szkoły w Gwiździnach. Obecni uczniowie szkoły wspierani przez nauczycielkę Ewę Skubaja przedstawili przygotowany specjalnie dla absolwentów program artystyczny. Dyrektor Szkoły wzniosła okolicznościowy toast i zaczęła się absolwencka zabawa. Przy zastawionych stołach goście wspominali szkolne lata. Wielu z nich przywiozło stare fotografie, dzięki którym przeszłość stawała się jeszcze bliższa. Dla absolwentów bardzo cenna była obecność nauczycieli, którzy towarzyszyli im w edukacyjnej drodze. Przybyło ich na zjazd dwunastu. Niektórzy absolwenci przyjechali dosłownie z krańców Polski. Dużo radości sprawił też swoją obecnością były nauczyciel Henryk Lisewski, który przyjechał z Niemiec, aby zobaczyć się z uczniami i gronem pedagogicznym. Radosne godziny spędzone w tańcu na parkiecie nie powodowały zmęczenia. Jedna z absolwentek powiedziała, że to jest coś o wiele wspanialszego od zwykłej zabawy. Absolwenckie świętowanie przy dobrej muzyce trwało do białego rana. Ostatni goście zjazdu opuszczali salę przed godziną dziewiątą. Ktoś powiedział, że tego dnia i nocy nigdy nie zapomni. Ktoś inny zapytał, kiedy może liczyć na ponowne zaproszenie? Warto organizować takie spotkania, dzięki którym to, co wartościowe w przeszłości, wciąż pomaga nam budować przyszłość. Organizatorami VI Zjazdu Absolwentów byli rodzice uczniów klasy IV z wychowawcą Henrykiem Zagórskim przy wsparciu dyrekcji i nauczycieli. W sekretariacie szkoły od 5 maja można nabywać płyty z zapisem fotograficznym zjazdu oraz z filmem DVD. (zdjęcia w albumie)
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
24 kwietnia 2010 roku w Kętrzynie odbył się wojewódzki etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: "Młodzież zapobiega pożarom". Po raz pierwszy informowaliśmy o tym turnieju kiedy przeprowadzono etap gminny. Jego wyniki napełniły nas radością, ponieważ nasi uczniowie: Paulina Czarnota, Szymon Gajkowski i Marta Milewska zajęli pierwsze trzy miejsca. Do turnieju powiatowego stanęło dwoje pierwszych uczniów. Okazało sie wtedy, że są świetnie przygotowani. Paulina Czarnota zajęła bardzo dobre - piąte miejsce. Szymon Gajkowski natomiast został tryumfatorem turnieju powiatowego i to przed nim stanęło nowe wyzwanie - reprezentowanie powiatu nowomiejskiego w turnieju wojewódzkim. Wraz z nauczycielką Bożeną Hoppe wybrał się w długą podróż do Kętrzyna. Tam zmierzył się z najlepszymi uczestnikami turnieju z całego województwa warmińsko - mazurskiego. Wynik tej rywalizacji to czwarte miejsce Szymona. Warto dodać, że do trzeciego miejsca zabrakło mu tylko jednego punktu. Istotny jest tu jeszcze inny ważny szczegół. Szymon jako czwartoklasista był najmłodszym zawodnikiem turnieju. Cała społeczność szkolna jest z niego bardzo dumna. Podziwiamy Szymona za to, że z takim skutkiem zdołał opanować bardzo duży zakres trudnej wiedzy pożarniczej. Jego sukces jest również nagrodą dla wspierającej go nauczycielki Bożeny Hoppe. Nasz mały strażak otrzymał za swój wysiłek nagrody w postaci ilustrowanego atlasu świata i piłki nożnej. Gratulując mu, już dziś życzymy też powodzenia w zgłębianiu pożarniczej wiedzy i dalszych sukcesów w turnieju. Mamy też nadzieję, że jego przykład pociągnie innych uczniów do zainteresowania tą dziedziną wiedzy. Może to być nawet poważny przyczynek do przyszłego wyboru dalszej drogi kształcenia. Tak właśnie było w przypadku naszej absolwentki Eweliny Hoppe, która walcząc wielokrotnie o najwyższe laury w tym turnieju, wybrała strażackie studia wyższe. (zdjęcia w albumie)
Dzień Ziemi
22 dzień kwietnia 2010 roku przebiegł w naszej szkole pod znakiem przyrody i ekologii, a więc troski o naszą planetę i zdrowie jej mieszkanców. Już od rana zmierzyliśmy się z problemem zagrożeń związanych z urządzeniami elektrycznymi. Przedstawiciel Zakładu Energetycznego w Brodnicy spotkał się najpierw z najmłodszymi, a potem ze starszymi uczniami. Wszyscy mogli zobaczyć pouczające filmy i usłyszeć odpowiedzi na przychodzace do głowy pytania. Wszystkie klasy stworzyły plakaty nawołujące do ekologicznych zachowań. Uczniowie przygotowali też transparenty z ułożonymi przez siebie hasłami o takiej samej tematyce. Cała społeczność szkolna spotkała się, aby obejrzeć propagujące ekologię przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy IV. Zielony Kapturek, Wilk i inne postaci w interesujący i zabawny sposób przekonywały, że dobrze jest ekologicznie żyć. Po przedstawieniu klasy zaprezentowały swoje barwne plakaty i transparenty. Wysiłek uczniowski nagrodzony został brawami. Nienajlepsza tego dnia pogoda pozwoliła jednak na realizację pozostałych planów przewidzianych na Dzień Ziemi. Wyszliśmy przed szkołę, gdzie uczniowie posadzili dwa nowe krzewy zdobiące obejście budynku. To będzie żywa pamiątka tego dnia. Z wzniesionymi transparentami maszerowaliśmy przez wieś wykrzykując nasze ekologiczne wezwania. Wszystkie były bardzo pouczające i warte zapamiętania, a już z pewnością wprowadzania w życie mieszkanców. Jedno cieszyło się chyba szczególną popularnością. "Każdy ziom zbiera złom" wzywali czwartacy. Hasło to powtarzane było jeszcze długo w szkole po przemarszu. To był bardzo udany Dzień Ziemi w naszej szkole. Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Koordynatorem działań była nauczycielka Anna Falkowska. Inni nauczyciele wspierali uczniów w wykonaniu ekologicznych zadań.
Gminny Konkurs Fotograficzny
Urząd Gminy Nowe Missto Lubawskie z/s w Mszanowie ogłosił konkurs fotograficzny pod hasłem "Gmina Nowomiejska - Echa Przeszłości". Zaplanowono rozstrzyganie go w kilku etapach. Organizatorzy byli otwarci na wszystkie fotografie ilustrujące przeszlość naszej gminy. Każdy mógł wziąć udział w tym konkursie. Wiele osób zgłosiło się do Urzędu Gminy ze swoimi cennymi fotografiami. Wiele osób zrobiło to za pośrednictwem szkół, które pomagały w promocji konkursu. Nasza szkoła była jedyną, która zgłosiła swoje własne fotografie ze szkolnego archiwum. W sumie w konkursie zebrano ponad 100 fotografii. Ten szczególny materiał źródłowy ilustrujący przeszłość naszej Małej Ojczyzny podzielono na dwie kategorie. Jedna to obiekty gminy, druga zaś to ludzie. W tej pierwszej kategorii odnieśliśmy wielki sukces. Nasza szkoła zajęła trzy pierwsze miejsca. 20 kwietnia 2010 roku w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie w Mszanowie Wójt Roman Trąpczyński wręczył nagrody dla właścicieli najcenniejszych fotografii. Nagrodę dla naszej szkoły odebrał nauczyciel Henryk Zagórski. W porozumieniu ze szkołą w konkursie uczestniczyła również Pani Beata Margalska, której fotografia procesji z krzyżem misyjnym została wyróżniona. Pragniemy raz jeszcze bardzo podziękować wszystkim, którzy wspierają naszą gwiździńską szkołę w dokumentowaniu przeszlości. Dzisiaj szczególnie dziękujemy tym, którzy przekazali na własność szkole fotografie tryumfujące w konkursie. Pan Stanisław Milewski - urodzony w 1917 roku, absolwent gwiżdzińskiej szkoły, żołnierz września 1939 r., nauczyciel powojenny, przekazał nam klasowe zdjęcie z 1927 roku. Pan Romuald Koszewski - były nauczyciel i dyrektor naszej placówki, ofiarował do szkolnego archiwum fotografie z 1979 roku z czasu budowy boiska szkolnego. W tle za pracującymi ludźmi są na nich obiekty, których już w Gwiździnach nie ma. Cieszymy się z posiadania tak cennych pamiątek i prosimy przy tej okazji o wsparcie w dokumentowaniu historii szkoły i miejscowości oraz jej mieszkańców. Wiele zdjęć przynoszą nasi uczniowie. Oczywiście nie trzeba ich przekazywać na własność szkole. Wystarczy nam udostępnienie do zeskanowania. W ten sposób oryginał fotografii pozostaje u Państwa i nadal jesteście jego wylącznymi właścicielami. Wszelkie formy wykorzystania fotografii uzgadniamy z Państwem. Mile widziane są wszelkie fotografie i inne ślady przeszłości jak dokumenty i przedmioty dotyczące szkoły, miejscowości i mieszkańców. Szczególne miejsce zajmuje tu nasz patron - ks. Kazimierz Wróblewski. Prosimy o nawiązanie kontaktu w tej sprawie z nauczycielem historii - Henrykiem Zagórskim. (zdjęcia w albumie)
Dąb Pamięci już rośnie
13 kwietnia 2010 r. pozostanie historycznym dniem dla szkoły i całej społeczności Gwiździn. Odbyła się przygotowywana od dawna uroczystość posadzenia Dębu Pamięci dla uhonorowania asp. PP Franciszka Chały, który zamordowany został strzałem w tył głowy w Twerze i spoczywa w Miednoje. Rankiem w szkole nauczyciele przeprowadzili lekcję katyńską, podczas której analizowano historyczne fakty tragicznych wydarzeń i ich znaczenie dla nas i świata. Uczniowie zapoznali się również z życiorysem zamordowanego bohatera z Gwiździn. O godz. 10.00 w kościele parafialnym p.w. św. Jana Bosko ks. Jacek Koczorski odprawił Mszę świętą w intencji asp. Franciszka Chały, w intencji wszystkich ofiar mordu katyńskiego oraz w intencji Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałych ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Po zakończonej mszy uczestnicy uroczystości za pocztem sztandarowym szkoły udali się w marszu pamięci na skwer, gdzie przygotowano miejsce do posadzenia dębu. Prowadzący uroczystość nauczyciel Henryk Zagórski wskazał na fakty z lokalnej historii tego miejsca i wyraził pragnienie, aby zostało ono opatrzone już na stałe mianem Skweru Pamięci. Zebrani, przy dźwiękach skrzypiec, na których grała uczennica Paulina Czarnota, w chwili zadumy przywołali pamięć Franciszka Chały, pamięć innych pomordowanych na wschodzie i ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Dyrektor Szkoły Hanna Błaszkowska powitała rodzinę bohatera, władze samorządowe, przedstawicieli Policji, Nadleśnictwa, organizacje społeczne i wszystkich mieszkańców. Powiedziała, że posadzenie Dębu Pamięci jest odpowiedzią szkoły na inicjatywę stowarzyszenia "Parafiada". Uczniowie zaprezentowali przygotowany pod kierunkiem nauczycielki Ewy Skubaja poetycki program, przedstawiając w nim również postać Franciszka Chały. Przyszedł potem czas na akt posadzenia Dębu. Drzewko ofiarowało Nadleśnictwo Ilawa przekazując na ręce Pani Dyrektor stosowny certyfikat. Obręcz chroniącą Dąb Pamięci ufundował Urząd Gminy Nowe Miasto Lub. z Wójtem Romanem Trąpczyńskim oraz Pan Bolesław Groszkowski, który misternie ją wykonał. Ksiądz Jacek dokonał poświęcenia Dębu, po czym został on posadzony przez syna uhonorowanego bohatera - Pana Stefana Chałę z pomocą rodziny. Pan Stefan dokonał również odsłonięcia tablicy pamiątkowej na cześć asp. Franciszka Chały. Jest on wraz z rodziną fundatorem tej tablicy. Prowadzący uroczystość wyraził życzenie, aby pamięć o bohaterze, o wszystkich ofiarachach roku 1940 i tych ostatnich z 10 kwietnia, rosła i umacniała się wraz z tym Dębem. Obecni na uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci. Wnuczka Franciszka Chały Grażyna Browalska podziękowała za działania podjęte dla uhonorowania jej dziadka, o którym przez dziesiątki lat nie miała żadnych informacji. Głos zabrali jeszcze Pan Leśniczy Jan Czapliński i Wicewójt Cezary Kawiecki. Dyrektor Szkoły podziękowała wszystkim za pomoc w organizacji uroczystości i za obecność w tym szczególnym dniu. Uczniowie z nauczycielami udali się za pocztem sztandarowym do szkoły, a goście uroczystości spotkali się jeszcze w sali świetlicy w Gwiździnach. W Katyniu jest cmentarz z płonącymi zniczami, płoną one również przy lotnisku pod Smoleńskiem, morze zniczy i kwiatów wypełnia plac przy Pałacu Prezydenckim. Od teraz jest też w Gwżdzinach Skwer Pamięci, na którym przy tablicy uhonorowanego bohatera asp. Franciszka Chały złożono kwiaty i palą się znicze. Zachęcamy wszystkich mieszkańców, którzy w tej uroczystości nie mogli uczestniczyć, do zapalenia symbolicznej lampki na znak naszej wspólnej pamięci o przedwojennym mieszkańcu Gwiździn, o ludziach, którzy w 1940 roku podzielili jego los oraz o tych, którzy wraz z Parą Prezydencką zginęli w katastrofie. Zróbmy to w czasie narodowej żałoby. Pokażmy, że i my jesteśmy razem we wspólnym smutku. (zdjęcia w albumie)
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie