25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Święto najpopularniejszej dziecięcej zabawki obchodzone jest przez dzieci na całym świecie. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach również przyłączyli się do zabawy przynosząc w ten dzień do szkoły aż 593 pluszowe maskotki. Ponadto na apelu poświęconym pluszowemu misiowi rozstrzygnięto konkursy jak i przedstawiono zarys historyczny maskotki. Poza wszechobecnymi maskotkami można było również podziwiać prace artystyczne uczniów klas młodszych. Klasy starsze wykazały się kreatywnością pisząc wiersze lub prace w całości poświęcone swoim pluszowym ulubieńcom. Zwycięzcą konkursu na największą liczbę przyniesionych maskotek została Mariola Dereszewska, uczennica klasy III, która zaprezentowała kolekcje swoich misiów składającą się ze 129 przytulanek. Konkurs na największego misia wygrał "Gucio" - maskotka wykonana przez uczniów klasy 5. Uroczystość zakończyła się degustacją kanapek z miodem- przysmakiem wszystkich misiów. Nagrody dla klas za poszczególne konkurencje ufundowała redakcja „Gazety Nowomiejskiej” i Rada Rodziców. Imprezę przygotowali nauczyciele: pani Grażyna Jonowska i pan Maciej Szymański. (Tekst: Maciej Szymański, zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Mistrzynie w piłce nożnej
21 listopada 2013 roku odbył się w bratiańskiej szkole Gminny Halowy Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt. Do rywalizacji stanęły wszystkie reprezentacje szkół podstawowych. Nasze dziewczęta prowadzone przez Henryka Zagórskiego zagrały w składzie: Kinga Staszyńska, Wiktoria Samsel, Julia Dąbrowska, Paulina Osmańska, Wiktoria Smyka, Zuzanna Leśniewska, Martyna Smyka. W wyniku losowania znaleźliśmy się w grupie z piłkarkami z Radomna i z Bratiana. W obu meczach zdecydowanie przeważały nasze reprezentantki. W spotkaniu z dziewczętami z Radomna znalazło to potwierdzenie w wyniku bramkowym. Wygraliśmy 3:0 i był to najwyższy wynik w całym turnieju. W meczu z drużyną z Bratiana dopadł nas jednak pech. Mimo ciągłych ataków na bramkę naszych rywalek, nie strzeliliśmy gola. One zaś wykorzystały jedyną sytuację w meczu i pozbawiły nas punków w tym spotkaniu. Z grupy wyszliśmy więc na drugim miejscu i musieliśmy stawić czoła najlepszej drużynie z grupy drugiej czyli dziewczętom z Jamielnika. W meczu tym nasze piłkarki udowodniły, że zasługują na finał pokonując Jamielnik 2:0. W finale natomiast spotkaliśmy się ze Skarlinem. Nasza przewaga nie była już tak wyraźna i w regulaminowym czasie bramki nie padły. Rzuty karne jednak nasze dziewczęta wykonywały koncertowo i po pięknych bramkach wygraliśmy zdobywając tytuł: Mistrza Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Mistrzowski puchar wręczyła naszej reprezentacji Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Krystyna Danielewska. Była to również okazja do złożenia jej podziękowań od uczniów i nauczycieli wychowania fizycznego za wspieranie sportu szkolnego w gminie. Pani Danielewska kończy bowiem swoją pracę i to były ostatnie zawody z jej udziałem. Pani Krystyno... DZIĘKUJEMY !!! (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Biegi dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada w dzień narodowego święta, nasi uczniowie wystartowali w tradycyjnych już biegach w Nowym Mieście Lubawskim, których celem jest sportowe uczczenie szczęśliwego dla Polski dnia sprzed 95 lat. Patriotyczna postawa ma dla sportowców szczególne znaczenie. Wielu z nich zdobywa się na wielki wysiłek, aby godnie reprezentować swoją Ojczyznę w sportowej rywalizacji. Nasi uczniowie wielokrotnie doświadczają wzruszeń, kiedy reprezentują swoją szkołę, miejscowość, swoją Małą Ojczyznę. Bardzo ważna jest dla nich wspólna radość ze sportowegho sukcesu, kiedy dumni stają na podium w szkolnych barwach. Dlatego każdego roku, często mimo złej pogody, stajemy do biegu w Nowym Mieście Lubawskim. Dzisiejsze biegi ze względu na prace na rynku, zorganizowano na nowomiejskim stadionie. Zaznaczyliśmy swoją obecność we wszystkich podstawówkowych kategoriach wiekowych. Start naszych uczniów był godnym uczczeniem święta i przyniósł nam powody do radości z wyników sportowych. Martyna Smyka z klasy III zajęła w swoim biegu II miejsce. W tym samym biegu tuż za podium znalazły się: Magdalena i Mariola Dereszewskiez tej samej klasy. Chłopcy w tej kategorii zajęli miejsce w pierwszej dziesiątce począwszy od miejsca piątego. Bardzo dobrze razegrała swój bieg Wiktoria Samsel z klasy VI i zajmując I miejsce stanęła kolejny raz na pierwszym miejscu podium. W klasyfikacji drużynowej imprezy zajęliśmy III miejsce wśród wszystkicxh szkół podstawowych, które stanęły na starcie. Z poczuciem dumy gratulujemy naszym biegaczom, życząc dalszych sportowych sukcesów (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski).
Narodowe Święto Niepodległości
8 listopada 2013 roku, ostatniego dnia nauki przed obchodzonym 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości, w szkole odbyła się uroczysta akademia z tej okazji. Uczniowie klas: IV, V i VI pod kierunkiem Henryka Zagórskiego, przedstawili montaż słowno - muzyczny ilustrowany slajdami o treści historycznej i patriotycznej. Nie zabrakło też słynnej "Pierwszej brygady", którą zaśpiewały dziewczęta przygotowane przez Annę Falkowską. Oprócz treści niepodległościowych, była to też okazja do zwrócenia uwagi na współczesną, wolną Ojczyznę. Ciekawostki związane z Polską i naszymi rodakami, przedstawili uczniowie klasy VI wspierani przez Macieja Szymańskiego. Tak uczniowie w swoim programie artystycznym jak i Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska, wypowiadali słowa zachęty do godnego obchodzenia narodowego święta. Warto w tym czasie pogłębić swoją wiedzę o okolicznościach odzyskania wolności przez Polskę w roku 1918. Warto też manifestować swoją radość i patriotyczną postawę sięgając po flagi z naszymi narodowymi barwami (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski).
Miejsca na podium w turnieju tenisowym
6 listopada 2013 roku w sali Domu Rolnika w Skarlinie odbył się Gminny Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców. Do rywalizacji w tej jedynej w roku drużynowej imprezie tenisowej stanęli uczniowie podstawówek i gimnazjów z naszej gminy. W skład reprezentacji dziewcząt z naszej szkoły weszły uczennice: Wiktoria Samsel i Julia Dąbrowska. Drużynę chłopców stanowili: Marcin Wiśniewski i Błażej Marszelewski. Tenisistami opiekował się Henryk Zagórtski. Obie drużyny uczestniczyły w rozgrywkach systemem "każdy z każdym". Każdy zawodnik rozegrał na początku pojedynek singlowy z jednym z przeciwników. Następnie rozgrywano debel. W przypadku podziału punktów, odbywały się jeszcze pojedynki singlowe między drugimi zawodnikami z poszczególnych par. Taki przebieg miała rywalizacja ze wszystkimi drużynami. Po wyczerpującej grze nasze obie reprezentacje stanęły na podium. Dziewczęta uległy jedynie zespołowi z Radomna o przysłowiowy punkcik i zajęły II miejsce w całym turnieju. Chłopcy zaś zakończyli rozgrywki na miejscu III. Gratulujemy naszym tenisistom dobrego występu i życzymy dalszych sukcesów w rozpoczynającym się sezonie tenisowym (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
„Odznaka za Zasługi dla Łowiectwa”
Od mszy świętej odprawionej przez księdza kapelana Braci Leśnej i myśliwych w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy rozpoczęto świętowanie urodzin patrona ludzi, dla których las jest największą świętością. Już po raz szesnasty o tej samej godzinie i w tym samym miejscu spotkali się ludzie, których łączy wykonywany zawód i łowiecka pasja, by uczcić urodziny swego patrona, Św. Huberta Z najdalszych zakątków regionu i spoza jego granic przybyli leśnicy i myśliwi z całymi rodzinami by wspólnie i uroczyście świętować. W tym roku poraz pierwszy zaproszono przedstawicieli czterech szkół podstawowych z powiatu nowomiejskiego.
Obecni byli również przedstawiciele władz Polskiego Związku Łowieckiego. Nie zabrakło także przybyłych leśników z Nadleśnictwa Brodnica i Nowego Miasta Lubawskiego.
Uroczystości uświetniała obecność licznych pocztów sztandarowych i zespołu sygnalistów myśliwskich. W ramach uroczystości w kościele, młodzi adepci sztuki łowieckiej złożyli uroczyste ślubowanie przed ołtarzem Św. Huberta.
Po zakończeniu mszy św. uroczystości kontynuowane były w Restauracji u „Bosmana” w Brodnicy. Tutaj była okazja do przemówień i złożenia życzeń. Uroczyście odznaczono także ludzi szczególnie zasłużonych dla łowiectwa. Z okazji wspaniałego jubileuszu 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego Kapituła Odznaczeń Łowieckich w Warszawie nadała Szkole Podstawowej im.ks.Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach „Odznakę za Zasługi dla Łowiectwa”. Szkoła od kilku lat współpracuje z Kołem Łowieckim „SZARAK” w Nowym Mieście Lubawskim. Nasze działania polegają przede wszystkim na propagowaniu ochrony przyrody, która ma wymierne korzyści dla wszystkich mieszkańców gminy nowomiejskiej.
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami zapraszani byli na niejedną przygodę myśliwską. Spotkania poświęcone były m.in. tradycjom polskiego łowiectwa, zwłaszcza, że w tym roku Polski Związek Łowiecki obchodzi 90 lat istnienia. Dzieci dowiedziały się czym jest łowiectwo oraz poznały najpopularniejsze zwierzęta występujące w naszych lasach. Myśliwi opowiadali dzieciom o faunie i florze doliny Rezerwatu Doliny Drwęcy. Zapoznali uczniów z okazami ryb występujących w naszych akwenach. Zaprezentowano też galowy mundur myśliwego. Szkoła brała również w zasiedlaniu bażantów na Kaczym Bagnie. Koordynatorkami działań ekologicznych poprzez lekcje przyrodniczo-łowieckie były panie: Urszula Świniarska, Ewa Skubaja, Bożena Hoppe i Anna Falkowska.
Odznaka za Zasługi dla Łowiectwa to wielkie wyróżnienie dla naszej szkoły. Będziemy nadal kontynuować naszą współpracę z kołem łowieckim „SZARAK” w zakresie aktywnej ochrony zwierzyny i kształtowania środowisk jej bytowania.
Szczególne słowa podziękowania kierujemy do prezesa Koła Łowieckiego „SZARAK”, pana Krzysztofa Kwiatkowskiego i sekretarz koła, pani Ireny Światła (Tekst: Hanna Błaszkowska; zdjęcia w albumie: Irena Światła).
Święta Pamięci o tych, którzy odeszli...
Przed nami dwa wyjątkowe w kalendarzu dni: 1 listopada - Wszystkich Świętych i 2 listopada - Dzień Zaduszny. Każdy z nas ma w pamięci osoby, których już z nami nie ma. Otoczmy naszą pamięcią nie tylko bliskich z rodziny, sasiadów i przyjaciół. Wspomnijmy także innych, którym winniśmy pamięć. Zapalmy świeczkę na grobie Patrona Szkoły ks. Kazimierza Wróblewskiego. Pomyślmy o nauczycielach, których życie upłynęło na nauczaniu również w naszej szkole. Jest też bardzo wielu uczniów, którzy nie przyjadą już na żaden ze zjazdów absolwentów. Mieszkańcy naszej miejscowości oddawali swoje życie w czasie minionych wojen. Teraz również co jakiś czas kondukt pogrzebowy przemierza drogę z naszego kościoła na cmentarz, gdzie żegnamy tych, którzy zakończyli ziemskie życie. Wspomnijmy ich, a także tych, którzy spoczywają w miejscach zapomnianych. Zapalmy im symboliczną świeczkę. (Tekst: Henryk Zagórski)
Trening ewakuacji w Szkole Podstawowej im. ks. K. Wróblewskiego w Gwiździnach
Niezbędnym zadaniem związanym z zapewnieniem bezpieczeństwa jest systematyczne przeprowadzanie próbnych ewakuacji wszystkich osób znajdujących się w szkole. Obowiązek ten wynika z rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Celem próbnych ewakuacji jest sprawdzenie znajomości zasad postępowania w sytuacji alarmu związanego z realnym zagrożeniem w budynku szkolnym oraz praktyczne wdrożenie do sprawnego działania zgodnego z przepisami.
W trosce o bezpieczeństwo uczniów i pracowników w Szkole Podstawowej im.ks.Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach odbył się próbny alarm przeciwpożarowy połączony z ewakuacją uczniów i pracowników szkoły. Ćwiczenia odbyły się z udziałem Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim i Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwiździnach. Przeprowadzenie ćwiczeń praktycznych w zakresie sprawdzenia i organizacji warunków ewakuacji w budynku szkoły odbyło się bardzo sprawnie i spokojnie. System alarmowania, urządzenia przeciwpożarowe ,drogi i wyjścia ewakuacyjne oraz miejsce zbiórki osób ewakuowanych działały bez zastrzeżeń (Tekst: Hanna Błaszkowska; zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski).
Powiatowe Biegi Przełajowe
28 października 2013 roku, na terenach przyległych do bratiańskiego orlika, odbyły się Powiatowe Biegi Przełajowe. Te lekkoatletyczne zawody były zarazem eliminacją do etapu wojewódzkiego. Naszą szkołę reprezentowali pod opieką Henryka Zagórskiego następujący uczniowie: Zuzanna Leśniewska w biegu na 600 metrów; Szymon Kołodziejski - 800 m; Kinga Staszyńska, Wiktoria Samsel i Wiktoria Smyka - 800 m i chłopcy: Piotr Waruszewski, Jan Gawiński, Diominik Gorzewski, Marcin Wiśniewski w biegu na 1000 m. Zawody odbyły się przy sprzyjającej pogodzie. Wszyscy nasi zawodnicy pobiegli dobrze. Czekamy na oficjalny komunikat z informacją o zajętych miejscach. Największy sukces odniosła uczennica klasy VI - Wiktoria Samsel, która wygrała swój bieg mimo złego samopoczucia tego dnia. Gratulujemy jej awansu do zawodów wojewódzkich, dziękując wszystkim naszym biegaczom za start w bardzo licznie obsadzonych zawodach (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Gminny Turniej Mini Piłki Nożnej
16 października 2013 roku na bratiańskim orliku spotkały się reprezentacje wszystkich szkół podstawowych gminy Nowe Miasto Lubawskie na Turnieju Piłkarskim. Były to zawody dla chłopców. Na boisku grały drużyny w składzie: pięciu zawodników w polu i bramkarz. Turniej rozegrano w dwóch grupach. ich skład wyłoniono drogą losowania. Nasza drużyna pod opieką Henryka Zagórskiego zagrała w składzie: Jan Gawiński, Dominik Gorzewski, Mateusz Paczkowski, Błażej Marszelewski, Marcin Wiśniewski, Piotr Waruszewski, Szymon Kołodziejski, Maciej Dembiński, Krystian Paczkowski i Wiktor Wierzbowski. Los zetknął nas w jednej grupie z piłkarzami z Bratiana i Skarlina. Rozegrane z nimi mecze nie należały do udanych. Drużyna z Bratiana przeważała, ale w meczu ze Sakrlinem, przewaga była po naszej stronie. Niestety zabrakło bramek i remis nie pozwolił naszym chłopcom na grę o czołowe miejsca w turnieju. Dziękując im za walkę, życzymy więcej szczęścia w następnych rozgrywkach (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski).
Dzień Edukacji Narodowej
11 października 2013 roku społeczność szkolna przeżywała uroczystość, na którą złożyły się dwa zasadnicze wydarzenia. Pierwsze to przypadający na 14 października Dzień Edukacji Narodowej. Drugie zaś to ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Cała uroczystość odbyła się w obecności wprowadzonego przez poczet szkolnego sztandaru. Dyrektor szkoły Hanna Błaszkowska w swym przemówieniu podkreśliła wagę tego święta dla całej społeczności związanej ze szkołą w Gwiździnach. Podkreśliła rolę wszystkich jej członków w sprawnym funkcjonowaniu szkoły i uzyskiwaniu wysokich wyników nauczania. Dziękowała wszystkim za wysiłek edukacyjny i organizacyjny w szkole. Tradycyjnie Dyrektor szkoły wręczyła nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi swoje nagrody, życząc dalszych sukcesów zawodowych. Przewodnicząca Rady Rodziców Urszula Gawińska również złożyła swoje życzenia, wręczając kwiaty wszystkim pracownikom szkoły. Uczniowie przygotowani przez nauczycielki: Emilię Dembińską i Marię Przeradzką, przedstawili program artystyczny, który przybliżył atmośferę edukacyjnego święta i rozbawił obecnych na sali. Nie zabrakło też symbolicznych laurek dla nauczycieli za ich ciężką pracę. Szczególny moment podczas uroczystości to ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Przygotowała ich do tego ważnego aktu wychowawczyni Urszula Świniarska. Wszystkie dzieci złożyły przysięgę na sztandar szkoły, po czym Dyrektor Hanna Błaszkowska dokonała pasowania każdego z nich na ucznia Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza wróblewskiego w Gwiździnach. To jednak nie był koniec emocji, ponieważ zgodnie z tradycją, uczniowie klasy szóstej przy wsparciu wychowawczyni Anny Falkowskiej, przeprowadzili otrzęsiny w celu przyjęcia pierwszaków do braci uczniowskiej. Wszyscy przeszli pomyślnie uczniowskie próby i są już pełnoprawnymi uczniami. Najmłodsi otrzymali wiele prezentów od uczniów i rodziców. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego zapewniła ich o wsparciu staszych uczniów i życzyła pomyślności w szkolnym życiu. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Zielona Flaga 2013
Nasza szkoła już po raz trzeci zdobyła prestiżowy międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi w ramach realizacji programu „Szkoły dla Ekorozwoju”. Tym razem jest to certyfikat przyznany na trzy lata. Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpiło w Krakowie 11 października podczas XI Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół dla Ekorozwoju.Jest to dla nas ogromny sukces. Jesteśmy jedną spośród 19 szkół i przedszkoli naszego województwa (w ogólnej liczbie 93 certyfikatów, w tym 78 Zielonych Flag Warmii i Mazur), która otrzymała Zieloną Flagę na 3 lata. Czujemy się liderem w promowaniu ekologicznych nawyków. Cały rok szkolny obfitował w wiele działań i przeprowadzonych akcji: zbiórkę elektroodpadów, nakrętek plastikowych, kasztanów-karmy dla zwierząt leśnych, zbiórki śmieci w naszej okolicy, zorganizowanie obchodów Święta Drzewa, Tygodnia dla Ziemi, Godziny dla Ziemi oraz przeprowadzanie zajęć edukacyjnych w terenie. Wszystkie te działania podporządkowane były zasadom programu „7 kroków”, które polegały napowołaniu grupy roboczej, przeprowadzeniu audytu ekologicznego, opracowaniu kodeksu ekologicznego,monitorningu prowadzonych działań, planu i realizacji działań, oraz promocji i współpracy z osobami i instytucjami wspierającymi nas.Cieszymy się, że działania całej społeczności szkolnej przynoszą efekty utrwalające ekologiczne nawyki. Całość programu koordynowały: Anna Falkowska, Bożena Hoppe, Urszula Świniarska i Ewa Skubaja (Tekst: Anna Falkowska; zdjęcia w albumie: Iwona Wasilow).
Święto Drzewa 2013
W tym roku po raz drugi nasza szkoła przyłączyła się do programu Święto Drzewa. Uroczystość obchodów tego święta przebiegała w dniu 9 października. Współpracując z Fundacją Ekologiczną Klubu GAJA otrzymaliśmy plakaty i ulotki związane z tym dniem. 9 października w szkole odbył się uroczysty apel z udziałem wszystkich uczniów, nauczycieli oraz zaproszonego gościa – leśniczego Leśnictwa Tylice – pana Jana Czaplińskiego. Uczestników apelu powitała Pani Dyrektor Hanna Błaszkowska. Uczniowie zgromadzeni na korytarzu szkolnym obejrzeli inscenizację w wykonaniu klasy szóstej i czwartej pt. „Chrońmy lasy”. Po występie uczniów pan leśniczy przygotował dla uczniów niespodziankę w postaci konkursów. Przedstawiciele młodszych klas mieli za zadanie dopasować nazwy zwierząt zamieszkujących nasze lasy do ilustracji na planszy. Starsi uczniowie z klas 4-6 zmagali się z leśnym Kołem Fortuny. Kryły się w nim pytania dotyczące życia roślin i zwierząt leśnych. Po wielu emocjach prowadząca apel Anna Falkowska ogłosiła wyniki konkursów. Okazało się, że każda klasa zajęła wysokie miejsce a wszyscy uczniowie zostali obdarowani upominkiem od pana leśniczego. Kulminacyjnym punktem uroczystości było posadzenie drzewka – sadzonki trzmieliny przed budynkiem szkoły w obecności wszystkich uczestników uroczystości wraz z Panią Dyrektor i zaproszonym gościem. Wielu uczniów chciało mieć w tym swój udział, przekazywano więc podczas sadzenia drzewka szpadel kolejnym uczniom. Mamy nadzieję, że dzięki programowi Święto Drzewa i sadzeniu drzew teren wokół naszej szkoły będzie coraz piękniejszy, a zwyczaj ten przejmą również uczniowie oraz ich rodzice (Tekst i zdjęcia w albumie: Anna Falkowska).
Wystawa zwierząt w szkole
9 października 2013 roku w szkole pojawili się niecodzienni goście. Były to zwierzęta, które można było podziwiać na zorganizowanej wystawie. Egzotyczne zwierzęta były już obecne w naszej szkole przed kilku laty i z uwagi na duże zainteresowanie oraz edukacyjną wartość, wystawa znowu do nas wróciła. Opiekun wystawianych zwierząt przedstawieł je klejnym klasom. Przekazał ciekawą wiedzę o wystawianych gatunkach. Szczególne zainteresowanie budził wśród zwiedzających kameleon. Uczniowie interesowali się jednak wszystkimi zwierzętami i szczegółami z ich charakterystyki. Większość cieszyła się z możliwości dotknięcia niektórych zwierzątek, czy też nawet wzięcia ich na ręce. Byli jednak też uczniowie, szczególnie dziewczęta, którzy woleli egzotycznych gości nie dotykać, nie kryjąc strachu przed nimi. Opiekun wystawy urządzał błyskawiczne konkursy wiedzowe i wręczał zwycięzcom nagrody, między innymi patyczaki. Przekazał też niezbędną wiedzę do właściwej opieki nad zwierzątkami. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Meksykanka gościła w szkole
Lekcja dziennikarstwa, języka angielskiego i geografii odbyła się w Szkole Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach. Właśnie w tej wiejskiej i przytulnej placówce oświatowej gościła Lucia Garcia — mieszkanka Mexico City w Ameryce Północnej.
Mieszkanka Meksyku przez ponad dwa miesiące przebywała w Nowym Mieście. W miniony wtorek wracała do swojego kraju. Była to jej druga wizyta w Polsce. Pierwszy raz była w grodzie nad Drwęcą zimą, w grudniu 2012 roku. Wtedy po raz pierwszy w życiu widziała śnieg. Pani Lucia nie kryje, że polubiła nasz kraj i jego mieszkańców.
Lucia Garcia przyjechała do Gwiździn na zaproszenie Koła Dziennikarskiego działającego w szkole pod kierunkiem Grażyny Jonowskiej. Mieszkanka Meksyku opowiedziała o swojej rodzinie, zwyczajach i tradycjach panujących w jej kraju. Wspomniała też o potrawach, klimacie i pokazała przywiezione z sobą ciekawostki.
Na spotkaniu obecni byli oprócz młodych dziennikarzy z Gwiździn, również ich koledzy z Koła Dziennikarskiego w Tylicach, które prowadzi Jolanta Kowalewska. Było więc wiele przygotowanych dla gościa pytań i mnóstwo wyczerpujących odpowiedzi.
Lucia Garcia mówiła po angielsku, dlatego niemałą rolę w tłumaczeniu odegrał Maciej Szymański, nauczyciel języka angielskiego. Chętni mogli też porozmawiać z gościem w języku hiszpańskim, który jest językiem urzędowym w Meksyku.
— Jestem bardzo wzruszona i szczęśliwa, że mogłam gościć w Gwiździnach. Nie spodziewałam się tak miłego przyjęcia — mówiła pani Lucia, która po spotkaniu obejrzała kolorową i przyjazną uczniom szkołę.
Dzieci podziękowały za interesującą wizytę i wręczyły gościowi laurki, kwiaty i prezent, który ma przypominać o Polsce. Wykonano też pamiątkowe zdjęcie. Hanna Błaszkowska — dyrektorka szkoły w Gwiździnach namawiała panią Lucię, by kiedy znów zajrzy do Polski, nie zapomniała o kolejnej wizycie w Gwiździnach. (Tekst: Stanisław R. Ulatowski, zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Występ cyrkowy
3 października 2013 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły wystąpili artyści cyrkowi. Pokazywane przez nich numery cyrkowe spotykały się z żywą reakcją zgromadzonej szkolnej publiczności, która z zainteresowaniem śledziła poczynania występujących. Zaprezentowali oni wiele akrobacji, które wzbudziły podziw widzów. Na wysokim poziomie były też pokazy z dziedziny iluzji. Nie zabrakło też w czasie występów klaunady, która dostarczyła okazji do śmiechu. Niezapomniane wrażenie wywarł na uczestnikach występu cyrkowego kontakt z pokaźnych rozmiarów wężem. Szczególną atrakcją był udział uczniów w występach. Artyści cyrkowi angażowali do swoich numerów wielu uczniów, którzy bardzo chcieli wystąpić na szkolnej cyrkowej arenie. Była to świetna rozrywka dla wszystkich obecnych i może też inspiracja do naśladowania cyrkowych gości. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Dzień Chłopaka
30 września to obchodzomy już tradycyjnie Dzień Chłopaka. Dziewczęta w naszej szkole postarały się, aby w każdej klasie ich kolegów spotkało tego dnia coś miłego. Formy obchodzenia tego święta były bardzo różne, od wręczenia upominków do organizowania klasowych imprez przy zstawionych stołach. O święcie chłopców pamiętały też dorosłe panie z naszej szkoły. Grażyna Jonowska przeprowadziła przy pomocy wychowawców klas plebiscyt na najsympatyczniejszego chłopca w szkole. Wszyscy mogli głosować na swoich wybrańców. Na spotkaniu społeczności szkolnej ogłoszono wyniki plebiscytu. Wygrał go nowy uczeń klasy IV Wiktor Wierzbowski. Gratulujemy! Z okazji tego wyjątkowego dnia wszyscy otrzymali upominki. Wręczono je także dorosłym panom pracującym w naszej szkole. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Spotkanie z policjantem
30 września 2013 roku do naszej szkoły przybył przedstawiciel policji z komendy powiatowej w Nowym Mieście Lubawskim. Spotkał się on z uczniami, aby uwrażliwić ich na problemy bezpieczestwa. Mówił o bezpiecznym poruszaniu się po drodze, ale też poruszył wiele innych problemów związanych z bezpieczeństwem. Swoją prelekcję prowadzący ilustrował obrazami w formie prezentacji. Zgromadzeni uczniowie mogli pochwalić się swoją wiedzą o tym jak należy zachować się w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach. Chodziło zwłaszcza o to jak takich sytuacji unikać. Był też jak zwykle przy takiej okazji czas na zadawanie pytań przez uczestników spotkania. Dotyczyły one najczęściej pracy policjanta i pozwoliły naszemu gościowi na wyciągnięcie wniosku, że zadający je uczniowie oglądają seriale telewizyjne o tematyce krymunalnej. Policjant miał okazję do przybliżenia rzeczywistego obrazu swojej służby, która ma niewiele wspólnego z fikcją filmową. Jak zawsze atrakcją spotkania była możliwość zajęcia miejsca w radiowozie policyjnym. Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Orlik 2012 - eliminacje wojewódzkie
19 września 2013 roku, zaledwie dwa dni po eliminacjach gminnych nasze mistrzynie prowadzone przez Henryka Zagórskiego, stanęły do walki o wojewódzki finał. Zawody odbyły się w Nowym Mieście Lubawskim. W turnieju udział wzięły cztery drużyny: Nowe Miasto Lub., Marzęcice, Mroczno i nasza reprezentacja. Zawody miały zaskakujący przebieg. Wyniki poszczególnych pojedynków nie zawsze odpowiadały obrazowi gry, jednak to strzelone bramki lub ich brak ma znaczenie decydujące o ostatecznej klasyfikacji. Rozpoczęliśmy od remisu z dziewczętami z Marzęcic. Patrzyliśmy potem na grę piłkarek z Mroczna, które dzięki dobrej grze, wysoko wygrały z reprezentantkami Nowego Miasta Lub. Tryumfowały również w meczu z naszymi dziewczętami 3:1, choć sporo było w tym meczu naszych szans bramkowych. Zupełną niespodzianką jednak było dla nas pokonanie Mroczna przez reprezentantki z Marzęcic. To również dla nas był niekorzystny wynik. Pewnie dlatego brakowało nam skuteczności w meczu z Nowym Miastem. Były słupki, poprzeczki i wiele innych okazji strzeleckich, ale zakończyło się remisowo i zajęliśmy trzecie miejsce w całym turnieju. To oczywiście dobry wynik, zwłaszcza, że mieliśmy tylko jedną zawodniczkę w rezerwie. Dziękujemy naszym gminnym mistrzyniom za sportową walkę i godną reprezentację. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
74 rocznica agresji rosyjskiej na Polskę 17 września
18 września 2013 roku, dzień po 74 rocznicy dokonania agresji przez komunistyczną Rosję, odbył się w naszej szkole uroczysty apel dla przypomnienia okliczności tych tak tragicznych dla naszej Ojczyzny wydarzeń. Przygotowali go uczniowie klasy V pod kierunkiem Henryka Zagórskiego. Przypomniane zostały najważniejsze fakty związane z IV rozbiorem Polski, zbrodniami naszych wrogów i bohaterską walką naszych rodaków o bezcenną wolność. Przekazywane treści ilustrowane były poezją i obrazami historycznymi na tle muzyki podkreślającej wagę i tragizm wojennych dni. Była to też okazja do wspomnienia postaci mieszkańca Gwiździn spiranta Franciszka Chały, zamordowanego przez Rosjan w Miednoje i uhonorowanego przez nas przed trzema laty posadzeniem Dębu Pamięci. Mamy obowiązek pielęgnować pamięć o ofiarnej walce naszym przodków, dzięki którym cieszymy się dziś wolnością. Czcijmy ich bohaterstwo i korzystajmy mądrze z wolności naszej Ojczyzny. (Tekst i zdjęcia w albumie: Henryk Zagórski)
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie